Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-09-11, 22:01
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Βαυαρέ Κώστα σε υπερ-ευχαριστώ για την ενημέρωση!!!Θα το κοιτάξω και μάλιστα αύριο πρωί πρωί!! Θα σας ενημερώσω. 'Εnate" δοκίμασα και γω άλλο maf, αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Σου έχω στείλω e-mail με info για το engine pressure control. Λες και έχουμε το ίδιο όχημα... και γω λίγο παραπάνω από 160.000km έχω... (για την ακρίβεια 162.000 παρά κάτι). Από τότε που άλλαξα τη βαλβίδα αναθυμιάσεων, λόγω φόρτου εργασίας μόνο το maf check-αρα, δεν έκανα άλλη δοκιμή. Αύριο πρωί πρωί θα κοιτάξω το o-ring
http://www.realoem.com/bmw/showparts...74&hg=11&fg=10
αριθμός 9
που λέει ο Κώστας και θα το πάω συνεργείο για περαιτέρω ψάξιμο.... ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ γιατί δεν την παλεύω άλλο (είναι δύο μήνες άπλυτο, γεμάτο λάσπη και δεν έχω καν διάθεση να το πάω για πλύσιμο...)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-09-11, 19:29
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλησπερίζω τους Βαυαρούς! Δώστε μου τα φώτα σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ με το βλαβο-tronic μου...
Σήμερα έγινε αλλαγή σε όλα τα κολάρα της βαλβδίδας αναθυμιάσεων
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...oil_separator/
αριθμοί 2, 3 & 4
καθώς και του o-ring
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...sing_assembly/
αριθμός 2 και τέλος
το o-ring #9
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...vel_indicator/
και ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΗΛΙΚΟ.....
Η απογοήτευση άπειρη.. ήδη το ταμείο είναι μείον σχεδόν 300€ και έχουμε συνέχεια...
Ρωτάω το μηχανικό τι θα κάνουμε και μου λέει ότι πιθανότατα υπάρχει πρόβλημα στο μοτέρ του valvetronic (αριθμός 9).
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4..._add_on_parts/
Παρατηρήσαμε ότι στις χαμηλές στροφές, 1300-1900rpm περίπου, ακουγόντουσαν σαν ψιλοσκασίματα στην εξάτμιση (ήθελε ιδιαίτερη προσοχή για να γίνει αντιληπτό). Η ανησυχία μου είναι ότι το αμάξι γίνεται πειραματόζωο και γίνονται επισκευές χωρίς να υπάρχει σιγουριά στην αιτία του προβλήματος....
Από τα παραπάνω συμπεραίνω ότι δεν υπάρχει διαρροή αέρα και ότι το πρόβλημα σίγουρα είναι κάπου αλλού.
Έχω απελπιστεί γιατί πλέον τα κόστη έχουν αρχίσει να εκτοξεύονται χωρίς να υπάρχει λύση... Από μετρήσεις που πήραμε σήμερα από το DIS, μετά την αλλαγή των κολάρων τα ίδια χάλια... όπως στο πιάνω post μου (no 11)
Έχεις κανείς καμιά ιδέα γιατί έτοιμος είμαι να του βάλω φωτιά…..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 27-09-11 στις 19:32
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-09-11, 20:00
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Κακώς αλλάζεις πράγματα έτσι απλά για να τα αλλάξεις, ας πούμε τα κολλάρα, γιατί τα άλλαξες, δε μπορούσες απλά να τα ελέγξεις πριν τα αντικαταστήσεις; Κακό στην τσέπη σου κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-09-11, 20:11
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Η αληθεια ειναι οτι εχεις πεδευτει πολυ κ σιγουρα ειναι κριμα κ για τα χρηματα που δινεις κ κυριως για την ψυχολογικη σου κατασταση...Ομως η λυση δεν βρισκεται με την απογοητευση κ τον πανικο.Θελει ψαξιμο με ανθρωπους -Μηχανικους ψαγμενους που ξερουν κ οχι με μηχανικους ερευνητες...Δυστυχως σ αυτη την χωρα ειμαστε στην ερευνα πρωτοι κ στην γνωση τελευταιοι...Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθουσα περισσοτερο απ αυτα που σου γραφω για να σε ανεβασω ψυχολογικα αλλα πιστευω πως θα βρεθει το προβλημα κ σιγουρα θα βαζεις φωτια στο δρομα με τα driftακια σου.....Υπομονη κ προσοχη στις επιλογες σου.
