Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-06-07, 16:25
Το avatar του χρήστη watercop143
watercop143 Ο χρήστης watercop143 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 119
watercop143 is on a distinguished road
Πουλα το δικο σου και βαλε και 4 χιλιαρικα και παρε ενα γνησιο...ανετα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-07, 16:34
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Christo 330 Να σε ρωτήσω...Όταν λέμε με 6000 Βάζεις τα πάντα απο 330?Εννοώ κινητήρα,εγκεφάλους,πλεξούδες,και κυρίως φρένα?Αν παίζει τέτοιο πακέτο με 6000 είναι πολύ ενδιαφέρον σαν προσφορά!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-06-07, 09:09
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Καλημέρα σε όλους.
Αν και «καρντάση», για επαγγελματικούς λόγους πλέον μένω μόνιμα Αθήνα και πατρίδα ανεβαίνω μόνο κάποιες φορές τον χρόνο. Συνεπώς δεν είναι εύκολο να φέρω το αυτοκίνητο για την μετατροπή πάνω, όχι όμως και αδύνατο. Πάντως όποιος θέλει να μου συστήσει «δοκιμασμένα» συνεργεία έστω και Θεσσαλονίκη ας μου στείλει mail στο wiserman29@yahoo.gr για να ρωτήσω για τιμές. Η αλήθεια είναι ότι έχω βρει την μετατροπή «κομπλέ» σε συνεργείο από ένα 318 που έγινε 330. Υπάρχουν τα πάντα, δηλ μοτέρ+εγκέφαλος+φρένα+σασμάν+πίσω άξονας+εξάτμιση. Και το μοτέρ έχει το 1/3 των δικών μου χιλιομέτρων. Άσε που μέχρι τέλος του έτους θα χρειαζόμουν αλλαγή στα δισκόφρενα, ενώ εξάτμιση ακόμα δεν έχω αλλάξει εδώ και 7 χρόνια. Τα μεγαλύτερα μοτέρ τα θεωρώ ασύμφορα αναλογικά του κόστους συντήρησης και των αναγκών μου, αφού δεν έχω 2ο αυτοκίνητο και δεν θέλω να κυκλοφορώ με 3000cc μέσα στην Αθήνα.
Απτήν άλλη μακάρι να μπορούσα να το πουλήσω το αυτοκίνητο και να έπαιρνα «μαμά» το 2λίτρο, αλλά εδώ και 2 μήνες αγγελία και ούτε 1 τηλέφωνο. Σε μάντρες μου δίνουν 10000 με 12000 για ανταλλαγή και τα περισσότερα 2λιτρα είναι πάνω από τα 20000 για να είναι σε καλή κατάσταση με εξοπλισμό και όχι από Γερμανία. Δυστυχώς τα 1600άρια δεν έχουν ζήτηση ως μεταχειρισμένα, ενώ τα 2λίτρα κρατάνε την τιμή τους. Η μόνη ευκαιρία που βρήκα ήταν μια 520 2200cc με αυτόματο κιβώτιο, xenon κτλ του 2003 στα 32000 από ιδιώτη, αλλά δεν θέλω να ανέβω τόσο για μεταχειρισμένο…
Ωχ πάλι σας ζάλισα, αλλά ειλικρινά είμαι μπλεγμένος και φοβάμαι μην χάσω και την μετατροπή….
Thanks again….
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-06-07, 11:47
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...6&postcount=34
Το συνεχίζω εδω να μην μπλέκουμε τα threads

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wiserman29 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλοι μου,
.... Σκόπευα να μετατρέψω το 316 μου Ε46 του 2000 προ-facelift σε 2λιτρο βαλβοτρονικ. Διαπιστώνω ότι μάλλον τα 4000χιλ που μου έχουν ζητήσει είναι too much, αλλά κυρίως ότι ενδεχομένως να είναι προβληματική η μετατροπή λόγω ηλεκτρονικών, οργάνων, κτλ κάτι που κανένας μέχρι τώρα δεν μου είχε επισημάνει! Ισχύει όντως αυτό???? ......
Welcome to the club...Δυστυχως αυτο ισχυει. Το έχω ψαξει και εγω που εχω το ιδιο αυτοκινητο με το δικο σου. Για προ face lift 3.16 Μ43 μοντελλα οι λύσεις για ανέβασμα ειναι οι εξής:

α. Τούρμπο με ότι αυτο συνεπαγεται σε προβληματα με ζεστες, αξιοπιστια κλπ
Πάντως αν γινει καλη δουλεια ΑΞΙΖΕΙ γιατι ο κινητηρας αυτος ειναι πολυ γερός.

