Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 08-11-13, 11:38
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Exclamation

O φορος πολυτελειας για το 2013 για αμαξι που αγοραστηκε σημερα για παραδειγμα παει στον προηγουμενο ιδιοκτητη που το ειχε στην κατοχη του για ολοκληρη την χρονια???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 08-11-13, 12:03
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR Εμφάνιση μηνυμάτων
99% αλλος ενας χρονος χωρις πινακιδες....Οταν και αν ερθει ο καιρος να το πουλησω , ο υποψηφιος αγοραστης δεν θα πιστευει τα χλμ που θα εχει για τα χρονια του.......
Αν μου το είχες δώσει δεν θα είχες τέτοια θέματα!!!

PS ακόμη προλαβαίνεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
O φορος πολυτελειας για το 2013 για αμαξι που αγοραστηκε σημερα για παραδειγμα παει στον προηγουμενο ιδιοκτητη που το ειχε στην κατοχη του για ολοκληρη την χρονια???
Εννοείται πως ο φόρος είναι για την χρήση που έκανες, δηλαδή οι μήνες κατοχής μέσα στο 2012
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 08-11-13, 12:14
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Να ρωτήσω κάτι που δεν το κατάλαβα.

Παλιά ο φόρος πολυτελείας ερχόταν με το εκκαθαριστικό (πρόπερσι δηλαδή γιατί πέρσι δεν είχε).

Φέτος είπαν ότι θα πάει με τα τέλη (χωρίς να είναι σίγουρο).

Εγώ πουλησα το αυτοκίνητο το Πάσχα.

Αφού θα τα πληρώσει ο επόμενος τα νέα τέλη....πως θα τα κανονίσουν?
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 08-11-13, 12:26
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι που δεν το κατάλαβα.

Παλιά ο φόρος πολυτελείας ερχόταν με το εκκαθαριστικό (πρόπερσι δηλαδή γιατί πέρσι δεν είχε).

Φέτος είπαν ότι θα πάει με τα τέλη (χωρίς να είναι σίγουρο).

Εγώ πουλησα το αυτοκίνητο το Πάσχα.

Αφού θα τα πληρώσει ο επόμενος τα νέα τέλη....πως θα τα κανονίσουν?
τα τέλη δεν έχουν σχέση με τον ΦΠ, δηλαδή εσύ φέτος θα πληρώσεις μονο τον ΦΠ για τους μήνες που είχες το αμαξι π.χ μέχρι το Μάιο ή μέχρι την ημερομηνία μεταβίβασης.
Ο επόμενος θα πληρώσει φέτος 660 π.χ + φόρο και εσύ τον φόρο μονο αναλογικά.
Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι δεν θα αλλάξει κάτι άλλο και τους έρθει μια άλλη μαγική συνταγή στο ξερο και άδειο τους κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 08-11-13, 12:31
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
τα τέλη δεν έχουν σχέση με τον ΦΠ, δηλαδή εσύ φέτος θα πληρώσεις μονο τον ΦΠ για τους μήνες που είχες το αμαξι π.χ μέχρι το Μάιο ή μέχρι την ημερομηνία μεταβίβασης.
Ο επόμενος θα πληρώσει φέτος 660 π.χ + φόρο και εσύ τον φόρο μονο αναλογικά.
Ακριβώς έτσι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι δεν θα αλλάξει κάτι άλλο και τους έρθει μια άλλη μαγική συνταγή στο ξερο και άδειο τους κεφάλι
συμφωνώ απολύτως
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 08-11-13, 12:35
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Και εγώ έτσι είχα καταλάβει.

Όμως ''είπαν'' ότι θα βγεί με τα τέλη από το τάξις.
Αφού εγώ δεν θα πληρώσω τέλη για το συγκεκριμένο αμάξι....τι και πως θα γίνει? (αν είναι σίγουρος κανείς).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 08-11-13, 12:52
Το avatar του χρήστη spider
spider Ο χρήστης spider δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-07-2006
Μηνύματα: 45
spider is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάλαβα γιατί δεν πρέπει να κλαίγεται;

Αγόρασε με οικονομίες ένα αμάξι πχ Μ3 και στα 90 χιλιάρικα που έκανε, τα 40 ήταν φόροι(ΦΠΑ και Τελωνείο).
Πλήρωνε και τα τέλη που ήταν διόλου ευκαταφρόνητα.
Γιατί να πληρώσει τόσο υψηλό φόρο πολυτελείας για αυτοκίνητο;
Δεν είναι σκάφος,δεν είναι πισίνα ούτε ελικόπτερο...

