Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-11, 19:43
bon1121 Ο χρήστης bon1121 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 64
bon1121 is on a distinguished road
Βοήθεια για Αμορτισέρ

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω στο 46άρι μου (316i Valvetronic) εδώ και 1,5 χρόνο τα Bilstein (Κίτρινα)
και πλέον έχω πάρει την απόφαση να τα αλλάξω για λόγους άνεσης. Σαν κράτημα δεν έχω παράπονο.
Λοιπόν, γνωρίζοντας οτι τα εργοστασιακά είναι της SACHS, έκανα μια αναζήτηση και βρήκα οτι υπάρχουν τα
Sachs advantage και τα Super touring με τα πρώτα αν κατάλαβα σωστά να είναι μέτρια και τα δεύτερα τα πιο
μαλακά. Η ερώτηση απλή:
ποιά είναι τα ''μαμά" ή έστω πιο κοντά σε αυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-11, 20:13
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bon1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω στο 46άρι μου (316i Valvetronic) εδώ και 1,5 χρόνο τα Bilstein (Κίτρινα)
και πλέον έχω πάρει την απόφαση να τα αλλάξω για λόγους άνεσης. Σαν κράτημα δεν έχω παράπονο.
Λοιπόν, γνωρίζοντας οτι τα εργοστασιακά είναι της SACHS, έκανα μια αναζήτηση και βρήκα οτι υπάρχουν τα
Sachs advantage και τα Super touring με τα πρώτα αν κατάλαβα σωστά να είναι μέτρια και τα δεύτερα τα πιο
μαλακά. Η ερώτηση απλή:
ποιά είναι τα ''μαμά" ή έστω πιο κοντά σε αυτά;
μαμα ειναι τα sachs
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-11, 20:24
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Βάλε τα Boge Turbo. Είναι πανομοιότυπα με τα μαμά αλλά είναι πιο ποιοτικά από τα Sachs.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-11, 20:33
bon1121 Ο χρήστης bon1121 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 64
bon1121 is on a distinguished road
Θα προτιμούσα να επιμείνω στα SACHS, έχοντας αλλάξει 4 φορές αμορτισερ σε 3 αυτοκίνητα,
πάντα στοχεύοντας την άνεση κανένα δεν συγκρινόταν με τα ''μαμα''. Εξάλλου έχει ο αδερφός τα
εργοστασιακά και απλά το αυτοκίνητο δεν παίζεται σε άνεση. Βέβαια δεκτές οι προτάσεις και ευχαριστώ
για το ενδιαφέρον, αν και ξανατονίζω οτι προτιμώ μανούλα! Για τι κόστος μιλάμε περίπου στα Boge Turbo φίλε God?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-11, 21:59
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bon1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προτιμούσα να επιμείνω στα SACHS, έχοντας αλλάξει 4 φορές αμορτισερ σε 3 αυτοκίνητα,
πάντα στοχεύοντας την άνεση κανένα δεν συγκρινόταν με τα ''μαμα''. Εξάλλου έχει ο αδερφός τα
εργοστασιακά και απλά το αυτοκίνητο δεν παίζεται σε άνεση. Βέβαια δεκτές οι προτάσεις και ευχαριστώ
για το ενδιαφέρον, αν και ξανατονίζω οτι προτιμώ μανούλα! Για τι κόστος μιλάμε περίπου στα Boge Turbo φίλε God?
Έχουν ακριβώς ίδια τιμή και ακριβώς ίδια συμπεριφορά με τα Sachs (και συνεπώς με τα μαμά). Απλώς διαρκούν περισσότερο. Από τιμή περίπου 220-250€ πρέπει να έχουν τα δικά σου Sachs/Boge αν δεν κάνω λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-11, 22:34
bon1121 Ο χρήστης bon1121 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 64
bon1121 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν ακριβώς ίδια τιμή και ακριβώς ίδια συμπεριφορά με τα Sachs (και συνεπώς με τα μαμά). Απλώς διαρκούν περισσότερο. Από τιμή περίπου 220-250€ πρέπει να έχουν τα δικά σου Sachs/Boge αν δεν κάνω λάθος.
Μου ακούγεται πολύ καλό. Θα το αναφέρω και στον μηχανικό μου να πάρω μια δεύτερη γνώμη.
