Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-11, 21:57
vasw Ο χρήστης vasw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Μηνύματα: 12
vasw is on a distinguished road
Μερικές απορίες για 116

Γειά σας και από εμένα!
Άρχισα μετά από χρόνια να ασχολούμαι λίγο πιο εντατικά με το αυτοκίνητο (116) που οδηγώ και έχω κάποιες απορίες.

Τώρα που βγήκε από την εγγύηση δε βρίσκω λόγο να χρυσοπληρώνω το σέρβις και γιαυτό ψάχνω να το κάνω σε κάποιο συνεργείο.
Κοίταξα το βιβλίο συντήρησης που είχα από την αντιπροσωπεία εως τώρα και έχει τις εξής εγγραφές
8/2007 Λάδι στα 27000 κμ
9/2009 Λάδι, μικροφίλτρο, υγρά φρένων κ φίλτρο αέρα στα 55000 κμ
3/2010 Πίσω φρένα και μπουζί στα 60000 κμ

Τώρα μου άναβε ένδειξη για σέρβις (έχω 70.000 κμ). Θα κανονίσω να πάρω τα ανταλλακτικά και να πάω σε εξωτερικό συνεργείο.
Είχα τις εξής ενδείξεις:

Υγρά φρένων 09/2011
Λάδι 18.000 κμ - 09/2011
Μικροφίλτρο 110.000 κμ - 09/2011

Οι ημερομηνίες λένε ότι αυτά θέλουν αλλαγή τώρα. Τα χιλιόμετρα όμως τι υποδηλώνουν; Ότι πχ τα λάδια θα έπρεπε να αλλαχθούν σε 18.000 κμ αλλά έπιασαν πρώτα την ημερομηνία;

Και κάτι ακόμη περίεργο. Μπήκα στο μενού και έκανα reset τις ενδείξεις.

Τώρα μου εμφανίζει τα παρακάτω:

Υγρά φρένων 09/2013
Λάδι 40.000 κμ - 09/2013
Μικροφίλτρο 120.000 κμ - 09/2013

Τι εννοεί; Ότι τα λάδια θα πρέπει να τα αλλάξω είτε σε 40.000 κμ είτε τον 9/2013 όποιο έρθει πρώτο; Ομοίως για το μικροφίλτρο;

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο post!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-11, 22:04
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
κατ αρχάς τα λάδια μηχανής να τα αλλάζεις ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΤΑ 10.000 χλμ ... άσε τις βλακείες της BMW ... κρίμα είναι

για τα άλλα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ΑΓΝΟΗΣΕΙΣ το πρόγραμμα service της BMW (μεγάλο - μικρό Inspection κλπ) και να συννεοηθείς με το συνεργείο που θα πας ...

υγρά φρένων ... δίσκοι τακάκια φαίνεται πότε θέλουν αλλαγή

μικροφίλτρο (a/c) είναι ανούσιο ... το αλλάζεις όποτε θέλεις ...

μπουζί δεν είναι κακό να αλλάζεις επίσης συχνά (είναι μικρό το κόστος)

επίσης ασχέτως του τι λεει η BMW μια φορά στη διετία να αλλάζεις και λάδια σαζμάν

Γενικά μίλα με το μηχανικό ... και συννενοήσου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-11, 22:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κατ αρχην καλως ηρθες.

Δε καταλαβα γιατι εκανες reset στο CBS?..Για να μην εχεις τις ενδειξεις?..

Και για τις 2 σου ερωτησεις:

Σωστα ειπες οτι ηρθε πρωτα ο χρονος ενω δεν ειχες πιασει τα χιλιομετρα για σερβις.
Για καποια αναλωσιμα και σερβις, υπαρχει χρονος αλλα και χιλιομετρα εως το επομενο σερβις, οποτε, οποιο ερθει πρωτα, σε ενημερωνει το BC.

Εαν θες να σου προτεινω κανα δυο καλα συνεργεια μη εξουσιοδοτημενα αλλα εξειδικευμενα πες μου να σου στειλω πμ για να μη γραψω εδω και φανει διαφημιση.

