Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-10, 22:47
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Service x3

Kαλησπερα στο forum.Εχουν περασει 10 μηνες απο την αγορα της 2λιτρης, βενζινοκινητης χ3 με την οποια εχω κανει σχεδον 13000 χιλ.
εξ αφορμης μηνυματος που ελαβα απο γνωστη αντιπροσωπεια η οποια προσφερει δωρεαν χειμερινο ελεγχο στο αμαξι με εκπτωση σε ανταλλακτικα που ισως χρειαστουν,σκεφτομαι μηπως πρεπει να επισκεφτω το service για ελεγχο αν και ο υπολογιστης του αυτοκινητου μου δινει περιθωριο αλλων 16000 χιλ.επισης δειχνει και μια ημερομηνια για αλλαγη τινος πραγματος?
σημειωνω οτι εχω προσθεσει μονος μου δυο φορες 2 λιτρα λαδι διοτι ειχε πεσει η σταθμη κατω απο το οριο.
Μηπως πρεπει να αλλαξω τουλαχιστον τα λαδια αν και η εταιρια ειναι καθετη οσον αφορα τα service του αυτικινητου.
Περιμενω τις αποψεις και τις εμπειριες σας γιατι απο οσο εχω καταλαβει υπαρχουν αρκετοι κατοχοι χ3 οι οποιοι εχουν εμπειρια στο θεμα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-10, 23:17
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Ενας δωρεαν ελεγχος δεν χαλασε ποτε κανεναν.. οπως και μια αλλαγη λαδιων που κακο μονο στη τζεπη κανει και αυτο υπο προυποθεσεις.
Η αλλη ημερομηνια ισως ειναι για αλλαγη υγρων φρενων πως την βγαζει οταν πατας το κουμπι στο ταμπλο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-10, 23:25
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Παράθεση:
Η αλλη ημερομηνια ισως ειναι για αλλαγη υγρων φρενων πως την βγαζει οταν πατας το κουμπι στο ταμπλο?
οντως, πρεπει να ειναι η ημερομηνια αλλαγης υγρων φρενων αν και ειναι ψιλοασχετη με την αρχικη ημερομηνια αγορας.παντως σαφη γνωμη για το χρονο τπυ service κανεις απο την αντιπροσωπεια δεν δινει.Αν και σου λενε ακολουθησε οτι σου λεει το αμαξι,αφηνουν και ανα"παραθυρο" για service γυρω στον ενα χρονο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 20-01-10 στις 12:16
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-10, 23:31
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
η ημερομηνια αλλαγης υγρων φρενων θα ειναι ακριβως δυο χρονια απο την αγορα.
Μην παραξενευεσαι πολλες εταιρειες στα πλαισια του after sale κανουν τετοιου ειδους χειμερινους-καλοκαιρινους ελεγχους. Ετσι και ο πελατης μενει "ευχαριστημενος" και ολο και κατι μπορει να προκυψει... επειτα εσυ το εχεις δεκα μηνες αλλα μαζι με σενα η προσκληση εχει σταλει και σε εκατονταδες αλλους παλαιοτερους.
Να το πας, ενας προληπτικος και ποσο μαλλον δωρεαν ελεγχος μονο "ασφαλεια" παρεχει.
Αληθεια επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου εκανες ή το δικο σου την εχει γλυτωσει? (να σβυνει στα φαναρια!!)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-10, 23:39
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπερα στο forum.Εχουν περασει 10 μηνες απο την αγορα της 2λιτρης, βενζινοκινητης χ3 με την οποια εχω κανει σχεδον 13000 χιλ.
εξ αφορμης μηνυματος που ελαβα απο γνωστη αντιπροσωπεια η οποια προσφερει δωρεαν χειμερινο ελεγχο στο αμαξι με εκπτωση σε ανταλλακτικα που ισως χρειαστουν,σκεφτομαι μηπως πρεπει να επισκεφτω το service για ελεγχο αν και ο υπολογιστης του αυτοκινητου μου δινει περιθωριο αλλων 16000 χιλ.επισης δειχνει και μια ημερομηνια για αλλαγη τινος πραγματος?
σημειωνω οτι εχω προσθεσει μονος μου δυο φορες 2 λιτρα λαδι διοτι ειχε πεσει η σταθμη κατω απο το οριο.
Μηπως πρεπει να αλλαξω τουλαχιστον τα λαδια αν και η εταιρια ειναι καθετη οσον αφορα τα service του αυτικινητου.
Περιμενω τις αποψεις και τις εμπειριες σας γιατι απο οσο εχω καταλαβει υπαρχουν αρκετοι κατοχοι χ3 οι οποιοι εχουν εμπειρια στο θεμα μου.
Τα 2 λιτρα λαδι δεν ειναι λιγο μεγαλο νουμερο?Εγω το 16αρακι το τεντωνω και κιχ δε βγαζει?Εγω φιλε προτεινω να τα αλλαξεις,ισως στρωσει..Ειμαι σιγουρος δηλαδη οτι θα στρωσει..Απο την αλλη,η εταιρεια αντι να επιδιωκει αλλαγες λαδιων και σερβις γενικοτερα για να εχει κοσμο στο συνεργειο της μας απωθει απο εκει..Αστειο μου φαινεται..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-10, 23:40
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
η ημερομηνια αλλαγης υγρων φρενων θα ειναι ακριβως δυο χρονια απο την αγορα.
