Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 01-10-09, 19:04
dimis Ο χρήστης dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Μηνύματα: 21
dimis is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!Δεν έχω πρόβλημα με το ράδιο απλά πληροφοριακά το λέω έτσι μήπως και υπάρχει τρόπος αντί για Γερμανικά να γράφει Ελληνικά..
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 14-10-09, 19:16
dimis Ο χρήστης dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Μηνύματα: 21
dimis is on a distinguished road
Μπορεί να μου πει κάποιος τι χρήματα να υπολογίζω για αλλαγή λαδιών και όλων των φίλτρων στην αντιπροσωπεία???
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 14-10-09, 19:32
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!Δεν έχω πρόβλημα με το ράδιο απλά πληροφοριακά το λέω έτσι μήπως και υπάρχει τρόπος αντί για Γερμανικά να γράφει Ελληνικά..
για ελληνικα δεν υπαρχει.Εχεις την δυνατοτητα με αναβαθμιση που θα σου κανουν να τα δειχνει στα αγγλικα
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 21-10-09, 12:41
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Σήμερα (89.000 km) αλλάχτηκε το σωληνάκι επιστροφής των αναθυμιάσεων.

Το No7 της εικόνας



Αυτό το σωληνάκι, έχει στο πάνω μέρος και στο κάτω λάστιχα τα οποία με την θερμοκρασία (και τις αναθυμιάσεις του λαδιού) είχαν γίνει μαλακά σαν ζελέ το οποίο έλιωνε στο χέρι! Πρόσφατά, μετά την αλλαγή του τεντωτήρα λουριών προφανώς επειδή βγήκε και επανατοποθετήθηκε δεν υπήρχε καλή μόνωση και υπήρχε διαρροή αναθυμιάσεων λαδιού. Το είχα δει, το πιεσα μια σαν να σταμάτησε, την δευτερη το σωληνάκι μου έμεινε στα χέρια, προφανώς ήταν πολύ ξερό απο τις θερμοκρασίες...
Το καινούριο είναι ευκαμπτο... Για λίγες μέρες του είχα βάλει ένα αλλο σωληνάκι απεξω και το είχα περάσει με μονωτική για να μην υπάρχουν διαρροές.

Εχω αρχίσει να φοβάμαι οτι οι γρίλιες που κλείνουν και δεν αφήνουν τον αέρα κάνουν κακό στην ψύξη του κινητήρα και μου έχει μπεί η ιδέα στο μυαλό να τις καταργήσω....
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 24-10-09, 21:16
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Το συνεργειο τη γνωμη ειχε γι αυτη τη φθορα στο σωληνακι;.. Εχεις ακουσει ή διαβασει γι αντιστοιχη βλαβη εδω ή στο εξωτερικο;
Μου φαινεται πολυ περιεργη βλαβη για τοσο καινουριο αμαξι. Οι μοναδικες φθορες σε σωληνακια που ειχα εγω ηταν στο Καντετ μου που ηταν 30 χρονων χρεπι! Ειχα αλλαξει ολα τα σωληνωματα νερου ψυξης της μηχανης, μαλιστα το ενα ειχε κοπει εν κινησει στην Εθνικη οδο και η μηχανη εχασε σχεδον ολο το νερο, αλλα ο γεροΓερμανος σκυλι. Απλα το εκοψα το κομματι που χε σκασει, ευτυχως ειχε μποσικα το λαστιχακι, το τραβηξα και το ξαναβαλα στη θεση του, συμπληρωσα νερο κι εφυγα! (σορυ και για το εκτος θεματος ε;..Απλα τωρα μου θυμισες ιστοριες παλιες με λιωμενα σωληνακια..)
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 24-10-09, 21:24
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Φίλε μου δε μου είπαν τίποτα... (βασικά περίμενα να μου τα ψάλουν)
Πάντως όντως ήταν πολύ ξεραμένο. Το διαπίστωσα με το καινούριο που είναι πολύ μαλακό.
Για μένα το παράξενο ήταν τα λαστιχάκια στεγανοποίησης, που είχαν γίνει μαλακά σαν ζελέ μαλλιων... (!!!) Τι θα γινόταν αν έπεφταν κομμάτια μέσα στην εισαγωγή (υπόψην το σωληνάκι ρίχνει τις αναθυμιάσεις μετά το φίλτρο αέρα)
Πάντως όλα τα υπόλοιπα σωληνάκια τα ελεγξα και είναι όλα μαλακά... :-)
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 24-10-09, 21:41
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου δε μου είπαν τίποτα... (βασικά περίμενα να μου τα ψάλουν) Πάντως όντως ήταν πολύ ξεραμένο. Το διαπίστωσα με το καινούριο που είναι πολύ μαλακό.
Για μένα το παράξενο ήταν τα λαστιχάκια στεγανοποίησης, που είχαν γίνει μαλακά σαν ζελέ μαλλιων... (!!!) Τι θα γινόταν αν έπεφταν κομμάτια μέσα στην εισαγωγή (υπόψην το σωληνάκι ρίχνει τις αναθυμιάσεις μετά το φίλτρο αέρα)
Πάντως όλα τα υπόλοιπα σωληνάκια τα ελεγξα και είναι όλα μαλακά... :-)
Γιατι να στα ψαλουν δε καταλαβα...Κανονικα εσυ θα πρεπε να τους τα ψαλεις!

