Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-03-11, 19:16
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Βασικά η BMW φοράει τα Advantage και όχι τα Super Touring. Tα ST τα φοράνε πολύ λίγα μοντέλα και το δικό σου δεν είναι μέσα σε αυτά. Με τα ST το αυτοκίνητο γίνεται τελείως βάρκα και δεν κερδίζεις τίποτα σε άνεση, τα Advantage και Turbo Gas είναι ήδη πάρα πολύ μαλακά στο δικό σου αυτοκίνητο. Ουδεμία επαφή με Bilstein Sport σε κανένα επίπεδο, ειδικά άνεσης.

Υποθέτω ότι ελατήρια φοράς τα μαμά, ναι;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-11, 19:26
bon1121 Ο χρήστης bon1121 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 64
bon1121 is on a distinguished road
Μαμα ελατηρια, ναι. Χωρις βλέψεις χαμηλώματος προς το παρόν.
Αλήθεια,με αυτό τι γίνεται αν πούμε οτι βάζω turbo gas και αργότερα θελήσω ελατήρια
χαμηλώματος? Συνεργάζονται με κάποιο?? Δεν πιστεύω να το κάνω, απλά ρωτάω για να έχω
εικόνα των δυνατοτήτων του συγκεκριμένου αμορτισέρ καθώς το πιθανότερο είναι πως την
επόμενη βδομάδα αυτά θα έχω πάνω!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-11, 19:32
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Αφού θες άνεση, το να βάλεις ελατήρια χαμηλώματος θα είναι παράλογο. Ακόμα και τα μαλακότερα να βάλεις (Viden στην περίπτωσή σου) θα είναι πολύ σκληρότερα από τα μαμά.

Ότι μπαίνουν, μπαίνουν. Απλώς μειώνεις τον χρόνο ζωής των αμορτισέρ. Τα αμορτισέρ που είναι ειδικά για χαμήλωμα όμως είναι πολύ, μα πάρα πολύ περισσότερο σκληρότερα από αυτά που εσύ βρίσκεις ότι είναι σκληρά, οπότε έτσι και αλλιώς κάποιο συμβατικό αμορτισέρ θα έβαζες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-11, 20:02
bon1121 Ο χρήστης bon1121 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 64
bon1121 is on a distinguished road
Απλά ενημερωτικά..Την φαση του χαμηλώματος την πέρασα και τα πειράματα!Γι'αυτό και με άλλα αυτοκίνητα δεν παραπονιόμουν,
τρένο ήθελα, τρένο έφτιαχνα, αλλα τώρα με το 46, το πήρα για άνεση και ταξιδάκια,και με απογοήτευσαν τα sport σ'αυτόν τον τομέα.
Ευχαριστώ και πάλι φίλε god, δυστυχώς δεύτερο +1 δεν σηκώνει το σύστημα. Θα ενημερώσω για εντυπώσεις. Να'σαι καλά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bon1121 : 23-03-11 στις 20:09
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-11, 23:55
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού θες άνεση, το να βάλεις ελατήρια χαμηλώματος θα είναι παράλογο. Ακόμα και τα μαλακότερα να βάλεις (Viden στην περίπτωσή σου) θα είναι πολύ σκληρότερα από τα μαμά.

