Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-07-07, 15:50
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Επίσης πριν κρίνουμε τον άλλο ας κρίνουμε πρώτα τον εαυτό μας. Ανάφέρομαι σε οσους έχουν αυτοκίνητο με καταλύτη! Μην τρέχετε να κρίνετε καποιον απο εδώ μέσα. Εσείς έχετε έλέγξει την απόδοση του καταλύτη σας? Έχετε προβεί σε αντικατάσταση του σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστη? Και τέλος είστε σίγουροι ότι το να καίει ένα αυτοκίνητο παλιας τεχνολογίας αμόλυβδη (χωρίς καταλύτη) ριπαίνει περισσοτερο απο το να καίνει ΜΟΛΥΒΔΩΜΕΝΗ βενζίνη? Ξέρετε τι είναι ο Μόλυβδος?
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-07-07, 15:53
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Ρε Στέργιο έχεις δεί τι βγάζει ο Μ10 όταν καίει αμόλυβδη? έχεις σταθεί κοντά στο αυτοκίνητο? τι διάολο, για 10 λεπτά στο λίτρο? δηλ. το δικό μου αυτοκίνητο που όταν καίει αμόλυβδη βγάζει καρκίνο και με σούπερ είναι εντάξει, μήπως έχει πρόβλημα? Εχετε μετρήσει καυσαέρια εσείς με τα μη καταλυτικά που καίτε αμόλυβδη?
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-07-07, 16:05
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Γιάννη δεν θα έγραφα τιποτε αν πριν δεν είμουν σίγουρος για αυτά που λέω!
Σημερα βενζίνη με μόλυβδο δεν κυκλοφορεί! Κυκλοφορεί μονο αμολυβδη και LRP δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου! Η LRP είναι αμόλυβδη με ένα λιπαντικό προσθετο! Γιατί δεν θέλετε να καταλαβετε ότι καποιοι κοροιδεύουν κάποιους και δεν ειναι για τα 10 λεπτά στο λίτρο!
Αλλα ακομη και αν λειτουργήσουμε με οικολογική συνήδηση είναι πολύ πιο οικολογικό ένα αυτοκίνητο παλιας τεχνολογίας να καίνει αμολυβδη παρά super! Πιστεψε με ο μόλυβδος ως βαραίο μεταλλό ευθύνεται πολύ περισσότερο για καρκίνο απο τους αρωματικούς υδρογονάνθρακες της αμόλυβδης. Και όσο για τα καυσαέρια εγώ με αμόλυβδη έχω χαμηλότερα καυσαέρια απ ότι με super και φυσικά με βενζίνη απο το ίδιο πρατήριο!
Ρε παιδιά κάποια πράγματα δεν είναι όπως μας τα παρουσιάζουν καποιοι σχετικοι ή άσχετοι! Πριν ένα χρόνο εγώ είχα ανοίξει το σχετικό thread και πριν το ανοίξω έψαξα πολύ. Υπάρχουν σχετικά thread και σε άλλα club που λένε τα ίδια! Έχω ψάξει και σε καποιες αλλες βάσεις δεδομένων που δεν θέλω να αναφέρω δημόσια που λένε αυτά που υποστηρίζω! ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα παρακινουσα κοσμο στο να κάνει κάτι που βλάπτει όλους μας.
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-07-07, 16:12
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s_goudis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη δεν θα έγραφα τιποτε αν πριν δεν είμουν σίγουρος για αυτά που λέω!
Σημερα βενζίνη με μόλυβδο δεν κυκλοφορεί! Κυκλοφορεί μονο αμολυβδη και LRP δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου! Η LRP είναι αμόλυβδη με ένα λιπαντικό προσθετο! Γιατί δεν θέλετε να καταλαβετε ότι καποιοι κοροιδεύουν κάποιους και δεν ειναι για τα 10 λεπτά στο λίτρο!
Αλλα ακομη και αν λειτουργήσουμε με οικολογική συνήδηση είναι πολύ πιο οικολογικό ένα αυτοκίνητο παλιας τεχνολογίας να καίνει αμολυβδη παρά super! Πιστεψε με ο μόλυβδος ως βαραίο μεταλλό ευθύνεται πολύ περισσότερο για καρκίνο απο τους αρωματικούς υδρογονάνθρακες της αμόλυβδης. Και όσο για τα καυσαέρια εγώ με αμόλυβδη έχω χαμηλότερα καυσαέρια απ ότι με super και φυσικά με βενζίνη απο το ίδιο πρατήριο!
Ρε παιδιά κάποια πράγματα δεν είναι όπως μας τα παρουσιάζουν καποιοι σχετικοι ή άσχετοι! Πριν ένα χρόνο εγώ είχα ανοίξει το σχετικό thread και πριν το ανοίξω έψαξα πολύ. Υπάρχουν σχετικά thread και σε άλλα club που λένε τα ίδια! Έχω ψάξει και σε καποιες αλλες βάσεις δεδομένων που δεν θέλω να αναφέρω δημόσια που λένε αυτά που υποστηρίζω! ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν θα παρακινουσα κοσμο στο να κάνει κάτι που βλάπτει όλους μας.