Ετσι ειναι τα σωληνακια αυτα, αν τα εβαζαν πριν το φιλτρο αερα, τοτε αυτο θα θελε αλλαγη καθε τρεις και λιγο μια που θα μπουκωνε απ τα ελαιωδη καταλοιπα. Απλα αυτα τα σωληνακια υποτιθεται πως θα πρεπε να αντεχουν μια ζωη.
Μηπως κατι πολυ θερμο κοντα του οπως πχ τουρμπινα, εξαγωγη καυσαεριων ή καποια αλλη πηγη εντονης θερμοτητας το επηρεαζει;.. Ισως θα ταν καλο να μπει καποια μονωση εκει για να μην εχεις τα ιδια στο μελλον. Ρωτησε το στο συνεργειο σου για τη μονωση.
Αλλιως πιο εξειδικευμενα και πολυπλοκα θα πρεπει να αλλαχτει το σωληνακι με αλλο ιδιων διαστασεων αλλα αλλου υλικου υψηλων θερμοκρασιων.
Τι να πω μακαρι να μη σου ξαναβγει κατι τετοιο ξανα!
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 26-10-09, 17:13
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Δυστυχώς η ατυχία συνεχίζεται...
Σήμερα οδηγώντας με χαμηλή ταχύτητα (ευτυχώς) σε επαρχειακό δρόμο, άκουσα εναν κρότο σαν να χτύπησα κάτι μεταλλικό, σαν να βρήκα κάπου... έκανα στην άκρη του δρόμου, να δω που χτύπησα. Κατέβηκα, κοίταξα το αυτοκίνητο μπροστά αλλα δεν είχα χτυπήσει κάπου... Σκέφτηκα πως έχω βρει κάτι απο κάτω! Πάω να μπω μεσα στο αυτοκίνητο πάλι, (έβρεχε) με σκοπό να παω κάτω απο μια κοντινή γέφυρα (είχα σταματήσει με αναμένη την μηχανή στην άκρη του δρόμου με αλάρμ) και να κοιτάξω απο κάτω... Μπαίνω μέσα, πάω να στρίψω τιμόνι... βαρύ... και ασήκωτο! Κατεβαίνω πάλι, ανοίγω το καπώ και βλέπω την τροχαλία στη ποδιά του αυτοκινήτου και τα λουριά στον αέρα...
Έσβησα αμέσως τον κινητήρα και περίμενα να το φορτώσω για την αντιπροσωπία...

Η τροχαλία είναι το νούμερο 1...


Όσο περίμενα πήρα το κομμάτι της τροχαλίας και έβγαλα μερικές φωτό... τα σχόλια δικά σας... Το αυτοκίνητο έχει 90.000 Km...




