Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-09-04, 13:47
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
το ιδιο

το ιδιο προβλημα εχω και εγω (compact 1600cc 16v)
περιεργο??

οταν ειναι κρυα τα φρενα ειναι μια χαρα,οταν τα ζεστανω στο τελειωμα του φρεναρισματος (15 μετρα)πριν το φαναρι, κανει σαν να εχω στραβομενους δισκους και θορυβο σαν να μην εχω τακακια (σαν ακουμπανε τα σιδερα).
στο πρωτο μεγαλο σερβις 22000 με αλλαξανε τακακια (και δισκους στην εγγυηση)"γιατι ηθελαν αλλαγη"μου ειπαν.
ps τα πρωτα τακακια ειχαν "ψωμι" για 4000χλμ ακομα.

μετα απο 10000 που ξαναεφτασαν τα τακακια στην μεση ξανα τα ιδια!!!
παω στον αρχιμηχανικο της bmw και μου λεει οτι τα τακακια της bmw ειναι οικολογικα και δεν περιεχουν προσμιξεις με αμιαντο και αλλα υλικα,και για αυτο κανουν τον "φυσιολογικο" θορυβο.

τωρα στα 43000 θα τα αλλαξω με aftermarket δισκους και τακακια πιο μαλακα (και ας αλλαζω καθε 12000χλμ)
εστι και αλλιως ποτε δεν κραταγαν τα τακακια 22000 χλμ σε κανενα αλλο αμαξι μου(αρα σημαινει οτι της bmw ειναι αρκετα "σκληρα")κανει και πατουρα (νυχακι)στον δισκο σε τοσα λιγα χλμ.

απλα δεν ξερω τι μαρκα να παρω και τι τακακια?

και το παραδοξο ειναι, οτι απο πολλους εχω ακουσει, πολυ καλα λογια για τους δισκους της bmw.

τωρα που εχουν ξαναστραβωσει ,αξιζει να αγορασω παλι τους γνησιους και απλα να βαλω πιο μαλακα και πιο καλα τακακια??τωρα δεν εχω και εγγυηση!!!!!
sorry για το μεγαλο post αλλα....
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-04, 13:56
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Οι μαμά δίσκοι της BMW είναι Zimmerman και τα τακάκια Textar! Όπως καταλαβαίνεις έξω θα τα βρείς αρκετά φθηνότερα από τα original και είναι το ίδιο πράγμα. Αν θέλεις τίποτα στείλε μου PM είναι γνωστός μου ο αντιπρόσωπος!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-04, 15:58
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Nick, ama oi diskoi den einai diatroitoi egkarsia den yparxei bouito. Sta E 36 kai stis compact tis idias seiras oi stantar mantemenies diskoplakes stravonane poly efkola kai kradazane sto endono frenarisma. Nomizo omos pos pleon sthn E 46 seira afta ta provlimata den yparxoun pia.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-09-04, 08:02
Το avatar του χρήστη Brown
Brown Ο χρήστης Brown δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2004
Μηνύματα: 122
Brown is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo
...Sta E 36 kai stis compact tis idias seiras oi stantar mantemenies diskoplakes stravonane poly efkola kai kradazane sto endono frenarisma.
Στα 3 χρόνια που είχα την δικιά μου Ε36 316, με τους απλούς δίσκους, ποτέ δεν μου στράβωσαν και ποτέ δεν είχα κραδασμούς. Πειραματίστικα με τακάκια και είδα, ότι τα μαλακά κρατάνε λίγο, σε νορμάλ οδήγηση είναι πολύ καλά, αλλά άμα ανέβαιναν οι ρυθμοί, έπεφτε η αντοχή τους. Έτσι τοποθέτησα, λίγο πιό σκληρή πάστα (Pagged δεν θυμάμαι αν γράφεται έτσι). Βελτιώθηκε αρκετά, αλλά όχι όσο θα ήθελα και υπήρχε η σκέψη αναβάθμισης των φρένων, γιατί μην ξεχνάμε και το βάρος των αυτοκινήτων μας, το οποίο δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο.
Να προσθέσω επίσης ότι οι δίσκοι ήταν Ate.
__________________
Σπύρος
Vanos και ξερό ψωμί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Brown : 03-09-04 στις 10:59
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-09-04, 10:29
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
και Εγώ από τους εγοστασιακούς δίσκους δεν είχακανένα παράπονο!Τώρα έχω τους Brembo χρυσή σειρα τρυπητούς(από το εργοστάσιο τρυπητούς,όχι έδώ...) και δεν είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση σε συνδυασμό με τα Ferodo premier (απλά).στην επόμενη αλλαγή θα βάλω DS2500
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-09-04, 10:43
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Όσο αστείο και να ακούγεται, έχω ακούσει οτι οι Brembo που περιγράφεις (οι χρυσοί) στραβώνουν πιο εύκολα απο τους Zimmerman (δηλ. τους μαμά)
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-09-04, 13:11
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
ευχαριστω.

