Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-10-06, 22:10
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Aν θυμαμαι καλα, η ενεργεια μετριεται σε joule στο S.I., οχι σε Kw.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-10-06, 10:24
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Σωστά μανοςμ3...

Ενέργεια,Έργο μετρώνται σε joule
Ισχύς μετριέται σε Watt =Joule/sec και 1 KW=1000 Watt
Και όσον αφορά τους κινητήρες μετράμε μέγιστη ισχύ, ούτε δύναμη, ούτε ενέργεια.

όσο για τον ευάγγελο τα έγραψε πολύ ωραία και αναλυτικά όμως δυστυχώς τα ήξερα όλα αυτά που έγραψε.

Αυτά περί ισχύος και επιτάχυνσης εώς την μέγιστη ταχύτητα ισχύουν σε απλοϊκά συστήματα (όπως αυτά που χρησιμοποιούνται στα παραδείγματα της φυσικής με σώματα που επιταχύνονται από δυνάμεις με βελάκια) παρά με τα αυτοκίνητα με το πολύπλοκο σύστημα ώθησης(??).
Χαίρομαι που τα γράφεις όλα τόσο αναλυτικά (και ωραία είναι η αλήθεια) αλλά δε χρειάζεται να σχολιάζεις τους άλλους.

Αυτό που ήθελα να πω είναι (και προφανώς το παρεξήγησες, μάλλον το έγραψα και λάθος από βιασύνη) είναι οτι μπορεί να βελτιωθεί η καμπύλη της ροπής και να έχουμε π.χ. 10 Nm περισσότερα (1 kg.m) αλλά μετά τις 5,500 σ.α.λ. να είναι πολύ μικρότερη η διαφορά από το νορμάλ. παλι οι επιδόσεις θα είναι καλύτερες αλλά στις 6000 σ.α.λ. η μέγιστη δύναμη δε θα διαφέρει πάρα πολύ σε απόλυτο αριθμό...Όμως η λειτουργία του μοτερ θα είναι βελτιωμένη, το ίδιο και οι επιδόσεις.(Γιατί θα έχει μετατραπεί Το συνολικό εμβαδό κάτω από το διάγραμμα Ελκτικης δύναμης - ταχύτητας που αναφέρεις πολύ σωστά)

Δε ξέρω αν συμφωνείς Ευάγγελε (ή οι υπόλοιποι)

Είπα 1 γνώμη για το ότι η βελτίωση του Στέφανου είναι πολύ επιτυχημένη αφού μετράνε οι επιδόσεις και η αίσθηση στη λειτουργία του μοτερ και την απόκριση στο γκάζι και όχι τα μέγιστα νουμερα στο δυναμόμετρο. (το διάγραμμα ναι, έχει σημασία )

Στο κάτω κάτω θα κάνει δυναμομέτρηση, θα την παρουσίασει ωραία και αναλυτικά όπως έκανε και με τις επιταχύνσεις και θα μας λυθούν όλες οι απορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-10-06, 13:34
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μήπως έκανες και μετρήσεις ρεπριζ?
συνήθως εγώ αυτά κοιτάω 80-110 με 3η-4η-5η και 110-140
80-120 με 5η (εκεί θα το συγκρίνεις και με την εργοστασιακή τιμή της BMW.
Αφού έχεις τη δυνατότητα του VBOX
Ο κόφτης που μετατοπίστηκε στις 7000 δε σε αγχώνει λίγο? (είναι και το τέρμα του στροφόμετρου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-10-06, 15:19
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν θυμαμαι καλα, η ενεργεια μετριεται σε joule στο S.I., οχι σε Kw.
Tα kw είναι μονάδα μέτρησης ισχύος της ισχύος όπως και ο ίππος (hp). Η ισχύς είναι έργο στη μονάδα του χρόνου....

