Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-11-15, 16:19
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι αυτά που λές?
Εβγαλε τη φλάτζα και κοιτούσε να δεί αν έχει η φλάτζα ρωγμή?
Και πιθανολογεί να έχει πρόβλημα το καπάκι, που κάνει αμέσως μπαμ αν έχει ρωγμή?
Και επειδή έχει υψομετρική διαφορά το καπάκι, και είναι αυτός στόκος είναι η κατάσταση ντεμί???
Σοβαρά τώρα, προσπαθείς να μας κάνεις πλάκα, η προσπαθεί αυτός να σου φαει το μοτέρ?
Αλλαγή κινητήρα με άλλου τύπου, ακόμα και ιδιου κυβισμού απαγορεύεται.
Δεν ξερω τι να σου πω, αλλα το καπακι πως κανει αμεσως μπαμ; αμα ηταν εμφανης με τη μια για ποιο λογο να το στειλεις για πρεσαρισμα, δεν υπαρχει περιπτωση να χει εσωτερικα κάπου ρωγμη; να μ φαει το μοτερ δεν το νομιζω γτ μου ειπε ουτως η αλλως να το παρω κ μηχανη αμα βαλω θα την παω εγω. αμα δεν ειναι η φλαντζα δεν ειναι το καπακι τι στην ευχη ειναι; Εσυ τι προτεινεις δλδ να στειλω το καπακι στο ρεκτιφιε κ αν ειναι να αλλαξω μονο αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-11-15, 17:50
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGRiOGATOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω τι να σου πω, αλλα το καπακι πως κανει αμεσως μπαμ; αμα ηταν εμφανης με τη μια για ποιο λογο να το στειλεις για πρεσαρισμα, δεν υπαρχει περιπτωση να χει εσωτερικα κάπου ρωγμη; να μ φαει το μοτερ δεν το νομιζω γτ μου ειπε ουτως η αλλως να το παρω κ μηχανη αμα βαλω θα την παω εγω. αμα δεν ειναι η φλαντζα δεν ειναι το καπακι τι στην ευχη ειναι; Εσυ τι προτεινεις δλδ να στειλω το καπακι στο ρεκτιφιε κ αν ειναι να αλλαξω μονο αυτο;
Aδερφέ,εγώ προτείνω να εξοφλήσεις τον κύριο για το λύσιμο,να πάρεις το αυτοκίνητο με έναν γερανό και να το πας σε έναν σοβαρό μάστορα.Λοιπόν,ένα καπάκι,κεφαλάρι όπως θες πες το,όταν έχει ρήγμα,τα νερά που εισέρχονται στο θάλαμο καύσης ''ξεπλένουν'' την καρβουνίλα που υπάρχει πάνω στο έμβολο και στις βαλβίδες-χώρο καύσης.Με απλά ελληνικά ο κύλινδρος που έχει πρόβλημα είναι πιο ''καθαρός'' από τους υπόλοιπους όσον αφορά τα κατάλοιπα.Η καμμένη φλάντζα δεν έχει ρήγμα αλλά μαυρίλα πάνω στο δαχτυλίδι του εκάστοτε κυλίνδρου.Για αυτό και δεν σφραγίζει ώστε να έχεις συμπίεση ή στεγανότητα υγρών κλπ.Το μπλοκ πες στους έξυπνους που μάλλον θα το μέτρησαν με ρίγα σαν μπακαλόγατοι που είναι,είναι ΜΑΝΤΕΜΕΝΙΟ.Πάρε το αμάξι απο εκεί...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-11-15, 18:22
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Προσπαθώ να δώσω reputation και κλασσικά δεν με αφήνει μιας και οι συνηθισμένοι "3 κ ο κούκος" ασχολούνται. Συνεπώς θα τα πω εδώ: είμαι ευγνώμων που συνεχίζονται να γράφονται σωστά πράγματα σε αυτό το forum, η ποιότητα της πληροφορίας που μπορεί να λάβει κάποιος εδωμέσα είναι απίστευτη.

Α, ναι. Γερανός...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-11-15, 18:38
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aδερφέ,εγώ προτείνω να εξοφλήσεις τον κύριο για το λύσιμο,να πάρεις το αυτοκίνητο με έναν γερανό και να το πας σε έναν σοβαρό μάστορα.Λοιπόν,ένα καπάκι,κεφαλάρι όπως θες πες το,όταν έχει ρήγμα,τα νερά που εισέρχονται στο θάλαμο καύσης ''ξεπλένουν'' την καρβουνίλα που υπάρχει πάνω στο έμβολο και στις βαλβίδες-χώρο καύσης.Με απλά ελληνικά ο κύλινδρος που έχει πρόβλημα είναι πιο ''καθαρός'' από τους υπόλοιπους όσον αφορά τα κατάλοιπα.Η καμμένη φλάντζα δεν έχει ρήγμα αλλά μαυρίλα πάνω στο δαχτυλίδι του εκάστοτε κυλίνδρου.Για αυτό και δεν σφραγίζει ώστε να έχεις συμπίεση ή στεγανότητα υγρών κλπ.Το μπλοκ πες στους έξυπνους που μάλλον θα το μέτρησαν με ρίγα σαν μπακαλόγατοι που είναι,είναι ΜΑΝΤΕΜΕΝΙΟ.Πάρε το αμάξι απο εκεί...
η φλαντζα δεν ειχε τπτ ουτε μαυριλα ουτε ηταν κομμενη καπου...δεν ξερω...λεω να στειλω το καπακι για πρεσαρισμα να δω αν χανει απο εκει σε πρωτη φαση κ μετα βλεποντας κ κανοντας κατι αλλο δεν ξερω να κανω κ μαστορα αλλο εδω αξιοπιστο δεν γνωριζω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-11-15, 18:40
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθώ να δώσω reputation και κλασσικά δεν με αφήνει μιας και οι συνηθισμένοι "3 κ ο κούκος" ασχολούνται. Συνεπώς θα τα πω εδώ: είμαι ευγνώμων που συνεχίζονται να γράφονται σωστά πράγματα σε αυτό το forum, η ποιότητα της πληροφορίας που μπορεί να λάβει κάποιος εδωμέσα είναι απίστευτη.

Α, ναι. Γερανός...
Οντως μεγαλη βοηθεια παιδια κ ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.