Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 23-12-09, 11:21
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας στέλνω τα σημεία που έχω εντοπίσει μέχρι τώρα.
Σημαντικό, δεν τα μάζεψα απο μπλόγκ, δεν τα είχε εντοπίσει ούτε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
1) Αντλία υποπίεσης. Έχει εσωτερική διαρροή από το μπλε τσιμουχάκι. Στάζει πάνω στην εξάτμιση.
2) Touch χώρου αποσκευών. Οξειδώνεται το σώμα του διακόπτη, και δεν δουλεύει ο διακόπτης. Επιπρόσθετα, το γεγονός ότι είναι βιδωμένο από την εξωτερική πλευρά, το κάνει ευάλωτο σε κλοπή.
3) Ρουλεμάν τεντωτήρα ιμάντα. Είναι πλαστικό, χωρίς καθόλου λίπανση και ακόμη και ολοκαίνουριο σφυρίζει.
4) Πολλαπλασιαστές μπουζί. (θεωρούνται αναλώσιμοι αν έχω καταλάβει σωστά)
5) Πλαστικό διακοσμητικό κινητήρα. Έχει κάθετη έδραση επάνω στο δοχείο νερού υαλοκαθαριστήρων, το μεγάλο βάρος προκαλεί θραύση στη βάση.
6) Πλαστικό πεντάλ συμπλέκτη, φθείρεται στη βάση και παίζει αριστερά-δεξιά.
7) Σώμα πίσω φωτιστικών. Έχει πολύ μικρό καλώδιο και καίγεται στην απόληξη της φίσας.
8) Λεβιές ταχυτήτων. Παρουσιάζει φθορά στις τσιμούχες του κιβωτίου, και έχει τζόγο δεξιά αριστερά.
9) Βάση διαφορικού. Δε φαίνεται, αλλά κόβεται..
10) Ημιαξόνια, παρουσιάζουν φθορά. (το esp ευθύνεται για αυτό.)
11) Rest ποδιού δίπλα στο συμπλέκτη. Τρίζει στο κάθε πάτημα, κουνιέται, και βουλιάζει. (φταίει το κομμάτι φιλεζόλ κάτω από τη μοκέτα για αυτό).
12) Ταμπλώ, περιοχή χειρόφρενου. Με πίεση από το πλάι της κονσόλας, όλη μαζί κουνιέται.
13) Ζώνη ασφαλείας οδηγού. Έχει μειωμένη ή μηδενική επαναφορά.
14) Κάθισμα οδηγού. Παρουσιάσει τριγμό, αλλά μόνο σε θέση τέρμα κάτω.
15) Ταμπλώ-καντράν. Ο φωτισμός των πληροφοριών χιλιομέτρων-κατανάλωσης- σέρβις παρουσιάζει σποραδικές αναλαμπές, και μόνο μεταξύ 06:00-08:00 το πρωί. (πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτό..)
16) Πίσω εταζιέρα. Παρουσιάζει τριγμούς στο ανώμαλο έδαφος, ή όταν πιεστεί με το χέρι πίσω αριστερά.
17) Πίσω αριστερό ηχείο. Απουσίαζε το ένα από τα 3 γκρόβερ.
18) Παράθυρα. Παρουσιάζουν συνεχόμενους τριγμούς από επαφή με την τσιμούχα. Μόνο όταν το παράθυρο είναι πεντακάθαρο. Όταν είναι ελαφρώς σκονισμένο δεν ακούγεται τίποτα.
19) Υδρορροές στο κέντρο των μαρσπιέ (κάτω μέρος οχήματος/ κέντρο). Είναι πολύ μικρές, και μόνιμα βουλώνουν.
20) Μοτέρ εξαερισμού. Παρουσιάζει κελάιδισμα 1 σκάλα πρίν το full. (καρβουνάκια)
21) Διακοσμητικές φέτες ταμπλώ-πόρτες-κονσόλα. Ξεφλουδίζουν και είναι πολύ ευαίσθητες σε γδαρσίματα.
22) Ο κινητήρας καίει λάδια (περίπου 0,5 λίτρα /1000 χλμ), αλλά μόνο όταν δουλευτεί συνεχόμενα πάνω από τις 5000 στροφές. (Οταν δουλευει κάτω απο 5000 στροφές, δεν καίει σταγόνα λάδι)

Αυτά έχω μέχρι τώρα...
Ειλικρινά έχω μείνει άφωνος!
Μου φαίνεται πως μιλάμε για lemon!
Πρόσφατα διαπίστωσα πως ένας συνάδελφος έχει Ε46 316 coupe ίδιας χρονολογίας με το δικό μου αγορασμένο καινούργιο. Εγώ το αγόρασα το 07 από γερμανία.
Τον ρωτάω "ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο ε?"
