Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-16, 21:34
BootsLoader Ο χρήστης BootsLoader δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-10-2016
Μηνύματα: 5
BootsLoader is on a distinguished road
Θέμα με Cabrio 318i

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήσκω. Είμαι καινούργιος εδώ και είναι το πρώτο μου ποστ.
Το φόρουμ είναι φοβερό και βρήκα πολλά πράγματα για το αυτοκίνητο που δεν είχα ιδέα. Έχω ένα θέμα όμως που δεν το βρήκα πουθενά πρόχειρο οπότε είπα να ρωτήσω και να μου δώσετε τα φώτα σας.

Το αμάξι είναι E36 318i Cabrio του 97. Η κουκούλα είναι εντελώς αυτόματη ( ηλεκτρονική ) με μηχανισμό. Το θέμα είναι ότι το αμάξι το είχε ο θείος μου πριν το πάρω εγώ (πρόσφατα δλδ) και ήταν 2 χρόνια στάσημο. Που και που το έβαζε μπρος δλδ. Με αποτέλεσμα το αμάξι λογικό να βγάλει πολλά προβλήματα τα οποία τα έφτιαξα δόξα τον θεό και το αμάξι λειτουργεί .

Η τσέπη μου όμως δεν φτάνει να φτιάξω και την κουκούλα της οποίας ο μηχανισμός δεν δουλεύει, μιας και μπαίνει χειμώνας είπα να το αφήσω για το επόμενο καλοκαίρι, με τον καιρό όμως άρχισε να ακούγεται ένας πολύ σπαστικός ήχος πίσω εκεί που είναι ο μηχανισμός μάλλον, λες και χτυπάνε δύο σιδεράκια μεταξύ τους. Πραγματικά μου έχει σπάει τα νεύρα. Υπάρχει κανένας τρόπος να ανοίξω το καπάκι του μηχανισμού χειροκίνητα να δω τι τρέχει, μήπως μπορώ να κάνω κάτι με αυτό τον σπαστικό ήχο? Τουλάχιστον μέχρι να το πάω για φτιάξιμο γιατί μάλλον δεν το γλυτώνω για φέτος.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων φυσικά, ελπίζω να μην σας κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-16, 15:42
BootsLoader Ο χρήστης BootsLoader δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-10-2016
Μηνύματα: 5
BootsLoader is on a distinguished road
Τελικά είναι τόσο δύσκολο ε? :P
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-16, 15:52
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Δεν είναι καθόλου δύσκολο.
Θα σου γράψω τα προφανή.
Το πιο πιθανό είναι να χρειάζεσαι μοτέρ.
Αν όμως δεν πας σε κάποιο συνεργείο που να γνωρίζει δεν θα έχεις σωστή διάγνωση.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-16, 16:10
BootsLoader Ο χρήστης BootsLoader δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-10-2016
Μηνύματα: 5
BootsLoader is on a distinguished road
Κοίταξε προς το παρών αυτό που θέλω δεν είναι να κάνω την κουκουλα να δουλέψει αλλά να δω τι έχει λασκάρει πίσω στον μηχανισμό και ακούγεται τόσο σπαστικά. Απο εκεί και πέρα εάν μπορώ να σταματήσω κάπως αυτό τον ήχο ( να πιάσω αυτό που έχει λασκάρει ) για να κάνω την δουλειά μου χωρίς να μου σπάνε τα νεύρα, τουλάχιστον μέχρι να το πάω σε κάποιον ειδικό.

Στην ουσία αυτό που θέλω είναι να ανοίξω το καπάκι που έχει τους μηχανισμούς του κάμπριο απο κάτω, εάν κάποιος θα μου δώσει τα φώτα του θα με βοηθήσει πάρα πολύ. Το ευχαριστιέμε πολύ το αμάξι, αλλά αυτός ο ήχος είναι πολύ σπαστικός. Σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία πάει σε ειδικό το αμάξι για να γίνει και σωστή δουλειά.

Όπως και να έχει ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-16, 16:21
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Δες αν κάποιο από τα παρακάτω video σε βοηθήσει









__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-16, 16:37
BootsLoader Ο χρήστης BootsLoader δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-10-2016
Μηνύματα: 5
BootsLoader is on a distinguished road
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα βίντεο. Νομίζω πως το τελευταίο είναι αυτό που θα μου λύσει το πρόβλημα. Θα δοκιμάσω αργότερα να δω τι και πως και θα γυρίσω να κάνω ένα ποστ με τα αποτελέσματα .

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-16, 17:23
BootsLoader Ο χρήστης BootsLoader δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-10-2016
Μηνύματα: 5
BootsLoader is on a distinguished road
Λοιπόν έκανα μια προσπάθεια να ανοίξω μόνος μου την κουκούλα, αλλά έχω μικρό θεματάκι το οποίο είναι το εξής : Εμένα η κουκούλα μου είναι φουλ αυτόματη. Στο τελευταίο βίντεο λέει πως στις φουλ αυτόματες κουκούλες χρειάζεσαι ένα εργαλείο για να μπορέσεις να τις ανοίξεις.

Εμένα μπροστά μπροστά έχει ένα πλαστικό και μια βίδα ( λέει πως είναι για emergency κτλ ) , ξεβίδωσα την βίδα αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω τι πρέπει να κάνω απο εκεί και πέρα για να ξεκλειδώσει η κουκούλα ( απο την μπροστά μεριά ) Έψαξα στο youtube για κανένα σχετικό βίντεο αλλά δεν βρήκα τίποτα. Γενικά όλα τα υπόλοιπα τα κατάλαβα κανονικά εκτός απο αυτό.

Επίσης αν την ξεκλειδώσω και κάνω την δουλειά μου μετά λογικά κλειδώνει κανονικά πάλι έτσι?

Παρακάτω βάζω και μια φώτο για να μπορείς να καταλάβεις καλύτερα τι θέλω να σου πω.
Συγνώμη αν κούρασα :P

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-16, 09:03
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Καλημέρα,

Στις σελίδες 38-43 θα δεις λειτουργεί αλλά και πως ανοίγει η οροφή με πρόβλημα.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf 1998_e36manual.pdf (3,51 MB, 8 εμφανίσεις)
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.