Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-09-08, 21:55
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
να σου πώ και εγώ τη δική μου γνώμη φίλε.
H λάμπα του smg μπορεί να ανάψει και απο ένα απλό σπινάρισμα με το dsc ενεργοποιημένο, απλά και μόνο επειδή μπερδέυονται τα συστήματα. το έχω πάθει και εγώ κάνα 2 φορές και το πρόβλημα μπορεί να λυθεί βγάζοντας τη μπαταρία για 10 λεπτά.
Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις γιατί μπορει εκεί που το πας το αμάξι σου να μη σβείνουν τη βλάβη εσχεμένα, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα!!
Όσο για τη λάμπα του μοτέρ μπορει να γίνει απο ακατάλληλη βενζίνη όπως επίσεις έχω πάθει.
Βάλε κάνα ντεπόζιτο απο άλλο βενζινάδικο και αν είναι απο βενζίνη το άναμα της λάμπας θα σβήσει απο μόνη της μόλις βάλεις καλής ποιότητας βενζίνη.
Τώρα ..... αν τίποτα απο αυτά δε λείνουν κανένα πρόβλημα σου τότε φίλε μου ζήτα εξηγήσεις απο αυτόν που σου πούλησε το αμάξι....
take care!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-08, 10:29
Το avatar του χρήστη streetracing
streetracing Ο χρήστης streetracing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2006
Μηνύματα: 152
streetracing is on a distinguished road
O επαναπρογραμματισμος του smg αργει πολλες ωρες.το μην της low pressure δεν ειναι κατι μη αναστρεψιμο.ειναι συνηθες μην σε προγραμματισμο.με λιγα λογια στην αντιπροσωπεια ΠΡΕΠΕΙ να το φτιαξουν.εκει που εκανες την αλλαγη επρεπε να ξερουν τι χρειαζεται.
__________________
Μ3 Ε46

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη streetracing : 17-09-08 στις 10:31
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-09-08, 22:14
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Λοιπον παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον,
το αμαξι το πηρα απο την αντιπροσωπια γιατι δεν ηξεραν να το φτιαξουν. Μου αρχισαν τις δικαιλογιες οτι περνει χρονο μεχρι να εντοπισουν το προβλημα, οτι εχουν φορτο εργασιας και θα καθυστερισω και διαφορες αλλες δικαιολογιες που εν ολιγης ηθελαν να μου δειξουν οτι δεν ήθελαν να ασχοληθουν.
Το πηρα και εφυγα και πηγα στον μηχανικο μου που ειναι και παιδικος μου. Αυτος συνεργαζεται με την autologic οσον αφορα τα διαγνωστικα και δοκιμασε ( αν και είχε πολυ δουλιά ) να μου κανει ενα adaptation με το διαγνωστικο της autologic.
Ξεκιναει, ενεργοποιηται η τροπα του smg και στην μέση της διαδικασιας εβγαλε το ιδιο error που εβγαζε και το διαγνωστικο της BMW ( siemens) : 5th gear minimum tolerance.
Εξηγησε οτι η autologic εχει ολα τα προγραμματα που αφορουν bmw και δοσαμε ραντβου για την επομενη εβδομαδα. Μου ειπε οτι μάλλον το προβλημα δεν νομιζει οτι ειναι ηλεκτρονοκο αλλα μηχανικο. Θα το κοιταξει απο βδομαδας .
Το αυτοκινητο εξακολουθει να δουλευει κανονικα και να αλλαζει ταχυτητες κανονικα.
Μηπως ξερει κανεις τι σημαινει αυτος ο όρος?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-11-08, 18:27
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Καλησπέρα παιδια,
Μετα απο ταλαιπωρια που τραβηξα εδω και 1-2 μήνες, γιατι μου ειχε γίνει εμμονη ιδέα να σβήσω το λαμπάκι του smg, τελικά σήμερα βρικαμε που ειναι το λάθος με την βοηθεια καποιου άλλου κατόχου Μ3. Αποφασισαμε να βγάλουμε το κομπιουτερ του smg απο το αμάξι του και να το βάλουμε στο δικό μου για να δούμε αν μπορουμε να κάνουμε τον προγραμματισμο του smg . Μόλις το βάλαμε στο δικό μου, το λαμπάκι εσβησε και ο προγραμματισμος έγινε μια χαρα.
Τώρα ειμαι στο ψαξιμο για αγορα smg control unit.
Επειδη εδω στην Κυπρο η αντιπρωσοπεια ειναι μονοπωλειο και οι τιμες ειναι πανακριβες οσο αφορα τα εξαρτηματα και ειδικα οσα έχουν σχεση με ηλεκτρονικα, μηπως καποιος απο εσας μπορει να μου πει σε τι τιμη το βρισκω απο Ελλαδα?
Εχω κοιταξει στο realOEM και βλέπω (α) PROGRAMMED SMG CONTROL UNIT, και (β) BASIC CONTROL MODULE SMG.
Μηπως ξερει κανεις τι διαφορες έχουν και σε τι τιμη τα βρισκω στην Ελλαδα?
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-08, 19:56
m52b33 Ο χρήστης m52b33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 60
m52b33 is on a distinguished road
819,91ε κενος ο εκεφαλος ,δηλ +προγραμματισμος
1040,66ε προγραμματισμενος απο το εργοστασιο ,δηλ τον τοποθετεις και δρομο!

