Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-04-07, 08:10
Το avatar του χρήστη sephiablau
sephiablau Ο χρήστης sephiablau δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-04-2007
Μηνύματα: 25
sephiablau is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matrixlord Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ επιμένω! Σε ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι? Άλλο χειμώνα κάνει στην Κρήτη που μένω εγώ και άλλο στην Θεσσαλονίκη.
Απο Γιαννιτσα φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-07, 08:29
Το avatar του χρήστη kimiE46coupe
kimiE46coupe Ο χρήστης kimiE46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 359
kimiE46coupe is an unknown quantity at this point
οτι λαδι και να βαλεις στο αμαξι οσο λεπτο και να ειναι αποκλειεται να καψει 1λιτρο στα 10000km χωρις να εχει προβλημα το αμαξι.ακομα και αν το δουλευεις κοφτη συνεχεια.ετσι την πατησα και εγω και οταν ειδα τι εφτεγε ηθελα να αυτοκτονεισω η μαλλον να σκοτωσω τον μαστορα.οι μαγκες οταν μου εκαναν το service και αλλαξαν τα λαδια δεν αλλαξαν την φλατζα που ειναι επανω στην βιδουλα που ξεσφηγκεις για να πεσουν τα λαδια.γνωστη τακτικη να κοιτουν εμπειρικα αν εχει φθαρει η φλατσουλα και να μην την αλλαξουν για να κερδισουν τι?0,10ευρο?και λογικο να σταζει απο εκει το λαδακι και να εχει γινει το πισω μερος της ποδιας χαλια απο τα λαδια.ετσι τσιμπαγε λαδακι καθε φορα που κοιτουσα τον δικτη.και το καλητερο οταν του το ειπα μου απαντησε και τι εγινε.οποτε για κοιτα λιγο απο κατω για τυχον διαροη.
__________________
330ci σε θελω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-07, 10:00
bebeto Ο χρήστης bebeto δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Μηνύματα: 59
bebeto is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sephiablau Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο Γιαννιτσα φιλε
Το γραφει στο Profile του!

Παιδια, δεν μπορει να ειμαστε (ολοι μας, εμεις τα Μελοι, Οι Μηχανικοι, Οι Μαντραδες) πιο "εξυνοι" απο τους Κατασκευαστες της BMW-του Valvetronic κινητηρα!!!!
Επιτρεπομενα λαδια ειναι τα :0w-40 . 0w-30. και 5w-30 !!! Αυτα και μονο!! Τωρα σιγουρα εχουμε πιο υψηλες θερμοκρασιες απο την Γερμανια, αλλα τοτε θα επρεπε και οι Γερμανοι να εχουνε απωλιες στα καλοκαιρια τους διοτι ως γνωστων, και εκει πιανει τα 30-35 βαθμους. Ασφαλως λογο του καιρου, της αφθωνεις σκονεις και της "πολυ καλης Βενζινης" συνιστατε πιο συχνες αλλαγες απο την Γερμανια, ΟΧΙ ΔΙΑΦΩΡΕΤΙΚΑ ΛΥΠΑΝΤΙΚΑ!! Εαν βαλουμε ενα 10w-40 που δεν ειναι Longlife04 που προβλεπετε, μαλλον δεν θα "τσιμπαει" αλλο τοσο. Αλλα ποιος μου λεει εμενα οτι οταν ζεσταθει ο κινητηρας, και οταν θα πιασω 5-6000 στροφες επι ωρα, το 10W-40 θΑ λυπανει ετσι οπως πρεπει και δεν θα "βουλωσει-κολεισει" διοτι δεν θα περναει οπως πρεπει απο τα μικρα σωληνακια λαδιου που ειναι κατασκευασμενα μονο για λεπτοτερα λαδια????

Εγω δεν θα σας το συνιστουσα. Το να κοβεις το Χερι επιδη ποναει το δαχτυλο το θεωρω πολυ "προσωρινο". Αργοτερα ισως υπαρξουν μεγαλητερα-πολυ μεγαλητερα προβληματα στν κινητηρα.
Ασφαλως ομως και να καιει 1λιτρο λαδι στα 10.000χλμ δεν το θεωρω Normal.Για τσεκαρε.....εχει οντως τα Χλμ. που γραφει??? Η μηπως επεσες στην Παγιδα των περισσοτερων Μαντραδων που πουλανε αυτοκηνητα με 30-40000 Χλμ. ενω στην πραγματικοτητα....ξεπερναει τα εξαψυφια νουμερα.

