Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-12-15, 20:41
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Βρες ένα "καθαρό" και καλοσυντηρημένο Diesel και πάρτο......δεν θα το μετανιώσης....δες την υπογραφή μου, ξέρω τι λέω....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-12-15, 23:21
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Αν αποφασίσεις και πας σε αέριο, καλύτερα να αγοράσεις ένα με βενζίνη και να κάνεις τη μετατροπή αφού το αγοράσεις με ένα επώνυμο σύστημα υγραερίου (1000-1500ε περίπου) έτσι θα έχεις ακόμα πιο ήσυχο το κεφάλι σου...
Χώρο η αλήθεια είναι ότι πιάνει αρκετό στο πορτ μπαγκάζ, αλλα καλό θα ήταν να ρωτήσεις για την τοποθέτηση στο χώρο της ρεζέρβας...γενικά το ρεζερβουάρ του γκαζιού είναι από σκληρό υλικό φτιαχμένο για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις εκρήξεων οπότε αν δώσει ο τεχνικός το ΟΚ δεν έχεις κάτι να φοβάσαι...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-12-15, 05:03
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Καλα μου παιδια,
Εχω να πω το εξής.
Η οικονομία ειναι ενας βασικός παράγοντας (ίσως ο βασικότερος όλων αυτήν την στιγμη) για το πιο αυτοκινητο καποιος θα αγοράσει.
Εχω να πω ομως το εξής, αν και ενα Χ3 καίει σιγουρα περισοτερα λίτρα απο ενα πετρελαιο και δεδομενου οτι η βενζίνη εχει πιο υψηλη τιμη απο το,πετρελαιο, εχω να σας αναφερω το εξής...

Ειναι λαθος η λογική να αγοράσεις ενα αυτοκινητο και να ξερεις εξαρχης οτι θα το μετατρέψεις. Πολλα θα ακουστούν οτι κάποιοι είχαν προβλημα, άλλοι παλι θα πουν οτι ουδεποτε είχαν προβλημα.
Η λογική ειναι λαθος.
Ειναι τελείως διαφορετικο να εχεις ενα αυτοκινητο το οποιο το ξερεις και να το μετατρέψεις σε υγραέριο, και τελείως διαφορετικο να αγοράσεις ενα για να ρο μετατρέψεις.
Άποψη μου ειναι να μην το πάρεις
Πάρε πετρελαιο.
Η αν δεν θες, πάρε βενζίνη και κρατά το βενζίνη.

Δεν λεω οτι θα σου βγαλει προβλημα.
Αντιθέτως.

Αλλα διαφωνώ με την λογική.

Υ.γ. Την επιλογη να βάλεις το αεριο στην ρεζέρβα δεν την σχολιάζω καν.τρομερη δέσμευση να ξερεις οτι οταν παθεις λάστιχο δεν θα μπορέσεις να πας πουθενα.
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harristheo : 03-12-15 στις 05:12 Αιτία: Συμπλήρωση
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-12-15, 10:09
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις την τρέλλα μου με τα αυτόματα!
Απλά το Χ3 2.0i δεν βγήκε ποτέ αυτόματο.
Από 2.5 και πάνω...
Το ξέρω! Μιλάω για το 2λιτρο Diesel.
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-12-15, 13:24
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρες ένα "καθαρό" και καλοσυντηρημένο Diesel και πάρτο......δεν θα το μετανιώσης....δες την υπογραφή μου, ξέρω τι λέω....
topmar και ποιος θα σου πει οτι το diesel που πουλαει δεν ειναι καθαρο????Την ειδα την υπογραφη σου... εχεις βαλει και παράλληλο εγκέφαλο ε? κανει δουλεια ή μουφα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αποφασίσεις και πας σε αέριο, καλύτερα να αγοράσεις ένα με βενζίνη και να κάνεις τη μετατροπή αφού το αγοράσεις με ένα επώνυμο σύστημα υγραερίου (1000-1500ε περίπου) έτσι θα έχεις ακόμα πιο ήσυχο το κεφάλι σου...
Χώρο η αλήθεια είναι ότι πιάνει αρκετό στο πορτ μπαγκάζ, αλλα καλό θα ήταν να ρωτήσεις για την τοποθέτηση στο χώρο της ρεζέρβας...γενικά το ρεζερβουάρ του γκαζιού είναι από σκληρό υλικό φτιαχμένο για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις εκρήξεων οπότε αν δώσει ο τεχνικός το ΟΚ δεν έχεις κάτι να φοβάσαι...
fourna καλα στο car δεν εχει τπτ αξιολογο με αεριο, αλλα αν ειχε γιατι να μην επερνα ενα ετοιμο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harristheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα μου παιδια,
Εχω να πω το εξής.
Η οικονομία ειναι ενας βασικός παράγοντας (ίσως ο βασικότερος όλων αυτήν την στιγμη) για το πιο αυτοκινητο καποιος θα αγοράσει.
Εχω να πω ομως το εξής, αν και ενα Χ3 καίει σιγουρα περισοτερα λίτρα απο ενα πετρελαιο και δεδομενου οτι η βενζίνη εχει πιο υψηλη τιμη απο το,πετρελαιο, εχω να σας αναφερω το εξής...

