Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-12, 18:35
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Βελτίωση S14

Καλησπέρα,
ευτυχής πλέον κάτοχος ενος Ε30 με S14 , είμαι προβληματισμένος , πρώτον αν αξίζει τον κόπο η βελτίωση αυτού του κινητήρα και δεύτερον , θεωρώντας δεδομένο πως ο κινητήρας βελτιώνεται, απορώ γιατί κανείς δεν ασχολείται με τον κινητήρα αυτό.

Δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να τον βάλω σε κάποιο 2002 και να βάλω 6κυλινδρο στο Ε30 , αν ήθελα θα έπαιρνα 6κύλινδρο από την αρχή. Ο στόχος μου είναι 220 άλογα.

Πιστευω πως ειναι εφικτός ο στόχος με άγραφο και εκκεντροφόρους.
Σε δευτερη φάση όταν θα χρειαστεί μέταλλα θα το κάνω 2300 από 2000.

Θα αναρωτηθέιτε γιατί να παιδευτώ για να βγάλω 220 άλογα την στιγμή που με τα μισά λεφτά θα τα έβγαζα πανεύκολα από ενα 3500 από 735...αλλά είναι άλλο πράγμα να ακούς το 4πετάλουδο να ουρλιάζει ενώ όσοι δεν ξέρουν αναρωτιούνται γιατί κανει έτσι το 316...
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-12, 20:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
ευτυχής πλέον κάτοχος ενος Ε30 με S14 , είμαι προβληματισμένος ,
1) πρώτον αν αξίζει τον κόπο η βελτίωση αυτού του κινητήρα
2) και δεύτερον , θεωρώντας δεδομένο πως ο κινητήρας βελτιώνεται,
απορώ γιατί κανείς δεν ασχολείται με τον κινητήρα αυτό.
3) Ο στόχος μου είναι 220 άλογα.
4)Πιστευω πως ειναι εφικτός ο στόχος με άγραφο και εκκεντροφόρους.
5) Σε δευτερη φάση όταν θα χρειαστεί μέταλλα θα το κάνω 2300 από 2000.

Θα αναρωτηθέιτε γιατί να παιδευτώ για να βγάλω 220 άλογα την στιγμή που
6) με τα μισά λεφτά θα τα έβγαζα πανεύκολα από ενα 3500 από 735...
αλλά είναι άλλο πράγμα να ακούς το 4πετάλουδο να ουρλιάζει ενώ όσοι δεν ξέρουν αναρωτιούνται γιατί κανει έτσι το 316...
Επειδή είμαι σπασικλας..
Εχεις 6000 ευρώ? καλώς, θα έχεις 210 άλογα.
Δεν έχεις, ξέχασε το..
Με άγραφο και εκκεντροφόρο, όχι άλογο, ούτε στραγάλι δε θα πάρεις..
Θέλεις υποχρεωτικά υπερκυβισμό, και τέλος της συζήτησης εδω..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-12, 20:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Και εδώ οι αγορές σου..
http://www.metricmechanic.com/produc...ngines/m3-s14/
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-12, 20:47
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είμαι σπασικλας..
Εχεις 6000 ευρώ? καλώς, θα έχεις 210 άλογα.
Δεν έχεις, ξέχασε το..
Με άγραφο και εκκεντροφόρο, όχι άλογο, ούτε στραγάλι δε θα πάρεις..
Θέλεις υποχρεωτικά υπερκυβισμό, και τέλος της συζήτησης εδω..
Δεν συμφωνώ,
ο κινητήρας αυτός όπως είναι, ο δίλιτρος ,δεν είναι πάνω από 170 άλογα. Ελευθερώνοντας την αναπνοή και αλλάζοντας τα ρεύματα πάει στα άλογα που υποτίθεται πως βγάζει. Τσεκαρισμένο. Οι εκκεντροφόροι είναι το επόμενο βήμα ίσως παράλληλα με τον υπερκυβισμό που θα γίνει έτσι και αλλιώς. Το κόστος είναι μεγάλο δεν διαφωνώ, ούτε υποστήριξα το αντίθετο. Στο εξωτερικό τα διλιτρα S14 φτάνουν ως τα 240 άλογα. Για εμένα είναι ενα ενδιαφέρον project. Mακροπρόθεσμο βέβαια.
Ο DTA S40 Pro έρχεται σε πρώτη φάση και βλέπουμε...
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-12, 20:50
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εδώ οι αγορές σου..
http://www.metricmechanic.com/produc...ngines/m3-s14/
δεν ειναι ενδεικτικό το ότι ο mm Βγαζει 210 άλογα με 8500 δολλάρια
στον Μ10 ζητάει 5500 δολλάρια για να βγάλει 155 άλογα από υπερκυβισμένο στα 2200 που εδω με τα μισά λεφτά τα βγάζουμε από τα 1600...
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-12, 22:12
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είμαι σπασικλας..
Εχεις 6000 ευρώ? καλώς, θα έχεις 210 άλογα.
Δεν έχεις, ξέχασε το..
Με άγραφο και εκκεντροφόρο, όχι άλογο, ούτε στραγάλι δε θα πάρεις..
Θέλεις υποχρεωτικά υπερκυβισμό, και τέλος της συζήτησης εδω..
νομιζω κι εγω πως εισαι λαθος. Δε θελει υποχρεωτικα υπερκυβισμο.

