Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-01-14, 09:36
Το avatar του χρήστη Tsatsas
Tsatsas Ο χρήστης Tsatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2011
Μηνύματα: 125
Tsatsas is on a distinguished road
Για να βρεις ποσα αλογα θα σου βγαλει, θεωρητικα και αρκετα χοντρικα, το μοτερ σου παιρνεις τον αριθμο των υπαρχοντων αλογων και το πολλαπλασιαζεις με 1 + την πιεση που θα παρεις. Δηλαδη σου λενε μισο μπαρ? δηλάδη 0,5 πιεση.
προσθετεις το 0,5 στο 1 και εχεις 1,5

Οποτε αν πχ εισαι 100 αλογα = 100χ1,5= 150.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-14, 10:08
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
ωρεος σε ευχαριστω για τουρμπινες inter cooler πολλαπλη μαρκες διαστασης κτλπ ξερεις κατι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-14, 10:16
Το avatar του χρήστη Tsatsas
Tsatsas Ο χρήστης Tsatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2011
Μηνύματα: 125
Tsatsas is on a distinguished road
Μάρκες και αλλα σχετικά δεν ξέρω καθότι ειμαι και εγώ ατμόσφαιρας και δεν έχω σκεφτεί ακομα την τουρμποσφαιρα. Πάντως απο ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα νομίζω υπάρχει κιτ κομπρεσσορα απο μίνι που μπαίνει κουτί στον Μ43
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-14, 10:18
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Σοβαρα μηλας?? ενδιαφερον ,Παιδια καποιος να μας πει που ξερει??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-14, 10:27
Το avatar του χρήστη Tsatsas
Tsatsas Ο χρήστης Tsatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2011
Μηνύματα: 125
Tsatsas is on a distinguished road
Ελπίζω να μην κάνω λάθος και σε πορωνω χωρίς λόγο!!! Ας μιλήσουν οι γνωστες παρακαλω...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-14, 10:50
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 923
Straight six will become famous soon enough
paganis ειναι ο ανθρωπος σου...
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-14, 12:57
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
ενα κιτακι με κομπρεσσορα ειχε βγει , και ηταν για το μ42(βεβαια ειναι χωρις ιντερκουλερ). ενα ακομα που βγηκε για τον μ43..ειναι πεταμενα λεφτα.
προσωπικα ,με τον μ43 εχω πειραματιστει αρκετα..και εχω προσαρμοσει κομπρεσσορα της eaton απο slk.
ο κομπρεσσορας στην ιδια πιεση θα σου βγαλει λιγοτερα αλογα...αλλα θα τραβαει απο χαμηλοτερα.
οσο για το κοστος...αυτην την στιγμη ενας καλος ,μεταχειρισμενος κομπρεσσορας απο σλκ κοστιζει πανω απο 500 ευρω.(καινουριος εχει κανα 1200αρι) Αν λοιπον βαλεις βασεις...σωληνωσεις..και διαφορα που χρειαζεσαι...σιγουρα ξεπερνας το κοστος του τουρμπο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-14, 13:15
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα κιτακι με κομπρεσσορα ειχε βγει , και ηταν για το μ42(βεβαια ειναι χωρις ιντερκουλερ). ενα ακομα που βγηκε για τον μ43..ειναι πεταμενα λεφτα.
προσωπικα ,με τον μ43 εχω πειραματιστει αρκετα..και εχω προσαρμοσει κομπρεσσορα της eaton απο slk.
ο κομπρεσσορας στην ιδια πιεση θα σου βγαλει λιγοτερα αλογα...αλλα θα τραβαει απο χαμηλοτερα.
οσο για το κοστος...αυτην την στιγμη ενας καλος ,μεταχειρισμενος κομπρεσσορας απο σλκ κοστιζει πανω απο 500 ευρω.(καινουριος εχει κανα 1200αρι) Αν λοιπον βαλεις βασεις...σωληνωσεις..και διαφορα που χρειαζεσαι...σιγουρα ξεπερνας το κοστος του τουρμπο.
σε ευχαριστω για της απαντισησ σου μπορεις μηπως να το αναλυσης το θεμα? οποτε εχεις χρονο απο τι SLK R170 i R171 ποσα κυβικα? τι θελει κτλπ?

και γιατο TURBO μια αναλυση στο τι να αγορασω τι μαρκες τι διαστασεις κτλπ σε ευχαριστω παρα πολλυ προκαταβοληκα

ο κομπρεσσορας μου φενεται πολλυ καλη λυση + οτι θανε ποιο οικονιμος ετσ?

κια του CLK κανει να φανταστω? αφου φορανε ιδιο μοτερ με το SLK?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 27-01-14 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-14, 14:16
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
με τον κομπρεσσορα δεν θα σου βγει φθηνοτερα...μιας και χρειαζεται , αν δεν εχεις ετοιμα σχεδια και πατρον...αρκετη μελετη, που λιγοι θα στο αναλαβουν και θα σου κοστισει αρκετα.
εγω το εφτιαξα μονος μου..και αλλαξα πολλες φορες τα σχεδια , ωστε να χωρεσουν ολα και να δουλεψουν σωστα.
δεν ειναι κατι απλο...και στερηθηκα το αυτοκινητο μου, μεγαλο διαστημα, ωστε να ξαναβγει στο δρομο.
αν δεν εισαι γνωστης...θα μπλεξεις αρκετα...
επιπλεον πολυ σημαντικο κομματι και δυσκολο στην ρυθμιση...ειναι το μπαιπας, που χρειαζεται ο κομπρεσορας ωστε , οταν δεν πρεσσαρεις ,ο αερας να επανακυκλοφορει στο συστημα...
το τουρμπο στον μ43...ειναι τυφλοσουρτης.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-14, 14:37
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
με τον κομπρεσσορα δεν θα σου βγει φθηνοτερα...μιας και χρειαζεται , αν δεν εχεις ετοιμα σχεδια και πατρον...αρκετη μελετη, που λιγοι θα στο αναλαβουν και θα σου κοστισει αρκετα.
εγω το εφτιαξα μονος μου..και αλλαξα πολλες φορες τα σχεδια , ωστε να χωρεσουν ολα και να δουλεψουν σωστα.
δεν ειναι κατι απλο...και στερηθηκα το αυτοκινητο μου, μεγαλο διαστημα, ωστε να ξαναβγει στο δρομο.
αν δεν εισαι γνωστης...θα μπλεξεις αρκετα...
επιπλεον πολυ σημαντικο κομματι και δυσκολο στην ρυθμιση...ειναι το μπαιπας, που χρειαζεται ο κομπρεσορας ωστε , οταν δεν πρεσσαρεις ,ο αερας να επανακυκλοφορει στο συστημα...
το τουρμπο στον μ43...ειναι τυφλοσουρτης.
Αν μπορεις πες μου αν ξερεις τι θελω για το τυρβο και τι γιατον κομπρεσσορα να δω ποσο μου βγενει σε ανταλλακτικα οσο γιατα σχεδια εχεις δικιο
και τι σχεδια ειναι αυτα που εκανες? πως να δουλεψει κτλπ? αν αποφασισω να το κανω κομπρεσσορα τα πουλας ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.