Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-01-14, 16:41
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
εγω παλι σκεφτομαι οτι εφοσον για το 328 εδινε η bmw 65,75 και 85 ah maximoum να βαλω κατι ενδιαμεσο.
δηλδ γυρω στα 75ah...να μην ειναι ουτε λιγα αμπερ (65) αλλα ουτε και πολυ (85).
πηρα γνωστη αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι εδινε 3 μεγεθη λογω ηχοσυστηματων,θερμαινομενων,ηλεκτρικα βοηθηματα κ.λ.π.
οσο πιο πλουσιος δηλδ ο εξοπλισμος τοσο πιο μεγαλη μπαταρια εμπαινε...
εμενα εκτος απο αυτοματο πιλοτο (που θα μπει φετος) και τα πιτσιληστηρια στα φαναρια (το ποιο αχρηστο εξτρα) τα εχει ολα...(παρκτρονικ,ηλεκτρικα παραθυρα μπρος-πισω,θερμαινομενα,ηλιοροφη,8 ηχεια στις μαμα θεσεις(εναντι των κλασικων 6 που εχουν στανταρ τα ε36)+καποια μη εργοστσιακα εξτρα οπως χειριστηρια στο τιμονι απο ε39,συναγερμο εμποριου.ξενον φωτα,ενισχυτη ηχειων κ.λ.π.
οπως καταλαβατε δεν ειναι λιγα οπως ειπε και ο gearboxer...Η χαρα του εξτρα ειναι...
σημερα πηγα σε συνεργειο bosch και πηρα προσφορα.
bosch 77ah s5 (η πιο ακριβη σειρα και καλα για πολυτελη αμαξια) με 780 αμπερ εκκινησης στα 105ε με φ.π.α+τοποθετηση.
αντιστοιχα με τα ιδια λεφτα περιπου (102ε) η 77αρα exide με 760 αμπερ εκκινησης.(πιο δυνατη κρυα εκκινηση η s5 bosch δηλδ).
bosch εχω και στο κορολλα (την s4 που ειναι πιο κατωτερης ποιοτητας απο s5) και 2,5 χρονια ακριβως τωρα δουλευει αψογα χωρις προβληματα και χωρις συντηρηση.

το διλημα ειναι να βαλω 65αρα γνησια η' 77αρα bosch την καλη σειρα με τα ιδια λεφτα?
εσεις τι θα κανατε?ειναι τοσο καλυτερες οι γνησιες που δικαιολογουν την διαφορα?(καλα για 75αρα γνησια δεν συζηταμε-σιγα μην δωσω 170ε για μπαταρια-ελεος δεν εχω φεραρι..).
θελω να δω αν σκεφτομαστε το ιδιο...χεεχε..
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-14, 17:14
Το avatar του χρήστη georgedue
georgedue Ο χρήστης georgedue δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2012
Μηνύματα: 147
georgedue is on a distinguished road
Δύο φορές έβαλα βοσκή (Bosch) στη ζωή μου, και τις δύο τα έκλασαν στα 2,5 χρόνια.
__________________
Good Drivers have dead flies on the side windows. (Walter Röhrl)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-14, 18:25
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
hankook η banner
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-14, 19:18
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
για το ε46 328 4θυρο (ιδιο μοτερ m52) δινει exide η bmw...http://www.realoem.com/bmw/showparts...13&hg=61&fg=30
77ah με 680 αμπερ εκκινησης στα 98ε.καλη τιμη...
στην περιγραφη γραφει για δυνατους βενζινοκινητηρες και οχηματα με στανταρ+εξτρα εξοπλισμο (η περιγραφη συμβαδιζει για το δικο μου).λουκουμι φιανεται...
ε του φουστη για να την βαζει η Bmw στο ε46 αποκλειεται να ναι μαπα...
απλα την exide την 70αρα (οχι 77 που ναι τουτη) την δινει κατι 180ε!....
αμα μου δωσει 2 χρονακια εγγυηση το λιγοτερο την εμπαξα....
εγκυκλοπαιδικα οι exide τι προελευσης ειναι?εχει κανεις?
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-14, 11:00
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
για το ε46 328 4θυρο (ιδιο μοτερ m52) δινει exide η bmw...http://www.realoem.com/bmw/showparts...13&hg=61&fg=30
77ah με 680 αμπερ εκκινησης στα 98ε.καλη τιμη...
στην περιγραφη γραφει για δυνατους βενζινοκινητηρες και οχηματα με στανταρ+εξτρα εξοπλισμο (η περιγραφη συμβαδιζει για το δικο μου).λουκουμι φιανεται...
ε του φουστη για να την βαζει η Bmw στο ε46 αποκλειεται να ναι μαπα...
απλα την exide την 70αρα (οχι 77 που ναι τουτη) την δινει κατι 180ε!....