Σιγουρα αυτο που δεν μπορει να αλλαξει πολυ ειναι το ποσο της ροπης καθως ο κινητηρας ειναι ηδη αρκετα πουσαρισμενος. Ομως αν με εκκεντρα μετατοπισει το μεγιστο της ροπης σε περισσοτερες στροφες τοτε θα παρει αλογα, και μαλιστα αρκετα επειδη ο κινητηρας εχει καλες προοπτικες να στροφαρει ψηλα, ακομα και 8500-9000σαλ (με τα σχετικα μπαξιματα)


Με το καλο αν το αποφασισεις! Ειμαστε ολο αυτια


ΥΓ με υπερκυβισμο παιρνει αμεσως ροπη, αρα και αλογα, το προφανες. Το θεμα ειναι τι κανει με τα υπαρχοντα στροφαλο-πιστονια-κορμο


κι επειδη αγαπαμε 320is

__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 21-08-12 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-08-12, 08:56
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Φιλος μου παντως με Μ3 Ε30 2.3,αφου παιδεψε το μυαλο του για το πως θα δυναμωσει λιγακι,εψαξε ιντερνετ,περιοδικα,εσπασε τα τηλεφωνα σε διαφορους βελτιωτες,αποφασισε οτι η λυση της αλλαγης μοτερ ηταν μονοδρομος.....Και φορεσε ενα μοτερ Maserati ghibli II 2.8 V6 biturbo για να'χει να πορευεται!!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-08-12, 10:08
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Εξαρτάται τι ζητάς, αν θες να πάς στα 280-300 άλογα η αλλαγή είναι μονόδρομος.
Ο S14 έχει περιθώρια βελτίωσης, επιμένω σε αυτό. Είχαμε στο παρελθόν φτιάξει εισαγωγή για weber 50άρια για τον S14 με dta ignition , τα πούλησα πακέτο πρίν το δοκιμάσουμε στο μοτέρ, είναι μια λύση που την έχω στο μυαλό μου, αλλά εκεί θα ακολουθήσω αυτό που λέει ο Τσάφ, όχι σε Ε30...
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-08-12, 10:36
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Γιαννη το ξερεις οτι μου αρεσει ο S14 αλλα πιστευω οτι τα 220-230 θα τα βαρεθεις γρηγορα. Οταν μιλαω για 6 cyl σε Ε30 δεν μιλαω ποτε για τιποτα χαρχαρομαντεμια απο 7αρες. Μιλαω παντα και μονο για S series μοτερ. Αnyway αμα πας για 6cyl θα βαλουμε εναν S54 με Alpha N και θα κανει παπαδες πανω στο 30αρι. Προχτες βγαλαμε το δευτερο γνησιο Ε36 Μ3 με S54. ΑΠΛΑ ΦΟΒΕΡΟ.
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-08-12, 10:46
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλος μου παντως με Μ3 Ε30 2.3,αφου παιδεψε το μυαλο του για το πως θα δυναμωσει λιγακι,εψαξε ιντερνετ,περιοδικα,εσπασε τα τηλεφωνα σε διαφορους βελτιωτες,αποφασισε οτι η λυση της αλλαγης μοτερ ηταν μονοδρομος.....Και φορεσε ενα μοτερ Maserati ghibli II 2.8 V6 biturbo για να'χει να πορευεται!!
Ο φίλος σου πρέπει να είναι από Ζάκυνθο ε??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται τι ζητάς, αν θες να πάς στα 280-300 άλογα η αλλαγή είναι μονόδρομος.
Ο S14 έχει περιθώρια βελτίωσης, επιμένω σε αυτό. Είχαμε στο παρελθόν φτιάξει εισαγωγή για weber 50άρια για τον S14 με dta ignition , τα πούλησα πακέτο πρίν το δοκιμάσουμε στο μοτέρ, είναι μια λύση που την έχω στο μυαλό μου, αλλά εκεί θα ακολουθήσω αυτό που λέει ο Τσάφ, όχι σε Ε30...
Εγώ πάντως που έκανα μια μικρή μελέτη για να το κάνω 2.5l το κουστούμι πήγαινε πάνω από 9000ευρώ.
Στροφαλομπιέλες, πιστόνια, βελτίωση κεφαλής, εκκεντροφόρους, αντλία λαδιού μηχανουργεία, εισαγωγή, προγραμματισμός.
Με αυτά τα λεφτά βάζεις S54 με εισαγωγή carbon και είσαι μαμά. Μπορείς να το κάνεις και 2.7 2.8 πάντως αλλά δεν θές να ξέρεις το κόστος. http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E30-M3...item3f175f2229
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.