Ειναι λαθος η λογική να αγοράσεις ενα αυτοκινητο και να ξερεις εξαρχης οτι θα το μετατρέψεις. Πολλα θα ακουστούν οτι κάποιοι είχαν προβλημα, άλλοι παλι θα πουν οτι ουδεποτε είχαν προβλημα.
Η λογική ειναι λαθος.
Ειναι τελείως διαφορετικο να εχεις ενα αυτοκινητο το οποιο το ξερεις και να το μετατρέψεις σε υγραέριο, και τελείως διαφορετικο να αγοράσεις ενα για να ρο μετατρέψεις.
Άποψη μου ειναι να μην το πάρεις
Πάρε πετρελαιο.
Η αν δεν θες, πάρε βενζίνη και κρατά το βενζίνη.

Δεν λεω οτι θα σου βγαλει προβλημα.
Αντιθέτως.

Αλλα διαφωνώ με την λογική.

Υ.γ. Την επιλογη να βάλεις το αεριο στην ρεζέρβα δεν την σχολιάζω καν.τρομερη δέσμευση να ξερεις οτι οταν παθεις λάστιχο δεν θα μπορέσεις να πας πουθενα.
harris πιστευω δεν ειναι λαθος λογικη. κοιτα ειναι ενα θεμα οι μετατροπες, αλλα απο ολους εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα αν ειναι σωστος ο εγκαταστατης παντα. ολοι αυτο μου λενε......
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-12-15, 10:56
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Προφανώς η καλύτερη επιλογή είναι το Super καλοσυντηρημένο diesel. Αν είναι δε και super ευκαιρία ακόμα καλύτερα... Όμως επειδή η πραγματικότητα μπορεί να είναι πολύ διαφορετική νομίζω ότι έχεις τις εξής επιλογές:

1. Αν δεν θέλεις X3, αλλά ένα πολύ καλο και σωστά συντηρημένο BMW diesel τότε βλέπεις αυτό που λέει ο Topmar.

2. Αν θες ντε και καλά ένα X3 τότε οι επιλογές σου είναι δύο...

α) Shortάρεις τα Diesel που σου αρέσουν και τα ψάχνεις ενδελεχώς. Βρίσκεις το καλύτερο και αν σε παίρνει το παίρνεις. Μπορεί να καθυστερήσεις, γιατί τα Ελληνικά Diesel είναι ελάχιστα, όπως και ότι γενικά η ποιότητα του πετρελαίου -ιδιαίτερα της επαρχίας που κυκλοφορούσαν τα Ελληνικά diesel- είναι χάλια. Επίσης τα αυτοκίνητα εισαγωγής είναι κατά γενικό κανόνα χρέπια -όχι γιατί είναι εισαγωγής, αλλά γιατί αυτά επιλέγουν οι μαντράδες που τα φέρνουν- με πολλαπλά χιλιόμετρα από αυτά που γράφουν.

Οπότε θέλει προσοχή και πολύ πολύ καλό έλεγχο. Προφανώς θα πρέπει να πας όχι στην φθηνότερη λύση αλλά στην καλύτερη δυνατή, χωρίς πολλές επιλογές (εξοπλισμού κλπ) και χωρίς πολλές εναλλακτικές στη τιμή.

β)Η δεύτερη λύση είναι να Shortάρεις βενζίνες. Να βρεις το καλύτερο, να το ελέγξεις ενδελεχώς και να πάρεις το καλύτερο. Η γνώμη μου -αν επιλέξεις αυτό το δρόμο- είναι να το χρησιμοποιήσεις ένα διάστημα πριν την μετατροπή σε αέριο, να δεις αν τα οικονομικά σου δε σε παίρνουν με καταναλώσεις και συντήρηση και αν τότε θέλεις, να το μετατρέψεις εσύ σε αέριο. Μην αγοράσεις έτοιμο αέριο, δεν ξέρεις τι εγκατάσταση έχει κάνει ο προηγούμενος. Δεν είναι μόνο θέμα ασφάλειας, είναι θέμα προβλημάτων που θα σου βγάλει στην πορεία... Η ρεζέρβα στο δικό μου αυτοκίνητο ήταν και η μοναδική λύση. Δεν ξέρω που την έχει το X3, αν είναι εκεί που είναι το E46, γενικά δεν έχεις θέμα να χτυπηθεί από κάτω. Άλλωστε νομίζω ότι η πιθανότητα να χτυπήσεις εκεί το αυτοκίνητο ξεπερνάει τις off road δυνατότητες του X3 έτσι και αλλιώς.

