Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 23-04-11, 21:08
kmilioris Ο χρήστης kmilioris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2010
Μηνύματα: 47
kmilioris is on a distinguished road
+ Μια photo με τα νέα παπά κ τους δίσκους
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMAG0198.jpg (220,3 KB, 63 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-04-11, 22:49
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kmilioris Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Σαββάτο βρήκα λίγο χρόνο και πέρασα τα νέα φρένα που περίμενα. Τώρα τα στρώνω φυσικά αλλά από την πρώτη κιόλας στιγμή η διαφορά σε σχέση με τα μαμά είναι εμφανής, έχουν ποιο άμεσο κ δυνατό πάτημα. Περισσότερες πληροφορίες σε λίγες μέρες που θα κάνουν καμία 500χιλ.
πολύ καλή επιλογή τα EBC,τα έχω δουλέψει πολύ και είναι άψογα,εάν έπαιρνες τη κίτρινη ή την κόκκινη πάστα εκεί είναι που μένεις εντελώς
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-04-11, 10:46
Το avatar του χρήστη giannis@118
giannis@118 Ο χρήστης giannis@118 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 531
giannis@118 is on a distinguished road
πολυ ομορφα!!!!
να εχεις πολα ευχαριστα και ασφαλη χιλιομετρα!!!
__________________
LIVE_THE_EXPERIENCE!!!!!!! GIANNIS@118
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 26-04-11, 11:08
kmilioris Ο χρήστης kmilioris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2010
Μηνύματα: 47
kmilioris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ καλή επιλογή τα EBC,τα έχω δουλέψει πολύ και είναι άψογα,εάν έπαιρνες τη κίτρινη ή την κόκκινη πάστα εκεί είναι που μένεις εντελώς
Για το 116i έχει μόνο πράσινα....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-04-11, 18:44
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Βρήκα σετάκι brembo δίσκους και τακάκια στο αγγλικό e-bay από 350 εώς 500 ευρώ (ανάλογα με τις επιλογές σου) και για τους 2 άξονες.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-05-11, 14:08
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Τελικά τα μαμά τακάκια είναι τραγικά.. Τα πρώτης τοποθέτησης πάντρα έτριζαν και κάναν θόρυβο.. Πριν 1,5 χρόνο άλλαξα τακάκια λόγω φθοράς των πρώτων και έβαλα πάλι τα γνήσια (textar νομίζω).. Έχει λίγες μέρες που άρχισαν πάλι να τρίζουν.. Μέχρι τώρα ήταν μια χαρά και πίστεψα ότι διόρθωσαν το τρίξιμο.. Αλλά τελικά πολύ μάπα το καρπούζι..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-08-11, 20:46
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
παιδιά να ρωτήσω. Έχω το 116i LCI απο το καλοκαίρι του 09. Έχω 30.800 χλμ. Κοιτάζοντας συστηματικά το SERVICE-INFO του CBS χτες το πρωί μου έδειχνε ένδειξη service για τα πίσω φρένα σε 6000 χλμ και για τα μπροστά σε 9000 χλμ. Χτες ανέβηκα απο κέντρο Αθήνας στα Βόρεια προάστια το πρωί και γύρισα πίσω το βράδυ οδηγώντας πολύ χαλαρά (όπως όδηγώ πάντα- κανένα ζόρισμα). Πριν σβήσω το αυτοκίνητο το βράδυ λοιπόν μου έδειχνε την ένδειξη των πίσω φρένων στα 1700 χλμ! Πως είναι δυνατόν? Έχει τύχει σε κανέναν? Τεσπα σήμερα, πριν απο λίγο βγήκα για μια βόλτα, το έβαλα μπροστά και ένδειξε απο μόνο του την ένδειξη με το αυτοκινητάκι (σέρβις) σε 1700 χλμ. Οι ενδείξεις είναι οι χθεσινές (1700 χλμ για πίσω φρένα και 9000 χλμ για τα μπροστά). Οπότε
1. Είναι λογικό να ζητάει π.χ. τακάκια πίσω στα 33.000 χλμ περίπου?
2. Πως άλλαξε τόσο πολύ ποσοτικά και τόσο γρήγορα η ένδειξη για τα πίσω?

Ξέρει κανείς?

