Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-11-11, 18:58
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
για το τρεμουλο μπορει να ηταν και κανα σκουπιδακι.μην αφηνεις τον δεικτη να πηγαινει κατω απο το 1/4 .
Για το αλλο πανε και σε αλλη αντιπροσωπεια και πες μονο τα συπτωματα. μην μεταφερεις τι σου ειπαν απο την πρωτη αντιπροσωπεια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-11-11, 19:12
ax1ss Ο χρήστης ax1ss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 43
ax1ss is on a distinguished road
Μου ειπαν το εξης: βλαβη στον 4ο κύλινδρο σχετικά με την ανάφλεξη και καλό ειναι λέει να αλλαχτούν και οι 4 πολλαπλασιαστές και οχι μόνο ο ένας, γιατι ειναι πολύ πιθανό να χαλάσουν κ οι άλλοι. (Σε μία αναζήτηση που έκανα στο Internet σχετικά με αυτο το θεμα, υπήρχαν πολλοί που επιβέβαιωναν την θεωρια να αλλάξεις ολους τους πολλαπλασιαστές γιατί είναι θεμα χρόνου το να χαλάσουν και οι άλλοι γρήγορα). Επίσης πρέπει να αλλαχτούν 4 μπουζι και να γίνει μια αναβάθμιση στον εγκεφαλο. ΣΥΝΟΛΟ: 350 ευρω.
Τώρα μου ειίπαν οτι ειναι φαγομένα τα πίσω τακάκια και θέλουν άλλαγμα, παρόλο που μου βγάζει ένδειξη οτι θέλουν άλλαγμα στα 8000 χιλιόμετρα. Ισχυρίζονται οτι απλά ακόμα ο αισθητήρας, δεν τα ακούμπησε για να τα ελέγξει, κάπως έτσι τέλος παντων.Τα μέτρησαν επιτόπου με ενα εργαλείο και το κατάλαβαν. Κοίνώς μπορώ να μην τα αλλάξω τώρα, αλλά σε 1000- 1500 χιλιόμετρα θα θέλουν σιγουρα άλλαγμα- λένε. Η αλήθεια είναι οτι ακούω ενα μικρό σφύριγμα στο φρενάρισμα, αλλά δεν ξέρω αν προέρχεται απο τα πίσω τακάκια ή αν δεν έχει να κάνει με αυτο. ΤΙΜΗ: 220 ευρω. Επειδή δεν είμαι καλός γνώστης της μηχανολογίας αυτοκινήτων, πώς σας ακούγονται όλα αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-12-11, 02:46
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Talking

Λοιπόν, αγοράζεις 4 πολλαπλασιαστές από το εμπόριο και κρατάς τους καλούς που θα βγαλεις απο το αυτοκινητο (θα σου πει καποιος αλλος φιλος ποιους να διαλεξεις και απο που να τους αγοράσεις), αγοράζεις και 4 μπουζί.....
^ τα παραπάνω τα τοποθετεις ο ίδιος ή σε κάποιον φθηνο μηχανικό - δεν ειναι τιποτα το ιδιαίτερο σαν δουλειά

με τα φρένα, ρωτάς μερικους φρενάδες για να είσαι ετοιμος για οταν θα σου αναψει λαμπάκι και πηγαινεις τοτε να αλλαξεις τα τακάκια εκεί ....

Σύνολο χρημάτων: αρκετά λιγότερα από αυτα που αναφέρεις και όλα καλά..... ;-)


Α, και οταν κανεις τα παραπάνω σε σχέση με τους πολλ/στες και μπουζί - πηγαίνεις τότε στην BMW για αναβάθμιση στον εγκέφαλο....! :-)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-12-11, 03:02
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ax1ss Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ειπαν το εξης: βλαβη στον 4ο κύλινδρο σχετικά με την ανάφλεξη και καλό ειναι λέει να αλλαχτούν και οι 4 πολλαπλασιαστές και οχι μόνο ο ένας, γιατι ειναι πολύ πιθανό να χαλάσουν κ οι άλλοι. (Σε μία αναζήτηση που έκανα στο Internet σχετικά με αυτο το θεμα, υπήρχαν πολλοί που επιβέβαιωναν την θεωρια να αλλάξεις ολους τους πολλαπλασιαστές γιατί είναι θεμα χρόνου το να χαλάσουν και οι άλλοι γρήγορα). Επίσης πρέπει να αλλαχτούν 4 μπουζι και να γίνει μια αναβάθμιση στον εγκεφαλο. ΣΥΝΟΛΟ: 350 ευρω.
Τώρα μου ειίπαν οτι ειναι φαγομένα τα πίσω τακάκια και θέλουν άλλαγμα, παρόλο που μου βγάζει ένδειξη οτι θέλουν άλλαγμα στα 8000 χιλιόμετρα. Ισχυρίζονται οτι απλά ακόμα ο αισθητήρας, δεν τα ακούμπησε για να τα ελέγξει, κάπως έτσι τέλος παντων.Τα μέτρησαν επιτόπου με ενα εργαλείο και το κατάλαβαν. Κοίνώς μπορώ να μην τα αλλάξω τώρα, αλλά σε 1000- 1500 χιλιόμετρα θα θέλουν σιγουρα άλλαγμα- λένε. Η αλήθεια είναι οτι ακούω ενα μικρό σφύριγμα στο φρενάρισμα, αλλά δεν ξέρω αν προέρχεται απο τα πίσω τακάκια ή αν δεν έχει να κάνει με αυτο. ΤΙΜΗ: 220 ευρω. Επειδή δεν είμαι καλός γνώστης της μηχανολογίας αυτοκινήτων, πώς σας ακούγονται όλα αυτα?
ίσως να σε βοηθήσουν οι αναφορές μου και οι ανταποκρίσεις άλλων φίλων εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=22442&page=9
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-01-12, 21:25
Liacoste Ο χρήστης Liacoste δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-04-2009
Μηνύματα: 13
Liacoste is on a distinguished road
Από προσωπικη εμπειρία την προηγούμενη εβδομάδα.μου κάηκε ο πολλαπλασιαστής του πρώτου κυλίνδρου. τα παιδιά στο συνεργείο αλλαξαν και τους υπόλοιπους δωρεάν με νέους κωδικούς αφού η BMW έχει δώσει οδηγία για αλλαγή πολλαπλασιαστών ακόμα και μετά το πέρας της εγγύησης (να λέμε και α καλά). Αλλαγή προληπτικά και των τεσσάρων μπουζί με 38 ΕΥΡΩ σύμολο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.