Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-07, 13:02
bardull Ο χρήστης bardull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2006
Μηνύματα: 444
bardull is on a distinguished road
Υπερκυβισμος

ψαχνομαι τελευταια πολυ.Θελω να ανεβασω τα αλογ του 6κυλινδρου 2.2 που εχω.Μαλλον παω για 330.Τον κομπρεσορα θα τον αποφυγω οπως και την τουρμπινα.Μιλησα με Καφουνη και μου προτεινε υπερκυβισμο.Ειναι απολυτως αξιοπιστο μου ειπε.Το θετικο ειναι οτι αποφευγεις το δηλωμα της μηχανης και τα τελη.Ειναι οντως αξιοπιστο?Εχει κανει κανενας?Για να το παμε στα 3λιτρα μου ειπε 5000 ευρω και 240-250 αλογα.
__________________
Δεν εχει σημασια ο προορισμος του ταξιδιου αλλα το ταξιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-07, 13:20
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Προτείνω να πάρεις τον Νίκο Speed n' Style που είναι ''μανούλα'' σε τέτοιες μετατροπες της Hartge με δοκιμασμένη αξιοπιστία.

Τον Καφούνη απλά δεν τον εμπιστεύομαι με όσα έχω ακούσει.

Τα άλογα που σου είπε δεν πιστεύω ότι βγαίνουν χωρίς να πειράξεις χυτώνια. Το όριο σε αύξηση κυβισμού για το δικό σου με σετ μπιέλες, στρόφαλο, μπεκ, πρόγραμμα νομίζω είναι περίπου 200-210 άλογα. Το μοτέρ σου έχει 80,00 mm διάμετρο όση ακριβώς και το το 2.0 lt. Νομίζω το όριο στην αύξηση κυβισμού χωρίς να πειράξεις χυτώνια είναι 2.6-2.7 .΄

Αυτά από μένα...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-07, 13:31
bardull Ο χρήστης bardull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2006
Μηνύματα: 444
bardull is on a distinguished road
Υπαρχει καποιο τηλ για να μιλησω μαζι του?200-210 βγαζω με λιγοτερα λεφτα απο το ιδιο το μοτερ.
__________________
Δεν εχει σημασια ο προορισμος του ταξιδιου αλλα το ταξιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-07, 13:39
Το avatar του χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Μηνύματα: 362
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω να πάρεις τον Νίκο Speed n' Style που είναι ''μανούλα'' σε τέτοιες μετατροπες της Hartge με δοκιμασμένη αξιοπιστία.

Τον Καφούνη απλά δεν τον εμπιστεύομαι με όσα έχω ακούσει.

Τα άλογα που σου είπε δεν πιστεύω ότι βγαίνουν χωρίς να πειράξεις χυτώνια. Το όριο σε αύξηση κυβισμού για το δικό σου με σετ μπιέλες, στρόφαλο, μπεκ, πρόγραμμα νομίζω είναι περίπου 200-210 άλογα. Το μοτέρ σου έχει 80,00 mm διάμετρο όση ακριβώς και το το 2.0 lt. Νομίζω το όριο στην αύξηση κυβισμού χωρίς να πειράξεις χυτώνια είναι 2.6-2.7 .΄

Αυτά από μένα...
Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου...... εγώ που το έκανα δεν έχω πρόβλημα κανένα αλλά αυτό το έκαναν παλαιά τώρα με μια μηχανή και όλα μαζί διαφορικό κλπ θα σου έρθει μια η άλλη και δεν θα ψάχνεις μετά για διαφορικό σαν και εμένα και κάποιους άλλους
__________________
Τα μυστικά τις οδήγησης είναι πολλά και τα ανακαλύπτω ένα ένα ……με το σωστό τρόπο...... και το σωστό το όχημα....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-07, 13:43
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
αν το κανεις κρατα μας ενημερους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-07, 14:10
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
SPEED & STYLE
ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ 27 ΠΑΛ.ΦΑΛΗΡΟ
ΤΗΛ.210 9850450
YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΟΣ ΑΛΩΝΙΣΤΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΣ
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-07, 14:37
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Lightbulb Tuning the M52B22-M54B22