και να κανω και εγω μια ερωτηση ?
οταν εβαλες τον δευτερο εγκεφαλο , το πηγες βολτα? και ποσο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-08, 17:33
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Οχι δεν το πηγα βολτα, αλλα εσβησν τα λαμπακια του check και του smg και μπορεσαμε να ολοκληροσουμε ενα προγραμματισμο του κιβοτιου χωρις προβλημα. Μετα απ αυτο τον βάλαμε πισω στο αλλο Μ3 και ξαναβάλαμε τον δικό μου πισω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-08, 17:36
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Ο προγραμματισμος έγινε και θα γίνει μολις αποφασισω να παρω το smg control unit με διαγνωστικό της Autologic
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-11-08, 20:47
m52b33 Ο χρήστης m52b33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 60
m52b33 is on a distinguished road
αν μπορεσεις ξαναβαλε τον αλλο εγκεφαλο και παντομια βολτα πρωτα σαν κυρια και μετα λιγο γρηγορα !
και αν δες αναψει λαμακι! και αν πμορεσεις κανε προγραμματισμο τον δικο σου πανω στο αλλο αμαξι!

μπας και γλητωσεις τα λεφτα σου!

θα μου πεις γιατι ολη η φασαρια?
α> μπορει να εισαι στο οριο για συμπεκτη ! προφανως στραβος και οταν παε ινα δει το σημειο 0 δεν μπορει γιατι μια πατει μια οχι σε μια στροφη του βολαν!
και γιατο δεν μπορεις ναπρογραματισεις!
β>μπορει οντως να θελεις εγκεφαλο!
εχεις εκτυπωμενη την διαγνωση απο την bmw?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-11-08, 16:09
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Εχω παραγγειλει δισκο-πλακα-ρουλεμαν και ειμαι στο ψαξιμο και για το κομπιουτερ απο Αγγλια ή Αμερικη μπας και βρω κατι πιο φτηνό. Θα τα αλλαξω όλα να εχω το κεφαλι μου ήσηχο.
Την αντιπρωσοπια την έχω παρατησει γιατι δεν ξερουν τι τους γινεται και δεν ΄λεω υπερβολές. Και πως να ξερουν αφου εδω στην Κύπρο εχουμε μια και μοναδικη αντιπροσωπια και ποτε τους δεν καταφεραν να πουλησουν ενα αμαξι Μ ?
Τωρα με την εισοδο της Κυπρου στην Ευρωπη εχουμε γεμισει με Μ3 και Μ6 μεταχειρισμένα απο Αγγλια οπως ειναι και το δικό μου. Στο δικό μου να τους αφησω να κανουν πειραματα και να μαθουν τεχνη? Δεν υπαρχει περιπτωση, αν και με τον διευθυντη έχω αριστες οικογενιακες σχεσεις.
Ασε που στα εξαρτηματα μας πιανουν τον κολο ( μονοπωλιο ) . Μου βρηκες το κομπουτερακι 800 ευρω ( και σε ευχαριστώ πολύ ), 1300 έχει εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-11-08, 18:45
m52b33 Ο χρήστης m52b33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 60
m52b33 is on a distinguished road
προσεξε μονο μην παρεις εγκεφαλακι σασμαν απο USA , δεν θα σου κανει την δουλεια σου !
και τζαμπα τα λεφτα σου !
τον συμπλεκτη ποσο τον βρηκες? 437,74ε τιμη bmw, για luk πολυ λιγοτερα!
τις εκτυπωσεις απο την bmw τις εχεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.