Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-10, 18:58
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΦΑΝΟΣ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ Ο χρήστης ΣΤΕΦΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2010
Μηνύματα: 80
ΣΤΕΦΑΝΟΣ is on a distinguished road
Unhappy Μ3 πυρακια ????

παιδια αποκτησα ενα m e46 προσφατα,το προβλημα ειναι οτι.ακουγετε ενας θορυβος ενοχλητικος απο το μοτερ σαν καδενα.κ μου φαινεται οτι χτυπαει κ πυρακια.το πηγα για σερβις αλαξα ολα τα αναλωσιμα κ παλι τα ιδια.στο συνεργειο μου λενε δεν ειναι τιποτα.αν κ δεν το πιστευω.τι γινεται τωρα?πριν απο αυτο το αμαξι ειχα ενα ε46 2.2 κ δεν ακουγα τιποτα στον κινητιρα.α να σασ πω οτι το μ εχει 76000 χιλιαδες χιλιομετρα.ευχαριστω κ περιμενω απαντηση παιδια..
__________________
S.M:
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-10, 19:38
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
μηπως εχει θεμα το vanos??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-10, 18:24
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΦΑΝΟΣ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ Ο χρήστης ΣΤΕΦΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2010
Μηνύματα: 80
ΣΤΕΦΑΝΟΣ is on a distinguished road
δεν νομιζω.το πηγα σε αλο συνεργειο κ μου ειπε οτι πρεπει να ειναι η γλυστρα τις καδενας.θα δω τι θα κανω .αλιως θα παω στιν αντιπροσωπεια.
__________________
S.M:
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-10, 18:51
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
xexexexexe
πανε να ριθμησεις βαλβιδες και τα ξαναλεμε!!
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-10, 21:20
Το avatar του χρήστη Terry Grant
Terry Grant Ο χρήστης Terry Grant δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2005
Μηνύματα: 366
Terry Grant is on a distinguished road
Βαλε 100αρα βενζινα , δυο τρια γεμισματα, και αν δεν γινει τπτ, τοτε δες τους αισθητηρες εκκεντροφορων, καμια φορα δεν βγαζουν βλαβη στο διαγνωστικο.....
__________________
///M5 Προς ενοικιαση ,για απαγωγες , ξεκαθαρισμα λογαριασμων, μαφιοζικες εκτελεσεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-10, 21:22
Το avatar του χρήστη jimsmg2
jimsmg2 Ο χρήστης jimsmg2 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Μηνύματα: 45
jimsmg2 is on a distinguished road
Πιρακια

