Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-18, 21:52
e36badem Ο χρήστης e36badem δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-07-2016
Μηνύματα: 3
e36badem is on a distinguished road
Lightbulb E36 m43 Turbo

Καλησπέρα , έχω επιλέξει τον δρόμο του light turbo σε 316i m43 (λόγο νομιμότητας κυρίως) εργάζομαι σε ρεκτιφιέ οπότε την υλοποίηση του πρότζεκτ θα την αναλάβω εγώ, έχω συγκεντρώσει και ότι χρειάζεται πάνω κάτω και το μόνο που μου μένει είναι η διαχείριση καυσίμου. Ρωτάω λοιπόν τους κατόχους m43 turbo και μη, εάν σε ένα setup με πίεση 0,5bar θα μπορούσα να το δουλέψω με έναν FMU (ρυθμιστής πίεσης βενζίνης)και τα μαμίσια μπεκ ή αν θα χρειαστεί πρόγραμμα στον παρόν εγκέφαλο ή κάποιος παράλληλος ίσως?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-18, 14:10
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Απο προσωπικη εμπειρια παλιοτερα μετα απο τουρμπισμα στον Καφουνη...Αν θυμαμαι καλα γιατι ειναι και πολλα τα χρονια το σετακι επαιζε με πιεση 0,4-0,5 με τα ιδια μπεκ και με προγραμμα στον υπαρχων εγκεφαλο. Το αποτελεσμα ηταν κακιστο απο πλευρας αποδοσης και μετα απο 6 μηνες περιπου χρησης πηρα και το μοτερ στο χερι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-18, 21:40
e36badem Ο χρήστης e36badem δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-07-2016
Μηνύματα: 3
e36badem is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο προσωπικη εμπειρια παλιοτερα μετα απο τουρμπισμα στον Καφουνη...Αν θυμαμαι καλα γιατι ειναι και πολλα τα χρονια το σετακι επαιζε με πιεση 0,4-0,5 με τα ιδια μπεκ και με προγραμμα στον υπαρχων εγκεφαλο. Το αποτελεσμα ηταν κακιστο απο πλευρας αποδοσης και μετα απο 6 μηνες περιπου χρησης πηρα και το μοτερ στο χερι....
Όταν εννοείς κάκιστο, εννοείς ότι είχε μπερδέματα και δεν δούλευε σωστά ή ότι δεν σε ικανοποίησε σαν δύναμη ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-04-18, 09:45
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Και τα δυο. Ποτε δεν εφτασε 150hp που υποστηριζε οτι θα φτασει , και επισης στους 6 μηνες καναμε 3 φορες επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου για να διορθωσει διαφορα προβληματα οπως ασταθεια ρελαντι μπουκωματα, κομπιασματα κλπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-18, 22:19
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Αμα θες τουρμπο ,Αλεκος.....
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-04-18, 19:38
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Αν θελεις να γινεται σωστη δουλεια στη διαχειριση καυσιμου και να μη καιει οτι να ναι οπου να ναι , παραλληλος!

Υγ μαλλον θα μου πεις οτι θελεις να τη βγαλεις οικονομικα ανωδυνα και τοτε εγω θα σου πω χαριτολογοντας οτι με πορδες δε βαφονται αυγα
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-18, 23:19
e36badem Ο χρήστης e36badem δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-07-2016
Μηνύματα: 3
e36badem is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελεις να γινεται σωστη δουλεια στη διαχειριση καυσιμου και να μη καιει οτι να ναι οπου να ναι , παραλληλος!

Υγ μαλλον θα μου πεις οτι θελεις να τη βγαλεις οικονομικα ανωδυνα και τοτε εγω θα σου πω χαριτολογοντας οτι με πορδες δε βαφονται αυγα
Φίλε Πάνο εννοείτε πως θέλω σωστή διαχείριση γιαυτο και ζήτησα βοήθεια απο εδώ , εχω κάνει αναζήτηση στο φόρουμ και δεν βρήκα ακριβώς την απάντηση που έψαχνα . Άμα μπορείς να μου προτείνεις κατι που να συνεργάζεται με τον Motronic του 36, να σημειώσω πως ειναι του 97 αρα obd2 δεν ξέρω αν παίζει ρόλο με την συμβατότητα του παράλληλου η οχι; Επίσης αν γνωρίζεις θα ήθελα να μου πεις αν θα χρειαστώ άλλα μπεκ για πίεση 0,5-0,4 ξέρω οτι ειναι πολύ περιορισμένα τα υπάρχων αλλά θα δούλευαν σε τόσο λίγο πίεση;

Σορρυ για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλα ξέρω πως γνωρίζεις αρκετά πανω στο θέμα απο παλιότερες απαντήσεις στο φορουμ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-18, 19:24
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Οχι δεν θα εχεις προβλημα με το μαμα εγκεφαλο, ενας καλος προγραμματιστης χρειαζεται για τον παραλληλο και θα σου πει και για τα μπεκ.

Υπαρχει τυπος που υπολογιζεις τα χαρακτηριστικα των μπεκ που χρειαζεσαι αλλα δεν το θυμαμαι.
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
316i, m43, turbo

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.