Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-12, 01:00
toym78 Ο χρήστης toym78 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-02-2012
Μηνύματα: 4
toym78 is on a distinguished road
Angry e46 compact

sos,,,
αδέρφια,,,έχω ένα e 46 compact του 2003 1,6 . όλα άρχισαν όταν παρατήρησα να μου ανεβάζει στροφές από το ρελαντί μέχρι τις 1500 από μονο του,,,,,είτε ζεστό είτε κρύο,,,
κάποια στιγμή σταμάτησε η το κάνει και ένα κρύο πρωινό δεν έπαιρνε μπροστά,,,δεν γυρνούσε τίποτα,,,,σαν να είχε μείνει από μίζα.,..,,όχι ότι ξέρω απ αυτά,,,αυτό μου είπαν κάποιοι που ήταν παρόντες,,,,άμεσος σε συνεργείο-φακίρη τις περιοχής μου και από τι στιγμή που πήρε μπρός άρχισε να ξεφυσάει και να τρέμει με ρελαντί 600 στροφές,,,μετά από κάνα 200 χιλιόμετρα που έκανα,,,,,,ξανά στον ''φακίρη και ανακάλυψε ότι τραβούσε αέρα από ένα σκισμένο σωληνάκι,,,,το αλλάξαμε.,.,ok., το ξεφύσημα σταμάτησε,,,αλλα το τρέμουλο δη έφυγε,
μου λέει πως μάλλον θέλει καθάρισμα η πεταλούδα.,.,..,.,??????? δεν έχω ιδέα τι είναι,.,,.,
αλλα να του το παο όταν θα ναι κρύο,,,μη κάνει καμια ζημια.,την καθαρισαμε ,το αυτοκίνητο αύξησε κατανάλωση βενζίνης,,,,αναβόσβησε το λαμπάκι του κινητήρα,,,[το βιβλίο λέει λάθος εκπομπές ripon,,,,η κάτι τέτοιο] και σήμερα που μιλάμε,,.,.σε άλλο πιο οργανωμένο "σιμεργειο" που πήγα.,,.,.,μου είπαν πως ο εγκέφαλος τους δη vrskei τίποτα
μου κάναν μέτρηση στην συμπίεση,??????και μου pan πως ένας κύλινδρος έχει πολύ χαμηλότερη,,,μου len πως μπορεί να είναι βαλβίδες,,,η ανοίξουν το μοτέρ και να δούμε t ακριβώς θέλει.....επίσης,μου άλλαξαν πολλαπλασιαστές,,μπουζί,,,λάδια,,,φίλτρα ,,ξίδια μίδια.,,.και στο φίλτρο λαδιού,,,μονο εγώ έλειπα από μέσα,,,,μαυρίλες,,,και ένα χρώμα προς το χρώμα τις σκουριάς.,,,.,,.
έλεος ρε παιδιά.,.,.,να το βάλω φωτιά??? πείτε κάτι όσοι γνωρίζετε,.,.,.,thanks και συγγνώμη για την "ασχετιλα" μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-12, 08:00
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
e46 compact

μαλλον φιλε απο καπου αλλου τραβαει αερα και το πιο απιθανο σημειο μπορει να ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-12, 10:29
toym78 Ο χρήστης toym78 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-02-2012
Μηνύματα: 4
toym78 is on a distinguished road
μπορεί αδερφέ,,,δίκιο έχεις,,αλλα στον εγκέφαλο δεν θα έβγαζε τίποτα???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-12, 10:52
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Καταρχάς, το πρώτο πράγμα που αναφέρεις (το ανεβοκατέβασμα στροφών από 800-1500rpm) είναι από βγαλμένο σωληνάκι υποπίεσης (ή σκισμένο).
Το άφησες καιρό έτσι μέχρι να μην παίρνει εμπρός?

Επειδή το έχω πάθει, είναι δυνατόν, να το αφήσεις χωρίς να πας γρήγορα σε συνεργείο να δούν τι έχει?

Μετά αφού δε δούλευε καθόλου και το ''επισκεύασαν'', το πήρες με πρόβλημα και έκανες 200χλμ?

Μετά στο συνεργείο ''φακίρη'', τι σου λένε, μπορεί να είναι βαλβίδες, έπεσε ο ένας κύλινδρος, θέλει καθάρισμα η πεταλούδα (έλεος)...

Πήγαινε σε ένα άλλο συνεργείο να χαρείς το αμάξι σου...

Σου άλλαξαν μπουζί, τα παλιά τι έδειχναν (από την κατάσταση των παλιών μπουζί βλέπεις προβληματα).

Σε συνεργεία εξειδικευμένα BMW πήγες, ή σε ''οργανωμένα'' γενικής ...χρήσεως?

Υ.Γ. Όταν δεν προσέχουμε το αυτοκίνητο και το αφήνουμε με προβλήματα, στο τέλος οι ζημιές που μαζεύονται και πολλαπλασιάζονται, το καθιστούν άχρηστο και ανώφελο να επισκευαστεί.

Υ.Γ.2 Η μαυρίλα στο φίλτρο λαδιού είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. Φυσιολογικά το φίλτρο λαδιού γίνεται μαύρο...Είναι η δουλειά του να γίνει έτσι.

