Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 02-01-10, 21:01
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Ta Goodyear Egle NCT τα φοραγα στον Ασσο σε διασταση 195/55-16...
Οσο κοπανανε τα Potenza κοπανανε και αυτα...Για κρατηματα τα Potenza ειναι σαφως καλυτερα.Και εγω περιμενω τα Potenza 3ης γενιας...
Me too! Με βλεπω να επιστρεφω στα rft. Το μονο κακο ειναι πως εχω δυσκολες διαστασεις σε συνδυασμο με δεικτη ταχυτητας. 225/45/17V πισω και 205/50/17V μπροστα. Δεν βγαζουν ολες οι εταιρειες rft με τετοιες διαστασεις και με αυτο το δεικτη ταχυτητας, ελπιζω τα νεα Bridgestone rft να βγαλουν και τετοια για να σωθω.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 02-01-10, 23:24
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Παιδια παντως αξιζει να μετρησεται την ανεση μιας και τα ραν φλατ υστερουν κατα πολυ.

Εγω θα ξαναεβαζα ραν φλατ εαν και εφοσον η ανεση ηταν συγκρισιμη με τα συμβατικα.
Η καταπονηση στο σασσι το αυτοκινητου σε δρομους σαν τους Ελληνικους ειναι πολυ μεγλη.
Εχουν παρατηρηθει μεχρι και ασφαλειες να ξεκουμπνουν απο τις ασφαλειοθηκες.
Ισως οι σχεδιαστες δεν ειχαν σαν προδιαγραφες υποψην τους και τα Ελληνικα οδοστρωματα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 02-07-10, 20:29
Ιωάννης Ο χρήστης Ιωάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Μηνύματα: 10
Ιωάννης is on a distinguished road
Παιδιά γεια σας. Είμαι αρχάριος στο forum το οποίο βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.
Είμαι κάτοχος μιας 116i ενός χρόνου με περίπου 20000 km, η οποία φοράει λάστιχα τα Pirelli euphoria 195/55 R16. Το μόνο πρόβλημα όπως και πολλών άλλων είναι η άνεση.

Δες http://www.reifendirekt.de/cgi-bin/R...reifentest.com

Η αλλαγή σε Michelin ή άλλη μάρκα όσον αφορά την άνεση είναι μεγάλη ή σχεδόν αμελητέα;. Δηλαδή αξίζει τον κόπο η αλλαγή ή όχι (πάντα από πλευράς άνεσης).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 02-07-10, 20:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για Michelin δε γνωριζω αλλα για Bridgestone η διαφορα σε μενα ηταν αισθητη και σε λαστιχα μεγαλυτερης διαστασης απ τα δικα σου...
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 02-07-10, 20:41
bekiaris Ο χρήστης bekiaris δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 8
bekiaris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για Michelin δε γνωριζω αλλα για Bridgestone η διαφορα σε μενα ηταν αισθητη και σε λαστιχα μεγαλυτερης διαστασης απ τα δικα σου...
Πάλι για runflat μιλάμε??? Έχω και εγώ το 116 με τα ίδια προβλήματα. Δεν αξίζει η δοκιμή σε κανονικά?
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 02-07-10, 20:51
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για rft λεω Bridgestone Potenza RE050A RFT. Εχω δοκιμασει και συμβατικα Continental Sport Contact 2, πολυ καλα λαστιχα αλλα μια φορα που μου εσκασε το λαστιχο δεν εκανε τιποτα το κομπρεσσερακι και ο αφρος που ειχα μαζι γιατι η τρυπα ηταν μεγαλη και με πηρε γερανος δυστυχως για ενα λαστιχο. Επισης με τα συμβατικα αν και ειχα αυξημενη ανεση και μειωμενο θορυβο κυλισης το αυτοκινητο επαιρνε κλισεις και δεν ηταν τοσο στιβαρο και σωστα στημενο. Οι αναρτησεις σε αυτα τα αυτοκινητα με rft λαστιχα απ το εργοστασιο 'λειτουργουν' πιο σωστα με rft λαστιχα και οχι με συμβατικα ακομα και με πιο σκληρη και χαμηλη 'Μ' αναρτηση.
Αν κανεις μια μικρη αναζητηση σχετικα με λαστιχα και αναρτησεις εδω για σειρα 1 θα δεις εχω γραψει εκτενως τη γνωμη μου και τις εμπειριες μου για λαστιχα που ειχα και που εχω (συμβατικα και rft).
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 02-07-10, 21:01
Ιωάννης Ο χρήστης Ιωάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Μηνύματα: 10
Ιωάννης is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για Michelin δε γνωριζω αλλα για Bridgestone η διαφορα σε μενα ηταν αισθητη και σε λαστιχα μεγαλυτερης διαστασης απ τα δικα σου...
Σε τί διάσταση; μήπως εννοείς 205/55/16 TURANZA ER300 RFT 91 V;
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 02-07-10, 21:08
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τα λαστιχα μου ειναι μπροστα 205/50/R17 89V και πισω 225/45/R17 91V Potenza RE050A RFT
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 02-07-10, 21:34
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
τα bridgestone potenza RE050A RFT είναι τα πιο σκληρά runflat που υπάρχουν. Κοπανάνε απίστευτα. Θα μπείτε σε αμάξι με άλλα runflat και θα νομίζετε ότι έχει συμβατικά.