β. Αλλαγη κινητηρα με αντιστοιχο της τοτε εποχης (ΟΧΙ βαλβετρονικ ΔΕΝ μπαινει σωστα σε ηλεκτρονικα και γκαζι-εμεις εχουμε το απλο όχι το ηλεκτρονικο κλπ. Οποιος σου πει οτι το κάνει και ολα θα ταιριαζουν 100% - πχ φισσες, να μου τον συστησεις να κανω και το δικο μου).Τωρα ποσο δυσκολο ειναι να βρεις του τοτε κινητηρα καλο και πόσα χλμ θα εχει ενας τοσο παλιος σε χρονολογια-ηλικια -αυτο ειναι ΘΕΜΑ. Γιαυτο και οσοι αλλαζουν με του τοτε κινητηρα κανουν και ενα ρεκτιφιε να ειναι σιγουροι.
Αν πας σε τετοια λύση φροντισε να εξασφαλιστεις 100% απο τον μηχανικό ΕΓΓΡΑΦΩΣ

γ. Το πουλάμε και πέρνουμε άλλο

δ. Το αφηνουμε ετσι και το κραταμε μεχρι να λιωσει- μαθαινουν τα παιδια μας εκει, κλπ

Κωστας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konas : 03-06-07 στις 18:55
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-06-07, 12:47
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Christo 330 Να σε ρωτήσω...Όταν λέμε με 6000 Βάζεις τα πάντα απο 330?Εννοώ κινητήρα,εγκεφάλους,πλεξούδες,και κυρίως φρένα?Αν παίζει τέτοιο πακέτο με 6000 είναι πολύ ενδιαφέρον σαν προσφορά!

Τα παντα BILL . . .

Χωρις να λειπει τιποτα απο επανω . . .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-06-07, 22:18
Το avatar του χρήστη teothekid
teothekid Ο χρήστης teothekid δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2006
Μηνύματα: 701
teothekid is on a distinguished road
Δυστυχως θα συμφωνησω με τον αδερφο christos 330i ////////////M. Το δυστυχως παει στα 6000€
__________________
Εμεις οι Ελληνες εεεεεεεεεχουμε λεφτα.......¥€$
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-06-07, 00:29
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Question Πολύ ασυμβατότητα έπεσε...

Καλησπέρα και πάλι,
Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και από ότι κατάλαβα μάλλον δεν παίζει να κάνω την μετατροπή σε βαλβοτρονικ λόγω ασυμβατότητας ηλεκτρικών, στο γκάζι, κτλ αφού το δικό μου είναι sedan πριν το facelift . Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι ο κινητήρας που έχω βρει προέρχεται από e46 coupe προ-facelift, δηλ από τύπο αυτοκινήτου που κυκλοφορούσε και με τον 1600 κινητήρα που έχει το δικό μου, διότι το facelift στο coupe έγινε αργότερα. Πως είναι δυνατόν να υπάρχει τόση ασυμβατότητα? Τέλος πάντων, αύριο θα τηλεφωνήσω ξανά τον μάστορα και θα τον ρωτήσω επίμονα να δω τι θα μου πει, γιατί αυτός μου το παρουσίαζε ως δεδομένο ότι η μετατροπή γίνεται χωρίς πρόβλημα. Μάλιστα δίνει και γραπτή εγγύηση!!!!
Thanks Νίκος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wiserman29 : 04-06-07 στις 00:58
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-06-07, 08:48
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Επι πλέον θα έλεγα να του ζητήσεις και τον αριθμό σειρας του κινητήρα. Μετά νομίζω στο realoem μπορείς να βρείς τι τύπος είναι πότε κατασκευάστηκε και σε τι μοντέλα έμπαινε, κλπ.
Αν θυμαμαι όμως καλά τα 318CI (όπως αναφέρεις στο 1ο post σου), από τον 8/2001 και μετά έβγαιναν με valvetronic.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konas : 04-06-07 στις 08:50
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-06-07, 10:00
Το avatar του χρήστη daglas
daglas Ο χρήστης daglas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Μηνύματα: 591
daglas is on a distinguished road
καλημεεεεεεεερα !!! επειδη ειμαι & εγω στο ιδιο club με τον kona & ψαχνομαι οι εχοντες περισσοτερες γνωσεις δωστε τα φωτα σας.
Μηπως τελικα η λυση τουρμπο στα 170 περιπου αλογα με κοστος 4500ε , Η " ενα light τουρμπο με + 30 αλογακια 2500ε ειναι προτιμοτερη απο αλλαγη κινητηρα στα μοντελα ΠΡΟ- FASELIFT ?
__________________

Ελεύθερος δεν είναι όποιος κάνει ότι θέλει, αλλά όποιος ξέρει τι θέλει.
Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του , ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-07, 10:13
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daglas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημεεεεεεεερα !!! επειδη ειμαι & εγω στο ιδιο club με τον kona & ψαχνομαι οι εχοντες περισσοτερες γνωσεις δωστε τα φωτα σας.
Μηπως τελικα η λυση τουρμπο στα 170 περιπου αλογα με κοστος 4500ε , Η " ενα light τουρμπο με + 30 αλογακια 2500ε ειναι προτιμοτερη απο αλλαγη κινητηρα στα μοντελα ΠΡΟ- FASELIFT ?
daglas μετα από πολυ διάβασμα στο φορουμ εγω δεν ψάχνομαι πια. Δεν θελω να μπλέξω με περιπέτειες. Θα το κρατησω ως έχει. Τώρα αν ο γυιος μου στο μέλλον (που έρχεται όμως ραγδαία) θέλει να το σκαλίσει πάλι το θέμα το ξαναβλέπω.
Άλλωστε με την κίνηση που έχει στην Αθήνα και για τις 20λεπτες διαδρομές στην Α.Ο., δεν αξίζει τον κόπο. Τελικά μονο την κατανάλωση αυξάνεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.