Παρακαλω τους φιλους του forum να προτεινουν με pm στο φιλο μας Τασο τους πραγματικα ψαγμενους Μηχανικους που γνωριζουν στην Αθηνα ωστε να μπορεσει να βρει την ακρη του...Ευχαριστω!!!
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-09-11, 20:44
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερίζω τους Βαυαρούς! Δώστε μου τα φώτα σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ με το βλαβο-tronic μου...
Σήμερα έγινε αλλαγή σε όλα τα κολάρα της βαλβδίδας αναθυμιάσεων
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...oil_separator/
αριθμοί 2, 3 & 4
καθώς και του o-ring
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...sing_assembly/
αριθμός 2 και τέλος
το o-ring #9
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...vel_indicator/
και ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΗΛΙΚΟ.....
Η απογοήτευση άπειρη.. ήδη το ταμείο είναι μείον σχεδόν 300€ και έχουμε συνέχεια...
Ρωτάω το μηχανικό τι θα κάνουμε και μου λέει ότι πιθανότατα υπάρχει πρόβλημα στο μοτέρ του valvetronic (αριθμός 9).
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4..._add_on_parts/
Παρατηρήσαμε ότι στις χαμηλές στροφές, 1300-1900rpm περίπου, ακουγόντουσαν σαν ψιλοσκασίματα στην εξάτμιση (ήθελε ιδιαίτερη προσοχή για να γίνει αντιληπτό). Η ανησυχία μου είναι ότι το αμάξι γίνεται πειραματόζωο και γίνονται επισκευές χωρίς να υπάρχει σιγουριά στην αιτία του προβλήματος....
Από τα παραπάνω συμπεραίνω ότι δεν υπάρχει διαρροή αέρα και ότι το πρόβλημα σίγουρα είναι κάπου αλλού.
Έχω απελπιστεί γιατί πλέον τα κόστη έχουν αρχίσει να εκτοξεύονται χωρίς να υπάρχει λύση... Από μετρήσεις που πήραμε σήμερα από το DIS, μετά την αλλαγή των κολάρων τα ίδια χάλια... όπως στο πιάνω post μου (no 11)
Έχεις κανείς καμιά ιδέα γιατί έτοιμος είμαι να του βάλω φωτιά…..
Ρε είστε με τα καλά σας????
Βάλτο στο διαγνωστικό, και δες πόσα χιλιοστά ανοίγει το μοτέρ του βαλβτρόνικ
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-09-11, 23:46
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Nick compact έχεις δίκαιο, αλλά εγώ ως πελάτης πήγα στο συνεργείο που πήγαινα παντα και του είπα το αμάξι έχει κάποιο πρόβλημα, τί φταίει..?? Μου λέει αλλάζουμε τη βαλβίδα αναθυμιάσεων + κολάρα κτλ και βλέπουμε.... δεν είμαι μαζόχας ούτε μου περισσεύουν χρήματα να κάνω το test της δοκιμής... κακώς τον εμπιστεύτηκα...
