Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-09, 19:34
Andy Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-09-2009
Μηνύματα: 10
Andy is on a distinguished road
Z4 coupe N52 engine Θορυβος lifters

Καλησπέρα σας,
Είμαι καινούριος στο Forum και σχετικά καινούριος κάτοχος ενός Ζ4 Coupe 3.0SI
Ήθελα να αναφέρω κάποια προβλήματα τα οποία "φαίνεται" να παρουσιάζει το αυτοκίνητο και λέω "φαίνεται" γιατί η αντιπροσωπία τα θεωρεί ως φυσιολογική λειτουργία/ήχους
Συγκεκριμένα το αυτοκίνητο από τα 8Κ~9Κ χλμ άρχισε να εμφανίζει ένα ήχο σαν από χαλασμένο ρουλεμαν ο οποίος προέρχεται από την περιοχή του κιβωτίου και απομακρύνεται όταν ο συμπλέκτης είναι πατημένος
Η απάντηση της αντιπροσωπίας είναι πως ναι ακούγεται αλλά οφείλεται στο κιβώτιο και είναι 100% φυσιολογικός
Επίσης στα 10Κ χλμ αρχισε να παρουσιάζεται ένας ήχος από τις βαλβίδες όταν ξεκινά μετά από μακροχρόνια στάθμευση ο κινητήρας και θα μπορούσα να τον παρομοιάσω με αυτόν από Diesel κινητήρα ταξί.
Για αυτόν η αντιπροσωπία μια και δεν τον άκουσε δεν μπόρεσε να εκφέρει άποψη και με ενημέρωσε πως πρώτη φορά ακούει τέτοιο πρόβλημα.
Μετά όμως από αρκετό Googling διαπίστωσα σε ξένα forum ακόμα και στο YouTube ότι δεν είναι εξωτικό το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά παρουσιάζεται σε πολλούς Ν52 κινητήρες και σε USA αντιπροσωπίες αλλάζουν ολόκληρη την κεφαλή η οποία έρχεται προσυναρμολογημένη από το εργοστάσιο.
Θα εκτιμούσα την βοηθειά σας πάνω σε αυτά τα θέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-09, 10:57
jpl73 Ο χρήστης jpl73 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 12
jpl73 is on a distinguished road
Χωρίς να είμαι κάτοχος BMW αλλά επειδή με ενιδαφέρει και εμένα το Ζ4 coupe 3.0, ψάχνοντας, έπεσα και εγώ πρίν μερικές μέρες σε κάποια posts (zpost.com, bimmerfest.com ktl) για το θόρυβο που κάνουν μερικά Ν52 μοτέρ από lifters. και εγώ διάβασα οτι στην Αμερική έχουν αλλαχθεί πολλές κεφαλές μοτέρ απο την ΒΜW USA.....
και όχι μόνο σε Ζ4 αλλά σε 3-αρες, Χ3, κτλ.
θα έλεγα εάν ο θόρυβος απο τα lifter συνεχίζει και το αυτοκίνητο είναι σε εγγύηση να τους πιέσεις (BMW) να λύσουν το θέμα.....
εάν έχεις νέα ενημέρωσέ μας γιατί μας ενδιαφέρει το θέμα....
ευχαριστώ.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-09, 13:21
Andy Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-09-2009
Μηνύματα: 10
Andy is on a distinguished road
Ξέρεις jpl73, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου. Το να αρχίσω αυτά τις "διενέξεις" με την αντιπροσωπία.
Άντε να απαιτήσεις αλλαγή κεφαλής όταν ο άλλος σου λέει ότι είναι φυσιολογικός ήχος. Και στην τελική αν προχωρήσεις στην αλλαγή, δεν ξέρω κατα πόσο θα παραμένεις ήρεμος κάθε φορά που θα πρεσσάρεις το μοτέρ. Είναι κρίμα πάντως γιατί αν έχει τόσες πολλές αστοχίες όπως φαίνεται στα fora τότε θα έπρεπε η ίδια η BMW να είχει επισήμως ανακοινώσει ανακλήσεις και να μην μεταφέρεται το βάρος στους ιδιοκτήτες. Στην τελική δεν μιλάμε για ένα κινητήρα ο οποίος είναι της "σειράς".. Εξοπλίζει όπως είπες αρκετά top μοντέλα της.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-09, 13:26
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Αλλαζεις αντιπροσωπο,τους λες οτι θα στειλεις mail στη μαμα εταιρεια και στελνεις κι ολας.
Σε ποια περιοχη μενεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-09, 13:38
Andy Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-09-2009
Μηνύματα: 10
Andy is on a distinguished road
Αθήνα μένω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-09, 14:05
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andy Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγκεκριμένα το αυτοκίνητο από τα 8Κ~9Κ χλμ άρχισε να εμφανίζει ένα ήχο σαν από χαλασμένο ρουλεμαν ο οποίος προέρχεται από την περιοχή του κιβωτίου και απομακρύνεται όταν ο συμπλέκτης είναι πατημένος
Η απάντηση της αντιπροσωπίας είναι πως ναι ακούγεται αλλά οφείλεται στο κιβώτιο και είναι 100% φυσιολογικός
Επίσης στα 10Κ χλμ αρχισε να παρουσιάζεται ένας ήχος από τις βαλβίδες όταν ξεκινά μετά από μακροχρόνια στάθμευση ο κινητήρας και θα μπορούσα να τον παρομοιάσω με αυτόν από Diesel κινητήρα ταξί.
Ο ήχος πρέπει να είναι από το ρουλεμάν του συμπλέκτη.
Εδώ και πολλά χρόνια, όλα σχεδόν τα BMW κάνουν αυτόν τον ήχο.
Η λύση μάλλον μπορεί να είναι να κατεβάζεις κάθε 10χιλ. χλμ το σασμάν να γρασσάρεις το ρουλεμάν.
^ αυτό το παράπονο μπορείς να το εκφράσεις στο εργοστάσιο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-09, 18:22
Andy Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-09-2009
Μηνύματα: 10
Andy is on a distinguished road
Αγαπητοί φίλοι, είναι τελικά κάποιες στιγμές που αναθεωρείς τα πάντα σε σχέση με τις αντιπροσωπείες και την "φαινομενική" ασφάλεια που σου προσφέρουν ειδικά οι μεγάλες του χώρου.

