Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 27-12-11, 01:42
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κομματάκια που λες σε πιο τακάκι ήταν στο textar ή στο textar με την επωνυμία BMW;
Πάντως δεν μπορώ να πω 26 χρόνια στο Ε30 μπαίνουν όλα της BMW και ειδικά στο θέμα μας ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα με τα φρένα και φυσικά κανένα σφύριγμα!
Γιαυτο ρωτώ τα παιδιά αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει να μου πει εντυπώσεις γιατί καταλαβαίνεις 26 χρόνια με 250.000 χιλ. απροβλημάτιστα θα μου την σπάσει αφάνταστα αν αρχίσει να σφυρίζει το τακάκι!
Στα textar χωρίς το σήμα bmw ήταν τα κομματάκια.. Στα πρώτα δεν μπήκαμε ποτέ στην διαδικασία να το ψάξουμε..

Στα πρώτα τακάκια τα μαμά πάλι σφύριζαν αλλά υπέθεσα ότι έφταναν στο τέλος ζωής τους όταν πήρα εγώ το αμάξι στα χέρια μου, γιατί πιο πριν το είχαν οι γονείς μου..

Πάντως σύμφωνα με τον πατέρα μου που είχε τα μαμά τακάκια από την αρχή, τα δεύτερα χωρίς το σήμα σφυρίζουν περισσότερο οπότε παίζει να είναι και β,γ,δ,ω διαλογής μιας και από αυτόν που τα πήρα πλέον δεν τον εμπιστεύομαι καθόλου και ούτε ξαναπάτησα ποτέ για διάφορους λόγους..
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 15-03-15, 15:44
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλησπερα σας.
Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει αντιπροσωπεια της ΑΤΕ στην Ελλαδα και δη εντος Αττικης. Ενα μικρο ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ δεν μου εβγαλε καποια σαφη συμπερασματα. Το επισημο σαιτ της ΑΤΕ πιο πολυ με μπερδεψε παρα με βοηθησε. Μετα το google με 'πεταγε' σε διαφορους εμπορους ανταλλακτικων, αλλα δεν εβγαλα ακρη αν καποιος ειναι ο επισημος εισαγωγεας-αντιπροσωπος της στην Αθηνα.

Αλλιως αν μπορειτε να μου προτεινετε, και με πμ για να μη φανει διαφημιση καποιους σωστους εισαγωγεις-ανταλλακτικατζηδες εντος Αττικης που να μην πουλανε μαιμουδες, γιατι εχουμε πηξει στις Κινεζιες, αλλα να μη γδερνουν κιολας!

Συγκεκριμενα ψαχνω για μπροστα τακακια ΑΤΕ και καλωδιο αισθητηρα για την 116
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 15-03-15, 17:55
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Πρώτα πρώτα όταν τα τακάκια όσο πιο πολύ μαυρίλα βγάζουν τόσο πιο μαλακά είναι και έχεις καλύτερο φρενάρισμα. Όσο για τα ΑΤΕ είναι καλά φρένα και όποιοι πουλάνε φρένα έχουν ΑΤΕ αλλά για κοίτα και αυτό:
http://www.mister-auto.gr/el/%CE%BA%.../ate_e003.html
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 16-03-15, 00:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα αυτο το λινκ πουπαραθετεις ειναι για αγορες μεσω ιντερνετ. Καλως ή κακως δεν κανω αγορες μεσω ιντερνετ. Καποιο σωστο και αξιοπιστο μαγαζι κι οχι φαρμακειο εχουμε;!
Γιατι ως τωρα εχω πεσει σε μεγαλα ονοματα μεν, με Κινεζικα προιοντα αμφιβολου ποιοτητας δε κι επισης εχω πετυχει και μεγαλα ονοματα δε, με σωστα ανταλλακτικα, αλλα γδαρτες ομως...
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 17-03-15, 00:20
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Έχεις πμ...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 17-03-15, 19:07
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα πρώτα όταν τα τακάκια όσο πιο πολύ μαυρίλα βγάζουν τόσο πιο μαλακά είναι και έχεις καλύτερο φρενάρισμα. Όσο για τα ΑΤΕ είναι καλά φρένα και όποιοι πουλάνε φρένα έχουν ΑΤΕ αλλά για κοίτα και αυτό:
http://www.mister-auto.gr/el/%CE%BA%.../ate_e003.html
Πάντως τα ΑΤΕ βγάζουν όντως πολύ μαυρίλα. Από φρενάρισμα μια χαρά είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 14-04-15, 15:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αλλαχτηκαν τελικα τα μπροστα τακακια, μαζι και καλωδιο αισθητηρα φθορας και υγρα φρενων, ΑΤΕ.
Μου ρυθμισαν και το χειροφρενο που επιανε ψηλα, σα να αλλαξε προς το καλυτερο η ολη αισθηση φρενων, χειροφρενου.