Ευχαριστώ φίλε God, περιμένω κι άλλες απόψεις, πάντα με γνώμονα την άνεση. Και αν έχουμε απάντηση στο αρχικό ερώτημα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-11, 23:26
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bon1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν έχουμε απάντηση στο αρχικό ερώτημα.
Αυτό μου διέφυγε.

Τα Advantage είναι τα "μαμά" και ίδια με τα Turbo Gas της Boge. Tα super touring είναι πιο μαλακά αλλά θα σου γίνει τελείως "βάρκα" το αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-11, 16:53
bon1121 Ο χρήστης bon1121 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 64
bon1121 is on a distinguished road
Καλησπέρα σε όλους.Πήγα σήμερα στον μηχανικό μου, πήραμε μαζί κάποια τηλέφωνα και ακούσαμε διάφορες γνώμες.
Καταρχάς απ'οτι μας είπαν, η μαμά χρησιμοποιεί τα Sachs super touring. Κάποιος άλλος μας είπε πως βάζει και boge.
Να μην τα πολυλογώ, καταλήξαμε πως τα super turing είναι πολύ μαλακά, τα advantage και boge turbo gas πιο σκληρά,
αλλα πολύ πιο μαλακά απο τα δικά μου bilstein. Ο μηχανικός μου επιμένει πως με τα Sachs το αμάξι θα γίνει λαπάς!
Προτιμάει τα boge και εκεί κατευθύνομαι πλέον κι εγώ, απλά επειδή δεν ξέρω κανέναν με εμπειρία απο boge, είπα να ρωτήσω την παρέα.
Το μεγάλο μου βάσανο είναι η άνεση, απλά εξαφανίστηκε με τα bilstein..Έχω και 17ρες..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-11, 16:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bon1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.Πήγα σήμερα στον μηχανικό μου, πήραμε μαζί κάποια τηλέφωνα και ακούσαμε διάφορες γνώμες.
Καταρχάς απ'οτι μας είπαν, η μαμά χρησιμοποιεί τα Sachs super touring. Κάποιος άλλος μας είπε πως βάζει και boge.
Να μην τα πολυλογώ, καταλήξαμε πως τα super turing είναι πολύ μαλακά, τα advantage και boge turbo gas πιο σκληρά,
αλλα πολύ πιο μαλακά απο τα δικά μου bilstein. Ο μηχανικός μου επιμένει πως με τα Sachs το αμάξι θα γίνει λαπάς!
Προτιμάει τα boge και εκεί κατευθύνομαι πλέον κι εγώ, απλά επειδή δεν ξέρω κανέναν με εμπειρία απο boge, είπα να ρωτήσω την παρέα.
Το μεγάλο μου βάσανο είναι η άνεση, απλά εξαφανίστηκε με τα bilstein..Έχω και 17ρες..
Οταν εψαχνα για να αλλαξω αμορτισερ για 1η φορα, λογω φθορας των μαμα που ειχε απ το εργοστασιο, ρωτησα και σε αρκετα συνεργεια εκτος εξειδικευμενων, εξουσιοδοτημενων BMW. Καποιοι μου ειπαν οτι τα μαμα απλα αμορτισερ για τον ασσο ειναι της Boge και μου προτειναν να βαλω τα αντιστοιχα που εδινε η Boge για Ε87 με απλη αναρτηση. Σε διαβεβαιω οτι ειναι οντως πολυ μαλακα ακομα και για μενα που εχω 17αρες και rft.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-11, 18:28
bon1121 Ο χρήστης bon1121 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 64
bon1121 is on a distinguished road
Σ'ευχαριστώ φίλε Γιάννη για την πληροφορία. Μήπως θυμάσαι ποια έβαλες?
Τα automatic ή τα turbo gas? Μόλις μίλησα με έναν φίλο ''της δουλειάς''.
Μου είπε με σιγουριά πως τα super touring ειναι μαμα, τα advantage
και τα turbo gas χρησιμοποιούνται λέει για την σπορ (m) ανάρτηση.
Έχω χαθεί λίγο, καθένας λέει τα δικά του! Ένα άνετο αμορτισερ ζητάω.
Που απλά να μην κάνει το αμάξι βάρκα. Μάλλον προς τη λύση του God με βλέπω
και ας ελπίσουμε οτι θα μ'αρέσει. Μη πετάξουμε τσάμπα τα λεφτά μας σε καιρούς χαλεπούς..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.