Ότι μπαίνουν, μπαίνουν. Απλώς μειώνεις τον χρόνο ζωής των αμορτισέρ. Τα αμορτισέρ που είναι ειδικά για χαμήλωμα όμως είναι πολύ, μα πάρα πολύ περισσότερο σκληρότερα από αυτά που εσύ βρίσκεις ότι είναι σκληρά, οπότε έτσι και αλλιώς κάποιο συμβατικό αμορτισέρ θα έβαζες.
..οτι μπαινουν,μπαινουν!συμφωνω!οτι μειωνεις τν χρονο ζωης τους κ παλι συμφωνω!καπου εδω ομως θα πρεπει να αναφερθουμε κ στο οτι ειναι λαθος εντελως μια τετοια κινηση..κ μιλω βεβαια για το θεμα της ασφαλειας..ειναι λαθος γτ μειωνεται η διαδρομη του εμβολου για τν οποια ειναι σχεδιασμενο να δουλευει(νορμαλ)οποτε οταν το "αναγκαζεις" να δουλευει σε πιο κοντη διαδρομη..απλα δν δουλευει σωστα..κ απο θεμα χρονου ζωης αλλα περισσοτερο απο θεμα συμπεριφορας..οχι τοσο απο απο bound..στο re-bound ειναι πιο εντονο..λογο μεγαλυτερης διαδρομης του αμορτισερ που αδυνατει να συγκρατηθει εστω κ στιγμιαια απο το προοδευτικο ελατηριο..κ "κρεμαει"περισσοτερο απ οσο θα επρεπε..ειδικα σε γρηγορη οδηγηση κ οριακες καταστασεις μπορει να σε σκοτωσει..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-03-11, 08:28
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bon1121 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω στο 46άρι μου (316i Valvetronic) εδώ και 1,5 χρόνο τα Bilstein (Κίτρινα)
και πλέον έχω πάρει την απόφαση να τα αλλάξω για λόγους άνεσης. Σαν κράτημα δεν έχω παράπονο.
Λοιπόν, γνωρίζοντας οτι τα εργοστασιακά είναι της SACHS, έκανα μια αναζήτηση και βρήκα οτι υπάρχουν τα
Sachs advantage και τα Super touring με τα πρώτα αν κατάλαβα σωστά να είναι μέτρια και τα δεύτερα τα πιο
μαλακά. Η ερώτηση απλή:
ποιά είναι τα ''μαμά" ή έστω πιο κοντά σε αυτά;
Μου κάνει εντύπωση, ότι έχει φορεμένα αμορτισέρ των 650 ευρώ, και μόλις μετά απο 16 μήνες θέλεις να τα πετάξεις..
Εγώ πάντως ιδιαίτερη διαφορά στην άνεση με τα εργοστασιακά αμορτισέρ
και τα κίτρινα μπρός-πίσω δεν είδα να σου πώ την αλήθεια.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-03-11, 09:44
bon1121 Ο χρήστης bon1121 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 64
bon1121 is on a distinguished road
Τι να πώ Παναγιώτη, οτι φταίνε κάπως και τα 17ρια σε συνδιασμό? Ίσως.. Αλλα και πριν με τα μαμα 17 φορούσα
και τέτοιο κοπάνημα δεν έκανε το αυτοκίνητο, σε καμιά περίπτωση. Τα 600+ τα έδωσα
θέλωντας να βάλω στο αμάξι κάτι αξιόλογο, οχι οτι τα bilstein δεν ειναι αξιόλογα, αλλά τουλάχιστον για μένα και τους
δρόμους εδώ δεν κάνουν, να περνάω απο ανωμαλίες και να χοροπηδάω μέσα νιώθωντας το κάθε τράνταγμα.. Το καθυστέρησα
όσο μπορούσα, αλλά πλέον οδηγάω και λυπάμαι το αμάξι, άσε που προσέχω περισσότερο μην πατήσω καμιά λακούβα, παρά
κανέναν άνθρωπο! Τα αμορτισέρ αφού βγουν θα σταλθούν για ένα service και θα βγούν προς πώληση για κάποιον πιο ανεκτικό απο μένα στη σκληρότητα!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-03-11, 20:34
bon1121 Ο χρήστης bon1121 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 64
bon1121 is on a distinguished road
Καλησπέρα σε όλους, λοιπόν σήμερα βγήκαν τα Βilstein και μπήκαν τα Boge Turbo Gas.
Χωρίς υπερβολές, όσο το περπάτησα, το αμάξι άλλαξε απίστευτα, πλέον ''κοιμάται'' και άρχισα
να νιώθω πάλι την άνεση ενός BMW. Δεν το περπάτησα πάρα πολύ βέβαια, έκανα ένα crash test σε
σκληροτράχηλους δρόμους και 5-6 καλές στροφές. Αποτελέσματα: δεν ένιωσα ούτε στιγμή να βαρκάρει,
άνεση όση ήθελα και ο στόχος φαινεται εκπληρωμένος. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ασχολήθηκαν
και εξέφρασαν την άποψή τους και ιδιαίτερα στον φίλο God και Ζαχαρία.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-03-11, 21:25
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-load Εμφάνιση μηνυμάτων
καπου εδω ομως θα πρεπει να αναφερθουμε κ στο οτι ειναι λαθος εντελως μια τετοια κινηση..κ μιλω βεβαια για το θεμα της ασφαλειας..ειναι λαθος γτ μειωνεται η διαδρομη του εμβολου για τν οποια ειναι σχεδιασμενο να δουλευει(νορμαλ)οποτε οταν το "αναγκαζεις" να δουλευει σε πιο κοντη διαδρομη

ειδικα σε γρηγορη οδηγηση κ οριακες καταστασεις μπορει να σε σκοτωσει..
Δεν ισχύει αυτό. Αν η διαδρομή του είναι (λέμε) 10 εκατοστά και τα κάνεις 5, στα 5 αυτά θα δουλεύει όπως θα δούλευε και κανονικά, αλλά θα ζήσει πολύ λιγότερο, ιδιαίτερα εάν τερματίζει συχνά (που σαν μαλακό, θα τερματίζει). Είναι εφάμιλο με το να κινείς το αυτοκίνητο (πολύ) φορτωμένο. Το αμορτισέρ χαμηλώματος απλώς έχει ήδη διαδρομή πολύ μικρότερη και σκληρότερη, σχεδιασμένη για ένα αυτοκίνητο που έχει ήδη κατέβει κάποια εκατοστά. Το πρόβλημα ξεκινά εάν το αμορτισέρ έχει διαδρομή (λέμε) 5 εκατοστά και εσύ χαμηλώσεις το αυτοκίνητο 7, εκεί όχι απλά δεν δουλεύει αλλά προφορτώνει και το ελατήριο.