mpower σε ευχαριστω σε 2000χλμ θα χρειαστω την βοηθεια σου!!!!
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-09-04, 10:05
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
1) Ο κραδασμός προέρχεται από στραβούς δίσκους....τους έχω αλλάξει ήδη μία φορά (εγγύηση) πρίν 1 χρόνο περίπου....ακόμα υπάρχει ένας ελαφρός κραδασμός στα ζεστά φρεναρίσματα απο πολλά χιλιόμετρα...αυτό δεν το γλιτώνουμε...είναι συνδυασμός του διάτρητου δίσκου και των τακακιών....όταν οι ταχύτητες είναι μεγάλες, η πίεση του αέρα απο τις τρύπες της δισκόπλακας στο τακάκι είναι μεγάλη....λίγο να έχει στραβώσει η δισκόπλακα, λίγο να έχει φαγωθεί το τακάκι ανομοιόμορφα, ορίστε ο κραδασμός μας....αυτά!

2) Ο προβληματισμός του Strax για τις τάπες των αεραγωγών είναι σωστός. Όντως αν ανοιχτεί η τάπα απο την πλευρά του οδηγού, ο αέρας που θα πηγαίνει στο φιλτροκούτι θα είναι μεν ο ίδιος σε όγκο (διότι ο κινητήρας ότι ζητήσει θα το πάρει) αλλά θα έχει μικρότερη ταχύτητα. Αυτό δεν είναι και τόσο καλό βέβαια και οι επιπτώσεις του φαίνονται στα πολλά χιλιόμετρα....Τι κάνεις λοιπόν για να τα έχεις όλα? Εγώ τουλάχιστον έβγαλα τη τάπα για να έχω καλύτερη ψύξη στα φρένα και αύξησα τη ταχύτητα του αέρα εισαγωγής απο την άλλη είσοδο, βάζοντας το σύστημα της Gruppe M, το οποίο δημιουργεί φαινόμενο Ram Air (βίαιη επιτάχυνση του αέρα). Έτσι έχω το ίδιο αποτέλεσμα με το εργοστασιακό σύστημα εισαγωγής αλλά έχω κερδίσει πολύ καλύτερη ψύξη των φρένων.

Ελπίζω να μην σας κούρασα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-09-04, 10:17
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo
Sta E 36 kai stis compact tis idias seiras oi stantar mantemenies diskoplakes stravonane poly efkola kai kradazane sto endono frenarisma.
Και στην δικία μου Ε36 έχουνε στραβώσει οι δίσκοι 2 φορές....σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή να βάλω της ΑΤΕ, Powerdiscs. Έτσι και αλλιώς η ΑΤΕ είναι και επίσημος προμηθευτής της BMW (τουλάχιστον ήταν παλιά...οι δαγκάνες μου είναι ΑΤΕ).

Γενικά πιστεύω οτι οι 4-κύλινδρες Ε36 έπρεπε να έχουν αεριζόμενους δίσκους μπροστά....τεσπα, και έτσι καλά είναι τα φρένα της.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-09-04, 11:00
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Εγώ τελικά αφαίρεσα και τις 2 τάπες από τη μέσα μεριά των αεραγωγών και σε δοκιμή που έκανα κατεβαίνοντας βουνό δεν εμφανίστηκα πάλι το φαινόμενο του κραδασμού.΄Το πρόβλημα ήταν απλά ότι δε ψυχόντουσαν οι δίσκοι. Τώρα, σε σχέση με την ταχύτητα του του αέρα στο φιλτροκούτι, θα με ενδιέφερε να έχω περισσότερα στοιχεία για το τι εξάρτημα απαιτείται, αν και δεν έχω δοκιμάσει το αυτοκίνητο σε μεγάλες ταχύτητες απότην ώρα που έβγαλα τις τάπες. Αν είχα να διαλέξω πάντως θα προτιμούσα καλή ψύξη στα φρένα.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.