Τέλος, όπως έγραψα και παραπάνω έχω κάνει 80Κ χιλιόμετρα με το E46 μου, αλλά το δικό μου ήταν έτσι και αλλιώς με 170Κ όταν το μετέτρεψα. Ήταν ένα αυτοκίνητο που έχει περάσει εδώ και καιρό το μέσο της ζωής του, οπότε δεν είχα να χάσω τίποτα. So far so good, έχω γλυτώσει περισσότερα από 5000€ σε καύσιμο (χωρίς την εγκατάσταση) και γενικά ότι πρόβλημα αντιμετωπίζω είναι της ηλικίας του οχήματος. Όμως αυτά αφορούν το δικό μου αυτοκίνητο και το σκυλίσιο Μ43Β19 κινητήρα του... Δεν ξέρω τι παίζει με τους άλλους κινητήρες σε βάθος χρόνου...

Στη θέση σου θα έψαχνα ένα διάστημα για καλό Diesel Χ3 και αν δεν έβρισκα θα πήγαινα στη λύση της βενζίνης... Θέλει ποοοολύ ψάξιμο όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-12-15, 11:52
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
φιλε tsalin σωστα τα λες, το θεμα μου ειναι οτι εχω μια 116 που ειναι πρωτο χερι δικο μου, και ενα ζ3 , απλα το θεμα ειναι οτι αλλαξαν οι ''προδιαγραφες'' μου , και πρεπει να μετακινιθω σε αυτοκινητο με μεγαλυτερους χωρους και σε πιο off road καταστασεις. Δεν θελω να δωσω κανενα απο τα αυτοκινητα μου γιατι ειναι καλοσυντηριμενα και παρα πολυ προσεγμενα, και δεν θελω ουτε να τα χαρισω και να κανω καποιον ''τσαμπα μαγκα'', αλλα πρεπει. Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι μην αφησω 2 απροβληματιστα αυτοκινητα και καταληξω να βαραω το κεφαλι μου με το diesel Χ3 .......
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-12-15, 12:08
trueno Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-09-2009
Μηνύματα: 80
trueno is on a distinguished road
Nα πω και εγω δυο λόγια για Το Χ3.
Εχω το δίλιτρο μοντελο 2009 το facelift. Αυτό το αυτοκίνητο το έχω ερωτευθεί. Ναι ,δεν είναι γρήγορο, αλλά ούτε και αργό, από θέμα οδήγησης δε είναι απόλαυση. Ο κινητήρας είναι απλά επαρκής , αλλά πολυ καλύτερος από οτι θα περίμενε κανείς για τα 150 άλογά του , λόγω valvetronic. Στην Εθνική κρατάει ανετα ταχύτητες 150 -170 χλμ/ωρα και μάλιστα ο κινητήρας αρχίζει να ακούγεται μετά τα 150.
Στις στροφές όλα τα λεφτά , το τιμόνι του κορυφαίο σε αίσθηση , χωρίς τον παραμικρό τζόγο, δεν ελαφρώνει ποτέ ακόμα και στα πολλά χιλιόμετρα. Μπαίνει σε στροφή με 180 και το τιμόνι του είναι τόσο σαφές και ακριβές όσο στα 80 . Η λειτουργία του κινητήρα πολύ "γλυκια" και smooth. Tα φρενα του είναι το μόνο σημείο που δεν με εντυπωσιάζει. Κάνουν απλά τη δουλειά τους , χωρίς να ξεχωρίζουν σε κάτι όπως κάνει π.χ το μπροστινο συστημα , το κιβώτιο και η μετάδοση. Τριγμοί απλά ανύπαρκτοι στα 70000 κμ που εχω κανει , ακομα και σε χωματόδρομο. Απίστευτα καθισματα , δεν πιάνεσαι ποτέ και με τίποτα, και είναι και τα απλά...τι έχουν βάλει μεσα δεν ξερω...
Το κιβώτιο απόλαυση. Ακρίβεια και αίσθηση ανευ προηγουμένου. Μόνο όσοι έχουν ηδη BMW θα καταλάβουν.
Συμπερασματικά πιστευω ότι για μια οικογένεια είναι ιδανικό αυτοκίνητο, αν μπορείς να αντέξεις τα τελη χρήσης. Ταξιδεύεις αρχοντικά με απόλυτη ασφάλεια , και πας και σε κανένα χωματόδρομο χωρίς να κινδυνεψεις να το σπάσεις .
