Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 18-07-07, 08:30
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Eγώ ακόμα μπαλατζάρω μεταξύ του να βάλω ή όχι στο παρμπριζ....
Απόφαση τελαιταίας στιγμής μάλλον....εκεί που θα πάω αύριο στον μάστορη θα πάρω την τελική απόφαση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 18-07-07, 09:02
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ ακόμα μπαλατζάρω μεταξύ του να βάλω ή όχι στο παρμπριζ....
Απόφαση τελαιταίας στιγμής μάλλον....εκεί που θα πάω αύριο στον μάστορη θα πάρω την τελική απόφαση.

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις αλλά την πιο light ζελατίνα που υπάρχει. Έτσι ούτε θα προκαλείς(από μπροστά) ούτε θα φαίνεται ξεκάρφωτο από τα άλλα τζάμια το παρπρίζ. Γνώμη μου. Η απόφαση είναι δική σου.
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 18-07-07, 09:18
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Μπορει καποιος να μου δειξει που στον νεο κοκ προβλεπεται αφαιρεση πινακιδων για φυμε? Για βρειτε το μου γιατι εγω δεν το βρισκω.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 18-07-07, 09:27
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Αφαιρεση διπλώματος και άδειας νομίζω για 10 μέρες είναι και 80 Ευρώ πρόστιμο.
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 18-07-07, 09:28
Το avatar του χρήστη black_wolf
black_wolf Ο χρήστης black_wolf δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 62
black_wolf is on a distinguished road
Την τελευταία φορά που με έγραψαν για τα φιμέ, ήταν 2 ζητάδες που με κυνηγάγαν λες και ήμουν ο Πάσσαρης... Τελικά όταν με σταμάτησαν (έτοιμοι να με λιντζάρουν) δε τη γλίτωσα και τη συνέχεια τη φαντάζεστε(πάλι καλά με έγραψαν μόνο για τα φιμέ...).
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 18-07-07, 11:23
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφαιρεση διπλώματος και άδειας νομίζω για 10 μέρες είναι και 80 Ευρώ πρόστιμο.
Το αρθρο και την παραγραφο θελω να μου πεις...Γιατι εγω δεν βρισκω πουθενα να λεει για αφαιρεση στοιχειων, ποσο μαλλον δε αφαιρεση του διπλωματος του οδηγου που δεν στεκει με καμμια λογικη. Αν το αμαξι ειναι δικο μου και γραψουν την μανα μου, θα της παρουν το διπλωμα ? Επειδη εκανε το εγκλημα να οδηγησει το αυτοκινητο που σε αλλον ανηκει και αλλος εχει την ευθυνη της τοποθετησης των και καλα παρανομων φυμε?
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 18-07-07, 11:41
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Και για να μην ψαχνεις αδικα, το αρθρο 81 ειναι. Το οποιο ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ (ρυποι & θορυβος) δεν προβλεπει αφαιρεση στοιχειων...
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 18-07-07, 11:52
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
και ευκειός* εκεί (Κεφαλονίτικα) τι μου είπε 680 ευρώ??? και αφαίρεση πινακίδας???

*Ο μάστορης που θα μου τις βάλει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 18-07-07, 12:27
Το avatar του χρήστη sportscoupe
sportscoupe Ο χρήστης sportscoupe δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-07-2007
Μηνύματα: 77
sportscoupe is on a distinguished road
Υπάρχουν 2 άρθρα του ΚΟΚ με 3 παραγράφους που έχουν σχέση με τις αντιηλιακές μεμβράνες.

Το άρθρο 81. Παρ. 7 που αναφέρει:
“Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων οχημάτων και των ρυμουλκομένων, τα οποία αποτελούν τμήμα του αμαξώματος αυτών, περιλαμβανομένου και του ανεμοθώρακα ως και οποιουδήποτε εσωτερικού χωρίσματος, επιβάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπον ώστε αφ’ ενός μεν σε περίπτωση θραύσης τους ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο ελάχιστο, αφ’ ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβαίνοντες αυτού. Ειδικότερα τα διαφανή μέρη του ανεμοθώρακα πρέπει να είναι κατασκευασμένα από τέτοια ύλη ώστε
α) Η διαφάνεια του ανεμοθώρακα να μην ελαττώνεται με την πάροδο του χρόνου
β) Να μην παραμορφώνουν τις εικόνες των αντικειμέων που φαίνονται διαμέσου του ανεμοθώρακα
γ) σε περίπτωση θραύσης τους, ο οδηγός να έχει ικανή καθαρή θέα της οδού.