Και παλι καλωσορισες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-11, 22:11
vasw Ο χρήστης vasw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Μηνύματα: 12
vasw is on a distinguished road
Καλως σας βρήκα! Ναι έχω συνεργείο και εκεί θα πάω να αρχίσω να μου κάνουν τα σερβις αλλά μέχρι τότε και για να μη βλέπω την ένδειξη σέρβις κάθε φορά που βάζω μπρος είπα να δοκιμάσω το reset.
Απλώς με μπερδεύει το εξής:
Στα λάδια πχ, ενώ πρίν μου έλεγε ότι απέμεναν για την αλλαγή άλλα 18.000 κμ αλλά έφτασε ο χρόνος και επομένως ήθελαν αλλαγή, μετά το reset δείχνει σωστά μεν αλλαγή σε 2 χρόνια από τώρα είτε εναλλακτικά σε 40.000 κμ?? Δε θα έπρεπε με το reset να δείχνει τώρα 25.000 κμ - 09/2013?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-11, 22:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
κατ αρχάς τα λάδια μηχανής να τα αλλάζεις ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΤΑ 10.000 χλμ ... άσε τις βλακείες της BMW ... κρίμα είναι

για τα άλλα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ΑΓΝΟΗΣΕΙΣ το πρόγραμμα service της BMW (μεγάλο - μικρό Inspection κλπ) και να συννεοηθείς με το συνεργείο που θα πας ...

υγρά φρένων ... δίσκοι τακάκια φαίνεται πότε θέλουν αλλαγή

μικροφίλτρο (a/c) είναι ανούσιο ... το αλλάζεις όποτε θέλεις ...

μπουζί δεν είναι κακό να αλλάζεις επίσης συχνά (είναι μικρό το κόστος)

επίσης ασχέτως του τι λεει η BMW μια φορά στη διετία να αλλάζεις και λάδια σαζμάν

Γενικά μίλα με το μηχανικό ... και συννενοήσου
Θα συμφωνησω σχετικα με τα λαδια, κι εγω στην αρχη εκανα οτι ελεγε το BC αλλα πλεον τα αλλαζω νωριτερα, σχεδον στις 12.000χμ.
Ευαγγελε η σειρα 1 δε βγαζει ενδειξεις Inspection I, II οπως η σειρα 3 Ε46 αλλα εχει συνεχως προσαρμοζωμενο Condition Based Service CBS αναλογα με τον τροπο οδηγησης και τις συνθηκες οποτε για πολλα οπως ειναι λαδια τακακια κλπ δεν σ ενημερωνει σε αυστηρα καθορισμενα χρονικα διαστηματα ή χιλιομετρα.
Καποια οπως τα υγρα φρενων ειναι απλες υπενθυμισεις.
Για το φιλτρο κλιματισμου θα ελεγα εναν ελεγχο καθε ανοιξη κι αν απαιτειται αλλαγη.
Για τα μπουζι καθε 50-60.000χμ ειναι καλα, νωριτερα που τα ειχα βγαλει να δω σε τι κατασταση ηταν, ηταν μια χαρα και δε χρειαστηκε τελικα κι ας μη το δουλευα 'με το γαντι' τ'αμαξι. Δε θα ελεγα παντως οτι ειναι και τοσο μικρο το κοστος τους αλλα οχι και τιποτα τρελα λεφτα.
Λαδια σασμαν (και διαφορικου) λιγο συχνα δεν ειναι η 2ετια για 116?.. Δε τρωει και τη μεγαλη ροπη. Καθε 100.000χμ περιπου θα ελεγα εγω οτι ειναι καλα.

Παντως συμφωνω πως μια κουβεντα με ενα σοβαρο μηχανικο σε καποιο 'καλο' συνεργειο δεν θα εβλαπτε ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-11, 22:18
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
όσον αφορά το κόστος των ανταλλακτικών μην κοιτάς την τιμή της BMW ... π.χ. τα ΙΔΙΑ μπουζί (ή και πολύ καλύτερα) μπορείς να τα βρείς με τα μισά λεφτά ... το ίδιο ισχύει και για τακάκια και ΑΠΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ...

προσοχή ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ για διαφορετικά ανταλλαντικά μιλάω για το ίδιο ανταλλακτικό που το αγοράζεις ΟΜΩΣ απ ευθείας από την εταιρία παραγωγής (π.χ. bosch ή textar ή denso κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-11, 22:23
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasw Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως σας βρήκα! Ναι έχω συνεργείο και εκεί θα πάω να αρχίσω να μου κάνουν τα σερβις αλλά μέχρι τότε και για να μη βλέπω την ένδειξη σέρβις κάθε φορά που βάζω μπρος είπα να δοκιμάσω το reset.
Απλώς με μπερδεύει το εξής:
Στα λάδια πχ, ενώ πρίν μου έλεγε ότι απέμεναν για την αλλαγή άλλα 18.000 κμ αλλά έφτασε ο χρόνος και επομένως ήθελαν αλλαγή, μετά το reset δείχνει σωστά μεν αλλαγή σε 2 χρόνια από τώρα είτε εναλλακτικά σε 40.000 κμ?? Δε θα έπρεπε με το reset να δείχνει τώρα 25.000 κμ - 09/2013?
Απ οτι καταλαβα η απορια σου ειναι για τα χιλιομετρα που ξεκιναει και 'μετραει' το CBS για το λαδι σωστα?..
Θυμασαι στα ποσα ειχε ξεκινησει και μετραγε μετα το τελευταιο σερβις λαδι αρα και reset που ειχε γινει τοτε?..

