Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-11-16, 19:09
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Πήγα το αυτοκίνητο σήμερα για επαναπρογραμματισμο και διερεύνηση του θέματος με την αναλογία καυσίμου σε συνεργείο bmw που ο ηλεκτρολόγος με έπεισε πως ήξερε την λειτουργία του ν43. Μετά από επαναπρογραμματισμο στην τελευταία έκδοση(που ήδη είχε) πάλι δούλευε στοιχειομετρικα και μου είπε ο ηλεκτρολόγος πως προφανώς έχει καταργηθεί από την bmw μέσω αναβάθμισης του software η λειτουργία φτωχού μιγματος και η μόνη περίπτωση να δουλέψει φτωχά είναι επαναφορά στην πρώτη έκδοση του κάτι το οποίο μου πρότεινε να το αποφύγω. Αν ισχύει αυτό υποθέτω πως άδικα αλλάζουμε πλέον τον αισθητήρα νοξ καθώς δεν προκαλεί κάποια δυσλειτουργία. Καλό θα ήταν βέβαια για να έχουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα να είχαμε μέτρηση μιγματος και απο άλλο αυτοκίνητο με ν43 μοτέρ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-16, 10:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anthropas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα το αυτοκίνητο σήμερα για επαναπρογραμματισμο και διερεύνηση του θέματος με την αναλογία καυσίμου σε συνεργείο bmw που ο ηλεκτρολόγος με έπεισε πως ήξερε την λειτουργία του ν43. Μετά από επαναπρογραμματισμο στην τελευταία έκδοση(που ήδη είχε) πάλι δούλευε στοιχειομετρικα και μου είπε ο ηλεκτρολόγος πως προφανώς έχει καταργηθεί από την bmw μέσω αναβάθμισης του software η λειτουργία φτωχού μιγματος και η μόνη περίπτωση να δουλέψει φτωχά είναι επαναφορά στην πρώτη έκδοση του κάτι το οποίο μου πρότεινε να το αποφύγω. Αν ισχύει αυτό υποθέτω πως άδικα αλλάζουμε πλέον τον αισθητήρα νοξ καθώς δεν προκαλεί κάποια δυσλειτουργία. Καλό θα ήταν βέβαια για να έχουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα να είχαμε μέτρηση μιγματος και απο άλλο αυτοκίνητο με ν43 μοτέρ
Αυτό που ο άλλος ξέρει, αλλά εικάζει μου αρέσει πάρα πολύ..
Δεν μπορεί να αλλάξει το software η bmw και να μην λειτουργεί ο κινητήρας σύμφωνα με τα πρότυπα EURO που έχει πάρει έγκριση τύπου..
Εκτός αν ξαναπεράσει τον έλεγχο των καυσαερίων και λάβει έγκριση τύπου εκ νέου για τον κινητήρα με τα νέα καυσαέρια στην ίδια κλάση με πρίν..
Αν όχι, αλλάζει αυτομάτως και ο τύπος του κινητήρα.
Συνεπώς θα είναι υποχρεωμένη να προβεί σε αντικατάσταση κινητήρων ή συστήματος εξατμίσεων σε όλα το οχήματα που έχει πουλήσει με αυτό το μοτέρ αλλάζοντας ταυτόχρονα και τις άδειες κυκλοφορίες σε όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν.
Οπως καταλαβαίνεις, μια τέτοια εικασία με τέτοιες προεκτάσεις, είναι λάθος ακόμα και να ξεστομίζεται απο έναν μηχανικό.
Φτωχά δουλεύει ο κινητήρας σου μόνο όταν το φορτίο στον κινητήρα είναι ελάχιστο.
Πράγμα που δεν μπορείς να ανακαλύψεις παρά μόνο όταν είσαι σε μεγάλη κατηφόρα
και πιέζεις ελάχιστα το πετάλ του γκαζιού..
Τονίζω ξανα.
Ο Νοχ είναι εκεί για συγκεκριμένο λόγο, δείχνεις να μη το έχεις καταλάβει.
Οταν τα καυσαέρια σου είναι υπέρθερμα, έχεις σωματίδια. Αυτά πρέπει να ελεγχθούν και να σταματήσουν με κάποιον τρόπο.
Αυτός είναι ο τρόπος.
Μέτρηση μείγματος με αμάξι στην ράμπα μην περιμένεις άδικα..
Δεν θα δείς τίποτε διαφορετικό απο το στοιχειομετρικό και τέλος..