Αυτη ειναι μια ταπινει γνωμη
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-07, 10:04
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sephiablau Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο Γιαννιτσα φιλε
Κοίταξε εδώ στο Ηράκλειο είχε αυτό τον Χειμώνα 6-7 βαθμούς χαμηλώτερη θερμοκρασία(Μιλάμε για βαρή χειμώνα!!!). Το θέμα είναι οτι εμένα ερχόταν στην σωστή θερμοκρασία μέσα σε ελάχιστα λεπτά.

Τώρα για το μέρος που είσαι θα σου έλεγα για χειμώνα να βάλεις ένα 0-40, αλλά το έχεις δοκιμάσει και δεν σου έκανε δουλειά. Μήπως να αλλάξεις μάρκα? Εγώ έχω BP πάντως και δεν καίω σταγόνα.

Πάντως δεν κάνει να αλλάζεις συχνά λάδια. Επίσης πρόσεχε με τόσο καμμένο λάδι ο καταλήτης θα τα φτύσει!
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-07, 10:30
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
Να ρωτησω κατι........ειναι τυχαιο παραμυθι που η BMW προτεινει λαδια CASTROL???????
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-07, 11:00
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από optostyle Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κατι........ειναι τυχαιο παραμυθι που η BMW προτεινει λαδια CASTROL???????
Καθόλου τυχαίο! Απλά έχει κάνει συμφωνία αυτό τον καιρό με την Castrol. Αν αλλάξει η συμφωνία θα αλλάξει και το λάδι που προτείνει!
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-07, 11:03
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
παντως πιστευω να συμφωνεις.οτι τετοια μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια δεν θα προτεινε τυχαια τα λαδια της.......εγω οποτε εβαλα castrol, το αμαξι δεν ''γουργουριζε''και πηγαινε πιο ρολαριστα και αθορυβα(μπορει να ειναι και η ιδεα μου) αυτα!!!!
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-07, 11:07
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από optostyle Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως πιστευω να συμφωνεις.οτι τετοια μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια δεν θα προτεινε τυχαια τα λαδια της.......εγω οποτε εβαλα castrol, το αμαξι δεν ''γουργουριζε''και πηγαινε πιο ρολαριστα και αθορυβα(μπορει να ειναι και η ιδεα μου) αυτα!!!!
Δεν αντιλέγω καθόλου. Το Castrol είναι απο τα καλύτερα λάδια και για αυτό έκανε μαζί της συμφωνία η BMW. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι τα άλλα λάδια δεν λειτουργούν καλά ή καλύτερα με shell π.χ.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-07, 11:10
Το avatar του χρήστη kimiE46coupe
kimiE46coupe Ο χρήστης kimiE46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 359
kimiE46coupe is an unknown quantity at this point
παντος η μονη εταιρια που βγαζει λαδια αποκλειστηκα για bmw ειναι η aral με τα super tronic 2 που ειναι ειδικα μελετημενα για το μοτερ της bmw.βγαινει σε 5-30 νομιζω και γραφει επανω bmw.ειναι πολυ καλο αυτο βαζω.
__________________
330ci σε θελω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-04-07, 11:14
Το avatar του χρήστη volosgt
volosgt Ο χρήστης volosgt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 200
volosgt is on a distinguished road
Εγω στο δικό μου 318ci, βάζω τα Castrol RS 0W-40 2.0L 143HP (τα ίδια έβαζα και στο 316ci 115HP που είχα).

Τα λάδια τα αλλάζω καθε 10.000 χλμ περίπου μπορει 1-2 χιλιάδες πάνω κάτω. Λάδι δεν μου καίει και γενικά δεν έχω πρόβλημα με τον κινήτηρα.

Για το λόγο αυτό δεν έχω δοκιμάσει κατι διαφορετικό.
__________________
Life is a bitch and then u die!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.