Συνεχίζοντας το παραπάνω θέμα, ανακάλυψα και αρκετά άλλα ενδιαφέροντα.
Δυο μέρες πριν, άναψε η ενδειξη Oil Service μαζί με το ρολογάκι για τα υγρά φρένων. Μου έκανε εντύπωση γιατί προληπτικά είχα αλλάξει λάδια στα 11Κ κμ και υπολείπονταν άλλα ~14Κ κμ μέχρι το service. Βλέπω πως τα υγρά φρένων έπρεπε να έχουν αλλαχτεί τον 12/2008!!! Μου μπαίνει η ιδέα και αρχίζω το ψάξιμο. Από το VIN βλέπω ότι το αυτοκίνητο έχει παραχθεί το 2006. Κοινώς εγώ το πήρα το 2009 για.. καινούριο. Κοιτάω τα λάστιχα και όντως το επιβεβαιώνω. Και σε αυτά η ημερομηνία είναι κάπου μέσα στο 2006.
Πάω αντιπροσωπία τους λέω για τα υγρά φρένων και μου λένε "Ναι σωστά κύριε τα καθυστερήσατε να τα αλλάξετε"
Όταν τους απαντάω ότι το αυτοκίνητο το απέκτησα το 2009 τότε αρχίζουν τα περίεργα.
"Μάλλον λάθος στον προγραμματισμό όταν το αρχικοποιήσαμε κλπ κλπ."
Φανταστείτε έκφραση που πήραν όταν τους είπα ότι το έχω ψαξει και ότι γνωρίζω πότε έχει παραχθεί..
Ψαχναμε να βρούμε τον υπεύθυνο αλλά που.. Από Δευτέρα!!!
Το bottom line είναι ότι πέρα από την κοροιδία, άντε βγάλε άκρη σχετικά με τις συνθήκες αποθήκευσης του αυτοκινήτου αυτή την 2ετία και πέρα από αυτό λάδια μπαταρίες υγρά λαστιχα και ότι άλλο υπόκειται σε χρονική γήρανση ανεξαρτήτως λειτουργίας έχει περάσει τουλάχιστον την μισή διάρκεια ζωής του.
Το χειρότερο; Τα μοντέλα του 07 και μετά έχουν redesigned κεφαλή για να αντιμετωπίζεται το θέμα με τις βαλβιδες που αναφέρω παραπάνω..
Άντε να δούμε απο Δευτέρα τι θα μας πει ο "Υπεύθυνος"...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-09, 18:57
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Αφου εχεις δει στα αμερικανικα forums οτι δυστυχως το παρουσιαζουν αρκετα αυτοκινητα με το Ν52, προτεινω να μαζεψεις μεθοδικα υλικο απο zpost, bimmerfest, bimmerforums, e90post και να απευθυνθείς κατ'ευθειαν στην BMW Hellas. Θεωρώ πιθανον καποια στιγμη να βγαλουν καποιo SB στην Αμερικη οποτε ετσι θα σου ειναι πιο ευκολο να τους το τριψεις στη μουρη.