Μου λέει "ΟΧΙ, μου έχει βγάλει ένα σωρό προβληματάκια. Προτιμώ να παίρνω το fiesta της γυναίκας μου μη τυχόν με αφήσει πουθενά το BMW".
To δικό μου φτου να μη το ματιάσω, έβγαλε μόνο πολλαπλασιαστές και το κλασικό λάστιχο στις πόρτες, δεν τρίζει, δεν καίει σταγόνα λάδικαι δε με άφησε ποτέ! Ακόμα και όταν άναψε λαμπάκι με τους πολλαπλασιαστές, πήγαινε φυσιολογικά...
Τελικά έχεις σκεφτεί μήπως το δικό σου έτυχε και έβγαλε ένα μάτσο προβλήματα?
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-12-09, 11:26
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
κράτα το φίλε μου τότε γιατί το ML και η clk φίλου (ναι και 2 δικά του) με περίπου 50-60.000 χιλιόμετρα τρίζουν όσο ΚΑΝΕΝΑ σοβαρό αμάξι στο κόσμο και το έχω ξανα αναφέρει στο φόρουμ, δε το λέω τώρα.
Τόσο που είχα σκεφτεί αμάν τι θα κάνει το Ε92 μου με runflat αλλά το κακόμοιρο είναι βράχος.
Το c(w203) του πατερα μου δεν τριζει καθολου παντως και εχει κατι παραπανω απο 150.000 χιλιομετρα..Δεν ακουγεται το παραμκικρο στην καμπινα..Με οσα και αν πηγαινεις..
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-12-09, 11:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο καθενας λεει τα δικα του...σε αλλον τριζει σε αλλον οχι...αλλος το πηγαινει σαν κοτα...και αλλος βουταει στις λακουβες....αλλος το πηρε μεταχειρισμενο...αλλος οχι...αλλος το χαμηλωσε και του εβαλε 18αρες...ο αλλος το αφησε ετσι...και εστω οτι δυο ατομα με το ιδιο αμαξι το συμπεριφερονται αναλογα...στον ενα τριζει στον αλλο οχι...ο ενας ειχε προβληματα ο αλλος οχι...που θελεται να καταληξεται?!πουθενα...κανενας δεν εχει δικιο...και κανενας δεν εχει αδικο...εξαλλου το καλυτερο και το χειροτερο ειναι σχετικα για τον καθενα...οποτε δεν καταλαβαινω το νοημα της συζητησης...σαν να λεω η δοξα δραμας ειχε καλυτερη ομαδα απο τωρα...και?!εγω τι να κανω?!να φερω πισω τους παιχτες?!
Κοίτα να δείς πόσο απλό είναι φίλε..
Αν το ένα τρίζει και το άλλο δεν τρίζει, σημαίνει οτι δεν υπάρχει σταθερή γραμμή παραγωγής, άρα δεν υπάρχει ποιότητα. Έτσι απλά..
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-12-09, 11:32
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Ο φιλος μιλαει πιστευω για τη χρηση που κανει ο καθενας στο αμαξι του..Οπως το πας θα σε παει..Δεν πιστευω να εχει σχεση η γραμμη παραγωγης..
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-12-09, 11:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fast-enough Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειλικρινά έχω μείνει άφωνος!
Μου φαίνεται πως μιλάμε για lemon!
Πρόσφατα διαπίστωσα πως ένας συνάδελφος έχει Ε46 316 coupe ίδιας χρονολογίας με το δικό μου αγορασμένο καινούργιο. Εγώ το αγόρασα το 07 από γερμανία.
Τον ρωτάω "ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο ε?"
Μου λέει "ΟΧΙ, μου έχει βγάλει ένα σωρό προβληματάκια. Προτιμώ να παίρνω το fiesta της γυναίκας μου μη τυχόν με αφήσει πουθενά το BMW".
To δικό μου φτου να μη το ματιάσω, έβγαλε μόνο πολλαπλασιαστές και το κλασικό λάστιχο στις πόρτες, δεν τρίζει, δεν καίει σταγόνα λάδικαι δε με άφησε ποτέ! Ακόμα και όταν άναψε λαμπάκι με τους πολλαπλασιαστές, πήγαινε φυσιολογικά...
Τελικά έχεις σκεφτεί μήπως το δικό σου έτυχε και έβγαλε ένα μάτσο προβλήματα?
Δε νομίζω να μιλάμε για λενονάκι.. Αλήθεια. Αν ρωτήσεις τον αδερφό μου θα σου πεί για άριστο αυτοκίνητο χωρίς κανένα πρόβλημα..
Απλά και ξεκάθαρα, άλλοι τα βλέπουν και τα λένε, αλλοι τα βλέπουν και δεν τα λένε, και άλλοι δεν τα βλέπουν.