Μου φαίνεται ότι η ασχετοσύνη δεν είναι δική σου, αλλά των συνεργείων που επισκέπτεσαι.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-12, 11:27
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από toym78 Εμφάνιση μηνυμάτων
και ένα χρώμα προς το χρώμα τις σκουριάς
Γίγαντα,
αυτό που περιγράφεις γίνεται αν αλλάζεις λάδια κάθε 30 χρόνια και όχι κάθε 8.000 χλμ..
Ολα μα όλα τα άλλα, δείχνουν αυτοκίνητο εντελώς παρατημένο απο σέρβις.
Η αύξηση του ρελαντί είναι απο χαμένη υποπίεση.
Το λαμπάκι (περιοδικό) απο κακή καυση, είτε λόγω πολλαπλασιαστή, είτε απο βουλωμένο
μπέκ, είτε απο χαλασμένο μπουζί, είτε απο φίλτρο αέρα παλιό..
Αν η συμπίεση είναι πεσμένη, πρέπει πρώτα να δείς αν φουσκώνει τα νερά του ψυγείου.
Μετά πας σε βαλβίδες κλπ κλπ κλπ..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-12, 12:44
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
πόσα χλμ έχει το αμάξι?
αν είναι πάνω από 100 -125000 χλμ έχω ακούσει ότι είναι off τα μοτέρ και δεν αξίζουν επισκευή.
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-12, 13:36
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από compact Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσα χλμ έχει το αμάξι?
αν είναι πάνω από 100 -125000 χλμ έχω ακούσει ότι είναι off τα μοτέρ και δεν αξίζουν επισκευή.
Οχι ρε Κωστη.. Αμα ειναι ΣΩΣΤΑ συντηρημενο και δουλεμενο, βγαζουν ΠΟΛΛΑ παραπανω χλμ.. Δεν σταματαει η ζωη τους στα 100,000 χλμ..
Αλλα.. ποιος τηρει τα σερβις...???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-12, 15:24
toym78 Ο χρήστης toym78 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-02-2012
Μηνύματα: 4
toym78 is on a distinguished road
παλικαρια, ευχάριστο για την ανταπόκριση. ποιος είπε ότι το χω παρατημένο,,,και με την "αφκερια" να σας πω ότι έχω 186000 και μέχρι si
μέρα δεν είχα ούτε καμένη λάμπα,
εγώ κυκλοφορώ με suzuki swift gti του 95,,κι ακόμα πετάει. το bmw το κυκλοφορεί η γυναικα,γι αυτό άργησε να μου πει για το ανεβοκατέβασμα στις στροφές relanti.to αυτοκίνητο είχε 300 χιλιόμετρα από σέρβις λαδιών μπουζί φίλτρο λαδιού αέρος κλπ,,κλπ,,δεν είναι σε καμια περίπτωση παρατημένο όπως πολύ γρήγορα κάποιοι από εσάς προλάβατε να πείτε,,,,και η ασχετοσύνη μου ,αναφέρεται στις γνώσεις μου περί bmw,,,,το swift το ξέρω λιγάκι καλύτερα μετά από 394000 χιλιόμετρα,,anyway,,,thank u all..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-12, 15:28
toym78 Ο χρήστης toym78 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-02-2012
Μηνύματα: 4
toym78 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς, το πρώτο πράγμα που αναφέρεις (το ανεβοκατέβασμα στροφών από 800-1500rpm) είναι από βγαλμένο σωληνάκι υποπίεσης (ή σκισμένο).
Το άφησες καιρό έτσι μέχρι να μην παίρνει εμπρός?

Επειδή το έχω πάθει, είναι δυνατόν, να το αφήσεις χωρίς να πας γρήγορα σε συνεργείο να δούν τι έχει?

Μετά αφού δε δούλευε καθόλου και το ''επισκεύασαν'', το πήρες με πρόβλημα και έκανες 200χλμ?

Μετά στο συνεργείο ''φακίρη'', τι σου λένε, μπορεί να είναι βαλβίδες, έπεσε ο ένας κύλινδρος, θέλει καθάρισμα η πεταλούδα (έλεος)...

Πήγαινε σε ένα άλλο συνεργείο να χαρείς το αμάξι σου...

Σου άλλαξαν μπουζί, τα παλιά τι έδειχναν (από την κατάσταση των παλιών μπουζί βλέπεις προβληματα).

Σε συνεργεία εξειδικευμένα BMW πήγες, ή σε ''οργανωμένα'' γενικής ...χρήσεως?

Υ.Γ. Όταν δεν προσέχουμε το αυτοκίνητο και το αφήνουμε με προβλήματα, στο τέλος οι ζημιές που μαζεύονται και πολλαπλασιάζονται, το καθιστούν άχρηστο και ανώφελο να επισκευαστεί.

Υ.Γ.2 Η μαυρίλα στο φίλτρο λαδιού είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. Φυσιολογικά το φίλτρο λαδιού γίνεται μαύρο...Είναι η δουλειά του να γίνει έτσι.

Μου φαίνεται ότι η ασχετοσύνη δεν είναι δική σου, αλλά των συνεργείων που επισκέπτεσαι.
η μαυριλα οκ,,,το χωμα τις σκουριας????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.