Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-12, 23:47
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Πλύσιμο και ενεργός αφρός

Φαντάζομαι θα είμαστε πολλοί που ο κάθε ένας για τον δικό του λόγο δεν εμπιστευόμαστε το αμάξι μας στα χέρια άλλων για πλύσιμο.

Εγώ προσωπικά έπειτα από 4-5 ατυχείς για εμένα επισκέψεις σε πλυντήρια αποφάσισα να μην ξαναφήσω κανέναν να το ξανα-ακουμπήσει παρά μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις που δεν προλαβαίνω και ΠΡΕΠΕΙ να πλυθεί..

Άσε που το απολαμβάνω κιόλας… Γεμίζει ο χρόνος μου το πρωί του Σαββάτου και καμαρώνω το βράδυ…

Έχω λοιπόν εφοδιαστεί με ένα καλό μηχάνημα της Karcher έναν πολύ καλό αφροποιητή της Autoglym, πανάκια με μικροϊνες Meguiar's και μπόλικη όρεξη για δουλειά…

Το ερώτημά που θα θέσω απευθύνεται στους επαγγελματίες του χώρου και του forum που σαν ειδικοί θα έχουν πιο εμπεριστατωμένη άποψη αλλά και όποιος άλλος έχει γνώση επί του θέματος ας την μοιραστεί μαζί μας.

Λοιπόν σήμερα αγόρασα ένα δοχείο ενεργό αφρό της Porzelack μιας και ο Πλάτωνας το συνιστά ανεπιφύλακτα.

Μου έχουν πει ότι όμως, και όντως ισχύει, ότι ο ενεργός αφρός είναι πάρα πολύ εμπλουτισμένος σε αλκαλικά στοιχεία που πιθανόν να βλάπτουν το χρώμα ειδικά αν είναι υδατοδιαλυτά όπως τα δικά μας…

Άρα μήπως έκανα βλακεία που το πήρα..?? Και κατ’ επέκταση μήπως πρέπει γενικά να αποφεύγουμε το touchless πλύσιμο που μπορεί μεν να μην κάνει χαρακιές και να είναι γρήγορο αλλά μακροπρόθεσμα χαλάει ίσως το χρώμα..??
Μήπως θα έπρεπε να προσανατολιστώ σε κάποιο σαμπουάν πιο απαλό, ας πούμε χεριού και ίσως εμπλουτισμένο με κερί και να το υποβοηθήσω με κάποια βούρτσα του στυλ … ???


Ποιά η άποψή σας...?
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-12, 23:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Touchless Πλύσιμο απο το 2005 μέχρι σήμερα,
και το ολόφρεσκα βαμμένο καπώ μου, γυαλίζει το ίδιο με το υπόλοιπο αυτοκίνητο..
Δεν ξέρω τι θα γίνει μετά απο τα επόμενα 7 χρόνια, προς το παρόν, θέμα δεν έχω..

Υ.Γ. ερασιτέχνης, μου το πλένουν, 3 φορές το έχω πλύνει μόνος μου..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-12, 16:24
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
πλυσιμο στο χερι με σφουγγαρι.
2 σφουγγαρια με μικροινες η' απο προβατακι.απο τις μαρκες που πηρες και τα αλλα πανακια.
1 σφουγγαρι και ενα καθαριστικο για ζαντες.
σαμπουαν με κερι η' χωρις ,παλι απο τις παραπανω μαρκες αλλα και αλλες καλες οχι ομως σαπουνια πιατων κ.λ.π.
πετσετες μικροινων για μεγαλυτερη αποροφητικοτητα η' τα πανακια μικροινων που πηρες.2 για στεγνωμα αμαξωματος ,αλλα για τζαμια,αλλα για εσωτερικο.
πλενεις απο ουρανο προς τα κατω,το ενα σφουγγαρι το βαζεις μεχρι τους προφυλακτηρες και το αλλο απο εκει και κατω.σφουγγαριζεις ,το ξεπλενεις στο λαστιχο η' σε δευτερο κουβα και στεγνωνεις με τις 2 πετσετες-πανακια.ενα για τα πρωτα και μετα το 2ρο οτι μεινει.
οι περισσοτερες αραχνες-γρατζουνιες γινονται κατα το στεγνωμα λογω ακαταλληλων-βρωμικων πανιων που σερνουν τα πετραδακια και τις βρωμιες.
ακομα και τελεια ομως να το πλενεις να ξερεις οτι το αραχνιασμα ειναι φυσιολογικη φθορα του χρωματος και απλως την επιβραδυνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-12, 16:48
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
πλυσιμο στο χερι με σφουγγαρι.
2 σφουγγαρια με μικροινες η' απο προβατακι.απο τις μαρκες που πηρες και τα αλλα πανακια.
1 σφουγγαρι και ενα καθαριστικο για ζαντες.
σαμπουαν με κερι η' χωρις ,παλι απο τις παραπανω μαρκες αλλα και αλλες καλες οχι ομως σαπουνια πιατων κ.λ.π.