Α.. υπάρχουν και αυτοί που τα βλέπουν και τα λένε αντίθετα... Βρήκα έναν τέτοιο προχτές και τον ρώτησα για το touch στο πορτμπαγκάζ. Και μου λέει, μετά που του δείχνω τις βίδες που ήταν δουλεμένες.. Α ναι, τελικά το έχω αλλάξει μια φορα.. 9 χρόνια αυτοκίνητο θα βγάλει και κάτι.
Και ο ίδιος με την εταζιέρα, ακόμα και όταν την έκανα να τρίξει, μου είπε οτι δεν ακούει τίποτα...
Έχω μπεί στο νόημα....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-12-09, 11:42
Το avatar του χρήστη 330CI
330CI Ο χρήστης 330CI δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Μηνύματα: 198
330CI is on a distinguished road
Για τους πολλαπλασιαστές, τη ζώνη ασφαλείας, την κονσόλα και
τις, τσιμούχες των παραθύρων (που δεν τις αναφέρεις) έχεις δίκιο,
είναι γνωστά προβλήματα και πολυσυζητημένα. Σαφώς και δεν θα
έπρεπε να υπάρχουν, αλλά δεν είναι ικανά να κακοχαρακτηρίσουν
το (πιό επιτυχημένο) μοντέλο της εταιρείας. Και σαφώς σε όλα τα μοντέλα
όλων των εταιρείων υφίσταται χαμηλότερο κόστος κατασκευής σε σχέση με
πριν 20 χρόνια, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Σε καμία περίπτωση όμως ένα
αυτοκίνητο 20ετίας δεν είναι καλύτερο από ένα σημερινό, μην τρελαθούμε
τελείως.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-12-09, 11:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φιλος μιλαει πιστευω για τη χρηση που κανει ο καθενας στο αμαξι του..Οπως το πας θα σε παει..Δεν πιστευω να εχει σχεση η γραμμη παραγωγης..
Δεν έκανα αναφορά στα ψαλίδια που άλλαξα, ούτε στις βάσεις των ψαλιδιών, ούτε στη βάση
κινητήρα.. Μερικά πράγματα τα φιλτράρω επαρκώς..
Αυτά που λέω, δεν έχουν σχέση με τη χρήση, έχουν σχέση με κακό engineering ή προχειροδουλειά, η σκοπιμότητες πώλησης ανταλλακτικών, ή φτηνοκατασκευές..
(Παλιά η BMW χρησιμοποιούσε ρουλεμάν INA και τωρα chINA...)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 23-12-09, 11:44
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα να δείς πόσο απλό είναι φίλε..
Αν το ένα τρίζει και το άλλο δεν τρίζει, σημαίνει οτι δεν υπάρχει σταθερή γραμμή παραγωγής, άρα δεν υπάρχει ποιότητα. Έτσι απλά..
1002 μπορει να ειναι...ωραια εσυ κατεληξες οτι δεν υπαρχει σταθερη γραμμη παραγωγης...και πες οτι εχεις απολυτο δικιο...εγω τι να κανω?να μην φαω το μεσημερι?!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φιλος μιλαει πιστευω για τη χρηση που κανει ο καθενας στο αμαξι του..Οπως το πας θα σε παει..Δεν πιστευω να εχει σχεση η γραμμη παραγωγης..
μιλαω και γι αυτο...μιλαω επισης οτι δεν μπορεις να κρινεις εαν το χεις παρει μεταχειρισμενο...οπως επισης μιλαω πως εαν καποιος ειναι δυσαρεστιμενος...το πουλαει και παιρνει κατι αλλο...το προβλημα που ειναι?!...οπως λεγαν καποιοι για την σειρα ενα...ισως να ηταν για τα προ facelift...μηπως τωρα μιλαμε παλι για τα προ facelift?!
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 23-12-09 στις 11:49
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 23-12-09, 11:48
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
1002 μπορει να ειναι...ωραια κατεληξες οτι δεν υπαρχει σταθερη γραμμη παραγωγης...τι να κανω?να μην φαω το μεσημερι?!
Το ίδιο λέμε ρε φίλε, να φάς και καλή όρεξη, αλλά αν τρώς σούπα φιδέ, μην λές σε όλους οτι τρώς φιλέτο επειδή το πλήρωσες στην τιμή του φιλέτου..
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 23-12-09, 11:53
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έκανα αναφορά στα ψαλίδια που άλλαξα, ούτε στις βάσεις των ψαλιδιών, ούτε στη βάση
κινητήρα.. Μερικά πράγματα τα φιλτράρω επαρκώς..
Καλά έκανες και δεν τα έβαλες διότι αυτά και θεωρούνται και είναι αναλώσιμα!
Το 46άρι σου είναι ελληνικό ή από γερμανία?
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.