Ειμαι στη φαση στρωσιματος των φρενων τωρα αλλα σα να μου φανηκε σε καποια φαση οτι μου βρωμισαν 'θερμουίτ'.
Ελπιζω αμα στρωσει και πατηθει η παστα να μην εχω αυτο το φαινομενο, ηταν κατι που απεχθανομουν με τα προηγουμενα Φεροντο που ειχα και δε θα θελα να την εχω τη βρωμα και με τα ΑΤΕ.
Απο τριξιματα, θορυβους, κραδασμους δεν εχω διαπιστωσει κατι αν κι οι δισκοι μου ειναι φαγωμενοι. Βεβαια φυλαγμενος παω για την ωρα.
Στην επομενη αλλαγη μπροστα αλλα και πισω ειμαι και για δισκους. Ειναι οριακα κατω απ το οριο φθορας τους κατα περιπου 1 χιλιοστο ολοι. Δεν ειναι κατι τραγικο για τη νορμαλ χρηση που του κανω, για του χρονου με βλεπω τους μπροστα, αφου φαγωθουν και τα τακακια που εβαλα σημερα, τους πισω λογικα θα τους αλλαξω στην επομενη αλλαγη των πισω τακακιων μεσα στους επομενους μηνες εκτιμω.

Νεοτερα απ τη χρηση των νεων φρενων με την παροδο των χιλιομετρων.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 13-05-15, 22:34
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μετα απο καλο στρωσιμο και νορμαλ χρηση, κυριως μεσα στην πολη με τα τακακια ΑΤΕ μπροστα μπορω να πω πως ως τωρα εχω μεινει μονο ικανοποιημενος. Ειδικα και με καινουρια υγρα φρενων, επισης ΑΤΕ, εχω γερο, δυνατο φρεναρισμα, προοδευτικο ομως, οχι αποτομο, τα ΑΤΕ δε βρωμανε 'θερμουιτ' οταν ζεσταθουν, οπως καναν τα Φεροντο που ειχα πριν, δειχνουν να αντεχουν στη σκληρη χρηση, βεβαια δεν τα εχω ζορισει πολυ ακομα. Μαυριλα βγαζουν αρκετη, οπως ολα νομιζω. Βασικο, ειναι εντελως αθορυβα, ακομα και ζεστα. Δεν τριζουν, σφυριζουν, ουτε περνανε κραδασμους στο τιμονι παροτι οι δισκοι μου ειναι εκτος οριων απο θεμα παχους και χρηζουν αντικαταστασης. Στην επομενη αλλαγη τακακια θα αλλαχτουν κι οι δισκοι. Δεν εχω κανενα παραπονο προς το παρον απ τα τακακια, αρκετα value for money, θα λεγα.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 18-05-15, 15:25
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Γεια σε ολους, ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω τι τακακια φοραει απτο εργοστασιο το αυτοκινητο, αφου αποτι εχω καταλαβει αναλογα την παρτιδα εβγαινε και με διαφορετικα τακακια.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 18-05-15, 22:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε ολους, ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω τι τακακια φοραει απτο εργοστασιο το αυτοκινητο, αφου αποτι εχω καταλαβει αναλογα την παρτιδα εβγαινε και με διαφορετικα τακακια.
Στο δικο μου ειχε τεξταρ, ετσι ειναι ανα παρτιδα παραγωγης μπορει να ναι απο 2-3 διαφορετικες μαρκες. Αληθινα εχει σημασια;!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.