Να σημειώσω ότι τηρούνται ευλαβικά όλες οι ενδείξεις (ένδειξη & εξουσιοδοτημένο στνεργείο στην ώρα του) και με το παραπάνω!
Επίσης απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του -επειδή έτσι όδηγω- τα φρένα στο 90% των περιπτώσεων χρησιμοποιούνται σε στυλ σρωσίματος (απαλό πάτημα απο μακριά πριν απο κάθε στάση). Φυσικά και το στρώσιμό τους (το πήρα καινούργιο) έγινε ευλαβικά. Επίσης με συνέπεια αλλάχτηκαν τα υγρά φρένων στην αρχή του καλοκαιριού του 10 και του 11 όπως ζήτησε το CBS.
Ξέρει κανείς τι παίζει και αν είναι φυσιολογικό να ζητάει τακάκια τόσο σύντομα (διαβάζω σε συμφορουμίτες ζητάει στα 50.000 χλμ +). Ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη advanced : 19-08-11 στις 20:53
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-08-11, 20:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για τη φθορα στα τακακια παιζει ρολο και σε τι δρομους κινεισαι εκτος απ το οδηγικο σου στυλ.
Θα σου αναφερω προσωπικο παραδειγμα.
Την 116 την ειχα παρει καινουρια. Εκεινο τον καιρο εμενα Γερμανια (Βορεια). Ο τοπος εκει ειναι μια απεραντη 'φλαταδουρα' χωρις ανηφορες κατηφορες και σχεδον καθολου αποτομες στροφες. Συν τοις αλλοις η αστυνομευση κι ο ελεγχος ηταν αμειλικτα, οποτε τηρουνταν ευλαβικα και οι κανονες παντου και παντα. Αλλαξα εμπρος φρενα στις 65.000χμ περιπου και πισω σε καμια δεκαρια χιλιαδες παραπανω κι αυτο αφου ειχα γυρισει ηδη Ελλαδα!

Τωρα εδω στην Ελλαδα, Αθηνα κυριως, αλλαζω φρενα σχεδον καθε 30.000χμ μπροστα και πισω περιπου στα ιδια.

Τωρα για το CBS που λες, συνηθως ειναι αξιοπιστο αλλα τρωει κι αυτο τα κολληματα του που και που. Εμενα μου εχει κολλησει του φιλτρου κλιματισμου και δεν πεφτει ποτε κι ας χρησιμοποιω κλιμα απο Μαιο ως Οκτωβριο συνεχεια και μεσα στην πολη με ρυπανση!

Το καλυτερο που θα εχεις να κανεις ειναι να το πας σε ενα συνεργειο να σου δουν τα φρενα. Αν οντως χρειαζονται αλλαγη ας τα αλλαξουν, εαν εχει 'ψωμι' ακομα η 'παστα' στα τακακια ειναι κριμα να πεταχτουν, αν και νομιζω πως τοσα χιλιομετρα ειναι οκ και λογικο να θελουν αλλαγμα κι ας το πηγαινεις χαλαρα. Η παστα που χρησιμοποιει η BMW ειναι μαλακη και φθειρεται γρηγορα.
Πες τους το παντως αυτο για το BC στο συνεργειο να δουμε τι θα σου πουν.
Κρατα μας ενημερους παντως για το θεμα αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-08-11, 22:09
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Φιλε μου ειναι πολυ λογικο να ζητησει πισω τακακια στα 33000χλμ...
Στους καταπληκτικους ελληνικους δρομους το Traction Control δουλευει υπερωριες και
μειωνει το χρονο ζωης τους...
Ενδεικτικα στον Ασσο μου εχω αλλαξει πισω τακακια 3 φορες στα 69000 χλμ μεχρι τωρα...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-08-11, 22:31
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου ειναι πολυ λογικο να ζητησει πισω τακακια στα 33000χλμ...
Στους καταπληκτικους ελληνικους δρομους το Traction Control δουλευει υπερωριες και
μειωνει το χρονο ζωης τους...
Ενδεικτικα στον Ασσο μου εχω αλλαξει πισω τακακια 3 φορες στα 69000 χλμ μεχρι τωρα...
έχει δίκιο ο τάσος. παίζει ρόλο το tacktion control.
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.