81. παρ.8. ….. και απαγορεύεται η τοποθέτηση ή ανάρτηση μπροστά ή πίσω από τον ανεμοθώρακα, ως και η επικόλληση σε αυτόν αντικειμένων που περιορίζουν την ικανότητα του οδηγού.
και
Αρθ. 82 παρ.3 “Το μηχανοκίνητο όχημα πρέπει να είναι κατασκευασμένο κατά τρόπον ώστε το πεδίο ορατότητας του οδηγού, μπροστά, δεξιά και αριστερά αυτού, να είναι αρκετό για να είναι δυνατή η ασφαλής οδήγηση”

Με λίγα λόγια λοιπόν το 81.7 μας λέει ότι ο οδηγός και οι επιβάτες πρέπει να φαίνονται, το 81.8 μας λέει ότι απαγορεύεται γενικά κάθε επέμβαση στον ανεμοθώρακα (άρα και τις μεμβράνες – για αυτό και οι ασφαλιστικές εταιρείες πιάνονται μερικές φορές και δεν αποζημιώνουν σε περίπτωση ατυχήματος – εξού και η μη τοποθέτηση τους ακόμα και αν το ζητήσεις από την 3Μ τουλάχιστον) και το 82.3 μας λέει ότι δεν πρέπει να μειώνουμε την ορατότητα του αυτοκινήτου προς τις κατευθύνσεις μπροστά δεξια και αριστερά του οδηγού με οποιαδήποτε κατασκευή (άρα και τις μεμβράνες)

Άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορούν στην Ελλαδίτσα να πουληθούν μεμβράνες. Η 3Μ, η Lummar, Foliatec κλπ, φυσικά αντέδρασαν και ζήτησαν εξηγήσεις από τις αρμόδιες αρχές. Διαβάζοντας από το σχετικό έγγραφο λοιπόν της Γεν. Διεύθ. Μεταφορών του Υπ. Μεταφορών και Επικοινωνιών, (ΑΠ 33965/1806) που εστάλη προς την EWFA (European Window Film Association) και άλλους ενδιαφερόμενους ως διευκρινιστική οδηγία συγκρατούμε τα εξής.

Όντως βάση του αρθ.81 ο οδηγός πρέπει να είναι ορατός αλλά ο ΚΟΚ δεν ορίζει σαφείς τεχνικές προδιαγραφές όμως κάτι τέτοιο ρυθμίζεται με την οδηγία 92/22/ΕΟΚ η οποία αναφέρει ότι κάθε αμάξι πρέπει να τηρεί τις προδιαγραφές της οδηγίας του κανονισμού αρθ 43. Της ΟΕΕ/ΗΕ. Μεταξύ λοιπόν των προδιαγραφών ορίζονται επ’ ακριβώς οι ελάχιστες προδιαγραφές των υαλοπινάκων σε ότι αφορά τον συντελεστή (ποσοστό) μετάδοσης του φωτός ως εξής: (ελάχιστη διαπερατότητα δηλαδή)
75% οι ανεμοθώρακες
70% για τα παράθυρα εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού
70% για τα πίσω παράθυρα, εκτός αν έχει δύο πλευρικούς καθρέπτες, οπότε και δεν ορίζεται.
…..
Αναφέρεται ακόμα παρακάτω:
Συνεπώς η κείμενη νομοθεσία δεν επιτρέπει την επικόλληση αντιηλιακής μεμβράνης στον ανεμοθώρακα των οχημάτων ή στα δύο παράθυρα εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού, εκτός αν το σύστημα υαλοπίνακας-μεμβράνη πληροί τις απαιτήσεις της Οδηγίας ή του αντίστοιχου Κανονισμού ΟΕΕ/ΗΕ. Στην περίπτωση των παραθύρων που δεν επιρρεάζουν την οπτική ικανότητα του οδηγού (πίσω παράθυρα για οχήματα με δύο πλευρικούς καθρέπτες) δεν υφίστανται απαιτήσεις για την μετάδοση του φωτός, αλλά και πάλι είναι αναγκαίο να πληρούνται άλλες τεχνικές προδιαγραφές από τις προαναφερόμενες ανωτέρω.
__________________
www.mbclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 18-07-07, 12:36
Το avatar του χρήστη psimos
psimos Ο χρήστης psimos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2004
Μηνύματα: 354
psimos is on a distinguished road
...πιασ' τ'αυγο και κουρευ' το .......
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.