Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-12, 10:33
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Post ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ!!!!!

Κάθε μέρα που περνάει μαθαίνω και καινούριες λεξούλες...Σήμερα άκουσα το κόψε-ράξε κεντρικού άξονα...
Ο κεντρικός αποτελείται απο δύο άξονες οι οποίοι ενώνονται μεταξύ τους...η ένωση των δύο αξόνων λέγεται μεσαία τριβή????
Με βάση τις δυνάμεις και τους κραδασμούς που ασκούνται εκεί στην ένωση χρήζει αλλαγής????
Αν ναί κάθε πότε???
Δλδ κόβουν τον κεντρικό σε σημείο που έχουμε υπολογίσει και μετά τον κολλάνε πάλι????
Στο συνεργείο μου έχουν πει οτί γίνεται ζυγοστάθμιση στον κεντρικό άξονα μετάδοσης...
Που χρησιμεύει το ζύγισμα και πότε πρέπει να γίνεται???
Ποιά η διαδικασία του ζυγίσματος????
Σε τι μηχάνημα θα πρέπει να τοποθετηθεί???
Σχετικά με το ζύγισμα του άξονα αν κατέβει για αλλαγή δίσκο-πλατό τότε επηρεάζεται το ζύγισμα του????
Υπάρχει περίπτωση να στραβώσει ο άξονας με καθαρά κακή χρήση δική μας????

Δεν πιστεύω να σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου... Καλό είναι να μαθαίνουμε και κάτι χρήσιμο....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-12, 11:56
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Δέν αποτελούνται όλοι οι άξονες απο δύο κομάτια,αυτοί που αποτελούνται ενώνονται στη μέση με αρσενικό-θυληκό καρέ και μία βίδα για ασφάλεια,η μεσαία τριβή είναι ένα λάστιχο με ρουλεμάν στη μέση και εξωτερικό μεταλλικό περίβλημα σε σχήμα ωμέγα για να βιδώνει στο πλαίσιο,αλλαγή χρειάζεται εάν χαλάσει το ρουλεμάν ή εάν μαλακώσει πολύ το λάστιχο,ζύγισμα χρειάζεται για να γυρνάει όμορφα χωρίς κραδασμούς,εάν δέν γίνει κάποια κατεργασία επάνω του δέν χρειάζεται ποτέ ζύγισμα,παρα μόνο εάν λυθεί στη μέση και δέν μπεί ακριβώς στο ίδιο σημείο που ήταν,για αυτό πάντοτε τον μαρκάρουμε εάν χρειάστεί να τον λύσουμε,τα μηχανήματα που τον ζυγίζουν τα έχουν ελάχιστα και εξειδικευμένα μαγαζιά που ασχολούνται μόνο με άξονες,ο άξονας δέν στραβώνει παρα μόνο εάν τον κοπανήσεις,η μόνη ζημιά που μπορεί να πάθει απο κακή χρήση είναι να σπάσει κάποιος σταυρός(η άρθωση στο πίσω μέρος που ενώνεται στο διαφορικό και στη μέση πρίν τη μεσαία τριβή)

http://realoem.com/bmw/showparts.do?...63&hg=26&fg=05

Ελπίζω να σε κάλυψα
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 03-01-12 στις 12:00
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-12, 12:18
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Το θέμα σηκώνει ώρες ατελείωτες συζητήσεως...
Μπορούμε για το κατάλληλο μήκος που επιθυμούμε να μπασταρδέψουμε κομμάτια κεντρικών απο το να πάμε κε κόψιμο???Δλδ να πάρουμε κομμάτι απο 320 και να το θυληκώσουμε σε κομμάτι απο 330???
Βεβαια πάλι μετά θα ζυγιστεί....
Ποιά είναι η διαδικασία του ζυγίσματος????
Σε τι μηχάνημα θα πρέπει να τοποθετηθεί???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-12, 12:29
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Ναί μπορείς να τα μπασταρδέψεις,εμένα το μπροστινό μέρος είναι απο Μ5 και το πίσω απο Ε21,ο πίσω σταυρός είναι και αυτός αλλαγμένος και η μεσαία τριβή είναι απο Μ3,τέσσερα διαφορετικά κομμάτια δηλαδή.Τώρα το μηχάνημα είναι λίγο δύσκολο να στο περιγράψω,μπαίνει επάνω ο κεντρικός δεμένος με τη μεσαία τριβή και ζυγίζεται,τα αντίβαρα είναι μεταλλικά και κολλημένα επάνω του με μεταλλική κόλληση
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-12, 17:44
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
όποιος έβαλε χέρι σε κεντρικό το μετάνοιωσε ... η μεσαία τριβή αλλάζει όπως όλα τα ανταλλακτικά ... επίσης και ο ελαστικός σύνδεσμος στο μπροστινό μέρος του κεντρικού ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-12, 21:18
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Εγώ δέν έχω κανένα πρόβλημα με τον δικό μου,αλλά δέν καταλαβαίνω γιατί να τον πειράξει κανείς εάν δέν υπάρχει κάποιο πρόβλημα
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-12, 23:01
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δέν έχω κανένα πρόβλημα με τον δικό μου,αλλά δέν καταλαβαίνω γιατί να τον πειράξει κανείς εάν δέν υπάρχει κάποιο πρόβλημα
και όμως έχει γίνει και αυτό ... και μάλιστα σε Μ3 46 ... και ο "μάστορας" άλλαξε πίσω τον κεντρικό σε "σταυρό" και έκανε και "καλύτερο" ζύγισμα ... το αμάξι βέβαια μετά έτρεμε ... και ξαναβάλανε μαμά κεντρικό !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-12, 11:02
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
και όμως έχει γίνει και αυτό ... και μάλιστα σε Μ3 46 ... και ο "μάστορας" άλλαξε πίσω τον κεντρικό σε "σταυρό" και έκανε και "καλύτερο" ζύγισμα ... το αμάξι βέβαια μετά έτρεμε ... και ξαναβάλανε μαμά κεντρικό !!!
Aλλάξατε κομμάτια και κάνατε και καλύτερο ζύγισμα απο το εργοστασιακό και πάλι έτρεμε???
Κάπου δεν κολλάει το όλο αυτό εγχείρημα....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-12, 21:10
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέν αποτελούνται όλοι οι άξονες απο δύο κομάτια,αυτοί που αποτελούνται ενώνονται στη μέση με αρσενικό-θυληκό καρέ και μία βίδα για ασφάλεια
Αμα σου πω οτι αυτή τη βίδα δεν τη θυμάμαι, αλλά ούτε και βρίσκω λογική στην ύπαρξη της
θα με πιστέψεις??
(Πάντα νόμιζα οτι το καρέ παίζει μέσα έξω κατά τη λειτουργία..)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-12, 21:34
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Άνοιξε το link και κατέβα λίγο,έχει αναλυτικές φωτό.
http://forums.bimmerforums.com/forum....php?t=1292809
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.