Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 24-09-09, 22:09
Giorgos70 Ο χρήστης Giorgos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-07-2009
Μηνύματα: 30
Giorgos70 is on a distinguished road
Σωστός. Το διαπίστωσα και εγω. Ακομα να πουλησω το παλιο
Σαν υποψήφιος αγοραστης bmw αρχισα να το σκεφτομαι...
Στο ίδιο forum βρίσκω:

e-90 με πρόβλημα σκορτσαρισμάτων
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21098

Ε92 κολώνα τιμονιού
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=20124

Ε92 - Ρετάρισμα μηχανής
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=17632

καταναλωση 7,7 lt???
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21293

τελικά είναι αξιόπιστη η νεα 3άρα; (άρχισα να σκεφτομαι προς Α4 μεριά).
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 24-09-09, 22:49
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Σαν κάτοχος 320 (με τα 150hp) μπορώ να σου πω φίλε μου ότι μου έχει βγάλει αρκετά προβλήματα με σημαντικότερο την κολώνα τιμονιού (550 ευρώ κόστος επισκευής). Μη σκέφτεσαι λοιπόν μόνο τα χρήματα που κοστίζει το αμάξι που σκέφτεσαι να αγοράσεις, αλλά και τα χρήματα που θα πρέπει να δαπανάς για τη συντήρησή του. Να ξέρεις ότι η 3άρα έχει την καλύτερη οδική συμπεριφορά μακράν με βάση τα χρήματά της. Αλλά από αξιοπιστία τίποτε το ιδιαίτερο. Στο συνεργειο της BMW που πάω κατά καιρούς είναι το πιο συχνά εμφανιζόμενο μοντέλο. Το Α4 έχει κι αυτό αρκετά προβλήματα. Αν ντε και καλά θες κάτι premium διάλεξε BMW, λόγω οδικών χαρακτηριστικών. Αν πάλι θες γκάζια το Α4 1.8tsi είναι μονόδρομος. Α! Μην ξεχνάς και το νεο Α5 sportback που είναι και πανέμορφο. Αν πας σε audi πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

Πάντως, για να έρθουμε και πάλι στο θέμα μας, μεταξύ 316 και 320 προτείνω τη δεύτερη. Πολύ πιο άνετη οδήγηση και αν εξαιρέσεις ασφάλιστρα και τέλη κυκλοφορίας, τα έξοδα συντήρησης (βενζίνες, ανταλλακτικά, σέρβις κλπ) είναι παραπλήσια. Σίγουρα αξίζει τη διαφορά τιμής της.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 24-09-09, 23:02
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Παραθέτω την άποψή μου σε αυτό το θέμα, όχι ως απάντηση στο δίλημμα 320i - 316i που είναι και το βασικό θέμα της ενότητας αλλά λαμβάνοντας το έρεισμα από τη δυνατότητα να επιλέξει την 320d εάν και εφόσον είναι διατεθειμένος να ανέβει στα 2000cc.

Όπως σωστά ανέφερε κι ο oldcarskickass, το πετρελαιοκίνητο έχει "Ίδια κυβικά, λιγότερη κατανάλωση, φτηνότερα σέρβις, περισσότερο γκάζι, πιο άνετη οδήγηση". Οπότε θα πρότεινα 320d μόνο εφόσον:

α) Χρησιμοποιείς το αυτ/το ώς βασικό μέσο μετακίνησης (και όχι ώς εναλλακτικό ή περιστασιακά).
β) Διανύεις πάνω από 15000ΚΜ ετησίως.
γ) Σκοπεύεις να κρατήσεις το αυτ/το πάνω από 5 έτη.
δ) Είσαι φαν της ξεκούραστης οδήγησης (36 κιλά ροπής είναι αρκετά, δε νομίζεις?)

Για κάποιον που ανέφερε την απόσβεση του επιπλέον κόστους αγοράς (4000€) της 320d σε σχέση με την 320i, αυτό καλύπτεται σε 6,5 έτη (με 20000ΚΜ ετησίως) ή σε 8,7 έτη (με 15000ΚΜ ετησίως), πάντα υπολογισμένα με τον Μ.Ο των καταναλώσεων και τις μέσες τιμές καυσίμων σήμερα, χωρίς να υπολογίσουμε το κόστος των σέρβις.