...το ενα σφουγγαρι το βαζεις μεχρι τους προφυλακτηρες και το αλλο απο εκει και κατω.σφουγγαριζεις ,το ξεπλενεις στο λαστιχο η' σε δευτερο κουβα και στεγνωνεις με τις 2 πετσετες-πανακια.ενα για τα πρωτα και μετα το 2ρο οτι μεινει.
Πολύ μερακλή σε βρίσκω... Μπράβο σου
Όταν έχω κέφια κάπως έτσι το κάνω και εγώ...
Το αμάξι μου όμως είναι μαύρο και λερώνει πανεύκολα και ειδικά τώρα τον χειμώνα λασπώνει σε κάθε βόλτα και ψάχνω για κάτι πιο γρήγορο και ανώδυνο...
Οι συμβουλές σου πάντως είναι απόλυτα σωστές.!!!
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Makis_ : 13-01-12 στις 16:53
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-12, 18:45
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
πλυσιμο στο χερι με σφουγγαρι.
2 σφουγγαρια με μικροινες η' απο προβατακι.απο τις μαρκες που πηρες και τα αλλα πανακια.
1 σφουγγαρι και ενα καθαριστικο για ζαντες.
σαμπουαν με κερι η' χωρις ,παλι απο τις παραπανω μαρκες αλλα και αλλες καλες οχι ομως σαπουνια πιατων κ.λ.π.
πετσετες μικροινων για μεγαλυτερη αποροφητικοτητα η' τα πανακια μικροινων που πηρες.2 για στεγνωμα αμαξωματος ,αλλα για τζαμια,αλλα για εσωτερικο.
πλενεις απο ουρανο προς τα κατω,το ενα σφουγγαρι το βαζεις μεχρι τους προφυλακτηρες και το αλλο απο εκει και κατω.σφουγγαριζεις ,το ξεπλενεις στο λαστιχο η' σε δευτερο κουβα και στεγνωνεις με τις 2 πετσετες-πανακια.ενα για τα πρωτα και μετα το 2ρο οτι μεινει.
οι περισσοτερες αραχνες-γρατζουνιες γινονται κατα το στεγνωμα λογω ακαταλληλων-βρωμικων πανιων που σερνουν τα πετραδακια και τις βρωμιες.
ακομα και τελεια ομως να το πλενεις να ξερεις οτι το αραχνιασμα ειναι φυσιολογικη φθορα του χρωματος και απλως την επιβραδυνεις.
Συμφωνώ κι εγώ με το φίλο.

Ο Πλάτωνας σίγουρα ξέρει τι αφρό σου έδωσε, αλλά και ο καλύτερος αφρός να είναι αν κάνει πλήρες πλύσιμο (κι όχι απλά πρόπλυση) είναι σίγουρα αρκετά ισχυρός και μπορεί να μην σου χαλάσει το χρώμα, τουλάχιστον για αρκετά χρόνια, αλλά σίγουρα θα εξασθενήσει πολύ το κερί.

Οπότε θα σου συνιστούσα να κάνεις αν θες μια απλή πρόπλυση, αν το αμάξι είναι πολύ βρώμικο, με ένα αφρό που να έχει ουδέτερο ph και μετά να πλένεις κανονικά με το χέρι χρησιμοποιώντας μαλλί προβάτου κι ένα καλό σαμπουάν και κατά προτίμηση 2 κουβάδες.
Αν το αμάξι δεν είναι πολύ βρώμικο, δεν χρειάζεται καν πρόπλυση.