Συγκεκριμένα εγώ έχω χαμήλωμα 4 εκατοστών με τα μαμά αμορτισέρ του m-pack E30, τα Boge Turbo Gas και εγώ, και έχουν αντέξει και 70.000χλμ χωρίς πρόβλημα. Απλώς φυσικά δεν έχω και τα κρατήματα που είχα με τα Bilstein Sprint και το γνωρίζω, ούτε όμως και τα κοπανήματα!

Τέλος, το να έχεις ένα μαλακό, πολιτισμένο αμορτισέρ και να έχεις στο μυαλό σου πράγματα όπως "γρήγορη οδήγηση" και ειδικά "οριακές καταστάσεις" είναι εφάμιλο με το "είμαι ζώον και θέλω πριν πεθάνω αυτοκτονόντας να κάνω ότι μπορώ ώστε να πάρω και μερικούς αθώους μαζί μου".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 24-03-11 στις 21:28
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-03-11, 23:04
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχύει αυτό. Αν η διαδρομή του είναι (λέμε) 10 εκατοστά και τα κάνεις 5, στα 5 αυτά θα δουλεύει όπως θα δούλευε και κανονικά, αλλά θα ζήσει πολύ λιγότερο, ιδιαίτερα εάν τερματίζει συχνά (που σαν μαλακό, θα τερματίζει). Είναι εφάμιλο με το να κινείς το αυτοκίνητο (πολύ) φορτωμένο. Το αμορτισέρ χαμηλώματος απλώς έχει ήδη διαδρομή πολύ μικρότερη και σκληρότερη, σχεδιασμένη για ένα αυτοκίνητο που έχει ήδη κατέβει κάποια εκατοστά. Το πρόβλημα ξεκινά εάν το αμορτισέρ έχει διαδρομή (λέμε) 5 εκατοστά και εσύ χαμηλώσεις το αυτοκίνητο 7, εκεί όχι απλά δεν δουλεύει αλλά προφορτώνει και το ελατήριο.

Συγκεκριμένα εγώ έχω χαμήλωμα 4 εκατοστών με τα μαμά αμορτισέρ του m-pack E30, τα Boge Turbo Gas και εγώ, και έχουν αντέξει και 70.000χλμ χωρίς πρόβλημα. Απλώς φυσικά δεν έχω και τα κρατήματα που είχα με τα Bilstein Sprint και το γνωρίζω, ούτε όμως και τα κοπανήματα!

Τέλος, το να έχεις ένα μαλακό, πολιτισμένο αμορτισέρ και να έχεις στο μυαλό σου πράγματα όπως "γρήγορη οδήγηση" και ειδικά "οριακές καταστάσεις" είναι εφάμιλο με το "είμαι ζώον και θέλω πριν πεθάνω αυτοκτονόντας να κάνω ότι μπορώ ώστε να πάρω και μερικούς αθώους μαζί μου".
ετσι οπως το διατυπωνεις δν ακουγονται λαθος αυτα που λες..δεκτα..
εμενω παντως σ αυτα που εχω γραψει παραπανω..
για μενα προσωπικα δν υπαρχει λογος το να χαμηλωνεις ενα αυτοκινητο εαν δν το κυνηγας..το λεω για αυτους που το κανουν προταρχικα για λογους εμφανισης..αν θελεις ανεση,μενεις νορμαλ..αν θελεις κυνηγι,μπασιματα κτλ. πας για αναλογα αμορτισερ-ελατηρια..αν δν σ αρκει κ αυτο πας σε coillover με ρυθμιζομενα top-mound κ ψαγμενη ευθυγραμμιση κ κανεις παπαδες..αν θες ανεση δν μπορεις να εχεις τν απαιτηση να μπαινεις με τα οσα..οταν το κυνηγας δν μπορεις να λες γμτ ειναι κουτσουρο..αλληλενδοτα ειναι..δν μπορεις να τα εχεις ολα..κατι θα θυσιασεις..το καθε ενα προοριζεται για 1 "α" χρηση κ πρωσωπικα δν ειμαι συμφωνος σε παντρεματα..
δν το παιζω πονηριδης κτλ..απλα τν αποψη μου παραθετω..κ το διευκρινιζω γτ ο γραπτος λογος πολυ ευκολα παρερμηνευεται...

αυτα απο μενα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.