Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 21-02-10, 23:26
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ισως η ζημια που ειχε το λαστιχο ηταν τοση ωστε να σου στραβωσει τη ζαντα και να κανει και θορυβο. Ολη τη δουλεια σε ενα σκασμενο rft την κανει το πλαινο του. Αν αυτο τωρα εχει χαλασει τοτε δε 'δουλευει' σωστα. Εμενα δεν εκανε τον παραμικρο θορυβο ουτε η ζαντα επαθε τιποτα, αλλα τα πλαινα του λαστιχου ηταν αθικτα.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 05-03-10, 17:36
George s Ο χρήστης George s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 11
George s is on a distinguished road
Kαλησπέρα λεβέντες μου, έχω το 116 και έχω μια απώρεια.
Έχει ζάντες 17αρες οι μπροστινές είναι 7 ίντσες και οι πίσω 7,5 ίντσες
205/50/17 πίσω 225/45/17 θέλω να βάλω 225/45/17 και στα εμπρός.
Η ζάντες εμπρός των 7 ιντσών χωράνε το 225 σε φάρδος?
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 05-03-10, 18:19
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Καλύτερα να μείνεις στις αρχικές διαστάσεις ελαστικών.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 20-04-13, 03:35
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Για να μην ανοίξω νέο Thread, ανανεώνω αυτό.

θέλω να αλλάξω τα ελαστικά μου του 116i Ε87 του 2009.

-Διάσταση 195/55/16 - η μαμά διάσταση δηλαδή.
-Δείκτης ταχύτητας Η
-Run Flat

Τονίζω ότι μιλάω μόνο για τα παραπάνω χαρακτηριστικά - αυστηρά.

Τι προτέινετε ως καλύτερα ανεξαρτήτως τιμής;

Χρειάζομαι ασφάλεια (φυσικά!), καλή διάρκεια ζωής (δεν θέλω πολύ μαλακό - όσο μαλακό είναι τελοσπάντων το RF) και κατά τα άλλα ότι χρειαζόμαστε όλοι...
Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, καθώς δεν "το πατάω" το αμάξι.

γενικά σκεφτόμουν Dunlop sp sport 01 , αλλά μου λέτε για εντυπώσεις απο άλλα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ guys!

Υ.Γ. θεωρείτε πολύ αρνητικό να αντικατασταθούν τα ελαστικά αυτή την περίοδο? Ποια τα μειονεκτήματα?
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 20-04-13, 06:35
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
τα sp sport 01 είναι τα καλύτερα για το τρόπο οδήγησης σου κατα τη γνώμη μου
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 20-04-13, 09:51
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
αν μεινεις σε ρανφλατ , νομιζω οτι αυτα που διαλεξες μαζι με goodyear efficient grip η' excellence που δεν ειμαι σιγουρος αλλα πρεπει να ειναι καινουριο ειναι τα καλυτερα για την χρηση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 20-04-13, 15:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Επιτελους καταφερα και αλλαξα τα λαστιχα μου καθως τα παλια Bridgestone Potenza rft, ειχαν ξεπερασει κατα πολυ τα ορια φθορας τους και ειχαν καταντησει επικινδυνα, προσφυση μηδεν, γλιστρημα παντου, ισως το μοναδικο καλο αλλα και παλι επικινδυνο ηταν οτι μπορουσα να κανω και κανα παντηλικι ακομα και σε στεγνο δρομο και με καλη ασφαλτο λες και ειχα πολλαπλασια δυναμη και ροπη, γενικα τ αμαξι δε παταγε καθολου καλα. Μετα απο πολυμηνη αναζητηση σε λαστιχαδες, ιντερνετ κλπ κι ενω ειχα αποφασισει να ξαναβαλω rft πιο πολυ για λογους ασφαλειας μη μεινω πουθενα λογω ελλειψης ρεζερβας, τελικα κατεληξα να βαλω συμβατικα. Οι λογοι ειναι οτι τα λαστιχα που ηθελα να βαλω, Goodyear ή Dunlop ή Continental rft, ειτε δεν εβγαιναν στους δεικτες και τις διαστασεις που τα ηθελα, ειτε απλα δεν τα εφερναν στην Ελλαδα. Bridgestone και Pirelli δεν ηθελα να ξαναβαλω και ηταν τα μοναδικά rft που εβρισκα που να ταιριαζουν σε διαστασεις και δεικτες.
Τελικα ακομα και στα συμβατικα που εβαλα και παλι ανεβηκα δεικτες ταχυτητας και φορτιου καθως δεν εβγαιναν με τους 'μαμα' δεικτες που ειχαν τα 1ης τοποθετησης λαστιχα του αυτοκινητου.
Το περιεργο και δυσευρετο με τα δικα μου λαστιχα ειναι οτι εχουν μικρο δεικτη ταχυτητας για 17αρα ζαντα συν ακομα χειροτερα οτι ειναι κι ασσυμετρες μπρος πισω... 205/50/17V μπροστα και 225/45/17V πισω και δεν εβρισκα με τιποτα τετοια και rft πλην των Potenza...