Μην παραξενευεσαι πολλες εταιρειες στα πλαισια του after sale κανουν τετοιου ειδους χειμερινους-καλοκαιρινους ελεγχους. Ετσι και ο πελατης μενει "ευχαριστημενος" και ολο και κατι μπορει να προκυψει... επειτα εσυ το εχεις δεκα μηνες αλλα μαζι με σενα η προσκληση εχει σταλει και σε εκατονταδες αλλους παλαιοτερους.
Να το πας, ενας προληπτικος και ποσο μαλλον δωρεαν ελεγχος μονο "ασφαλεια" παρεχει.
Αληθεια επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου εκανες ή το δικο σου την εχει γλυτωσει? (να σβυνει στα φαναρια!!)
δεν εσβηνε στα φαναρια,αλλα πεφταν οι στροφες και τις ανεβασαν λιγο με επεμβαση στον εγκεφαλο,κατι που εγινε στους 2 πρωτους μηνες αν θυμαμαι καλα.Απο τοτε κανενα προβλημα.Εσυ φιλε nino πως βλεπεις το θεμα service γιατι αν εχω καταλαβει καλα "συνομηλικα" ειναι τα αμαξια μας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-10, 23:47
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 2 λιτρα λαδι δεν ειναι λιγο μεγαλο νουμερο?Εγω το 16αρακι το τεντωνω και κιχ δε βγαζει?Εγω φιλε προτεινω να τα αλλαξεις,ισως στρωσει..Ειμαι σιγουρος δηλαδη οτι θα στρωσει..Απο την αλλη,η εταιρεια αντι να επιδιωκει αλλαγες λαδιων και σερβις γενικοτερα για να εχει κοσμο στο συνεργειο της μας απωθει απο εκει..Αστειο μου φαινεται..
δεν εχεις αδικο αλλα ,αφου πεφτει η σταθμη να μην εβαζα? και για την εταιρεια,απο οτι λενε ειναι αποδεκτο νουμερο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-10, 23:47
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εσβηνε στα φαναρια,αλλα πεφταν οι στροφες και τις ανεβασαν λιγο με επεμβαση στον εγκεφαλο,κατι που εγινε στους 2 πρωτους μηνες αν θυμαμαι καλα.Απο τοτε κανενα προβλημα.Εσυ φιλε nino πως βλεπεις το θεμα service γιατι αν εχω καταλαβει καλα "συνομηλικα" ειναι τα αμαξια μας.
Αυτο ειναι ανεβασαν τις στροφες του ρελαντι στις 1000 με επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου -σασμαν,ετσι τουλαχιστον μου ειχαν πει οτι πρεπει να γινει.
service θα μας το "δωσει" το obc δεν υπαρχει λογος να αγχωθεις.
Τωρα μια αλλαγη λαδιων μονο καλο κανει.
Εγω προσωπικα σε αυτο το αμαξι με αυτα τα λαδια που παιρνει αυτη την τακτικη θα ακολουθησω ανα 12000-13000 χιλ και μηδενισμο του bc καθε δευτερη φορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-10, 23:54
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι ανεβασαν τις στροφες του ρελαντι στις 1000 με επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου -σασμαν,ετσι τουλαχιστον μου ειχαν πει οτι πρεπει να γινει.
service θα μας το "δωσει" το obc δεν υπαρχει λογος να αγχωθεις.
Τωρα μια αλλαγη λαδιων μονο καλο κανει.
Εγω προσωπικα σε αυτο το αμαξι με αυτα τα λαδια που παιρνει αυτη την τακτικη θα ακολουθησω ανα 12000-13000 χιλ και μηδενισμο του bc καθε δευτερη φορα.
και γω καπως ετσι το σκεφτομαι.τελικα ολα τ αμαξια θελουν,πανω-κατω, μια φορα το χρονο τακτικο ελεγχο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-10, 15:35
Το avatar του χρήστη bmwedakias1600cc
bmwedakias1600cc Ο χρήστης bmwedakias1600cc δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-12-2009
Μηνύματα: 63
bmwedakias1600cc is on a distinguished road
Παιδες καλησπερα.Το ξυραφι που εφαγα χθες θα το θυμαμαι.Καταρχην προχθες πηρα ενα Χ3 2,0 βενζινα απο εναν γιατρο.Απο χερι δηλαδη.Με ολα τα service στην εταιρια και τα σχετικα.Χθες λεω δεν το παω να το δουμε στον εγκεφαλο να δουμε τη μας γινετε.το αμαξι για κακη μου τυχη ηθελε service καθως ειχε αναψει και το oil service.Ελα μου ομως που αντι για oil service αυτο χρειαζοταν γενικο γιατι ολα τα πραγματα επρεπε να ειχαν γινει στις 60,000 χιλιομετρα και εγω το πηρα με 82,000.Ενταξει λεω ποσο να κανουν ειχα μια εικονα γιατι ειχα το 316 Ε46 λεω καντο.τελος παντων να μην σας ζαλιζω πληρωσα 720€ για τα εξεις:
1.τακακια μπρος πισω
2.λαδια 5 λιτρα
3.φιλτρο λαδιου
4.μπουζι
5.φιλτρο καμπινας
6.φιλτρο βενζινας (ειναι μεσα στο ρεζερβουαρ)
7.φιτρο αερα
8.υγρα φρενων
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.