Aν η ροπή είναι σε kgrm τότε για να "βγεί" η ισχύς σε hp διαιρείται με 75 αν είναι σε Νm με το 75*g.... ΑΝΤΕ ... να καταλαβαίνουμε τι λέμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-10-06, 17:51
Το avatar του χρήστη kostsour
kostsour Ο χρήστης kostsour δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-05-2006
Μηνύματα: 421
kostsour is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΙΣΧΥΣ ΜΟΤΕΡ = ΡΟΠΗ ΜΟΤΕΡ x ΣΤΡΟΦΕΣ ...

Π.Χ. αν κάποιο μοτέρ αποδίδει στις 5000 rpm 37 kgrm ροπή τότε η ισχύς στις στροφές αυτές είναι :

P= 37*5000*π/(30*75) = 258,17 hp

(To π/30 μετατρέπει τις rpm στο σύστημα SI (rad/sec) το 75 τα kw σε ίππους.)

ΑΡΑ η ισχύς είναι παραγώμενο μέγεθος από την ροπή ΔΕΝ γίνεται να αυξηθεί το ένα χωρίς το άλλο.
Δεν δημιουργεί άλλα αποτελέσματα η ροπή και άλλα η ισχύς.
Η ισχύς δηλ ο ρυθμός παραγωγής έργου είναι αυτό που καθορίζει ποιό αμάξι θα παέι πιό γρήγορα (αγνοώντας τριβές). Το συνολικό εμβαδό κάτω από το διάγραμμα Ελκτικης δύναμης - ταχύτητας (= συνολικά αποδιδόμενη ισχύς) είναι αυτό που καθορίζει τελικά πιό αμάξι θα φτάσει πρώτο , έτσι φάινεται η σημασία ΟΧΙ μόνο της max ισχύος αλλά και της μορφής της καμπύλης (δες σχετικό Post "ΠΕΡΙ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ")

Παράδειγμα με "ενέργειες"

Ξεκινάω να πάω από 0 σε ταχύτητα U ,απαιτείται κιν. ενέργεια 1/2mU2 και η απαιτούμενη μέση ισχύς είναι
P=1/2mU2/t (t=χρόνος)
Όσο μεγαλύτερη ισχύ έχω σε τόσο μικρότερο χρόνο θα φτάσω την ταχύτητα U.

Το μόνο που έχει να κάνει αποκλειστικά με την ροπή είναι η αίσθηση της επιτάγχυνσης. Μεγάλη ροπή την αισθάνεσαι σα σφαλιάρα , αν όμως διαρκεί λίγο τότε θα έχει το ίδιο ή χειρότερο αποτέλεσμα με μικρότερη ροπή για μεγαλύτερο χρόνο.

Π.Χ. O νερόμυλος έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ροπή 354 kgrm στις 12 rpm (12 όχι 12 χιλ). Η ισχύς του είναι 354*12*π/(30*750)=6 !!!!!!! hp

Άρα θα επιτάγχυνε έως τις 12 rpm σε κλάσματα του sec αλλά για τα 100km/h θα χρειαζόταν σχέση (ταχύτητα) που να ανέβαζε τις στροφές (με 12 rpm στον τροχό δεν πας ούτε 5 Km/h) ,οπότε η ροπή θα έπεφτε στα 5,9 kgm !!!!!!! και η ισχύς πάντα σταθερή στους 6Hp.