Τελικα εβαλα τα Goodyear Efficient Grip HP συμβατικα με δεικτη ταχυτητας W.

Λογω καταλληλων 'γνωριμιων' τα πηρα 417 γιουρο ενω ενδεικτικα τα Ποτενζα ρφτ τα εβρισκα καλυτερη τιμη 600 και αντιστοιχα συμβατικα Conti 550, σε μεγαλο λαστιχαδικο.

Πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες, επιτελους ησυχια στην οδηγηση! Πολυ ησυχα λαστιχα για τα πελματα τους, γλιστρημα μεχρι τωρα δεν εχω διακρινει παρα το οτι ειναι φρεσκα, φρεναρισμα καλο και το σημαντικοτερο σταματησε τ αμαξι να κοπαναει και να τριζει ακομα κι οταν περναω απο λακουβες αλλα μεχρι και γραμμες του τραμ που με τα ρφτ νομιζα οτι θα σπασει τ αμαξι! Aπλα πηρα κι ενα τρομπακι να το χω στο πορτ μπαγκαζ για παν ενδεχομενο, μακρυα απο μας...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 20-04-13, 16:47
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
ελα ρε γιαννη χαθηκες!
λοιπον καλα εκανες και εβαλες τα Goodyear Efficient Grip,ειναι καλα λαστιχα απο οτι εχω ακουσει!και εγω για εκει προσανατολιζομαι μετα τα μαμα Goodyear ρανφλατ που εχω τα οποια για ρανφλατ, ειναι καλα.

περιμενω μετα απο αρκετα χιλ. να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου ξανα !προς το παρον ηθελα να σε ρωτησω εσενα που εχεις γραψει τοσα χιλιομετρα ,ειναι τοσο εμφανης η διαφορα των συμβατικων με τα ρανφλατ στην ανεση ,οπως περιγραφεις?γιατι μερικοι λενε οτι στον ασσο ε87-81 δεν καταλαβαινεις και πολλα με την αλλαγη!
οσον αφορα την συμπεριφορα του αυτοκινητου σε τιμονι,στροφες κ.λπ. τι εντυπωσεις εχεις?

εγω παντως σε ταξιδια εκτος πολης θα επαιρνα και μια ρεζερβα αναγκης(αν παω σχεδον αδειος).αφρους και τετοια δεν τα πολυ εμπιστευομαι και εγω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 21-04-13, 14:31
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ναι χαθηκα οντως ελειπα ταξιδια με τη δουλεια κλπ ειχα και κατι τρεξιματα με το σπιτι, τεσπα...

Τωρα στο θεμα μας με τα λαστιχα:

Μαμα ειχε Πιρελι ρφτ, απαραδεκτα για Ελληνικους δρομους, χειμερινα ειχα χρησιμοποιησει Conti winter contact rft, απλα τελεια λαστιχα για Β Ευρωπη και βαρυ χειμωνα με παγους χιονια κλπ, μετα τα μαμα Πιρελι εβαλα συμβατικα Conti, καλα λαστιχα μαλακα, καλα στη βροχη αλλα τ αμαξι επαιρνε κλισεις ηταν πιο μαλακο και λιγοτερο απολυτο. Ειχα κι ενα σκασιμο που με αφρο δεν εκανα δουλεια, καταφερα να χαλασω το κομπρεσερακι εχασα μισο απογευμα προσπαθωντας να φουσκωσω το λαστιχο και τελικα με πηρε γερανος γιατι το λαστιχο ειχε σκιστει στο πλαι κι οτι αφρο εβαζα αυτος εβγαινε και ετσι δουλεια δεν εγινε. Μετα τα συμβατικα Κοντι εβαλα τα Ποτενζα που ειχα πριν. Στην αρχη καλα λαστιχα, πολυ σκληρα ομως, οχι οσο τα Πιρελι αλλα δεν ηταν και σα συμβατικα, για να ζεσταθουν κανανε αμαν και μεχρι να ζεσταθουν δεν ηταν και πολυ εμπιστοσυνης. Με το βρεμενο ειχαν θεμα δεν ειχαν τοσο καλη απδοση οσο τα Κοντι και στο τελος της ζωης τους ηταν απλα τραγικα κι επικινδυνα, πολυ θορυβο γλιστρημα παντου χαλια προσφυση. Οσο ηταν νεα ομως τ αμαξι ηταν τραπεζι σε συνδυασμο παντα με την Μ αναρτηση. Τωρα τα συμβατικα Goodyear που εβαλα δεν τα εχω ζορισει γιατι ακομα ειναι φρεσκα και θελω να κανω καποια χλμ να 'πατησουν' πρωτα και μετα θα εχω πιο σωστες εντυπωσεις. Παντως ετσι απο 1η ματια φαινονται αρκετα καλα, μαλακοτερα ολων των ρφτ αλλα οχι τοσο μαλακα οσο τα Κοντι, κλισεις τ αμαξι ακομα και σε στροφες με αρκετα χλμ δε φαινεται να παιρνει σημαντικες, δειχνουν να κρατανε καλα, τ αμαξι να παταει πολυ ικανοποιητικα, πολυ αθορυβα και παρατηρησα μεχρι και βελτιωση της καταναλωσης και πλεον ανυπαρξια επεμβασης ABS στο φρεναρισμα ενω με τα Ποτενζα ειδικα τωρα στο τελος τα φρενα δουλευαν υπερωριες, ABS και DTC. Τελος στο θεμα προστασιας της ζαντας, Νο1 με διαφορα ηταν τα Ποτενζα με χειλος 'τραπεζι' να προεξεχει, τα Goodyear τα θεωρω μεσαια και τελος πανε τα Πιρελι και τα Κοντι.