Η μόνη περίπτωση μη στοιχειομετρικής καύσης εν στάση είναι όταν το όχημα είναι κρύο.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-11-16, 15:09
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Αφορμή για να ψάξω όλη αυτή την ιστορία ήταν να βρώ τον λόγο για τον οποίο πρέπει να αλλάξω τον nox και ποιά οφέλη θα έχω. Αυτό που διαπίστωσα με μετρήσεις στην πορεία και όχι σε ράμπα είναι πως δεν υπήρξε καμία αλλαγή στην λειτουργία του αυτοκινήτου πριν και μετά την αλλαγή.
Αν έχει καταργηθεί η λειτουργία φτωχού μίγματος απο την αλλαγή software δεν μπορώ να το ξέρω απλώς ανέφερα τα όσα μου είπε ο τεχνικός. Η μόνη επιβεβαίωση σε αυτό θα ήταν να γυρίσω το software σε προηγούμενη έκδοση(που δεν το θεωρώ σωστό) και τότε να δουλέψει φτωχά. Συμφωνώ και εγώ σε αυτό που λες και μου φαίνεται ακραίο να έχει γίνει αυτή η αλλαγή αλλά χωρίς να ξέρω αν όντως αλλάζει κατηγορία euro η κατα πόσο αλλάζουν τα καυσαέρια δεν μπορώ να το αντικρούσω με βεβαιότητα.
Σχετικά με την φτωχή λειτουργία δεν έχω λόγο να διαφωνήσω με αυτό που λες για το ελάχιστο φορτίο καθώς δεν είμαι μηχανικός αλλά στο άρθρο που επισύναψα σε προηγούμενο ποστ δείχνει φτωχότερο μίγμα του στοιχειομετρικού από μηδενικό φορτίο μέχρι και σχεδόν 60% engine load. Δεν γνωρίζω την αξιοπιστία του άρθρου απλώς το αναφέρω.
Εν κατακλείδι μένω με το αυτοκίνητο να δουλεύει ως έχει αφού δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα και αφήνω τις αναζητήσεις φτωχού μίγματος στην άκρη. Σε ευχαριστώ rapid_fast για τον χρόνο και τις γνώσεις που προσέφερες για ένα θέμα που είναι κάπως εξειδικευμένο ακόμα και για συνεργεία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-16, 11:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anthropas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφορμή για να ψάξω όλη αυτή την ιστορία ήταν να βρώ τον λόγο για τον οποίο πρέπει να αλλάξω τον nox και ποιά οφέλη θα έχω. Αυτό που διαπίστωσα με μετρήσεις στην πορεία και όχι σε ράμπα είναι πως δεν υπήρξε καμία αλλαγή στην λειτουργία του αυτοκινήτου πριν και μετά την αλλαγή.
Αν έχει καταργηθεί η λειτουργία φτωχού μίγματος απο την αλλαγή software δεν μπορώ να το ξέρω απλώς ανέφερα τα όσα μου είπε ο τεχνικός. Η μόνη επιβεβαίωση σε αυτό θα ήταν να γυρίσω το software σε προηγούμενη έκδοση(που δεν το θεωρώ σωστό) και τότε να δουλέψει φτωχά. Συμφωνώ και εγώ σε αυτό που λες και μου φαίνεται ακραίο να έχει γίνει αυτή η αλλαγή αλλά χωρίς να ξέρω αν όντως αλλάζει κατηγορία euro η κατα πόσο αλλάζουν τα καυσαέρια δεν μπορώ να το αντικρούσω με βεβαιότητα.
Σχετικά με την φτωχή λειτουργία δεν έχω λόγο να διαφωνήσω με αυτό που λες για το ελάχιστο φορτίο καθώς δεν είμαι μηχανικός αλλά στο άρθρο που επισύναψα σε προηγούμενο ποστ δείχνει φτωχότερο μίγμα του στοιχειομετρικού από μηδενικό φορτίο μέχρι και σχεδόν 60% engine load. Δεν γνωρίζω την αξιοπιστία του άρθρου απλώς το αναφέρω.
Εν κατακλείδι μένω με το αυτοκίνητο να δουλεύει ως έχει αφού δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα και αφήνω τις αναζητήσεις φτωχού μίγματος στην άκρη. Σε ευχαριστώ rapid_fast για τον χρόνο και τις γνώσεις που προσέφερες για ένα θέμα που είναι κάπως εξειδικευμένο ακόμα και για συνεργεία.
Στο δρόμο, σε κατηφόρα, τί σου δείχνει..
Σε δρόμο, σε ευθεία, που δεν έχει ανηφόρα ούτε κατηφόρα και πάς σταθερά με τάσεις
να χάνεις χιλιόμετρα, τί σου δείχνει?