Το κομμάτι που είναι στην μέση και κόπηκε, είναι λαστιχένειο... (Προφανώς κάνει απόσβεση κραδασμών)

Το άκρως ανησυχητικό φαίνεται στις επόμενες φωτό που ανεβάζω τώρα....
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 26-10-09, 17:17
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Αυτό που βλέπετε είναι ράγισμα στο μέταλλο!!!! Είναι το ίδιο ράγισμα και στις 3 φωτό... πολλά μικρότερα ραγισματάκια υπήρχαν σε όλη την τροχαλία... Μιλάμε πάντα για το μεταλλικό μέρος της!






Δεν περιγράφω άλλο....
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 26-10-09, 18:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Skatzoxoiros παρα λιγο να παθω το ιδιο προβλημα αλλα το προλαβα στο 'τσακ'!
Βασικα οχι ακριβως εγω αλλα ο πατερας μου που μια φορα που ειχα το καπω ανοιχτο με τη μηχανη αναμμενη, ετυχε και προσεξε πως η τροχαλια αυτη του στροφαλου δεν εστρεφε ομοιομορφα αλλα 'παραταιρα'!
Οταν εσβησα τη μηχανη προσεξα πως το ελαστικο κομματι το οποιο ειναι πρεσσαριστο στο μεταλλικο και ναι, λειτουργει ως αποσβεστηρας ταλαντωσεων (vibration damper), ειχε πεταξει ενα καρουμπαλο και ειχε εν μερει μετακινηθει απ τη θεση του αλλα δεν ειχε κοπει ή ξεκολλησει ακομα!
Πηγα αμεσως στην αντιπροσωπεια και την αλλαξα αυτη τη τροχαλια και προληπτικα και λουρι κι ετσι γλιτωσα τα χειροτερα αυτη τη φορα, γιατι λιγους μηνες μετα εσπασε η τροχαλια του συμπιεστη κλιματισμου κι ειχα τα ιδια με σενα συμπτωματα στο δρομο...
Η μηχανη εκανε σα κουδουνιστρα, ευτυχως ημουν σταματημενος σε φαναρι, πηγα να κανω στην ακρη, το τιμονι 'μπετο', ανοιγω καπω, το λουρι 'φτέλια' και η τροχαλια του συμπιεστη κλιματισμου σμπαραλια...
Για το συμπιεστη κλιματισμου ειχα γραψει σε σχετικο με το θεμα ποστ μαλιστα.
Ειχες τιποτα αλλα παρατραγουδα λογω της βλαβης αυτης οπως πχ υπερθερμανση κινητηρα επειδη δεν εστρεφε η αντλια νερου ή κατι παρομοιο; Εγω ευτυχως δεν επαθα τιποτα επειδη προλαβα και το σβησα τ αμαξι αμεσως.
Ομως για σκεφτειτε τι θα συνεβαινε και στις δυο περιπτωσεις και τη δικη μου και του Σκατζοχοιρου αμα γινοταν κατι τετοιο με πολλα χιλιομετρα...Δε θελω ουτε να το φανταστω.
Λογικα η τροχαλια διελυσε λογω του οτι τα υλικα της ή/και η συναρμογη τους δεν αντεξαν τις αποτομες αλλαγες ροπης κατα το στροφαρισμα.
Και καλα, το δικο σου εχει και μια τουρμποντηζελοροπη ΝΑ με το συμπαθειο...Αλλα το δικο μου 16αρακι με τα ασθενικα 15 παρα κατι κιλα;... Οποτε μαλλον μου βρωμαει ελατωματικα υλικα στις τροχαλιες γενικως.
Επισης ακομα μια παρατηρηση που εχω να κανω σχετικα με τροχαλιες απ τη χρηση του δικου μου ειναι πως σχεδον ολες μη πω ολες 'πονανε'. Εχω ηδη αλλαξει 2-3 ρουλεμαν σε τροχαλιες εντατηρων και η επομενη αλλαγη ειναι στης τροχαλιας του δυναμο.
Μου φαινεται ανοιξε καλο θεματακι εδω σχετικα με τις τροχαλιες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.