Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-09-13, 23:21
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Τελικά έχει θέμα το κλιματιστικό σε αυτό το αμάξι..

Γιάννη εγώ έψαχνα για κανέναν μπας και επισκευάζει τον κομπρέσσορα και κατευθείαν όλοι είπαν ότι δεν επισκευάζεται καν.. Οπότε ρώτα για αρχή αν επισκεύαζεται μην τυχόν και δεν επισκευάζεται καν αξιοπρεπώς..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-09-13, 09:17
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Φίλος προσπάθησε να τον επισκευάσει, έδωσε 185 ευρώ αλλά τελικά δεν δούλεψε.

Του είπαν πολλές εκδοχές, ότι δεν φτιάχτηκε σωστά, ότι δεν καθάρισε το κύκλωμα αυτός που τον εγκατέστησε, ότι φταίει ο ποπάυ που δεν του έκτσε το βράδυ η όλιβ κλπ. Τελικά για την τσέπη του ανθρώπου η προσπάθεια επισκευής του κόστισε συνολικά πολύ παραπάνω από το να είχε αγοράσει εξ αρχής έναν καινούριο, γιατί εκεί κατέληξε.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-09-13, 18:58
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εχει τυχει κι εχω ασχοληθει μεσω της δουλειας μου αρκετα θα λεγα με κλιματισμο κι ειδικοτερα με συμπιεστες κλιματισμου περιστροφικου τυπου και παλιοτερα και με παλινδρομικους κι εχω καταληξει σε καποια συμπερασματα για αυτα τα μηχανηματα απο προσωπικη πειρα αν και δεν ειμαι ψυκτικος αλλα εχοντας μιλησει και με ειδικους τεχνικους ψυκτικους επανω σε αυτα.

Οι περιστροφικοι συμπιεστες κλιμα ισως να παιρνουν επισκευη αλλα αν υπολογιστει το κοστος της θεωρειται ασυμφορο αυτο. Μαλιστα οι περισσοτερες εταιριες κλιματισμου απλα σου λενε οτι δεν εχουν τμημα επισκευων και αναγκαζεσαι και πετας τον παλιο, αγοραζεις καινουριο, να μου πειτε κι οι εταιριες κλεφτες θα γινουν;!

Συνηθεστερες βλαβες σε αυτα τα 'κερατα' ειναι οτι με τον καιρο αποκτουν ελευθεριες τα κουζινετα, φωλιες, ρουλεμαν ή οπως στηριζονται οι αξονες των ατερμονων κοχλιων που συμπιεζουν το φρεον και ειτε απομακρυνονται μεταξυ τους, ειτε (στις πιο πολλες περιπτωσεις) χτυπαει ο ενας τον αλλον, παθαινει ζημια η 'ελίκωση' και οπως και να χει και στις δυο περιπτωσεις δε συμπιεζεται σωστα το φρεον ή και καθολου αρα μειωμενη ή καθολου αποδοση.
Μεγαλο ρολο παιζουν και τα λαδια, περισσοτερο λαδι παει παντου στο κυκλωμα με αποτελεσμα ζημιες σε θερμοεκτονωτικες κυριως βαλβιδες αλλα και μειωση της αποδοσης λογω επικαθισης φιλμ ψυκεταλαιου σε σωληνωματα, βαλβιδες, 'σερπαντινες' κλπ. Λιγοτερο ή πολυκαιρισμενο και 'καμμενο' λαδι απο υψηλες θερμοκρασιες στο φρεον στην εξαγωγη του συμπιεστη μπορουν μεχρι κκαι να κολλησουν το μηχανημα. Σε μεγαλες εγκαταστασεις τα λαδια αλλαζονται μαλιστα, διαθετει και φιλτρο στο κυκλωμα, αλλαζεται κι αυτο αλλα ειναι εργασιες που για να γινουν δεν ειναι οπως πχ σε μια μηχανη, ανοιγεις μια ταπα απο κατω σουρωνει, κλεινεις, ανοιγεις ταπα απο πανω βαζεις. Θελει απομονωσεις τμηματικα το δικτυο για να βγαλεις το φιλτρο, κενα μετα και δε συμμαζευεται χρονοβορες διαδικασιες με κινδυνο παντα να παρει αερα το κυκλωμα που και παλι θα σου μειωσει την αποδοση.

Για να επισκευαστει λοιπον ενας τετοιος συμπιεστης θελει, ισως αλλους ατερμονες, τσιμουχες, κουζινετα ή ρουλεμαν , ευθυγραμμιση με το μοτερ, νεο κομπλερ και δεσιμο με απιστευτη ακριβεια και προσοχη και σχολαστικοτητα, γι αυτο προφανως και δεν συμφερουν οι επισκευες. Αμα συνυπολογισουμε εργατικα και υλικα, η ανακυκλωση μου φαινεται πιο λογικη του παλιου!
Σε αντιθεση με τους παλινδρομικους που δουλευαν ασταματητα και με βαλβιδες κολλημενες μεχρι και με πιστονια σπασμενα αλλα 'βαραγαν' απεθαντα! Και επαιρναν κι επισκευη σαν ενα μοτερ! Παλια ομως αυτα!

