Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-10, 11:57
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Πιτσιλιστήρια καπούτ ;;

Από την τελευταία φορά που έβαλα ζουμί για τα πιτσιλιστήρια μου φαίνεται ότι έχει χάσει τη δύναμή της η αντλία στην Ε39 μου.
Τσέκαρα τα σωληνάκια στα πιτσιλιστήρια (καμιά φορά βγαίνουν) μήπως κάποιο χάνει αλλά δεν βρήκα κάτι. Το φαινόμενο χειροτέρεψε και σήμερα πέταξε λίγες μόνο σταγόνες και πλέον τίποτα άλλο.
Έκανα:
Ασφάλειες τις κοίταξα και είναι καλά.
Σωληνάκια φανερά μοιάζουν οκ.

Δεν έκανα ακόμα:
Δεν πρόσεξα αν πέφτουν νερά κάτω, ίσως έχει φύγει κρυφό σωληνάκι.
Δεν τσέκαρα το σούπερ πλύσιμο που έχει και ξεχωριστή αντλία και σωληνώσεις (αυτό θα είχε νόημα όμως μόνο αν είχαν βουλώσει τα μπεκάκια που δεν έχουν)
Δεν δοκίμασα με αναμμένα φώτα να δω αν στέλνει στα πιτσιλιστήρια στα φανάρια.
Δεν είμαι σίγουρας ότι ακούγεται το μοτέρ.... μήπως τα έπαιξε;; ή μήπως έφυγε κανένα καλώδιο;; Αν βγάλω το φιλτροκούτι (του κλιματισμού εννοώ) θα δω τίποτα από κάτω ή πρέπει να βγάλω το θόλο από την αριστερή ρόδα για να δω κάτι;;
Καμιά ιδέα;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-10, 12:05
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
να δεις εάν εχεις διαροή από κατω από το αμαξι... Σε περιπτωση που πας να τα αλλάξεις να βάλεις θερμαινόμενα!!!!
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-10, 15:08
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
κάτι μπακάλικο...
βάλε βελόνα στα "πιτσιλιτηρια" μην τυχόν έχει μαζέψει σκόνη
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-10, 15:22
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Ελεγξε εαν δουλευει το μοτερακι(ακουστικά),τα σωληνακια για τυχόν διαρροες και βγαλε την επένδυση του καπώ μην τυχόν και εχει σκάσει το μπεκάκι και χανει απο μεσα.Σε μενα αυτό ειχε γίνει.Το αλλαξα (το ενα που ειχε προβλημα)και τωρα πεταει σαν την Βερούλη!!!διπλάσια αποσταση απο το άλλο.......Επίσης άλλαξα ολη την εγκατασταση σωλήνων γιατι ηταν ξερα και κατα το βγαλσιμο του μπεκ εσπασε το σωληνακι και οπου το αγγιζα ξαναεσπαγε...Τωρα με την πρωτη ευκαιρία θα αλλαξω και το άλλο μπεκ για να εχω την ιδια ενταση....
Νομίζω οτι αυτά που εχουν και εντατικό καθαρισμό (δευτερο δοχείο με δευτερο μοτέρ) είναι όλα θερμαινόμενα
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-10, 15:37
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
θερμαινόμενα είναι αυτά που στο πίσω μέρος του καπώ κάτω από εκεί που είναι τα πιτσιλιστηρια, εχουν από ένα μικρό κυλινδράκι. Φαινεται η διαφορά.... +φυσικά ότι δεν ψεκάζουν πίδακα αλλά σπρέυ
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-10, 15:45
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
εγω το ξερω,θερμαινόμενα φοραω .Για το φίλο μας το λέω,που αφου μας ειπε πως εχει συστημα εντατικού καθαρισμου κατα πασα πιθανοτητα ειναι και θερμαινόμενα...
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-10, 16:48
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Είναι θερμαινόμενα, έχουν καλώδια που φτάνουν ως εκεί αλλά είναι με πίδακα και όχι με σπρέυ.
Το σωληνάκι σε κάποιο σημείο στο χώρο μηχανής που είχει ξεραθεί το είχα αλλάξει.
Το εντατικό πλύσιμο δεν έβγαλε ζουμί (ίσως απλά φάνηκε να φουσκώνει η σταγόνα στην άκρη του μπεκ, ελπίζω να έχει ζουμί μέσα στο ξεχωριστό ρεζερβουάρ, να τσεκάρω κι αυτό) οπότε
- είτε κάτι περίεργο με τα ρεύματα (πρέπει να βάλω άλλον να πατάει κι εγώ να ακούω και να βλέπω)
- είτε κάπου πρέπει να έχει κοπεί το τελικό σωληνάκι, υποπτεύομαι μέσα στο καπώ στο σημείο που δεν φαίνεται. (νομίζω το εντατικό έχει ξεχωριστό σωλήνα για όλη τη διαδρομή μέχρι το μπεκ οπότε αν χάνει η μία από τις δύο διαδρομές χάνει και η άλλη μέσω μπεκ.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη onyx : 22-03-10 στις 16:50
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-10, 17:25
Το avatar του χρήστη thmangr
thmangr Ο χρήστης thmangr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2008
Μηνύματα: 182
thmangr is on a distinguished road
Τα πιτσιλιστίρια των φαναριών έχω διαβάσει στο manual στέλνουν νερό στα φανάρια κάθε 5η φορά που θα ρίξεις με το αυτόματο στο παρμπριζ. Καλό εεε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-10, 17:32
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
δεν ξερω που ειναι το προβλημα παντος για να δεις μοτερ πρεπει να βγαλεις το πλαστικο θολο απο την ροδα δεν εχει προσβασει απο αλου οποτε μην προσπαθεισεις απο τα πλαστικα του κλιματιστικου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-10, 20:02
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
το εντατικο εχει ξεχωριστη γραμμη.ειναι πληρως αυτονομο.αλλο δοχειο,αλλη σωληνωση και αλλη καταληξη στο (ιδιο )μπεκ.το καθε μπεκ εχει δυο υποδοχες,μια για το εντατικο και μια για το απλο.συνεπως μου φαινεται λιγο περιεργο να εχουν διαρροη και οι δυο σωληνωσεις(αφου μονο ετσι δεν θα πετουσαν τα μπεκ μιας και η διαρροη σε μια σωληνωση δεν επηρρεαζει την αλλη).πιο πιθανον μου φαινεται να φταινε τα μπεκακια...(εαν φυσικα τα μοτερακια δουλευουν και τα δοχεια ειναι γεματα).βεβαια αν ηταν αδεια θα το εδειχνε στο καντραν
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.