Φιλε το ιδιο θεμα ειχα καποτε με Μ3 Ε46 . Βαραγε πυρακια συνηθως στις μεσαιες 2500-4500.
Ψαχνομουνα σε εξουσιοδοτημενα κλπ , καμια βλαβη δεν εβγαζε στο διαγνωστικο, και με πρηζανε οτι εφταιγαν οι βενζινες. Καποια στιγμη αναψε το check και ακουσα θορυβο σαν πολλα πυρακια η σαν να ακουγεται μπιελα.
- Οταν το πηγα στον εξουσιοδοτημενο επισκευαστη (Το ονομα του ειναι διαθεσιμο ) , πανω σε αυτοκινητο της ΕΛΠΑ, μου ειπανε οτι σε "λιγο θα βγαλει τη μπιελα εξω".
Αποτελεσμα : Μ@.@κιες, Φλαντζα κομμενη μεταξυ 4ου και 5ου. αλλαξα σε αλλο συνεργειο ενα σετ φλαντζες γλυστρα και τεντωτηρα plus αναλλωσιμα (λαδια ,φιλτρα ,κλπ) και τελος..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-10, 21:27
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
πολύ λογικό αυτό που λες ... έτσι έσπασε και του Γιατρού το Μ3 από φλάντζα ... πάντως τα knocks θα τα δεις και από το διαγνωστικό
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-05-10, 21:34
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimsmg2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε το ιδιο θεμα ειχα καποτε με Μ3 Ε46 . Βαραγε πυρακια συνηθως στις μεσαιες 2500-4500.
Ψαχνομουνα σε εξουσιοδοτημενα κλπ , καμια βλαβη δεν εβγαζε στο διαγνωστικο, και με πρηζανε οτι εφταιγαν οι βενζινες. Καποια στιγμη αναψε το check και ακουσα θορυβο σαν πολλα πυρακια η σαν να ακουγεται μπιελα.
- Οταν το πηγα στον εξουσιοδοτημενο επισκευαστη (Το ονομα του ειναι διαθεσιμο ) , πανω σε αυτοκινητο της ΕΛΠΑ, μου ειπανε οτι σε "λιγο θα βγαλει τη μπιελα εξω".
Αποτελεσμα : Μ@.@κιες, Φλαντζα κομμενη μεταξυ 4ου και 5ου. αλλαξα σε αλλο συνεργειο ενα σετ φλαντζες γλυστρα και τεντωτηρα plus αναλλωσιμα (λαδια ,φιλτρα ,κλπ) και τελος..
Aυτη τη ζημια την ακουω σε παρα πολλα Μ3 Ε46......οπως και ακουω πολλους να λενε οτι μετα απο ρυθμιση βαλβιδων η και μετα απο νεα μπουζι σταματησανε τα πυρακια.Τα πυρακια γινονται αντιληπτα και σε τι βαθμο απο το διαγνωστικο???Ο Βαγγελης λεει οτι γινονται....οσο απειροελαχιστα και αν ειναι???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-05-10, 22:21
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτη τη ζημια την ακουω σε παρα πολλα Μ3 Ε46......οπως και ακουω πολλους να λενε οτι μετα απο ρυθμιση βαλβιδων η και μετα απο νεα μπουζι σταματησανε τα πυρακια.Τα πυρακια γινονται αντιληπτα και σε τι βαθμο απο το διαγνωστικο???Ο Βαγγελης λεει οτι γινονται....οσο απειροελαχιστα και αν ειναι???
Από το gt1 μπορείς να δεις ακριβώς πόσα πυράκια έχει διαβάσει και αν κάνει Misfires

ένας έμμεσος τρόπος να βρεις που είναι το πρόβλημα είναι ο εξής

Στο gt1 βλέπεις πόσο αβανς έχει κόψει σε κάθε κύλινδρο ... αν δεις 1 ή μερικούς να έχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά ... ας πούμε όλοι 1% και ένας 10% προφανώς κάτι παίζει με τον κύλινδρο που έκοψε τόσο πολύ


όσον αφορά το θέμα φλάντζας - συμπίεσης

Από την μέτρηση ανυσυχίας κυλίνδρων με το gt1 βλέπεις πιθανή διαρροή συμπίεσης

Τέλος πάιρνεις και μια συμπίεση και αν δεις πρόβλημα παίρνεις και μια μέτρηση διαρροής συμπίεσης όπου θα φανεί και μεταξύ ποιών κυλίνδρων υπάρχει πρόβλημα στη φλάντζα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-05-10, 23:58
Το avatar του χρήστη sofos 2.8i
sofos 2.8i Ο χρήστης sofos 2.8i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Μηνύματα: 409
sofos 2.8i is on a distinguished road
Εγω δυστυχως θα συμφωνησω με τον φιλο jimsmg2.Δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα το μυαλο μου προς τα εκει πηγαινει.Και αυτα που ακους ειναι προθαλαμος για καψιμο φλατζας μεταξυ δυο κυλινδρων.Το μονο που μπορω να σου πω κι εγω ειναι οτι μπορει να παιζει να πας για ρυθμιση βαλβιδων.Παντως ενα μεγαλο ποσοστο των Μ3 Ε46 γυρω στα 100.000χλμ και μετα εχουν το συγκεκριμενο θεμα της φλαντζας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.