Ενα θα σας πω..πριν ενα μηνα περίπου το εβαλα αγγελία , μου έδωσαν 21.000 Ευρώ , ταλαντεύτηκα λίγο αλλά τελικά δεν άντεξα να το δώσω....Καθε φορα που το οδηγώ , το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει άλλο! Οσο για το ντίζελ , πολύ ροπή αλλά έχω ακούσει για δαπανηρές ιστορίες με τα ελληνικα πετρελαια...
Καλορίζικο ότι και αν πάρεις , να είσαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-12-15, 12:46
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα πω και εγω δυο λόγια για Το Χ3.
Εχω το δίλιτρο μοντελο 2009 το facelift. Αυτό το αυτοκίνητο το έχω ερωτευθεί. Ναι ,δεν είναι γρήγορο, αλλά ούτε και αργό, από θέμα οδήγησης δε είναι απόλαυση. Ο κινητήρας είναι απλά επαρκής , αλλά πολυ καλύτερος από οτι θα περίμενε κανείς για τα 150 άλογά του , λόγω valvetronic. Στην Εθνική κρατάει ανετα ταχύτητες 150 -170 χλμ/ωρα και μάλιστα ο κινητήρας αρχίζει να ακούγεται μετά τα 150.
Στις στροφές όλα τα λεφτά , το τιμόνι του κορυφαίο σε αίσθηση , χωρίς τον παραμικρό τζόγο, δεν ελαφρώνει ποτέ ακόμα και στα πολλά χιλιόμετρα. Μπαίνει σε στροφή με 180 και το τιμόνι του είναι τόσο σαφές και ακριβές όσο στα 80 . Η λειτουργία του κινητήρα πολύ "γλυκια" και smooth. Tα φρενα του είναι το μόνο σημείο που δεν με εντυπωσιάζει. Κάνουν απλά τη δουλειά τους , χωρίς να ξεχωρίζουν σε κάτι όπως κάνει π.χ το μπροστινο συστημα , το κιβώτιο και η μετάδοση. Τριγμοί απλά ανύπαρκτοι στα 70000 κμ που εχω κανει , ακομα και σε χωματόδρομο. Απίστευτα καθισματα , δεν πιάνεσαι ποτέ και με τίποτα, και είναι και τα απλά...τι έχουν βάλει μεσα δεν ξερω...
Το κιβώτιο απόλαυση. Ακρίβεια και αίσθηση ανευ προηγουμένου. Μόνο όσοι έχουν ηδη BMW θα καταλάβουν.
Συμπερασματικά πιστευω ότι για μια οικογένεια είναι ιδανικό αυτοκίνητο, αν μπορείς να αντέξεις τα τελη χρήσης. Ταξιδεύεις αρχοντικά με απόλυτη ασφάλεια , και πας και σε κανένα χωματόδρομο χωρίς να κινδυνεψεις να το σπάσεις .
Ενα θα σας πω..πριν ενα μηνα περίπου το εβαλα αγγελία , μου έδωσαν 21.000 Ευρώ , ταλαντεύτηκα λίγο αλλά τελικά δεν άντεξα να το δώσω....Καθε φορα που το οδηγώ , το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει άλλο! Οσο για το ντίζελ , πολύ ροπή αλλά έχω ακούσει για δαπανηρές ιστορίες με τα ελληνικα πετρελαια...
Καλορίζικο ότι και αν πάρεις , να είσαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς!!

Ευχαριστω trueno, μαλλον με βλεπω για το βενζινοκινητο!!!! Τα φοβαμαι τα πετρελαια τελικα με αυτα που διαβαζω ... εχω βρει 2-3 στο car απλα ειναι απο μαντρα... και δεν ξερω πως να το διαχειριστώ .....
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-12-15, 12:59
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW S1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω trueno, μαλλον με βλεπω για το βενζινοκινητο!!!! Τα φοβαμαι τα πετρελαια τελικα με αυτα που διαβαζω ... εχω βρει 2-3 στο car απλα ειναι απο μαντρα... και δεν ξερω πως να το διαχειριστώ .....
Εάν πιστεύεις στις νεράϊδες, πίστεψε και ότι ακούς για τα πετρέλαια.....το έχω στην Ελλάδα από το Δεκ 2009 και 70.000ΚΜ και δουλεύει ρολόϊ.....μην ακούς π@π@ριές φίλε...
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.