Το έχεις μετρήσει? Αν βάλεις διπλά θα δουλεύει? Η super είναι αμόλυβδη με πρόσθετο υποκατάστατο μόλυβδου. Η αμόλυβδη που βάζεις στο αυτοκίνητο σου αναπτύσει υψηλότερες θερμοκρασίες μέσα στο θάλαμο καύσης και θα το πάρεις το μοτέρ στο χέρι κάποια στιγμή και θ απορείς γιατί λιώσανε τα μέταλλα. Και έχει και διαφορετικό ειδικό βάρος που επίσης επηρεάζει την λειτουργία του κινητήρα σου.
Το ότι υπάρχουν αντίστοιχα threads και σε άλλα φόρα δεν λέει κάτι Στεργιο. Πήγαινε κάτσε πίσω από το αυτοκίνητο σου και μύρισε λιγο τα καυσαέρια, για να καταλάβεις την διαφορά.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-07-07, 16:19
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Εχω μετρήσει τα καυσαέρια και είναι χαμηλώτερα! Για τα διπλα δεν γνωρίζω και δεν μποροώ να απαντήσω! Το οτι μυρίζει η αμόλυβδη είναι λογικό αφού κάθε αρωματικός υδρογονάνθρκας που καίγεται μυρίζει! Όπως μυρίζει και η super μόνο που τα λιπαντικά υποκατάστατα καιόμενα καλύπτουν τη μυρωδιά των αρωματικών υδρογονανθρακών!
Γιάννη δεν ανοιξα αυτό το thread επέιδη υπάρχουν αντίστοιχα και σε άλλα forum αλλα επέιδη όταν μου πρότεινε κάποιος να χρησιμοποιώ αμόλυβδη (η μόνη σχέση που έχει ο συγκεκριμένος με το αυτοκίνητο είναι να το οδηγάει) με έβαλε στη πρίζα και άρχισα να ψάχνω και κατέληξα στο συγκεκριμενο συμπέρασμα! Φυσικά δεν έψαξα σε άλλα forum αλλα σε βάσεις δεσομένων που έχουν σχέση με τα καύσιμα!
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-07-07, 16:30
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Κοίταξε, το τι θέλει να κάνει ο καθένας με το αυτοκίνητο του δεν με αφορά. Υπάρχουν αντίστοιχες μελέτες που αποδυκνείουν ότι η χρήση αμόλυβδης σε συμβατικούς κινητήρες είναι ιδιαίτερα επιβλαβής για το περιβάλλον και επιβαρύνει την λειτουργία αυτών σε ορισμένες περιπτώσεις. Επειδή λοιπόν αν πάθω καρκίνο, θα είναι μεγάλη μ@λ#κία να τον έχω προκαλέσει εγώ στον εαυτό μου, βάζω σούπερ στα συμβατικά και αμόλυβδη στα καταλυτικά. Την καραμέλα ότι πρόκειται για κόλπο του μάρκετινγκ δεν την τρώω, γιατί η σούπερ ως αμόλυβδη με υποκατάστατο μόλυβδου υπάρχει από την δεκαετία του 80 στις ΗΠΑ. Δεν είναι καινούργια ανακάλυψη. Και έχει διαφορά στην απόδοση, και στις εκπομπές καυσαερίων. Και παράλληλα στα αυτοκίνητα με καρμπυρατέρ όπου το ειδικό βάρος του καυσίμου παίζει ρόλο έχεις πέρα από την μειωμένη απόδοση, αυξημένες φθορές στο σύστημα τροφοδοσίας.
Τέλος πάντων επειδή δεν έχω καμία όρεξη να τσακώνομαι για τα αυτονόητα, έτσι τα θεωρώ εγώ, κάντε ότι θέλετε, βάλτε και πετρέλαιο. Δεν τρέχει τίποτα. Ολα ίδια είναι.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-07-07, 16:38
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Ουτε και εγώ έχω όρεξει να τσακωθώ με καποιον απο εδώ μέσα αν και το να διαφωνει καποιος δεν σημαίνει ότι τσακώνετε! και πολύ περισσοτερο μαζί σου γιάννη που όπως φαίνεται μόνο το θέμα τον βενζινών μας φέρνει αντιμέτοπους!
Τέλος πάντων μπορεί να ασχολήθηκα με το συγκεκριμενο thread αλλά δεν έχω σκοπό να συνεχίσω τη δημόσια αντιπαράθεση!
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-07-07, 18:39
Το avatar του χρήστη Rezaf
Rezaf Ο χρήστης Rezaf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 143
Rezaf is on a distinguished road
να πω ότι με καλύψατε?
Όχι.
πήρα κάποιες ιδέες με το τι παίζει περίπου.
Απλά ρε παιδιά.
Super LRP στην θες/niki έχει 2-3 βενζινάδικα.

