Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-07-11, 12:04
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν απλώς να τον πας πίσω και να πάρεις ένα άλλο συμπιεστή, εφόσον αυτό είναι εφικτό.

Αλλιώς εγώ στην θέση σου θα έβαζα καινούργιο συμπιεστή πάνω, το οποίο κοστίζει...
Δεν ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι αυτό έχει περάσει καιρός αλλά και πάλι αυτός είναι ο δεύτερος να πάω και για τρίτο πολύ φοβάμαι ότι το ίδιο θα βγει!
Από την BMW με τίποτα έχει κοντά στο χιλιάρικο ! Κάτι σε ΟΜΟΕ τι λες;
Βρήκα και αυτό με ένα γρήγορο ψάξιμοhttp://translate.google.gr/translate...compressor.htm (Βάλε 1985 γιατί δεν το παίρνει αλλιώς) γιαυτό;

Γνωρίζεις εάν επισκευάζετε αυτός;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KAZA : 12-07-11 στις 12:07
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-07-11, 13:38
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Καλυτερα να παρεις ανακατασκευασμενο συμπιεστη. Ο μεταχειρισμένος δεν ξερεις ποτε θα σε αφησει και σε τι κατασταση ειναι , ο καινουργιος ειναι πανακριβος.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-07-11, 18:05
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι αυτό έχει περάσει καιρός αλλά και πάλι αυτός είναι ο δεύτερος να πάω και για τρίτο πολύ φοβάμαι ότι το ίδιο θα βγει!
Από την BMW με τίποτα έχει κοντά στο χιλιάρικο ! Κάτι σε ΟΜΟΕ τι λες;
Βρήκα και αυτό με ένα γρήγορο ψάξιμοhttp://translate.google.gr/translate...compressor.htm (Βάλε 1985 γιατί δεν το παίρνει αλλιώς) γιαυτό;

Γνωρίζεις εάν επισκευάζετε αυτός;
Από Αμερική ούτε να το σκεφτείς, θα σε διαλύσουν στο τελωνείο. Υπάρχουν στην Γερμανία αλλά οι τιμές είναι κοντά με εδώ. Καινούργιος εδώ της αγοράς (Behr, Hella, Seiko, κτλ) πρέπει να κάνει κοντά στο 500άρι.

Μερικοί αναλαμβάνουν να επισκευάσουν τέτοιους κομπρέσσορες μα και πάλι εγώ δεν θα το έκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-07-11, 21:17
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=Bmw+....c0.m270.l1313



εγω πειρα πριν δυο χρονια ενα μεταχειρο για το δικο μου και βγηκε καλος
κοστος εκατο ευρο και καμια 25 τα μεταφορικα (καινουριος στο 1000+)
ο δικος μου χαλασε απο διαροη αμα απο καπου χανει και καινουριο να βαλεις και χασει το φρεο θα ζορηστει και θα χαλαση εφοσον τον εχεις κομπλαρισμενο
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 12-07-11 στις 21:22
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-07-11, 23:20
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα να παρεις ανακατασκευασμενο συμπιεστη. Ο μεταχειρισμένος δεν ξερεις ποτε θα σε αφησει και σε τι κατασταση ειναι , ο καινουργιος ειναι πανακριβος.
Και εγώ αυτό λέω ανακατασκευασμένο. Από μεταχειρισμένους αυτός που φοράω είναι ο δεύτερος και δεν λέει για τρίτο …. άσε που δεν δουλέψανε ποτέ! Καινούριο ούτε για πλάκα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Από Αμερική ούτε να το σκεφτείς, θα σε διαλύσουν στο τελωνείο. Υπάρχουν στην Γερμανία αλλά οι τιμές είναι κοντά με εδώ. Καινούργιος εδώ της αγοράς (Behr, Hella, Seiko, κτλ) πρέπει να κάνει κοντά στο 500άρι.