Σας το λέω με σιγουριά, έχω τη τύχη να μπορώ να οδηγάω 2 ίδια Ε92 απο καινούργεια το ενα με potenza και το άλλο με dunlop sp sport 01 και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ σε κοπάνημα.

Πάντως τα potenza στο στεγνό (όχι στο βρεγμένο) είναι κορυφή

τα 3ης γενιάς ίσως πάει 2011 για να βγουν στην αγορά...

τα potenza φάγανε μια πρόκα μια μέρα και έκανα 80 χιλιόμετρα χωρίς αέρα άνετα, δεν έπαθαν ζημιά και είχαν και 31.000 χιλιόμετρα όταν έγινε!!!
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 02-07-10 στις 21:37
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 03-07-10, 05:01
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
τα bridgestone potenza RE050A RFT είναι τα πιο σκληρά runflat που υπάρχουν. Κοπανάνε απίστευτα. Θα μπείτε σε αμάξι με άλλα runflat και θα νομίζετε ότι έχει συμβατικά.

Σας το λέω με σιγουριά, έχω τη τύχη να μπορώ να οδηγάω 2 ίδια Ε92 απο καινούργεια το ενα με potenza και το άλλο με dunlop sp sport 01 και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ σε κοπάνημα.

Πάντως τα potenza στο στεγνό (όχι στο βρεγμένο) είναι κορυφή

τα 3ης γενιάς ίσως πάει 2011 για να βγουν στην αγορά...

τα potenza φάγανε μια πρόκα μια μέρα και έκανα 80 χιλιόμετρα χωρίς αέρα άνετα, δεν έπαθαν ζημιά και είχαν και 31.000 χιλιόμετρα όταν έγινε!!!
Μιλας για ποιας χρονολογιας Potenza rft?.. Επισης για τι διαστασεις και δεικτες φορτιου και ταχυτητας?.. Γιατι αυτα που εβαλα προσφατα παραγωγη τελος του '09 τα πισω και το '10 τα μπροστα μου ειναι αρκετα ανετα θεωρω για rft. Δε ξερω αν ειναι 2η ή 3η γενια rft αλλα σε σχεση με τα Pirelli Eufori@ 1ης τοποθετησης που ειχε ειναι σκαλες ανωτερα σε ανεση. Οκ, δεν ειναι τοσο μαλακα και ανετα οσο τα συμβατικα Conti Sport Contact 2 που ειχα αλλα τα θεωρω αρκετα καλα για rft. Να εξηγηθω οτι δε παιρνω το μερος καμιας εταιριας,ουτε εχω κερδος απο καμια για να κανω διαφημιση. Εαν εβγαζε η Continental ακριβως τις διαστασεις και τους δεικτες που ηθελα, θα δοκιμαζα Conti. αντι Bridgestone γιατι με τα συμβατικα Conti ειχα μεινει πολυ ικανοποιημενος και ειναι και φτηνοτερα των Bridgestone, απλα δεν εβγαζε λαστιχα ακριβως οπως τα ηθελα η Continental.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.