Μια φορα άναψε ρεζέρβα στο κέντρο και έπρεπε να γυρίσω ως τον φοίνικα να βάλω super LRP.

Με αποτέλεσμα να φάω καμια 5 λίτρα μονο για να πάω στο βενζινάδικο.

Το θέμα είναι ότι όταν πήρα το αμάξι από την ακινησία και είπα να το φτιάξω.Επειδή ανέβαζε θερμοκρασία ο πατέρας μου το έκανε "πλανιαρισμα" κεφαλής και δώσαμε ένα σορό λεφτά.
Τον έλεγα να αλλάξουμε μοτέρ αλλα δεν με άκουγε.Τώρα όμως η super LRP έχει εξαφανιστεί σχεδόν.Και τώρα κατάλαβε το λάθος του που δεν με άφησε να αλλάξουμε μοτέρ.

Αυτό που με είπε είναι.
Μπάζε αμόλυβδη και άμα σπάσει έσπασε θα βάλουμε άλλο μετά.

Aσχετα από όλα αυτά.Έχω ακούσει από πολλούς.Ότι τα παλιά αμάξια που έκαιγαν super LPR άμα κάνουνε κάποια χιλιόμετρα και ανοίξουνε τα μέταλλα τους.Τότε δεν έχουνε πρόβλημα από την αμόλυβδη.

Εμενα το μοτέρ μου τώρα έχει κοντά 270.000 και από τότε που έβαλα αμόλυβδη έχω παρατήρηση ότι έχει ποιο ομαλά ανοίγματα στο γκάζι.Χωρίς να με κάνει κάτι τρύπες στην ροπή.


Δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη μελέτη.Περίμενα και περιμένω να ακούσω από εδώ κάτι.
Δεν άνοιξα το topic για να μαλώσουμε.Απλά να πει ο καθένας τα πιστεύω του.
Ούτε και εγώ είμαι υπέρ του καρκίνου αλλα όπως και να το κάνουμε τα πάντα είναι καρκινογόνα.

Τώρα άμα γυρίσουνε πολύ και μου πούνε e ρε Mal βάζεις αμόλυβδη χωρίς καταλύτη.Μπορώ να πω πολύ απλά και εσύ ρε φιλε τι καπνίζεις διπλα μου?

το θέμα είναι αυτή που ξέρουνε να πούνε κάνα 2 πράγματα παραπάνω να μάθουμε και αυτή που δεν ξέρουμε.
__________________
http://index.hu/cikkepek/totalcar/ka...18899webff.jpg
Πωλούνται μηχανισμοί για ηλεκτρικά παράθυρα μαζί με τα τζαμια για m40.
η ανταλλάσσονται μονο με τους μηχανισμούς για e30
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-07-07, 07:54
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
s goudis γιατι δεν ποσταρεις το παλιο θρεντ?εκει τα λεει ολα.αν τα διαβασεις φυσικα.το συμπερασμα που εβγαλα εγω:καλυτερα αμολυβδη χωρις καταλυτη,παρα μολυβδομενη στο ιδιο οχημα και παρα lrp στο ιδιο οχημα .η τελευταια περιπτωση μαλλον ειναι και οτι χειροτερο.διαβαστε .......................
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-07-07, 12:08
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Φίλε stauros772000 φυσικά τα έχω διαβάσει και φυσικά έχω ψάξει και σε άλλες βάσεις δεδομένων πριν δημιουργήσω το πρώτο thread. Προτιμότερο είναι ο φίλος Rezaf να ανατρέξει σε αυτό και να αποφασίσει μόνος του το τι θα κάνει με το αυτοκίνητο του! Δεν μου αρέσει να "ξήνω παλιές πληγες" και δεν μου αρέσει να ανεβάζω τους τόνους εδώ μέσα! Είμαστε μια παρέα που μας ενώνουν πολλά και δεν πρέπει να μας χωρίζει τίποτε!
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.