Το βασικότερο όπως είπε κι ο bimmerm είναι το στέγνωμα κι εκεί γίνεται συνήθως η περισσότερη ζημιά με τις αράχνες.
Θα χρειαστείς λοιπόν μια ποιοτική και μεγάλη πετσέτα μικροϊνών ώστε να καθαρίζεις το αμάξι σου αποτελεσματικά και κυρίως με ασφάλεια.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-12, 20:51
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Παιδιά εγώ έλεγα να μείνω στην πρόπλυση...
Ή άντε να το κάνω και λίγο με την βούτσα όσο έχει αφρό επάνω...

Αν το κάνεις συχνά και με την πρόπλυση μόνο κρατιέται...
Ή μήπως πρέπει να πέσει και δεύτερο στρώμα σαπούνι ώστε να καθαρίσει ότι απέμεινε απο τον αφρό?

Για το σκούπισμα συμφωνώ και εγώ οτι εκεί γίνεται η μεγάλη ζημιά και σκεφτόμουν λεπίδα σιλικόνης και ίσως αυτά τα μηχανάκια που φυσάνε αέρα...
Έχει δοκιμάσει κανείς? Δεν είναι ακριβά είδα στο praktiker με 12 ευρώ νομίζω... και δεν βάζεις χέρι καθόλου επάνω, αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει...
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Makis_ : 13-01-12 στις 20:58
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-12, 21:58
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Makis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά εγώ έλεγα να μείνω στην πρόπλυση...
Ή άντε να το κάνω και λίγο με την βούτσα όσο έχει αφρό επάνω...

Αν το κάνεις συχνά και με την πρόπλυση μόνο κρατιέται...
Ή μήπως πρέπει να πέσει και δεύτερο στρώμα σαπούνι ώστε να καθαρίσει ότι απέμεινε απο τον αφρό?

Για το σκούπισμα συμφωνώ και εγώ οτι εκεί γίνεται η μεγάλη ζημιά και σκεφτόμουν λεπίδα σιλικόνης και ίσως αυτά τα μηχανάκια που φυσάνε αέρα...
Έχει δοκιμάσει κανείς? Δεν είναι ακριβά είδα στο praktiker με 12 ευρώ νομίζω... και δεν βάζεις χέρι καθόλου επάνω, αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει...
Oι φυσητήρες έχω ακούσει πως κάνουν δουλειά.

Λεπίδα όχι γιατί αν μαζέψει κανα πετραδάκι μπορεί να κάνει ζημιά, όπως ακριβώς και τα πετσιά.

Μια καλή πετσέτα μικροϊνών χρειάζεσαι και, ιδίως αν το αμάξι είναι κερωμένο ώστε να κρατάει λίγο νερό πάνω μετά το πλύσιμο, δε χρειάζεσαι τίποτε άλλο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-12, 22:11
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Έχεις δίκιο για την σιλικόνη
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-12, 00:42
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Με έχουν προλάβει οι προλαλήσαντες DriverM & bimmerm
Να προσέχεις τι είδους πετσέτες για σκούπισμα-στέγνωμα θα πάρεις (όχι αυτά από Carrefour) για το αμάξι!!!
Επίσης καλό είναι να χρησιμοποιείς 2 κουβάδες, 1 που θα βουτάς στο σαπούνι κ 1 που θα το ξεπλένεις πριν το ξαναβουτήξεις στο σαπουνόνερο
Όσο για τον ενεργό αφρό καλό είναι να έχει ουδέτερο ph
Σημαντικό επίσης είναι να σαπουνίζεις με το γνωστό προβατάκι για να μην έχεις προβλήματα μακροχόνια με αράχνες κλπ
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-04-18, 22:44
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Καλησπερα στην παρεα. Ο ενεργος αφρος τελικα εχει δημιουργησει σε κανεναν προβλημα στο χρωμα?
Εχετε κανενα συγκεκριμενο αφρο να μου προτεινεται ή τι χαρακτηριστικα να εχει ενας καλος?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.