Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-05-13, 20:42
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα πας για 316 , που είναι 1600 . 1800 στις χρονολογίες αυτές σε 2πορτο δεν υπάρχει . Θα πρέπει να πας σε χρονολογία απο 2001 και κάτω για 1.8 μοτέρ .
Το 316 εχει 115 άλογα . Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο σαν αγορά ? Γιατί από τη στιγμή που μιλάς για 6κύλινδρα και υπερτροφοδότες , εγώ στη θέση σου δε θα το κοίταγα καν .

Οι προτάσεις οι δικές μου .
1)Αν δε σε ενοχλούν τα 115 άλογα από 1.6 τότε παίρνεις 316 , και μετά 2 χρόνια το πουλάς και παίρνεις άλλο έτοιμο 6κύλινδρο.
2)Αν δε σου φτανουν τα 115 , παίρνεις αμάξι άλλη μάρκας για 2 χρόνια και σε 2 χρόνια παίρνεις πάλι έτοιμο 6κύλινδρο.
3)Παίρνεις 318 του 2001 και κάτω ( αυτό το μοτέρ τουρμπίζεται ) και σε 2 χρόνια δε βάζεις εξακύλινδρο αλλά τουρμπίζεις το δικό σου .

Γενικά να ξέρεις ότι επειδή οι τιμές έχουν ξεφτυλιστεί στα 2λιτρα+ και θα συνεχίσει και στο μέλλον αυτό , πλέον δε συμφέρει να κάνεις μετατροπή . Αν τίθεται θέμα αλλαγής κινιτήρα για περισσότερες επιδόσεις , συμφέρει να πουλήσεις αυτό που έχεις και να αγοράσεις άλλο ήδη έτοιμο.

Και μια επιπλέον γνώμη γιατί συνήθως αυτό γίνεται . Οι πιο πολλοί που ξεκινάνε με τέτοιο σκεπτικό , συνήθως δε το προχωράνε στο μέλλον . Δηλαδή παίρνουν μετά 2 χρόνια όπως λες ( τα οποία μπορεί να γίνουν και 3 και 4 ) κάτι σε 6κύλινδρο και το αφήνουν ως έχει , μιας και από το 16άρι που είχανε , η διαφορά είναι χαοτική , οπότε έτσι κ αλλιώς μένουν ευχαριστημένοι . Εξ άλλου υπάρχουν τόσο διαφορετικά μοτέρ ε46 που δεν υπάρχει και λόγος για βελτιώσεις , εκτός αν κάποιος θέλει να ξεπεράσει τα 350 άλογα του Μ. Με λίγα λόγια πάντα υπάρχει κάτι έτοιμο μαμά οπότε ποιος ο λόγος να μπλέκεις με μετατροπές ?
Δες το ήρεμα το πράγμα χωρίς πολλούς ενθουσιασμούς, λογικά και πρακτικά από όλες τις απόψεις .
Σκέψου τα όλα αυτά .
Και εμείς εδώ είμαστε τα συζητάμε.

Ενδιαφέροντα όλα αυτά που μου λες και εννοείται πως δεν υπάρχει λόγος για να βιαστώ. Τώρα στα μηχανικά,το 318 που μου είπες είναι 1800(1795) κυβικά σωστά; το μοτερ του είναι 1,6 , 1,8 ή 2λιτρο; ρωτάω για θέμα κυβικών μόνο και μόνο από άποψη φορολογίας γιατί από ότι ξέρω πάνω από 1995cc σε πάνε....(κατάλαβες). Συγκεκριμένα αν δεν υπάρχει λόγος αλλαγής μοτερ και παίρνει υπερτροφοδότηση(turbo) τότε δεν υπάρχει θέμα συζήτησης αλλαγής μοτερ. Φυσικά εννοείται ότι ένα αυτοκίνητο δεν παίρνει τόσο απλά υπερτροφοδότηση αν δεν το χαμηλώσεις του φτιάξεις τα φρένα,ζάντες,λάστιχα του "δέσεις" το μοτερ του κ.τ.λ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-13, 21:29
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
318 02+ 2000cc
316 02+ το 2 πορτο 1600
316 02+ 4πορτο 1800
318 01- 1900
316 01- 1600