Τελος παντων, οπως και να χει εκανα μια ερωτηση μηπως κι υπηρχε κανας 'γκουρου' των κλιμα στην Αττικη να περναγα πιο πολυ απο περιεργεια να ακουγα τι ειχε να μου πει κι αυτος κι ας εχω καταληξει στο μυαλο μου σχεδον σιγουρο οτι θα αλλαχτει μολις βρεθει ενας μεταχειρω συμπιεστης απο 'αξιοπιστη' πηγη. Ως τοτε το ψαχνουμε κι απλα ευχομαι μη σπασει αυτος που εχω τωρα πριν βρεθει αλλος!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-09-13, 21:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταια ο συμπιεστης κλιμα κανει πολυ ανησυχητικο και εκνευριστικο θορυβο, μιλαμε για πολυ 'νιαουρισμα' σε ολο το φασμα στροφων ειτε δουλευει το κλιμα ειτε οχι.
Σας διάβασα και χαμογελάω..
Δεν έχει βλάβη το εργαλείο..
Ρουλεμάν έχει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-09-13, 20:09
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας διάβασα και χαμογελάω..
Δεν έχει βλάβη το εργαλείο..
Ρουλεμάν έχει..
Ωραια λοιπον, παμε στη σημαντικη ερωτηση... Επισκευάζεται αυτο; Δηλαδη, αλλαζεται το ρουλεμαν;.. Αν ναι, αναλαμβανει καποιος εντος Αττικης τετοιες εργασιες;..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-10-13, 16:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια λοιπον, παμε στη σημαντικη ερωτηση... Επισκευάζεται αυτο; Δηλαδη, αλλαζεται το ρουλεμαν;.. Αν ναι, αναλαμβανει καποιος εντος Αττικης τετοιες εργασιες;..
Ναι αλλάζει το ρουλεμάν..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-10-13, 09:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλάζει το ρουλεμάν..
Ok, σ ευχαριστω, αν και καθυστερημενα, για την απαντηση σου. Θα βοηθουσε πολυ να μου προτεινε καποιος κανα σωστο συνεργειο που να αναλαμβανει τετοιου ειδους εργασιες. Εως τωρα εχω ακουσε για εναν στη Μεταμορφωση. Τον ξερει κανεις?.. Κανας αλλος αλλου εντος Αττικης;..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-11-13, 23:56
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Quiz...

Αναψε το check engine (κιτρινο) μονο στο καντραν κι οχι σαν ενδειξη στο BC. Στροφες κραταει, ρελαντι μια χαρα, ρεταρισμα κανενα, δυναμη εχει, επιταχυνει απροβληματιστα, οκ δεν το εσκισα κι ολας αλλα εχει την ιδια αισθηση με πριν αναψει. Στο BC check OK...

Τι εχουμε;..

Μου το εμφανισε αφου το ανοιξα λιγακι μετα απο μερες ειτε ακινησιας ειτε πολυ χαλαρης οδηγησης κυριως μικρες αποστασεις μεσα στην πολη. Οχι επανω στο ανοιγμα αλλα μετα, πηγαινοντας αρκετα χαλαρα. Βενζινη απλη 95αρα απο βενζιναδικο που βαζω τελευταια σχεδον παντα χωρις να εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.

Ακουω γνωμες...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-11-13, 00:34
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Κάποια στιγμιαία βλάβη.
Αν δεν συνεχίσει, θα σβήσει μετά από 2 μέρες νομίζω.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-11-13, 20:27
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια στιγμιαία βλάβη.
Αν δεν συνεχίσει, θα σβήσει μετά από 2 μέρες νομίζω.
Το πηγα σ ενα συνοικιακο γενικο συνεργειο αργα τ απογευμα σημερα. Δεν ειχα χρονο να παω σε εξειδικευμενο τουλαχιστον συνεργειο BMW. Ειχε ενα διαγνωστικο Bosch. Tο σφαλμα που ειχε καταγραψει ηταν γηρανση καταλυτη. Το χω ξαναδει αυτο παλιοτερα κι ειχε φυγει απο μονο του. Ισως να φταιει η βενζινη. Το εσβησε το σφαλμα, εβαλα μετα απο ας πουμε αξιοπιστο βενζιναδικο 100αρα, εκανα λιγα χλμ χαλαρα αλλα και πιο 'δυνατα', μου το ξαναβγαλε, οταν πηγαινα χαλαρα, οχι πανω σε ζορι. Οποτε βρω λιγο χρονο θα το παω σε εξειδικευμενο (τουλαχιστον) BMW συνεργειο να δουμε τι θα μου πουν. Μου το εβγαλε με το που πατησα τα 240.000.
Λετε να ειναι καταλυτης ή/και λ;..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.