Μερικοί αναλαμβάνουν να επισκευάσουν τέτοιους κομπρέσσορες μα και πάλι εγώ δεν θα το έκανα.
Δεν θυμάμαι τι είναι αυτός που φοράω Behr ή Bosch γιατί βρήκα κάτι τηλ. για Behr Hella service και Bosch car service να ρωτήσω αν επισκευάζουν αυτοί (πέρα που έχω 3 καταστήματα να ρωτήσω εδώ) και εάν δεν γίνεται ή το κόστος επισκευής είναι τρελό τότε τιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;;;;; Οι καινούργιο Behr, Hella, Seiko, που λες στο 500άρι είναι ΟΜΟΕ; Δεν βρήκα τίποτα τέτοιο! Γιατί δεν θα το έκανες;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=Bmw+....c0.m270.l1313



εγω πειρα πριν δυο χρονια ενα μεταχειρο για το δικο μου και βγηκε καλος
κοστος εκατο ευρο και καμια 25 τα μεταφορικα (καινουριος στο 1000+)
ο δικος μου χαλασε απο διαροη αμα απο καπου χανει και καινουριο να βαλεις και χασει το φρεο θα ζορηστει και θα χαλαση εφοσον τον εχεις κομπλαρισμενο
Μπααα φίλε μου δεν λέει να ρισκάρω άλλο με μεταχειρισμένα και να τα πληρώνω . Δηλαδή αν έχω πάλι διαρροή από κάπου αλλού μπορεί να μου χαλάσει τον καινούριο συμπιεστή έτσι απλά;

Και κάτι τελευταίο μα και η BMW ανακατασκευασμένους συμπιεστές δεν έχει για τα Ε30 και τους δίνει πάνω από 1000 ευρώ; ή μήπως κάνω λάθος;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-07-11, 01:44
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
το λινκν που σου δίνω εχει τα πιο πολλά καινουρια απο 200 ευρο

οταν χανει φρεο ειναι σαν να δουλευει η μηχανη χωρις λαδη γιαυτο και καίγονται

μολις χασει λιγο φρεο χανεις αποδοση και αμέσως το κλεινεις και ψαχνεις την διαρροή
αν το δουλεύεις ετσι απλα θα ξαναδουλεψει ελαχιστα

υπαρχει κατι σαν φακος λειζερ και οπου υπαρχει διαροη το δείχνει πρασινο αν θυμαμαι καλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-07-11, 02:27
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Για α βρεθει μια διαρροη φρεον σε ενα σύστημα. Γινεται πληρωση του συστηματος με φρεον μαζι με φωσφορούχο διάλυμα. Μετα την χρηση του συστηματως η ανίχνευση γινεται με λαμπα υπερύθρων η blacklight.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-07-11, 10:52
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θυμάμαι τι είναι αυτός που φοράω Behr ή Bosch γιατί βρήκα κάτι τηλ. για Behr Hella service και Bosch car service να ρωτήσω αν επισκευάζουν αυτοί (πέρα που έχω 3 καταστήματα να ρωτήσω εδώ) και εάν δεν γίνεται ή το κόστος επισκευής είναι τρελό τότε τιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;;;;; Οι καινούργιο Behr, Hella, Seiko, που λες στο 500άρι είναι ΟΜΟΕ; Δεν βρήκα τίποτα τέτοιο! Γιατί δεν θα το έκανες;
Έχει ταμπελάκι πάνω που λέει και τον κατασκευαστή και τον αριθμό σειράς της BMW.

Εγώ δεν θα το έκανα γιατί η επισκευή είναι επισκευή και "αν δεν σου κάτσει", "την έκατσες". Πάλι σαν να βάζεις μτχ πάνω είναι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
το λινκν που σου δίνω εχει τα πιο πολλά καινουρια απο 200 ευρο
Δυστυχώς αυτός που μπαίνει στο αυτοκίνητό του πιθανότατα είναι αυτός (τουλάχιστον αυτός είναι του δικού μου):

http://cgi.ebay.de/Klimakompressor-B...item1e6509a9bb

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 13-07-11 στις 10:59
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-07-11, 16:34
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
το λινκν που σου δίνω εχει τα πιο πολλά καινουρια απο 200 ευρο

οταν χανει φρεο ειναι σαν να δουλευει η μηχανη χωρις λαδη γιαυτο και καίγονται

μολις χασει λιγο φρεο χανεις αποδοση και αμέσως το κλεινεις και ψαχνεις την διαρροή
αν το δουλεύεις ετσι απλα θα ξαναδουλεψει ελαχιστα