(στις συνθήκες που σου λέω, 100% δεν έχεις στοιχειομετρική καύση)
Το θέμα είναι, πόσο γρήγορα το πιάνει το πρόγραμμα παρακολούθησης που έχεις?
Ποιό είναι το sampling rate? Μήπως σου δείχνει μέσο όρο ας πούμε?
Βλέπεις διαφορά στο μείγμα / κύλινδρο?
Ας πούμε, κατά την επιτάχυνση, ΚΑΘΕ κύλινδρος έχει διαφορετικό φορτίο, γιατί
κάθε θάλαμος είναι διαφορετικός και κάθε καυση διαφορετική..
Για παράδειγμα, στο δικό μου που κοιτούσα ρελαντί, είχε διαφορά στροφών απο κύλινδρο
σε κύλινδρο που έφτανε μέχρι 25 στροφές.
Εχει τέτοια δυνατότητα όμως το πρόγραμμα που έχεις?>
Οταν το αμάξι είναι απολύτως κρύο και βάζεις μπρός, τί σου δείχνει το πρόγραμμα σου?
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτό..
Μπορείς να μου ανεβάσεις ένα screenshot?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-11-16, 18:40
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Δε μου δείχνει ξεχωριστά σε κάθε κύλινδρο. Σε κατηφόρα με ελάχιστο γκάζι μέχρι AFR(m)=15,10 μου έδειξε αλλά δεν μπόρεσα να το βγάλω. Πάντως επειδή τελευταία το παρατηρώ συνεχώς το AFR(c) δεν περνάει το 14.8 ποτέ. To AFR(m) μόνο όταν αφήνω γκάζι
Τα screenshots που έβγαλα είναι
04.45 : Στο ρελαντί με ζεσταμένο κινητήρα
55.12 : Σε κατηφόρα με ταχύτητα χωρίς να πατάω γκάζι και στροφές στον κινητήρα πάνω απο 2000
20.56 : Στο ρελαντί με κρύο κινητήρα
AFR(c) είναι το command και AFR(m) είναι το measured
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2016-11-05 16.04.45.jpg (262,6 KB, 12 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2016-11-05 15.55.12.jpg (263,3 KB, 10 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2016-11-05 12.20.56.jpg (259,5 KB, 9 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-11-16, 11:03
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ο άλλος ξέρει, αλλά εικάζει μου αρέσει πάρα πολύ..
Δεν μπορεί να αλλάξει το software η bmw και να μην λειτουργεί ο κινητήρας σύμφωνα με τα πρότυπα EURO που έχει πάρει έγκριση τύπου..
Εκτός αν ξαναπεράσει τον έλεγχο των καυσαερίων και λάβει έγκριση τύπου εκ νέου για τον κινητήρα με τα νέα καυσαέρια στην ίδια κλάση με πρίν..
Αν όχι, αλλάζει αυτομάτως και ο τύπος του κινητήρα.
Συνεπώς θα είναι υποχρεωμένη να προβεί σε αντικατάσταση κινητήρων ή συστήματος εξατμίσεων σε όλα το οχήματα που έχει πουλήσει με αυτό το μοτέρ αλλάζοντας ταυτόχρονα και τις άδειες κυκλοφορίες σε όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν.
Οπως καταλαβαίνεις, μια τέτοια εικασία με τέτοιες προεκτάσεις, είναι λάθος ακόμα και να ξεστομίζεται απο έναν μηχανικό.
Φτωχά δουλεύει ο κινητήρας σου μόνο όταν το φορτίο στον κινητήρα είναι ελάχιστο.
Πράγμα που δεν μπορείς να ανακαλύψεις παρά μόνο όταν είσαι σε μεγάλη κατηφόρα
και πιέζεις ελάχιστα το πετάλ του γκαζιού..
Τονίζω ξανα.
Ο Νοχ είναι εκεί για συγκεκριμένο λόγο, δείχνεις να μη το έχεις καταλάβει.
Οταν τα καυσαέρια σου είναι υπέρθερμα, έχεις σωματίδια. Αυτά πρέπει να ελεγχθούν και να σταματήσουν με κάποιον τρόπο.
Αυτός είναι ο τρόπος.
Μέτρηση μείγματος με αμάξι στην ράμπα μην περιμένεις άδικα..
Δεν θα δείς τίποτε διαφορετικό απο το στοιχειομετρικό και τέλος..
Η μόνη περίπτωση μη στοιχειομετρικής καύσης εν στάση είναι όταν το όχημα είναι κρύο.
+1000000
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.