Rapid, θα του πω να κοιτάξει αύριο τα valve lifts με το DIS και ΦΥΣΙΚΑ ΔEN θα τον αφήσω να ανοίξει το καπάκι των βαλβίδων για να check-άρει το μοτέρ του valvetronic!!! και φυσικά το αμάξι θα το πάρω από εκεί!!!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 27-09-11 στις 23:49
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-11, 22:41
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Ρε συ, μηπως θελει κανενα update ο εγκεφαλος?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-09-11, 00:09
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Καλο θα ηταν αλλα δεν νομιζω πως τα φτωχα μειγματα που εχει να προερχονται απο εκει...Ψαχνει για καλο ψαγμενο μηχανικο μηπως καποιος μπορει να του προτεινει καποιον για να λυσει το προβλημα του ,γιατι το αμαξι του εχει γινει πειραματοζωο κ αυτος σπονσορας των ερευνητων (μηχανικων)...
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-09-11, 19:10
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλησπερίζω τους βαυαρούς!Τα νέα έχουν ως εξής...:
Μετά από πολύ ψάξιμο ο μάστορας μου είπε ότι το αμάξι έχει δύο προβλήματα... Το ένα είναι (το γνωστό) ότι από κάπου ρουφάει αέρα (περίσσεια οξυγόνου στα καυσαερια) και δεύτερο (και σημαντικότερο βάσει του μηχανικού) τα γρανάζια του μεταβλητού χρονισμού των εκκεντροφόρων... Μου είπε ότι άλλαξε τα γρανάζια no 4 & no 5
http://www.realoem.com/bmw/showparts...89&hg=11&fg=25
με μεταχειρισμένα και ισχυρίζεται ότι αυτή είναι η βασική αιτία μειωμένης απόδοσης...
Όντως το αμάξι το πήρα εχθές το απόγευμα και είναι σημαντικά πολύ πολύ καλύτερο, αλλά όχι τέλειο διότι δεν έχει βρεθεί ακόμη η διαρροή αέρα...
Το ερώτημα που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι αν μου λέει αλήθεια το συνεργείο για τα γρανάζια του μεταβλητού χρονισμού που βγήκαν off και ήθελαν όντως αντικατάσταση...???Δυστυχώς δεν ήμουνα από πάνω να δω τί κάνει γιατί μου φαίνεται περίεργο να χάλασαν και δεν ξέρω αν η βελτίωση οφείλεται στην αντικατάσταση που έκανε (φυσικά μεταχειρισμένα, διότι τα ΟΕΜ έχουν 300€ έκαστο...!!!!!) ή απλά το χρόνισε σωστά και δουλεύει όπως πρέπει..???? Τελικά απ'ότι φαίνεται για άλλο ξεκίνησα και τελικά άλλο βρέθηκε.... Τέλος μετά τα όσα έχουν γίνει για να λυθεί οριστικά το πρόβλημα μου είπε ότι είναι σχεδόν 100% σίγουρος ότι το αμάξι ρουφάει αέρα από κάποιον πόρο στην πολλαπλή εισαγωγής... μου φαίνεται απίθανο, αλλά και από την άλλη έχουμε αλλάξει όλα τα κολάρα, βαλβίδες κτλ που σχετίζονται με την αναρρόφηση και το πρόβλημα παραμένει...!!! Το αμάξι είναι αρκετά καλό σαν αίσθηση και λέω προς το παρόν να το αφήσω έτσι διότι το κόστος των τροχαλιών εκτίναξε το ταμείο....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 29-09-11 στις 19:14
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-10-11, 00:42
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
τάσο στην εισαγωγή έχει κάτι λαστιχένια τσιμουχάκια, κοκκινο (χρώμα στο δικό μου). αλλαξέτα κι αυτά μπάς και τελειώσει το θέμα σου. δέν έχουν μεγάλο κόστος. μπορείς να τα αλλάξεις και εσύ μόνος σου άν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να λύσεις μέχρι την εισαγωγή και να τα ξανα-τοποθετήσεις τα πράγματα αντιστρόφως όπως τα έβγαλες. μπορείς να βγάζεις και φωτογραφίες ανα διαστήματα, για να θυμάσαι τα βήματα ένα προς ένα....μπορείς επισης να του βάλεις και λίγη φλατζόκολλα απάνω στα τσιμουχάκια άν δέ θέλει να τρέχεις να βρείς ανταλακτικά....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.