Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-16, 11:42
GiwrgosBmw Ο χρήστης GiwrgosBmw δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Μηνύματα: 38
GiwrgosBmw is on a distinguished road
Μετατροπη e30 σε e36 318is.

Οπως λεει και ο τιτλος του θεματος ξεκιναω σιγα σιγα να κανω μετατροπη του e30 μου απο 1800 σε 1800is απο e36 ομως.Εχουν αγοραστει μοτερ σασμαν πλεξουδα εγκεφαλος ξεκλειδωτος.Δεν εχω εξατμιση.Εχω βρει μια που ηταν ομως στο e30 318is και μου ειπε ο μαστορας οτι κανει ενω δεν κανει η αντιστοιχη απο το e36 στο σκαρι μου.Επισης απο θεμα βασεων μοτερ επειδη δεν ειχε οι δικες μου απο το m40 κανουν;;Κατι τελευταιο γιατι κουρασα.Χρειαζεται αλλαγη κατι στο συστημα διευθυνσης οσον αφορα την αντλια του m42 με το m40 ή εχοντας το δοχειο υδραυλικου απο το m42 τα αλλα ταιριαζουν με του m40 οπως αντλιες ιμαντες κτλ;;;
Ευχαριστω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiwrgosBmw : 15-07-16 στις 11:45
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-08-16, 19:15
GiwrgosBmw Ο χρήστης GiwrgosBmw δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Μηνύματα: 38
GiwrgosBmw is on a distinguished road
Εγινε η μετατροπη.Στην αρχη φανηκαν ολα να ειναι καλα αλλα αντιμετοπιζω ενα προβληματακι τωρα.Το αμαξι οταν ειναι κρυο ανεβαζει καλα και χιλιομετρα και στροφες.Οταν αρχισει και ζεσταθει ομως κανει κατι σαν κομπιασματα σαν να ειναι μπουκωμενο.Μετα απο διαδρομη δηλαδη περιπου 70 χλμ εχω φτασει στο σημειο να εχω το γκαζι στο πατωμα και να μην δινει χιλιομετρα.Ισα που αν ειμαι σε ανηφορα μπορει να πεσει η ταχυτητα στ 60-80 χλμ με 5η μεσα και 4χιλιαδες στροφες.Τι να κατεβαζω 4η τι 3η δν ανεβαινει με τιποτα ζιλιομετρα.Να πω εδω οτι δεν εχω αισθητηρα λ και με το μαστορα που μιλησα μου ειπε ισως να το πνιγει αυτο.Εχετε αποψη πανω σε αυτο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-16, 19:18
GiwrgosBmw Ο χρήστης GiwrgosBmw δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Μηνύματα: 38
GiwrgosBmw is on a distinguished road
Ξεχασα να πω οτι εκαψε το αυτοκινητο 35 λιτρα σε αποσταση 170 χιλιομετρων σε εθνικη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-08-16, 19:27
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Κάτι δεν πάει καλά. Ναι ο "λ" που λείπει είναι υπεύθυνος για την αυξημένη κατανάλωση, αλλά δεν ξέρω αν από μόνος του δικαιολογεί τόσο μεγάλη.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-16, 22:13
GiwrgosBmw Ο χρήστης GiwrgosBmw δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Μηνύματα: 38
GiwrgosBmw is on a distinguished road
Για λουφτ αλλη μια υποψια.Δυστυχως δεν ειμαι κοντα στο μαστορα και το ψαχνω λιγο μονος μου μηπως το διορθωσω με οτι ανταλλακτικο εχω εστω και προσωρινα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-16, 11:31
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Εγώ ένα πρόμοιο πρόβλημα που είχα (Ε46 1.9) το έλυσα με αλλαγή MAF. Σε εμένα δεν τράβαγε το αυτοκίνητο πάνω από 4500σαλ, με πυράκια από χαμηλά κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-16, 14:14
GiwrgosBmw Ο χρήστης GiwrgosBmw δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Μηνύματα: 38
GiwrgosBmw is on a distinguished road
Θα αλλαξω μετρητη μαζας αερα και θα δω πως θα παει.Ενα αλλο που παρατηρησα σημερα ηταν οτι για να παρει μπροστσ οταν ηταν κρυο ηθελε λιγο γκαζι.Επισης παρατηρησα χαμηλα στο φιλτροκουτι να εχει κατι σαν λαδι με μουτζουρα..δεν ξερω ακριβως...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-16, 10:25
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Το ότι έχεις κατανάλωση 20 λτ/100 δεν σε προβληματίζει καθόλου; Το ότι δεν έχεις λ σε αφήνει αδιάφορο;;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-16, 12:06
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Καλά -μεταξύ μας- το πώς θα πάει προφανώς περνάει πρώτα πάνω από τον λ... Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να δεις πρώτα τον λ και μετά όλα τα υπόλοιπα... διαφορετικά πώς θα κρίνεις ότι ίσιωσε (με 20 l/100 κατανάλωση)... πώς θα μετρήσεις (αν μετρήσεις...) καυσαέρια κλπ κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-16, 20:53
GiwrgosBmw Ο χρήστης GiwrgosBmw δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Μηνύματα: 38
GiwrgosBmw is on a distinguished road
Θα μπει και ο λ εννοειται.Ειναι στο προγραμμα απλα λογω 15αυγουστου δεν προλαβαμε.Και κοιταω να φτιαξω οτι μπορω μονος μου αν φτιαχνει ετσι δλδ με ενα λουφτ.Με προβληματιζει η καταναλωση και ξερω πως σε ενα μερος της οφειλεται στον λ, αλλα το οτι κανει και τα υπολοιπα ελεγα μηπως ηταν λογο λουφτ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.