αμα μου δωσει 2 χρονακια εγγυηση το λιγοτερο την εμπαξα....
εγκυκλοπαιδικα οι exide τι προελευσης ειναι?εχει κανεις?
Οι exide αν θυμαμαι καλa ειναι σουηδικες,η bmw εδω και καιρο βαζει banner αυτη δουλευω εγω,θα παρεις την ενυσχιμενη που βγαζει 72A με 2 χρονια εγγυηση,τιμη 138 ευρω το ανωτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-01-14, 17:01
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
http://www.autopower.gr/μπαταρίες-ba...405-74-ah.html
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-01-14, 19:22
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
καταρχην ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν με το θεμα.
ημουν ετοιμος να παω να βαλω την banner power bull 72ah με 108ε τοποθετημενη με κωδικο p72 09 (αυτην προτεινει στο σελιδα της η banner για τα 36αρια τα 6κυλινδρα μαζι με μια 70αρα απλη) αλλα τελικα υστερα απο ψαξιμο γνωστου μου μεσα σε αντιπροσωπεια βρηκε στις μαμα διαστασεις της μπαταριας του 328 (278χ175χ175) μια 70αρα με 120ε (με εκπτωση=κανονικη τιμη 135ε) οποτε παρηγειλα την γνησια εφοσον η διαφορα με την banner Ηταν μονο 12ε.παντως και η banner ειχε 2 χρονια εγγυηση οπως και η γνησια...
υποψιαζομαι οτι ειναι exide..αυριο που θα την παρω στα χερια θα την ψαξω να δω τι γραφει πανω...
παντως στο μαγαζι που ρωτησα μου ειπε για τις exide οτι ειναι γερμανικης η' ιταλικης προελευσης...
οποτε παω αυριο για την γνησια (θα μου την βαλουν δωρεαν εννοειται) να δουμε...
υ.γ. εκτος απο κωδικο στο ραδιο και ωρα στο obc θα ξερυθμιστει κατι αλλο μολις βγει η μπαταρια?
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-01-14, 19:46
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
το διλημα ειναι να βαλω 65αρα γνησια η' 77αρα bosch την καλη σειρα με τα ιδια λεφτα?
εσεις τι θα κανατε?ειναι τοσο καλυτερες οι γνησιες που δικαιολογουν την διαφορα?(καλα για 75αρα γνησια δεν συζηταμε-σιγα μην δωσω 170ε για μπαταρια-ελεος δεν εχω φεραρι..).
θελω να δω αν σκεφτομαστε το ιδιο...χεεχε..
Φυσικά και γνήσια BMW …..
Επειδή μου αρέσει όταν γράφω κάτι να το έχω δοκιμάσει για να πω την γνώμη μου με σιγουριά , να έχω και αποδείξεις …..
Βάζω γνήσια 55αρα Φεβρουάριο του 2008 …. Το αμάξι κινείται ΜΙΑ φορά το μήνα και κάνει 190 χιλιόμετρα. Πρόσεξε …. δεν το βάζω μπροστά ούτε μια φορά κάθε εβδομάδα μόνο αυτό που σου έγραψα παραπάνω! Την έχω ακόμη και σήμερα πάνω στο αμάξι χωρίς κανένα πρόβλημα!
Ο αδελφός μου βάζει Bosch δεν θυμάμαι πόσα ah , Ιούνιο του 2011 και του ψόφησε Ιούλιο του 20013 …..Απο τότε έχει πάλι Bosch S4 άντε να δούμε πόσο θα του πάει ….

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε παρηγειλα την γνησια εφοσον η διαφορα με την banner Ηταν μονο 12ε.παντως και η banner ειχε 2 χρονια εγγυηση οπως και η γνησια...
Προσπαθούσα να γράψω το post από το μεσημέρι μέσο κινητού και μέχρι να τελειώσω για να πατήσω υποβολή με πετούσε έξω το forum θα έσκαγα αν δεν το έγραφα ….!!!
Ευτυχώς διαβάζω ότι κατά την γνώμη μου έκανες την καλύτερη επιλογή !
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-01-14, 22:58
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
υ.γ. εκτος απο κωδικο στο ραδιο και ωρα στο obc θα ξερυθμιστει κατι αλλο μολις βγει η μπαταρια?
Αν δεν κάνω λάθος χάνει κάποια adaptation που έχει κάνει ο εγκέφαλος του κινητήρα. Μόλις βάλεις ρεύμα και κάνεις κάποια χιλιόμετρα, τα ξαναφτιάχνει.
Λεπτομέρειες ας πει κάποιος που το κατέχει καλύτερα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-14, 10:08
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Αν δε μεινει πολυ ωρα εκτος δε παθαινει τιποτα.Και η μαμα μπαταρια κατα 90% banner θα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.