Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-03-10, 19:26
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αυτοκίνητο ΕΙΧΕ πρόγραμμα το οποίο ξηλώθηκε πάραυτα με το σκεπτικό να καίει 95άρα (έφυγα από τα 100 άλογα και πήγα στα 300, δεν θα μου έλειπαν τα 5 παραπάνω), αλλά αποτύχαμε! Τώρα φοράει το "μαμά" τσιπ 100% γιατί το τοποθέτησα ξανά εγώ ο ίδιος στον εγκέφαλο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται πως στο διαγνωστικό δεν βγαίνει τίποτα (δεν είχα και ενδείξεις για κάτι τέτοιο εξάλλου) και πως το αυτοκίνητο είναι μαμά, όσο ξέρω τουλάχιστον, χωρίς πρόγραμμα μόνο με ένα φίλτρο και ένα τελικό, φυσικά άνευ σημασίας και τα δύο.
....
Όσα 46άρια Μ ξέρω (2-3, μην φανταστείτε και πολλά) βάζουν 95άρα και όλα καλά.. Στον S50 τι γίνεται είναι το θέμα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-10, 20:36
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Όσα 46άρια Μ ξέρω (2-3, μην φανταστείτε και πολλά) βάζουν 95άρα και όλα καλά.. Στον S50 τι γίνεται είναι το θέμα..
Ο S50 δουλεύει με 95άρα κανονικά. Και παρουσιάζω επιχειρήματα:

1) Υπήρχε για λίγο καιρό S50 σε φιλικό πρόσωπο, τον ρώτησα και έβαζε πάντα κανονική βενζίνη χωρίς κανένα πρόβλημα.

2) Ο S50 πρωτοεμφανίστηκε πολλά χρόνια πριν βγει στην αγορά η 100άρα βενζίνη!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-10, 20:52
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
τέλεια... (λέμε τώρα)
το επόμενο βήμα? τι στο καλό να κάνω για να καίω απλή χωρίς πρόβλημα? Έχω απογοητευτεί.. Αρκετοί είναι καλοί στο να αλλάζουν λάδια, να ερμηνεύουν σωστά τα σφάλματα στο διαγνωστικό, να βρίσκουν τι "χτυπάει". Εδώ τι κάνουμε?
(το ενδεχόμενο να το κυκλοφορήσω προσεκτικά για 100-200-300 χλμ ΜΕ πειράκια μπας και στρώσει πως το βρίσκετε? Εμένα με ανατριχιάζει..)
Πάντως μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα αν υπάρχει θέμα adaptation σε αυτόν τον εγκέφαλο και πως (αν) γίνεται reset.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-03-10, 20:53
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
οταν αλλαξες προγραμμα στο αμαξι και εβαλες το μαμα ενιωσες καποια διαφορα?

πιστευω οτι ακομα δεν τρεχει με το μαμα προγραμμα... δε γινεται να βαραει πυρακια ετσι ... εκτος κι αν ολα τα χλμ που εχει κανει εινια πολυ ζορισμενα...
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-03-10, 20:58
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
όχι δεν ένιωσα αλλά δεν είμαι και κριτήριο. Από τα 100 άλογα πήγα στα 300 και σε 10 μέρες στα 295. Και να υπήρχε διαφορά, σιγά μην την καταλάβαινα Και εγώ δεν το βρίσκω καθόλου λογικό, αλλά τι να υποθέσω τη στιγμή που έβαλα ο ίδιος το "μαμά" τσιπ μέσα στον εγκέφαλο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-03-10, 21:56
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
τι να πω... κουμπωσε κι ενα εγκεφαλο απο μαμα μ3 να δεις τι θα γινει.

αν εχεις παλι πυρακια το ψαχνεις αλλιως.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-03-10, 23:34
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Να υποθέσω οτι προανάφλεξη έχει μόνο ζεστό??
(όταν είναι κρύο απουσιάζουν τελείως???)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-03-10, 09:17
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να πω... κουμπωσε κι ενα εγκεφαλο απο μαμα μ3 να δεις τι θα γινει.
Δεν έχω στο συρτάρι μου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Να υποθέσω οτι προανάφλεξη έχει μόνο ζεστό??
(όταν είναι κρύο απουσιάζουν τελείως???)
Δεν το έχω προσέξει, περνάει κάτι από το μυαλό σου? Να το κοιτάξω?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-03-10, 09:44
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Εχεις βαλει μαμα προγραμμα και χτυπαει πειρακια??
Μου φαινεται αρκετα δυσκολο με 95 οκτανια τη στιγμη που ο εγκεφαλος παει πισω το advance με τους kock sensors που διαθετει.
Εαν το μοτερ σου ειναι καθαρο μεσα στο θαλαμο καυσης , τα μπουζι στην απαιτουμενη ψυχροτητα και εχεις και μαμα προγραμμα μηπως δεν ειναι τελικα πειρακια?
Αλλα εσυ το συνδιαζεις με την καταργηση της 100αρας ενω ο θορυβος μπορει να προερχεται απο αλλου?
Για καλο και για κακο θα σου προτεινα να βαλεις εναν wideband , σε κανενα dyno (οπου αν χτυπαει θα δεις κατι κατσαρες γραμμες στο γραφημα) ,να δεις μιγμα.ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ειναι κατα τη γνωμη μου απιθανο με μαμα εγκεφαλο και 95οκτανια να χτυπαει.
Πηγαινε σε dyno να δεις και ποσα εχασες.
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-03-10, 11:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Εμένα μου μπαίνουν λίγο άσχετα-απλά πράγματα στο μυαλό, αν όντως χτυπάει πυράκια με 95άρα βενζίνη...

Αρχικά, αν έχει ο εγκέφαλος προσαρμοστεί πλήρως στην 100άρα, με 5χλμ οδήγηση θα πρέπει να έχει αλλάξει χαρτογράφηση ήδη αν χτυπήσει πυράκια.

Αυτά που μου περνούν από το μυαλό μετά από αυτό είναι:

1. Λάθος/χαλασμένα μπουζί.
2. Κανένα τρύπιο σωληνάκι υποπίεσης ή βουλωμένα μπεκ (υπέρφτωχα μίγματα).
3. Χαλασμένος knock sensor (δεν διορθώνει).


Για να φταίει μηχανικό μέρος (π.χ. πιστόνι, μπιέλα ή οτιδήποτε άλλο) είναι μακράν αδύνατο αφού με 100άρα δουλεύει κανονικά. Κάτι περιφερειακό είναι, αν είναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.