Να ξερεις οτι η BMW ειναι γενικα δυσκολη σε αυτα και επειδη στην Αμερικη υπαρχουν Lemon laws κλπ τα περισσοτερα Service Bulletins ξεκινανε απο την BMWUSA.

Οσν αφορα τα υγρα φρενων, επρεπε να στα αλλαξουν πριν το παρεις αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν υποχρεωμενοι να σου πουν ποτε παρήχθη το αυτοκινητο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-09, 19:00
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Καταρχην καλα ξεμπερδεματα...
Το καινουριο στην αντιπροσωπια εχει την εννοια του αχρησιμοπιοιητου...Δεν λεω...αυτο που καναν ηθικα ειναι λαθος .Θα επρεπε να σε ειχαν ενημερωσει...για να ειναι ηθικα σωστα!
Απο την αλλη ομως...δεν ειναι και κανενα κοινωνικο ιδρυμα...αντιπροσωπια ειναι! Να πουλησει θελει...
Θα επρεπε να το ειχες τα λαστιχα πρωτα απο ολα.Ημουν μπροστα σε περιπτωση που ο πελατης απαιτησε με ωραιο τροπο καινουρια λαστιχα ,και η αντιπροσωπια δεν του τ'αρνηθηκε...

''Φανταστείτε έκφραση που πήραν όταν τους είπα ότι το έχω ψαξει και ότι γνωρίζω πότε έχει παραχθεί..'' χμ... τωρα τους εκανες την μουρη κρεας...δεν θα κοιμηθουν το βραδυ!!!
Θα σε συμβουλευα να ριξεις λιγο τους τονους ...σκεψου πως θα γελαν αυτοι , που εσυ δεν καταλαβες οτι το αμαξι που οδηγεις εχει λαστιχα 3ετιας...Γιατι αν μου πεις οτι κρατανε θα σου πω τοτε ,οτι μαλλον εφυλασοταν σε καταπληκτικες συνθηκες...
Ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-09, 19:25
Andy Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-09-2009
Μηνύματα: 10
Andy is on a distinguished road
@ m-power 01
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. Τόνους δεν έχω ανεβάσει και ούτε πρόκειται γιατί δεν έχει κανένα νόημα..
@zed
Δεν γνωρίζω νομικά ποιες είναι οι υποχρεώσεις τους, προκύπτει όμως το εξής θέμα:
Έχουν υποχρέωση να μου δώσουν το αυτοκίνητο έχοντας κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες αρχικοποίησης του μετά από μακρά αποθήκευση.
Αυτή την στιγμή αισθάνομαι μια μεγάλη αβεβαιότητα σχετικά με το αν "έστρωσα" το αυτοκίνητο με λάδια του 06
Το γεγονός ότι δεν αναφέρθηκε το από πότε το αυτοκίνητο είναι στην Ελλάδα είναι ίσως "παράληψη" που αγγίζει την "ηθική" του πωλητή που εμένα μου δημιουργεί έμμεσα και μη προυπολογισμένα κόστη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.