Για εμένα τα τεκμήρια ήταν ολόσωστα, αλλά το θέμα με τους φόρους πολυτελείας είναι παράλογο και θέλει εξορθολογισμό.



Τα τεκμήρια θά ήταν σωστά μόνο εαν ίσχυαν για καινούρια ιχ γιατί πρέπει επιτέλους στη μπανανία να σταθεροποιησουμε τη φορολογία. Αλλά και πάλι θα έπρεπε να υπολογίζονται με την αξια cif. Άλλο το 3λιτρο σορεντο και άλλο το 335 (φούτσα με τη βούρτσα ένα πράμα)

Όπως σε μια ταινία με το Χατζηχρήστο (είσοδος δωρεάν και έξοδος 20 δραχμές)
Αγόρασα το 3λιτρό 40000 χωρίς τεκμήριο, τα 20 τελη και δασμοί, πλήρωνα 1,10 στο λίτρο φόρο, πλήρωνα 880 το χρόνο, μου βάζει άλλα 1100 περίπου (λόγω 5ετίας και εδώ χωράει μεγάλη κουβέντα αν το αμάξι είναι του 2000 στη γερμανία και το έφερα το 2008 Ελλάδα), με αναγκάζει να το σκοτώσω στο εξωτερικό, το έχω σε εταιρία και με χρεώνει και εισόδημα σε είδος 4500 το χρόνο. ε δε μαμιόμαστε αμάξι πήρα όχι βίλλα στην Εκάλη.

Αν πιάσει το γνωστό μεγαλολαθρέμπορα πετρελαίου, σίγουρα έχει 2-3 δισ κρυμμένα
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 08-11-13, 19:33
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
ειχα ρωτηση καπιον γνωστο μου που ασχολειται με λογιστικα και παντος ειδους τετια π.χ. Τι θα κοστιζε να ειχα το αυτ. μου με ελλ.πινακιδες και εκτελωνισμενο φυσικα και οταν μου πε πανω απο ενα ταληρο το χρονο αερας λεφτα για νταβατζηλικι με επιασε λοξυγγας:
μου λεει :
Κατ αρχην για να δικαιολογησης τον Κυβισμο του 5600 πρεπει να δηλωνεις στο εκαθαριστηκο σου το χρονο πανω απο 40.000 ευρω.
μετα βαλε περιπου στα 2.500 χιλ. ευρω το σημα για τα τελη γιατι πανω απο τα 2.500 κυβικα για καθε εκατο κυβικα υπαρχη ταριφα κοστολογιου,
παμε παρακατω
γι αυτο το αυτοκινητο οταν τωρα ενα μεγκαν π.χ. κουβας 1600 πληρωνει τεκμηριο 300-400 ευρω εσυ το 1μιση χιλιαρικο ΔΕΝ το γλυτωνεις με καμια σφαιρα
Αν Βαλεις και τα ασφαληστρα που θες το χρονο για αυτο το αυτ. το Ξεπερασες το ταληρο φιλε λεει. γκρρρρρ
και να φανταστητε αυτα ΟΛΑ τα λεφτα ειναι αερας κοπανιστος καθαρο νταβατζιλικι ουτε παν για π.χ. Βαψιμο στο αυτ. για κατι επιπλεον λαστιχα βεζινες ,,,,
καθαρο νταβατζιλικι
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 09-11-13, 21:00
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Ρε παιδιά μας δουλεύουν κανονικά, ακούσατε τι είπαν οι φωστήρες του Έθνους? Τα εισαγόμενα από ΕΕ αμάξια δεν θα έχουν φόρο πολυτελείας ανάλογα με τα χλμ που θα έχουν πάνω....
Μήπως να παίξω κανένα λόττο? Καθίστε να δείτε τι άλλο θα βγει μέχρι αύριο...
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 10-11-13, 17:46
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Το ακουσα και εγω αλλα δεν καταλαβα ποιο φορο πολυτελειας δεν θα εχουν τον εισαγωγης κατα τον εκτελωνισμο η τον ετησιο που ειναι για αυτοκινητα ανω των 1928 κ.ε και μεχρι δεκα ετων.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.