υπαρχει κατι σαν φακος λειζερ και οπου υπαρχει διαροη το δείχνει πρασινο αν θυμαμαι καλα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για α βρεθει μια διαρροη φρεον σε ενα σύστημα. Γινεται πληρωση του συστηματος με φρεον μαζι με φωσφορούχο διάλυμα. Μετα την χρηση του συστηματως η ανίχνευση γινεται με λαμπα υπερύθρων η blacklight.
Ναι αλλά όπως λέει και ο God θα με σκίσουν τελωνείο βάλε και τα μεταφορικά που θα είναι ακριβά λόγου βάρους (9 κιλά περίπου αν δεν κάνω λάθος) οπότε παίρνεις αυτόν που λέει από εδώ με 500 ευρώ.
Όταν χάνει το φρέον νομίζω ότι σταματά ο συμπλέκτης του κομπρεσέρ να δουλεύει άρα δεν δουλεύει η πρέσα απλά γυρίζει λόγου ιμάντα όπως όταν είναι εκτός λειτουργίας , ή μήπως κάνω λάθος;
Έτσι κάπως σαν πράσινο είναι ο φώσφορος το έχω δει αρκετές φορές φαίνετε με την λάμπα ακόμη και με γυμνό μάτι (έχει και ιδικά γυαλιά) , έχει γίνει ο χώρος γύρω – γύρω από τον συμπιεστή λες και ο Σβαρτζενέγκερ (ο κυνηγός) σκότωσε το θηρίο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει ταμπελάκι πάνω που λέει και τον κατασκευαστή και τον αριθμό σειράς της BMW.

Εγώ δεν θα το έκανα γιατί η επισκευή είναι επισκευή και "αν δεν σου κάτσει", "την έκατσες". Πάλι σαν να βάζεις μτχ πάνω είναι.



Δυστυχώς αυτός που μπαίνει στο αυτοκίνητό του πιθανότατα είναι αυτός (τουλάχιστον αυτός είναι του δικού μου):

http://cgi.ebay.de/Klimakompressor-B...item1e6509a9bb
Ναι απλά πρέπει να το δω γιατί δεν ξέρω τι είναι , θυμάμαι μόνο ότι είχε το αυτοκόλλητο της BMW είναι μαύρο αν δεν κάνω λάθος!
Εξαρτάτε τι θα μου ζητήσουν για επισκευή εφόσον η ζημία είναι επισκευάσιμη .
Εγώ έχω τον Μ10 L-Jetronic εσύ τον Μ40 αλλά μπαίνουν όλοι οι συμπιεστές ανεξαρτήτου κινητήρα που φορέθηκε σε Ε30 απλά αλλάζουν οι βάσεις , έτσι δεν είναι;
Αυτός πάντως ο συμπιεστής είναι ο διάολος ανάποδα (εγώ το βλέπω για 666,66 και αυτοί το έκαναν 999,99) !
Υ.Γ. Πού βρήκες καινούργιο με 500 ευρώ ;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-07-11, 16:48
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν χάνει το φρέον νομίζω ότι σταματά ο συμπλέκτης του κομπρεσέρ να δουλεύει άρα δεν δουλεύει η πρέσα απλά γυρίζει λόγου ιμάντα όπως όταν είναι εκτός λειτουργίας , ή μήπως κάνω λάθος;

Ναι απλά πρέπει να το δω γιατί δεν ξέρω τι είναι , θυμάμαι μόνο ότι είχε το αυτοκόλλητο της BMW είναι μαύρο αν δεν κάνω λάθος!
Εξαρτάτε τι θα μου ζητήσουν για επισκευή εφόσον η ζημία είναι επισκευάσιμη .
Εγώ έχω τον Μ10 L-Jetronic εσύ τον Μ40 αλλά μπαίνουν όλοι οι συμπιεστές ανεξαρτήτου κινητήρα που φορέθηκε σε Ε30 απλά αλλάζουν οι βάσεις , έτσι δεν είναι;
Αυτός πάντως ο συμπιεστής είναι ο διάολος ανάποδα (εγώ το βλέπω για 666,66 και αυτοί το έκαναν 999,99) !
Υ.Γ. Πού βρήκες καινούργιο με 500 ευρώ ;
Σωστά, ο συμπιεστής έχει αισθητήρα και χωρίς φρέον δεν κομπλάρει.

Όχι, δεν μπαίνουν όλοι. Οι βάσεις δεν μπαίνουν από κινητήρα σε κινητήρα, ούτε οι ιμάντες είναι ίδιοι και σε ίδιες θέσεις. Αφού φοράς Μ10 φοράς και άλλον συμπιεστή από τον δικό μου, σχεδόν σίγουρα φοράς Bosch ή Hella. Πρέπει να πάρεις τον ίδιο ακριβώς συμπιεστή αλλιώς θα μπλέξεις. Βέβαια είσαι τυχερός στην ατυχία σου γιατί αυτός που φοράω εγώ (Seiko) είναι μακράν και ο ακριβότερος.

Τόσο περίπου έχει εδώ σε οποιονδήποτε πουλά ανταλλακτικά A/C.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.