Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-06-11, 12:09
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alen77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γιαγιά έιναι μέσα απο την Παρασκευή για ολική βαφή. Η τιμή που μου έδωσαν για νέο μαμα a/c είναι πολύ υψηλή, άρα αν δεν βρεθεί κάτι σε μεταχειρισμένο δεν θα την κάνω για την ώρα. Έχω όμως την εντύπωση οτι 3000 ευρώ για a/c μαμά καινούργιο είναι πάρα μα πάρα πολλά (μια πρώτη τιμή χωρίς να είναι σίγουρο). Γνώμες;;

Υ.Γ.
θα γίνει και αλλαγή στην ταπετσαρία της πόρτας του οδηγού (κόντεψα να το βρώ κάρβουνο), έλεγχος αστάθιας ρελαντί-αφού ο καθαρισμός των μπεκ το διόρθωσε για λίγο καιρό μόνο, το θεματάκι με το μπροστινό τζάμι και κάτι ψηλολεπτομέριες ακόμα.
Κομπρέσσορας μαμά μτχ : 100-150€
Ψυγείο Condenser καινούργιο : 150€
Ανεμιστήρας Condenser, εβαπονέτα, διακόπτης μαμά μτχ : 150-180€
Αφυγραντήρας καινούργιος : 20€
Βαλβίδα εκτονωτική καινούργια : 40€

Σωληνώσεις, καλωδίωση και εργασία : Αξία ανεκτίμητη...


Το ρελαντί κατά 99% είναι ότι τραβάει από κάπου αέρα ή έχει κολλήσει η βαλβίδα του ρελαντί, αλλιώς αυτό το μοτέρ δεν κάνει τέτοια νούμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-06-11, 12:17
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Κομπρέσσορας μαμά μτχ : 100-150€
Ψυγείο Condenser καινούργιο : 150€
Ανεμιστήρας Condenser, εβαπονέτα, διακόπτης μαμά μτχ : 150-180€
Αφυγραντήρας καινούργιος : 20€
Βαλβίδα εκτονωτική καινούργια : 40€

Σωληνώσεις, καλωδίωση και εργασία : Αξία ανεκτίμητη...


Το ρελαντί κατά 99% είναι ότι τραβάει από κάπου αέρα ή έχει κολλήσει η βαλβίδα του ρελαντί, αλλιώς αυτό το μοτέρ δεν κάνει τέτοια νούμερα.
Σε αυτά που μου λές για μτχ, δεν υπάρχει κάτι σε καινούργιο; Μόλις έχω νέα για το ρελαντί θα ενημερώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-06-11, 13:10
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alen77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτά που μου λές για μτχ, δεν υπάρχει κάτι σε καινούργιο; Μόλις έχω νέα για το ρελαντί θα ενημερώσω.
Δεν σε συμφέρει ο κομπρέσσορας, η εβαπονέτα και ο ανεμιστήρας σε καινούργια. Ο ανεμιστήρας δεν χαλάει σχεδόν ποτέ οπότε αν τον βάλεις και δουλέψει δεν θα υπάρχει πρόβλημα, η εβαπονέτα είναι απλώς ένα μικρό ψυγειάκι που αν δεν έχει διαρροή δεν θα κάνει και ποτέ (την ελέγχεις με πίεση πριν την βάλεις, και στα καινούργια αυτό κάνουν) και ο κομπρέσσορας κάνει όσο όλα τα υπόλοιπα μόνος του (περίπου 700-800€) και επίσης είναι αήττητο εξάρτημα. Ο διακόπτης πάλι είναι απλώς ένα κουμπάκι, γιατί να τον πληρώσεις 80-100€ (τόσο νομίζω κάνει) για να τον πάρεις καινούργιο όταν μτχ θα στον δώσει δώρο με τα υπόλοιπα;

Το A/C σε αυτά τα μοντέλα είναι παράλογα αξιόπιστο, αρκεί να έχουν μπει οι σωστές σωληνώνεις και τσιμουχάκια ώστε να μην έχει διαρροή. Αν δεν έχει διαρροή, δεν παθαίνει ποτέ τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-06-11, 15:08
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alen77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις έχω νέα για το ρελαντί θα ενημερώσω.
Μετά απο μια πρώτη επικοινωνία με το συνεργείο για την αστάθια του ρελαντί έφταιγε ένα τρύπιο σωληνάκι και τράβαγε αέρα. Στην θεωρία με αυτό ξεμπέρδεψα. Πιο πολλές πληροφορίες στο τέλος της άλλης εβδομάδας οταν την παραλάβω.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-06-11, 22:23
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 923
Straight six will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο και καλοδιατηριμένο... Μου θυμίζει το Ε36 μου πριν ενα χρονο..

Προσωπικά πάντως χαίρομαι πιο πολύ όταν βλέπω ένα αυτοκίνητο κάποιας ηλικίας (και συνήθως παραπανω απο 20 χρονων αλλα τεσπα ) με μια όμορφη ζάντα εποχής και ένα ωραίο ''κουστουμάκι'', πάλι εποχής (πχ Μ5, Alpina) το οποίο φαίνεται πως το έχει καποιος μερακλής που ενδιαφέρεται και του αρέσει η αυτοκίνηση παρα οταν βλεπω ενα καραμαμά αυτοκίνητο το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να έχει καποιος ο οποίος απλά δεν ασχολείται...

Ούτε πιστεύω πως ενα αυτοκίνητο με ενα ωραίο spoiler ή μια όμορφη ζάντα χάνει την ''γνησιότητά'' του... Άλλο πράγμα η όμορφη βελτίωση και άλλο πράγμα η ''καγκουριά'' (που τελευταια εχει γινει τελειως της μόδας και αυτη η λεξούλα αλλα τεσπα) και οι μή αναστρέψιμοι κανιβαλισμοί που βλέπουμε κατα καιρούς...