Δεν αναφέρεις ούτε στο thread, ούτε στο profil σου ποιό αμάξι έχεις για να καταλάβω ποιόν κινητήρα φοράς. Είναι όμως προφανώς κάποιος από τους Μ52Β22 ή Μ54Β22. Το όριο υπερκυβισμού (χωρίς να ξύσουμε τον κύλινδρο για να αυξήσουμε δραματικά την διάμετρο -από τα 80mm-) είναι ανάμεσα στα 2.5-2.6lt ανάλογα την εταιρεία (ανεβάζοντας την διαδρομή στα 84mm). Τα kit αυτά (stroker kits) περιλαμβάνουν ένα σετ πιστονίων, ένα σετ μπιελών και έναν στρόφαλο.
Μείνε σε αυτό το επίπεδο, η διαδικασία ξυσίματος του αλουμινένιου μπλοκ σου (για να πάρεις και διάμετρο) κρύβει κινδύνους και αφαιρεί από την αξιοπιστία του συνόλου. Και εσύ μένεις πολύ μα πολύ μακριά για να κατεβαίνεις συχνά-πυκνά στον βελτιωτή και να πίνεις (πικρό) καφέ.
Διατηρώντας την εργοστασιακή σχέση συμπίεσης δηλ. το 10.5/1 θα μπορείς να περιμένεις νούμερα γύρω στους 195 ίππους και τα 250nm ροπής στρέψης. Με ένα πλήρες ΦΠΕ μπορείς να πάρεις ακόμα 15ps και 20nm ροπής. Και κάπου εκεί τελειώνει το έργο δηλ. στα 210ps και τα 270nm ροπής, αλλά αξιόπιστα και με ένα ολοκαινούργιο ουσιαστικά μοτέρ (όσον αφορά τα εντόσθια του...).
Αν δεν καλύπτεσαι από τα νούμερα αυτά, κούμπωσε ένα Μ54Β30 με ότι άλλο περιλαμβάνει μία πλήρη μετατροπή (μην ξεχάσεις τα μεγαλύτερα φρένα του ας πούμε) και κάνε τον σταυρό σου να έπεσες σε καλό κομμάτι.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-07, 15:20
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
εισαι σιγουρος πως ειναι συμφερουσα λυση?υπολογισες διαφορικα ημιαξονια φρενα και δεν ξερω αν χρειαστει και σασμαν?οπως και πολυ καλη δουλεια στο προγραμμα?εγω παντως πιστευω πως μια φουλ μετατροπη μαζι με το δηλωμα σε 330 θα βγει πολυ φθηνοτερα θα ειναι πιο αξιοπιστο γιατι ειναι σχετικα καινουργιο μοτερ θα ειναι 330 μεχρι βιδας με και θα εχει 231 αλογακια αξιοπιστα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-07, 16:07
bardull Ο χρήστης bardull δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2006
Μηνύματα: 444
bardull is on a distinguished road
230-250 αλογα με κομπρεσορα τα παιρνεις?Εχω φρενα απο 330 ηδη.Φοραω το 2.2 μ3 τα 170.Απο οτι βλεπω θα παω στην πρωτη σκεψη,να το κανω 330.
__________________
Δεν εχει σημασια ο προορισμος του ταξιδιου αλλα το ταξιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-07, 16:27
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bardull Εμφάνιση μηνυμάτων
230-250 αλογα με κομπρεσορα τα παιρνεις?Εχω φρενα απο 330 ηδη.Φοραω το 2.2 μ3 τα 170.Απο οτι βλεπω θα παω στην πρωτη σκεψη,να το κανω 330.
Πρόσεξε γιατί δεν ξεκινάς με σωστές προτεραιότητες.!! Αν πας σε οποιονδήποτε βελτιωτή με την ατάκα: θέλω 230-250 άλογα στο μοτέρ μου... απλά θα χαμογελάσει, θα σου τα τάξει.!! πιθανότατα δεν θα στα παραδώσει ποτέ.. και στην καλύτερη δεν θα μπλέξεις στα συνεργεία, προσπαθώντας να κάνεις το αυτοκίνητο σου να δουλεύει σωστά και απροβλημάτιστα ξανά.
Ο υπερκυβισμός δεν σε φτάνει αξιόπιστα εκεί , το γιατί στο εξήγησα παραπάνω...
Μάθε τις εναλλακτικές προτάσεις στους κομπρέσσορες, την ανεκτικότητα κάθε συστήματος στις Ελληνικές συνθήκες, τι χρήματα απαιτούνται και το τι περιλαμβάνει το κάθε κιτ (γιατί μόνο ίδια δεν είναι), ποιός θα στο βάλει και θα το ρυθμίσει, και προσπάθησε να δεις ή και να οδηγήσεις ένα ίδιο, ή να μιλήσεις με ένα ήδη κάτοχο του.
Αλλιώς αν θέλεις σώνει και καλά τα 250ps κάνε μία βελτίωση 1ου σταδίου σε έναν Μ54Β30 (δηλ. ένα Φ.Π.Ε. σε μία μετατροπή...) και θα τα φτάσεις...
Τα χρήματα σε κάθε περίπτωση θα σε προσγειώσουν, είναι πάρα πολλά μιας και η Ε46 (αυτό είναι το αμάξι σου..?) είναι αυτοκίνητο σχετικά πρόσφατο...
Ερώτηση: Τι ακριβώς είναι το 2.2 μ3.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.