Από 01 και κάτω κανουν για turbo αλλά είναι 8βάλβιδα . Και είναι και 13 ετών αυτοκίνητα φυσικά , με ότι αυτό συνεπάγεται για όποιες φθορές κινιτήρα και σκάφους. Αυτά είναι τα profacelift μοντέλα , και έχουν και εμφανισιακές διαφορές .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kefalismos : 08-05-13 στις 21:36
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-13, 23:40
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
Με κούρασε πολυ αυτο το θρεντ!!
Με αλλα λόγια να αγαπιόμαστε
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-05-13, 08:31
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
318 02+ 2000cc
316 02+ το 2 πορτο 1600
316 02+ 4πορτο 1800
318 01- 1900
316 01- 1600

Από 01 και κάτω κανουν για turbo αλλά είναι 8βάλβιδα . Και είναι και 13 ετών αυτοκίνητα φυσικά , με ότι αυτό συνεπάγεται για όποιες φθορές κινιτήρα και σκάφους. Αυτά είναι τα profacelift μοντέλα , και έχουν και εμφανισιακές διαφορές .
Άρα λοιπόν και με τα λεγόμενα σου,καταλήγουμε στο 318 1900cc(1895),αφού εγώ προσωπικά θέλω μελλοντικά να του βάλω υπερτροφοδότηση κ.τ.λ. το συγκεκριμένο δίνει 130-143hp από τη μάνα του αν δεν κάνω λάθος. Επειδή δεν είμαι και τόσο έμπειρος με τα αυτοκίνητα τι εννοείς ότι είναι 8βάλβιδα;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-05-13, 08:56
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Death007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα λοιπόν και με τα λεγόμενα σου,καταλήγουμε στο 318 1900cc(1895),αφού εγώ προσωπικά θέλω μελλοντικά να του βάλω υπερτροφοδότηση κ.τ.λ. το συγκεκριμένο δίνει 130-143hp από τη μάνα του αν δεν κάνω λάθος. Επειδή δεν είμαι και τόσο έμπειρος με τα αυτοκίνητα τι εννοείς ότι είναι 8βάλβιδα;
118 άλογα με 180Νμ ροπή.

143 άλογα έχει το 2λιτρο (με 200Nm ροπή).

Συμβουλή.

Μην πάρεις κάποια BMW, αν δεν σου φαίνονται ικανοποιητικές οι επιδόσεις όπως είναι από τη μάνα του....

Το τούρμπο, είναι άλλο θέμα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-05-13, 11:52
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Ώς απλός θεατής σε αυτό το θρέντ αλλά και στο διπλανό για το E92, παρατηρώ ότι ξεκινάμε πάντα σε λάθος βάση κι επειδή το έχω κάνει κι ο ίδιος το λάθος, εξηγούμαι:

Παναγιώτη, πρέπει να ιεραρχήσεις τις προτεραιότητες σου. Θέλεις εμφάνιση, θέλεις χώρους, θέλεις γκάζια, θέλεις χαμηλό κόστος συντήρισης και κατανάλωσης;

Προσωπικά μιλώντας είχα το E36 σε 316 με τα 102 άλογα και μάλιστα αυτόματο και είμουν αρκετά ευχαριστημένος. Εντάξει το αυτοκίνητο δεν ήταν για κόντρες αλλά η συνολική αίσθηση στα ταξίδια και ιδιαίτερα στα στροφιλίκια είναι άψογη. Το E46 νομίζω ότι είναι το ομορφότερο κουπέ που έβγαλε η BMW (ναι, το E92 με "ξενίζει" ακόμη λίγο) συνεπώς θεωρώ ότι το 1.8-1.9 μοτέρ με τα 118 άλογα και με χειροκίνητο δε θα σε κάνει να βαρεθείς. Θα έχεις ένα υπέροχο, αξιόπιστο αυτοκίνητο με φθηνα ανταλλακτικά και διαχρονικό σχέδιο και σκαρί. Εγώ θα σκεφτώ να χτυπήσω κάτι τέτοιο όταν μεγαλώσει ο μπόμπιρας και δε χρειάζεται να χώνω ποδήλατα κλπ

Το συγκεκριμένο μοτέρ όπως είπαν οι συναγωνιστές τουρμπίζεται αλλά γιατί να μπλέξεις. Ειλικρινά αν δεν είσαι "κοντράκιας" και ξέρεις να το πάς, θα κινηθείς αρκετά γρήγορα σε στροφοδιαδρομές και ακόμη και στην Εθνική τη 200-άρα θα την πιάσει μια χαρά (οτιδήποτε παραπάνω νομίζω ότι είναι υπερβολή τόσο για τους Ελληνικόυς δρόμους όσο και για τους Έλληνες οδηγούς που μοιραζόμαστε τις εθνικές μαζί τους και επιμένουν να πηγαίνουν μεσαία με 80 -από Πάσχα γύρισα κι έχω να πώ διάφορα).