ΥΓ: Η επιπλέον δύναμη όμως δεν παίζεται....ειδικά όταν συνδυάζεται και με την κατά 40% σχεδόν μικρότερη κατανάλωση, όταν αποφασίσεις να κινηθείς πραγματικά γρήγορα!!
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 24-09-09 στις 23:05
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 24-09-09, 23:15
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Παραθέτω την άποψή μου σε αυτό το θέμα, όχι ως απάντηση στο δίλημμα 320i - 316i που είναι και το βασικό θέμα της ενότητας αλλά λαμβάνοντας το έρεισμα από τη δυνατότητα να επιλέξει την 320d εάν και εφόσον είναι διατεθειμένος να ανέβει στα 2000cc.

Όπως σωστά ανέφερε κι ο oldcarskickass, το πετρελαιοκίνητο έχει "Ίδια κυβικά, λιγότερη κατανάλωση, φτηνότερα σέρβις, περισσότερο γκάζι, πιο άνετη οδήγηση". Οπότε θα πρότεινα 320d μόνο εφόσον:

α) Χρησιμοποιείς το αυτ/το ώς βασικό μέσο μετακίνησης (και όχι ώς εναλλακτικό ή περιστασιακά).
β) Διανύεις πάνω από 15000ΚΜ ετησίως.
γ) Σκοπεύεις να κρατήσεις το αυτ/το πάνω από 5 έτη.
δ) Είσαι φαν της ξεκούραστης οδήγησης (36 κιλά ροπής είναι αρκετά, δε νομίζεις?)

Για κάποιον που ανέφερε την απόσβεση του επιπλέον κόστους αγοράς (4000€) της 320d σε σχέση με την 320i, αυτό καλύπτεται σε 6,5 έτη (με 20000ΚΜ ετησίως) ή σε 8,7 έτη (με 15000ΚΜ ετησίως), πάντα υπολογισμένα με τον Μ.Ο των καταναλώσεων και τις μέσες τιμές καυσίμων σήμερα, χωρίς να υπολογίσουμε το κόστος των σέρβις.

ΥΓ: Η επιπλέον δύναμη όμως δεν παίζεται....ειδικά όταν συνδυάζεται και με την κατά 40% σχεδόν μικρότερη κατανάλωση, όταν αποφασίσεις να κινηθείς πραγματικά γρήγορα!!
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω.
Και οι λόγοι που προτίμησα το 120 μου να είναι πετρέλαιο και ΟΧΙ βενζίνη είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι
α,β,δ,γ (με τη σειρά που τους αναφέρω).
Επίσης η απόσβεση της διαφοράς είναι υπολογισμένη με σταθερές τιμές καυσίμου υποθέτω έτσι;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 24-09-09, 23:18
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω.
Και οι λόγοι που προτίμησα το 120 μου να είναι πετρέλαιο και ΟΧΙ βενζίνη είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι
α,β,δ,γ (με τη σειρά που τους αναφέρω).
Επίσης η απόσβεση της διαφοράς είναι υπολογισμένη με σταθερές τιμές καυσίμου υποθέτω έτσι;
Ναι, το αναφέρω ήδη (....πάντα υπολογισμένα με τον Μ.Ο των καταναλώσεων και τις μέσες τιμές καυσίμων σήμερα....)
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 24-09-09, 23:31
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
εγω μεταξυ των δυο προτεινω 320..αν και προσωπικα πιστευω οτι με αυτα τα λεφτα ενα αουντι θα σε ευχαριστησει πολυ περισοτερο...ακομα και ενα πασσατ οπος αναφερθηκε και πιο κατω....γνωμη μου παντα ειναι οτι για να νιοσεις τη διαφορετηκοτητα της μπε εμ βε πρεπει να πας σε πολλα κυβικα και τοτε μονο για μενα παντα αξιζει η αποδοση/τιμη κτλ....αλλιως επιλογες οπως α4 εινια μονοδρομος μεχρι τα 2000κυβικα.....για να νιοσεισ οτι νιοθεισ με αυτο το διλιτρο πρεπι να παρει τριλιτρο μπε εμ βε...τελος επειδη ειπες οτι και η 316 θα σε βολευε...παρε ενα α4 1,8 με 125 αλογα και ροπη περισοτερη και απο το διλιτρο 320...Η επιλογη δικη σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 24-09-09, 23:58
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
Φιλε μου η ποιοτητα οδηγησης που δινει το 320 δεν τη δινει κανενα audi η VW στην κατηγορια του, το οτι τα αλλα εχουν turbo δεν σημαινει τιποτα για μενα, μετα τα 140χλμ το αμαξι δεν πιανεται και δυσκολα θα το πατησεις στους δρομους που εχουμε.Οταν εσυ στη στροφη θα εχεις 140 οι αλλοι θα εχουν 120 και μετα πολυ δυσκολα θα σε πιασουν.εγω προτιμω βενζινη γιατι με τη διαφορα χρηματων απο το diesel
οταν με το καλο θα βγει ενα αξιοπιστο κιτ (turbo η supercharger) θα το περασεις και το αμαξι θα πεταει
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 25-09-09, 07:31
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός. Το διαπίστωσα και εγω. Ακομα να πουλησω το παλιο
Σαν υποψήφιος αγοραστης bmw αρχισα να το σκεφτομαι...
Στο ίδιο forum βρίσκω:

e-90 με πρόβλημα σκορτσαρισμάτων
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21098

Ε92 κολώνα τιμονιού
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=20124

Ε92 - Ρετάρισμα μηχανής
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=17632

καταναλωση 7,7 lt???
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21293

τελικά είναι αξιόπιστη η νεα 3άρα; (άρχισα να σκεφτομαι προς Α4 μεριά).
ΞΕΧΝΑ τα AUDI αν σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία. Η 3άρα γενικά είναι πολύ αξιόπιστο αμάξι και το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχει βγει ειναι η κολώνα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 25-09-09, 16:49
Το avatar του χρήστη kavas
kavas Ο χρήστης kavas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Μηνύματα: 545
kavas is on a distinguished road
Για μενα η διαφορα σε γκαζι της 316 απο την 320 ειναι σημαντικη.Εχω οδηγησει και τα 2.Το παραπανω κοστος μικρο και αξιζει τα λεφτα του.Κοψε καποια extra για να μειωσεις την διαφορα.Ειναι κριμα να εχεις BMW με 122 αλογα.Τα 170 εχουν δυναμη.Εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος(εκτος απο την ροπη χαμηλα).
Ειναι και η ενεργητικη ασφαλεια
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 25-09-09, 19:34
Giorgos70 Ο χρήστης Giorgos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-07-2009
Μηνύματα: 30
Giorgos70 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πατσίκας Βασίλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω μεταξυ των δυο προτεινω 320..αν και προσωπικα πιστευω οτι με αυτα τα λεφτα ενα αουντι θα σε ευχαριστησει πολυ περισοτερο...ακομα και ενα πασσατ οπος αναφερθηκε και πιο κατω....γνωμη μου παντα ειναι οτι για να νιοσεις τη διαφορετηκοτητα της μπε εμ βε πρεπει να πας σε πολλα κυβικα και τοτε μονο για μενα παντα αξιζει η αποδοση/τιμη κτλ....αλλιως επιλογες οπως α4 εινια μονοδρομος μεχρι τα 2000κυβικα.....για να νιοσεισ οτι νιοθεισ με αυτο το διλιτρο πρεπι να παρει τριλιτρο μπε εμ βε...τελος επειδη ειπες οτι και η 316 θα σε βολευε...παρε ενα α4 1,8 με 125 αλογα και ροπη περισοτερη και απο το διλιτρο 320...Η επιλογη δικη σου!!!
Τι είδους ροπή ειναι αυτη δεν καταλαβαίνω!
Ναι λεει 230 ροπή το Α4:
http://www.audi.gr/site/cars.asp?cat...54&modelRight=
αλλά το 0-100 το δίνει λέει το Α4 σε 10,5 sec αντί
10,8 της 316 (ιδια πράγματα Α4 = 316 ~120 άλογα)
Η 320 έχει 0-100 σε 8,2 sec (σύμφωνα με www.bmw.gr) με ροπή 210.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.