Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-05-04, 09:21
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Είμαι σίγουρος ότι τα Brembo θα είναι καλύτερα, αλλά αυτό είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων, όπως πχ του βάρους του κάθε αμαξιού. Έτσι μπορεί κάποια φρένα να ζορίζονται στα 1700+, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα είναι αψεγάδιαστα στα 1400 ή 1500 κιλά. Επίσης, σημαντικό ρόλο παίζει και η ιπποδύναμη του αμαξιού που θα χρησιμοποιηθούν. Εγώ πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τα φρένα αν και δεν έχω "κυνηγήσει τα βουνα" τουλάχιστον για πολύ ώρα. Βέβαια, ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα μια και το thread ήταν για την "εξωτερική" εμφάνιση των φρένων και όχι για την αποτελεσματικότητά τους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-04, 12:20
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Είμαι σίγουρος ότι τα Brembo θα είναι καλύτερα, αλλά αυτό είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων, όπως πχ του βάρους του κάθε αμαξιού. Έτσι μπορεί κάποια φρένα να ζορίζονται στα 1700+, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα είναι αψεγάδιαστα στα 1400 ή 1500 κιλά. Επίσης, σημαντικό ρόλο παίζει και η ιπποδύναμη του αμαξιού που θα χρησιμοποιηθούν. Εγώ πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τα φρένα αν και δεν έχω "κυνηγήσει τα βουνα" τουλάχιστον για πολύ ώρα. Βέβαια, ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα μια και το thread ήταν για την "εξωτερική" εμφάνιση των φρένων και όχι για την αποτελεσματικότητά τους


Συμφωνώ με τα προαναφερθέντα και έχω να προσθέσω ότι όταν οδήγησα για πρώτη φορά το αυτοκίνητό μου (330i ~1600kg), αυτό που πραγματικά με ενθουσίασε (και ακόμη με ενθουσιάζει) ήταν τα φρένα. Οι διαστάσεις των δίσκων μου είναι κοντά σε αυτές του Μ3 αλλά δεν είναι διάτρητοι:
Μπροστά 330i 325x25mm, Μ3 325x28mm
Πίσω 330i 320x22mm, Μ3 328x20mm

Ποτέ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα φρένα μου αν και ταξιδεύω αρκετά και κάνω και πολλές ορεινές διαδρομές. Είναι πολύ σωστό να φροντίζεις για την ασφάλειά σου αλλά από την άλλη είναι πολύ κακό να κάνεις υπερβολές.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-08-04, 12:34
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Nομίζω ότι έχω κάτι εξαιρετικό να σας προτείνω ! Είναι δαγκάνες από Μ3 Ε46! Γενικά, θέλουν ηλεκτροστατική βαφή για να γίνει σωστή δουλειά και να διατηρηθούν. Θέλει κάποια προσοχή στην μόνωση όταν γίνεται η βαφή αλλά σε γενικές γραμμές είναι εύκολη δουλειά! Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο φοβερό κόστος αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί θα πρέπει να μείνω 2-3 μέρες χωρίς αμάξι!
strax αυτές μπαίνουν σε Ε36 ? Αν ναι, πόσο κοστίζουν ?
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-08-04, 13:00
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Δεν γνωρίζω αν μπαίνουν, λογικά χρειάζεται να κάνεις δοκιμή. Εγώ θα κόιταζα από Μ3 Ε36. Το χρώμα μπορείς να το βάψεις σε οποιαδήποτε δαγκάνα. Αλλά συνήθως τα Μ έχουν διαφορετικά γόνατα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-08-04, 14:02
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
Thumbs up

Thanks strax !!!
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-08-04, 14:48
Το avatar του χρήστη STAIO-CI
STAIO-CI Ο χρήστης STAIO-CI δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 63
STAIO-CI is on a distinguished road
Thumbs up

Στο δικο μου μπαινουνε ?
__________________
PLEASE GOD GIVE ME HORSE POWER !!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-08-04, 15:28
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
To 330 έχει φρενάκλες που δεν διαφέρουν ιδιαίτερα από το Μ3. Δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία, παρά μόνο αν πας για τα φρένα του CSL. Βέβαια θες σε κάθε περίπτωση παραπάνω πράγματα εκτός από τα φρένα, οπότε μάλλον κάποια aftermarket λύση, όπως Brembo, AP Racing είναι πιο λογική και σίγουρα και πιο όμορφη και πιο αποτελεσματική!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.