Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-08-18, 02:45
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
E36 short shifter

Παιδια καλησπερα σας!

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα...θελω να αλλαξω τον συνδεσμο στον λεβιε ταχυτητων ..(το ασπρο στρογγυλο πλαστικο που κουμπωνει η μπιλια του λεβιε) και επειδη απο παντα σκεφτομουν το short shift σαν βελτιωση αλλα τα aftermarket kits εχουν αποτρεπτικο κοστος , σκεφτομαι να βαλω απο αλλο μοντελο bmw τον λεβιε ωστε να κανει τη διαδρομη πιο κοντη...αυτο που δεν ξερω ειναι απο ποιο μοντελο ειναι το πιο καταλληλο ωστε να γινει σωστη δουλεια...ουτε δηλαδη να κοντυνει ελαχιστα και να μετανιωσω που πεταξα τα λεφτα ,αλλα ουτε και να γινει η διαδρομη μισος ποντος και να μην ξερω τι μου γινεται οταν αλλαζω ταχυτητα...κατι διαβασα περι λεβιε απο ζ3 αλλα δεν ξερω κατα ποσο αλλαζει η διαδρομη σε σχεση με του απλου απο ε36....καμια συμβουλη απο καποον που το εχει επιχειρησει? ευχαριστω εκ των προτερων
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-18, 12:06
nikos_m3 Ο χρήστης nikos_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-08-2016
Μηνύματα: 31
nikos_m3 is on a distinguished road
Καλημέρα φίλε μου από z3 μπορείς να βάλεις άλλα δεν θα δεις μεγάλες διάφορες καλύτερα πάρε ένα aftermarket short shifter από τιμές δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα βρίσκεις από ελληνικό μαγαζί γύρω στα 40 με 50 εύρω και από e-bay γύρω στα 15-20 εύρω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-18, 20:59
Το avatar του χρήστη bmw318is
bmw318is Ο χρήστης bmw318is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Μηνύματα: 59
bmw318is is on a distinguished road
Καμησπέρα. Έχω τοποθετήσει στο e36 μου τον επιλογέα του Z3M και μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα είναι εργοστασιακού επιπέδου. Πολύ καλή αίσθηση και σημαντικά μειωμένες διαδρομές του λεβιέ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-18, 00:27
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...ξεχασα να αναφερω πως ο λογος που θελω να αλλαξω μονο τον λεβιε και να παραμεινω σε γνησιο απο αλλο μοντελο bmw, ειναι διοτι εχω προσφατα αγορασει καινουριο πομολο και θελω να το κρατησω...ειναι το κοντο απο μ3 με το ασημενιο δαχτυλιδι στη βαση ...αρα η επιλογη που εχω ειναι να αλλαξει μονο ο λεβιες και το συστημα να μεινει ως εχει...υπαρχει aftermarket λεβιες που να εχει το κουμπωμα και το σχημα του γνησιου ωστε να κουμπωνει το πομολο κανονικα και να κονταινει τη διαδρομη ? επισης η μονη λυση απο αλλο μοντελο ειναι απο ζ3? η υπαρχουν και αλλες λυσεις απο αλλα μοντελα ? ευχαριστω και παλι!
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-18, 11:40
nikos_m3 Ο χρήστης nikos_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-08-2016
Μηνύματα: 31
nikos_m3 is on a distinguished road
Καλημέρα φιλε μου ναι υπάρχει μονο ο λεβιες με την ίδια βάση για το πόμολο όπως το εργοστασιακό σου βάζω και ένα link για το πως είναι ακριβώς..

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-18, 17:24
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Βρηκα τον συγκεκριμενο λεβιε του βιντεο, στο ebay με κοστος 15 ευρω... θα το παραγγειλω και οταν το τοποθετησω θα πω τις εντυπωσεις μου...απ' οσο ειδα το εχουν τοποθετησει πολλοι...ο συγκεκριμενος τυπος στο βιντεο βεβαια δεν μπορεσε να ξαναβαλει το κλιπακι που εχει απο κατω ο λεβιες για να μη βγαινει αλλα ολοι οι υπολοιποι δεν ειχαν καποιο θεμα...καλο φαινεται παντως για το κοστος του... το μονο κακο βεβαια με τα 36αρια ειναι οτι ειναι αρκετα σφιχτες οι σχεσεις και αν κοντυνει και η διαδρομη σε συνδιασμο με κοντυτερο πομολο θα ειναι ακομα πιο αγριες...ευχαριστω και παλι!
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-11-18, 03:45
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Παιδες καλησπερα...τοποθετησα το λεβιεδακι και εχω να πω τα εξης:
Αρκετα κοντυτερες οι αλλαγες αλλα και αρκετα σφιχτοτερες...ειναι σαν διακοπτης και πλεον εχεις μεγαλυτερη σαφηνεια και ξερεις οτι την ''κουμπωσες'' σε σχεση με το μαμα που καμια φορα μπορει και οταν εισαι ξεχασμενος και χαλαρος να γρατσουνισεις καμια..επισης αλλαξα και το ΑΤF του σασμαν και μαλακωσε λιγακι...επισης πανευκολη τοποθετηση την κανεις ανετα μονος σου αν εχεις τροπο να μπεις κατω απο το αμαξι...στο δια ταυτα τωρα...ποιο ειναι το κομματι που αλλαζουμε για να μειωσουμε τον τζογο που εχει ο λεβιες και κουναει αριστερα δεξια ? απο realoem αν μπορεσει καποιος να μου στειλει τον κωδικο θα με βοηθησει απιστευτα..ευχαριστω πολυ!
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-11-18, 11:22
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
25117519669 από τη μεριά του σασμάν και 25111222015 από την πίσω που πιάνει στο σασί.

Τα παραπάνω τα είδα απο 318is του 1994, μάλλον τα ίδια είναι και για σένα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-18, 03:12
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Ευχαριστω πολυ...στην ουσια δηλαδη τον τζογο τον εχει το συστημα που πιανει ο λεβιες και οχι ο λεβιες αν καταλαβα καλα απο την εικονα του realoem ?
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.