βρε μανια ο νεκρολαγνος.......

φιλε αλεν το αμαξι σου αξιζει και με το παραπανω ο,τι και να του κανεις!! απο τα ομορφοτερα και καλυτερα προπελοφορα...δν θα ξεχασω το 525 μιας φιλης μου την εποχη εκεινη....Ο ΗΧΟΣ και Η ΑΡΧΟΝΤΙΑ....οπως λενε και οι φιλοι απο πανω καλο το Μ5 μοτερ αλλα για μενα σημερα ιδανικοτερο ολων το 25αρι του, αν θελησεις καποια στιγμη να πεταξεις μετατροπα...(εγω θα το εκανα παντως...)
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-06-11, 09:54
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Για την ώρα θα ασχοληθώ με την εμφάνιση της. Όχι οτι έχει τίποτα το σημαντικό για να φτιάξω αλλά το βαψηματάκι της το ήθελε. Για κινητήρα οχι ακόμα. Να δούμε πως θα πάνε και τα τέλη και μετά η απόφαση. Να δούμε και πως θα τα πάμε με το a/c. Τα τάσια θα τα κρατήσω σίγουρα. Άρα ζάντα δεν παίζει. Πάντα υπάρχει στο μυαλό μου το abs και ίσως δερμάτινο σαλόνι.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-06-11, 09:32
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
ΠΙΟ ΚΟΥΚΛΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alen77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά απο μια πρώτη επικοινωνία με το συνεργείο για την αστάθια του ρελαντί έφταιγε ένα τρύπιο σωληνάκι και τράβαγε αέρα. Στην θεωρία με αυτό ξεμπέρδεψα. Πιο πολλές πληροφορίες στο τέλος της άλλης εβδομάδας οταν την παραλάβω.
Λοιπόν. Η γιαγιά βγήκε και είναι πανέμορφη. Απο την δουλειά του φανοποιού είμαι κατά 95% ικανοποιημένος και μία μικρή ατέλεια θα φτιαχτεί σε ένα μήνα που θα ξαναπάω για έλεγχο του a/c-να δούμε αν έχει απο κάπου διαρροή (πίσω πολύ χαμηλά στο πλαστικό έχει μια ψηλογρατζουνιά που τους ξέφυγε). Σε γενικές γραμμές πολύ το χάρηκα που ξαναβρήκε το χρώμα της. Κούκλα και επιβλητική. Καλύτερες φωτογραφίες σύντομα με την μηχανή γιατί αυτές του κινητού δεν είναι και πολυ καλές. Το ρελαντί πλέον σταθερό, αλλαγή της ταπετσαρίας της πόρτας του οδηγού, a/c δεν άλλαξα, απλά συμπληρώσαμε φρεόν γιατί ήταν σε χαμηλά επίπεδα (και για αυτό κοιτάμε για διαρροή) και πέρασε και κτεο.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 23062011056.jpg (294,7 KB, 68 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 23062011057.jpg (293,7 KB, 63 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 23062011060.jpg (303,3 KB, 71 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 23062011058.jpg (306,6 KB, 68 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 23062011059.jpg (296,2 KB, 66 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 23062011061.jpg (303,7 KB, 56 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 21062011055.jpg (296,3 KB, 59 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-06-11, 09:40
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alen77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν. Η γιαγιά βγήκε και είναι πανέμορφη. Απο την δουλειά του φανοποιού είμαι κατά 95% ικανοποιημένος και μία μικρή ατέλεια θα φτιαχτεί σε ένα μήνα που θα ξαναπάω για έλεγχο του a/c-να δούμε αν έχει απο κάπου διαρροή (πίσω πολύ χαμηλά στο πλαστικό έχει μια ψηλογρατζουνιά που τους ξέφυγε). Σε γενικές γραμμές πολύ το χάρηκα που ξαναβρήκε το χρώμα της. Κούκλα και επιβλητική. Καλύτερες φωτογραφίες σύντομα με την μηχανή γιατί αυτές του κινητού δεν είναι και πολυ καλές. Το ρελαντί πλέον σταθερό, αλλαγή της ταπετσαρίας της πόρτας του οδηγού, a/c δεν άλλαξα, απλά συμπληρώσαμε φρεόν γιατί ήταν σε χαμηλά επίπεδα (και για αυτό κοιτάμε για διαρροή) και πέρασε και κτεο.
Πολύ καλή. Πόσο πήγε το βάψιμο αν επιτρέπεται;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-06-11, 11:03
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή. Πόσο πήγε το βάψιμο αν επιτρέπεται;
Το βάψιμο πήγε πάρα πολλά (3000+3 χρόνια εγγύηση). Βάση αποτελέσματος δεν το μετανιώνω και ας ξέρω οτι θα μπορούσα να πάω κάπου πιο φθηνά. Απλά τα παιδιά έχουν αναλάβει τα service και οτι άλλο χρειαστεί η γιαγιά και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος το τελευταίο 1 1/2 χρόνο. Στις υπόλοιπες προσφορές που πήρα, πάντα κάτι με χάλαγε....δείγματα δουλειάς, συμπεριφορά κλπ. Για τους επίσημους δεν κάνω καν αναφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-06-11, 11:10
Το avatar του χρήστη TeoB
TeoB Ο χρήστης TeoB δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 150
TeoB will become famous soon enoughTeoB will become famous soon enough
Πολύ καλή!
Μπράβο!
Είχαμε μια 518 σε κόκκινο με τα ίδια τάσια κάπου στο 92-96, τι μου θύμισες τώρα....
Να την χαίρεσαι κ εύχομαι να μπορείς να την συντηρείς πάντα σε πολύ καλή κατάσταση!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.