Να ξερεις το εξης: Οτι τα χμ που ξεκιναει και μετραει το CBS μπορουν να αλλαξουν μεσω διαγνωστικου ομως και να αυξηθουν ή να μειωθουν κατα βουληση του μηχανικου κι αναλογα παντα με τις συνθηκες που δουλευει τ αμαξι. Πχ σε μια περιοχη με ηπιο κλιμα βαζουν για λαδι να ξεκιναει να μετραει στις 40.000χμ ενω σε μια αλλη περιοχη με μεγαλες θερμοκρασιακες διαφορες ή σε μεγαλα αστικα κεντρα που γενικα καταπονειται πολυ το λαδι στο μοτερ ξεκινανε και μετρανε πιο κατω τα χιλιομετρα. Αυτο γινεται ωστε ναι μεν να μετραει το BC αναλογα τις συνθηκες οδηγησης και να ενημερωνει ποτε πρεπει να γινει σερβις, αλλα σε κακες συνθηκες αυτο να ερχεται πιο συχνα γιατι ξεκιναει απο πιο χαμηλα!
Ελπιζω να εγινα λιγο κατανοητος. Κι εγω δεν το γνωριζα αυτο μεχρι που ειδα το μηχανικο μου να κανει αυτη την αλλαγη στις ρυθμισεις μια φορα αλλα παντα με το διαγνωστικο οχι με reset. Ισως με reset να παιρνει μια default ρυθμιση χιλιομετρων που εχει αποθηκευμενο το BC.
Για περισσοτερες πληροφοριες συζητα το με το μηχανικο σου αυτο το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-11, 22:32
vasw Ο χρήστης vasw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Μηνύματα: 12
vasw is on a distinguished road
Χμ... Δηλαδή με βάση τις ενδείξεις που έχω μετά από το reset, θα πρέπει να αλλάξω λάδια σε 40.000 κμ από τώρα εάν δεν κλείσω πρώτα διετία; Ομοίως για να αλλάξω φίλτρο καμπίνας θα πρέπει να κάνω 120.000 κμ;
Αχ με έχουν μπερδέψει! Θα ρωτήσω και το μηχανικό αλλά φοβάμαι ότι δε θα αφιερώσει χρόνο να μου λύσει τις απορίες (έχουν θέμα οι περισσότεροι με τις γυναίκες, χαχα)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-11, 22:40
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για το λαδι, οπως και για το φιλτρο καμπινας τα χμ πεφτουν με τη χρηση, θα πεσουν θα δεις. Απλα 'ΞΕΚΙΝΑΕΙ' να μετραει απο εκει και με τη χρηση και το χρονο αυτα πεφτουν προς τα κατω. Ο χρονος ειναι απλα μια υπενθυμιση, δεν αλλαζει. Εαν περασουν 2 χρονια και σου δειχνει πχ 16.000χμ τοτε θα σε ενημερωσει λογω χρονου και οχι χιλιομετρων. Ειδικα για λαδι, με πολυ νορμαλ παντα οδηγηση, συνηθως το BC σε προειδοποιει για αλλαγη σε συνολο 20.000χμ περιπου (εαν δεν εχει παρελθει ο χρονος παντα ετσι!)

Και παλι ελπιζω να εγινα κατανοητος, προσπαθω να τα περιγραψω οσο γινεται απλουστερα!

Δε ριχνεις ξανα μια ματια και στο εγχειριδιο του αυτοκινητου σου, κι εκει τα εξηγει αρκετα καλα θα λεγα!
Φαντασου εμενα το εγχειριδιο οταν πρωτοπηρα τ αμαξι ηταν στα Γερμανικα γιατι τοτε δεν ειχαν καν Ελληνικο εγχειριδιο και με τα λιγα Γερμανικα που ηξερα τοτε και παλι εβγαλα μια υποτυπωδη ακρη εως οτου μου στειλουν εγχειριδιο στα Αγγλικα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-09-11, 22:49
vasw Ο χρήστης vasw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Μηνύματα: 12
vasw is on a distinguished road
Α μάλιστα! Κατάλαβα πιστεύω. Νόμιζα ότι θα μειώνονται τα χιλιόμετρα βάση των χιλιομέτρων που διανύω αλλά τελικά με βάση αυτά που λες εξηγείται. Είναι ενδιαφέρον τελικά να γνωρίζεις κάποια περισσότερα για αυτό που οδηγείς και χρησιμοποιείς!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας! :-)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.