Ελπίζω να σε βοήθησα ....
OMG τι ποστ ήταν αυτό. ΤΕΛΕΙΟ. Και βλάκας να σαι 5 πράγματα θα τα πιάσεις.
Αν και θα μπορούσες να είσαι λιγότερο εριστικός man...
Φιλικά!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-10-06, 18:01
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostsour Εμφάνιση μηνυμάτων
OMG τι ποστ ήταν αυτό. ΤΕΛΕΙΟ. Και βλάκας να σαι 5 πράγματα θα τα πιάσεις.
Αν και θα μπορούσες να είσαι λιγότερο εριστικός man...
Φιλικά!
THANKS μαν , αν διαβάσεις τα Post μου θα καταλάβεις ότι καμία φορά "φαίνομαι" εριστικός αλλά ΔΕΝ είμαι , και σε κάθε περίπτωση ΔΕ ΘΕΛΩ να είμαι.
Τα "θεωρητικά" δεν τα γράφω για επίδειξη αλλά γιατί θεωρώ ότι είναι χρησιμότερο να μοιράζεσαι αυτά που ξέρεις ... και να χρησιμοποιείται το forum ΚΑΙ για ανταλλαγή γνώσεων εκτός από μπίρι-μπίρι.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-10-06, 19:11
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έκανες και μετρήσεις ρεπριζ?
συνήθως εγώ αυτά κοιτάω 80-110 με 3η-4η-5η και 110-140
80-120 με 5η (εκεί θα το συγκρίνεις και με την εργοστασιακή τιμή της BMW.
Αφού έχεις τη δυνατότητα του VBOX
Ο κόφτης που μετατοπίστηκε στις 7000 δε σε αγχώνει λίγο? (είναι και το τέρμα του στροφόμετρου
Ρεμπρίζ έχω μόνο για 3η στα 80-110 μετα την βελτίωση, πριν αν και έκανα δεν ήταν σωστές οποτέ αν έχει κανέις τις εργοστασικάες μπορούμε να τις συγκρίνουμε. Όσο για τον κόφτη η αλήθεια είναι ότι με ιδρώνει λιγάκι, αλλά δεν φτάνω εκέι... Στις μετρήσεις που έκανα πρώτη και δευτέρα μόνο τις έφτασα στον κόφτη τις υπόλοιπες ταχύτητες λίγο πριν (6.500). Μου φαίνεται (μπορει και να κάνω λάθος) ότι δεν είχε νόημα να το ζορίζω από εκεί και πέρα αφου μόνο θόρυβο παράγει...πάντως η μετατόπηση του κόφτη ειδικά σις δύο πρώτες ταχύτητες έχουν βοηθήσει αρκετά το χρόνο του 0-100...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-11-06, 13:52
Το avatar του χρήστη fanis_k
fanis_k Ο χρήστης fanis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-01-2006
Μηνύματα: 41
fanis_k is on a distinguished road
Αναβάθμιση

Φίλε Στέφο γειά σου.
Έχω ένα Χ3 2.0i και θέλω να δώ αν μπορώ κι εγώ να κάνω την αναβάθμιση που έκανες κι εσύ.
Αν μπορείς να μου πεις που έκανες την αναβάθμιση και να μου δώσεις και κάποια τηλέφωνα για να μπορέσω να επικοινωνήσω μαζί τους.
Ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-12-06, 14:43
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Λοιπον πραγματοποίησα και εγώ την ίδια βελτίωση με το stefo και οι παρατηρήσεις μου είναι αισθητή βελτίωση στην αίσθηση και απόκριση του γκαζιού, φαίνεται να ''τραβάει'' καλύτερα σε όλο το φάσμα στροφών. Εγώ αυτό που μέτρησα με σχετική ακρίβεια είναι ότι σε χαλαρή οδήγηση η κατανάλωση παρέμεινε ιδια. (σε συγκεκριμενη διαδρομή 40 χλμ. και με παρόμοια οδήγηση)
Εκτοτε με πιο ελευθερη οδήγηση σε 500χλμ περίπου η κατανάλωση δείχνει να μην επηρεάστηκε.
Πάντως η διαφορά στην αίσθηση και απόκριση(του ηλεκτρ. γκαζιού) είναι πολύ ευχάριστη. Για νουμερα επιδόσεων δεν έχω όπως ο Stefos.

Τα περισσότερα πάντως έχουν αναπτυχθεί αναλυτικά από τον Stefo στο αρχικό ποστ και απλά επιβεβαιώνω και εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-12-06, 14:55
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
γεια σου stefo, να σε ρωτησω επειδη σκεφτομαι ακριβως την ιδια κινηση με σενα να κάνω στο bimmer μου (316ci face lift με τα 115 άλογα) μπορει να να παρει την μετατροπή αυτή γιατι εχω ακουσει οτι τα Valvetronic δεν παιρνουν τιποτα.Ισχυει αυτο? απο θεμα κοστους τι γινεται?και που μπορω να παω γιοα να το κανω?Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.