Κατα το Πασχα που θα κανω επιτελους μετα απο πολυ καιρο μια εκδρομουλα εκτος Αθηνων με καλη στροφοδιαδρομη και σκοπευω να το πιεσω λιγο, τοτε νομιζω πως θα χω ασφαλη συμπερασματα για να βγαλω.

Για το θεμα αισθησης μεταξυ συμβατικων και ρφτ για μενα που το χω δουλεψει τ αμαξι σχεδον μισα μισα χλμ εναλλαξ με διαφορετικου τυπου λαστιχα το συμπερασμα ειναι πως τα συμβατικα ειναι πολυ πιο ανετα, αθορυβα, μαλακα, οικονομικα αλλα νιωθω διαφορα στο στησιμο, αν οχι ενοχλητικη τουλαχιστον αισθητη. Τα ρφτ ειναι σκληρα, δυστροπα, ειδικα για τους Ελληνικους δρομους, κουραστικα, πιο ακριβα και δυσευρετα στην περιπτωση τη δικη μου, αλλα σα στησιμο σε απολυτες συνθηκες, δε μιλαω για καθημερινες μετακινησεις νορμαλ, το αμαξι με αυτα συνεργαζεται πιο σωστα, πιο δεμενα η αναρτηση του, ακομα και η απλη, οχι η Μ, λες και χτιστηκε για ρφτ λαστιχα.

Για ρεζερβα που λες το θεμα ειναι τι ρεζερβα για να ταιριαζει, που θα τη βαλω, βαλε και τα εργαλεια, πως θα στερεωθουν ολα σωστα στο πορτ μπαγκαζ, βλεπω μπελα και καημο, ασε οτι αν τυχει να παω καμια εκδρομη η κανα μεγαλο ταξιδι στανταρ θα χω και μπαγκαζια οποτε μετα περιπλεκεται κι αλλο το πραμα, ενα απ τα κακα αυτων των αυτοκινητων...Εχει προνοησει η Τροικα το ΔΝΤ και τα σαινια οι κυβερνωντες μας και προσωπικα εχω κοψει τις εξορμησεις εκτος Αθηνων εκτος απο 1-2 φορες το χρονο πλέον, οποτε αμα ειναι να μου κατσει τοτε, ε τι να πω, γκαντεμια!

I ll keep you updated με την παροδο των χλμ!
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 21-04-13, 22:04
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
οπως παντα γιαννη κατατοπιστικοτατος και λεπτομερης στις περιγραφες σου !!δεν αφησες τιποτα να ξεφυγει!ειναι η πιο περιεκτικη περιγραφη και συγκριση για τα 2 ειδη.ουτε περιοδικο να διαβαζα!

εχεις δικιο για την προστασια της ζαντας απο τα Goodyear.στις κλισεις ακουω και απο αλλους οτι κρατανε καλα ,μαλλον θα τα ευχαριστηθεις αλλα θα μας πεις συντομα.και εγω με ρανφλατ Goodyear οσον αφορα τις κλισεις ειμαι ευχαριστημενος.μονο στις λακουβες δεν αντεχονται!με βλεπω απο ιδια εταιρεια σε συμβατικα στην επομενη αλλαγη.

για την ρεζερβα εχεις δικιο και ξεχασα οτι εχεις και ασυμετρα...αλλα ετσι που πλεον πουλανε μερικες εταιρειες χωρις ρεζερβα αυτοκινητα ,μας βλεπω ολους με η' χωρις ρανφλατ με γερανο οταν χρειαστει.το μονο που ειναι ισως πιο χρησιμο το ρανφλατ ειναι στα πολλα χιλιομετρα.

περιμενουμε σε λιγους μηνες οταν κανεις τα πολλα χιλιομ. να μας ενημερωσεις ,οπως κανεις παντα!
καλα και ασφαλη-ανεμελα χιλιομετρα με τα καινουρια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.