Και αν στο τέλος δεις ότι σε παίρνει οικονομικά, το δίνεις και παίρνεις ένα αντίστοιχο εξακύλινδρο οπότε πλέον παίζεις σε άλλη κλάση... εκτός αν εννοείς με το μετατροπή σε 6-κυλ, αδήλωτη κλπ που και πάλι δεν αξίζει το ρίσκο.

Φιλικά...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-05-13, 12:09
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
118 άλογα με 180Νμ ροπή.

143 άλογα έχει το 2λιτρο (με 200Nm ροπή).

Συμβουλή.

Μην πάρεις κάποια BMW, αν δεν σου φαίνονται ικανοποιητικές οι επιδόσεις όπως είναι από τη μάνα του....

Το τούρμπο, είναι άλλο θέμα.
Άρα λοιπόν το 318 είναι 118hp και αν κατάλαβα καλά ο κινητήρας του είναι 1,8. Φυσικά εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα για μετατροπές για τουλάχιστον 2 χρόνια όπως έγραψα σε προηγούμενο σχόλιο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-05-13, 12:34
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Death007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα λοιπόν το 318 είναι 118hp και αν κατάλαβα καλά ο κινητήρας του είναι 1,8. Φυσικά εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα για μετατροπές για τουλάχιστον 2 χρόνια όπως έγραψα σε προηγούμενο σχόλιο μου.
1.9lt (1895cc)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-05-13, 13:20
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.9lt (1895cc)
Σε ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-05-13, 15:27
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Ώς απλός θεατής σε αυτό το θρέντ αλλά και στο διπλανό για το E92, παρατηρώ ότι ξεκινάμε πάντα σε λάθος βάση κι επειδή το έχω κάνει κι ο ίδιος το λάθος, εξηγούμαι:

Παναγιώτη, πρέπει να ιεραρχήσεις τις προτεραιότητες σου. Θέλεις εμφάνιση, θέλεις χώρους, θέλεις γκάζια, θέλεις χαμηλό κόστος συντήρισης και κατανάλωσης;

Προσωπικά μιλώντας είχα το E36 σε 316 με τα 102 άλογα και μάλιστα αυτόματο και είμουν αρκετά ευχαριστημένος. Εντάξει το αυτοκίνητο δεν ήταν για κόντρες αλλά η συνολική αίσθηση στα ταξίδια και ιδιαίτερα στα στροφιλίκια είναι άψογη. Το E46 νομίζω ότι είναι το ομορφότερο κουπέ που έβγαλε η BMW (ναι, το E92 με "ξενίζει" ακόμη λίγο) συνεπώς θεωρώ ότι το 1.8-1.9 μοτέρ με τα 118 άλογα και με χειροκίνητο δε θα σε κάνει να βαρεθείς. Θα έχεις ένα υπέροχο, αξιόπιστο αυτοκίνητο με φθηνα ανταλλακτικά και διαχρονικό σχέδιο και σκαρί. Εγώ θα σκεφτώ να χτυπήσω κάτι τέτοιο όταν μεγαλώσει ο μπόμπιρας και δε χρειάζεται να χώνω ποδήλατα κλπ

Το συγκεκριμένο μοτέρ όπως είπαν οι συναγωνιστές τουρμπίζεται αλλά γιατί να μπλέξεις. Ειλικρινά αν δεν είσαι "κοντράκιας" και ξέρεις να το πάς, θα κινηθείς αρκετά γρήγορα σε στροφοδιαδρομές και ακόμη και στην Εθνική τη 200-άρα θα την πιάσει μια χαρά (οτιδήποτε παραπάνω νομίζω ότι είναι υπερβολή τόσο για τους Ελληνικόυς δρόμους όσο και για τους Έλληνες οδηγούς που μοιραζόμαστε τις εθνικές μαζί τους και επιμένουν να πηγαίνουν μεσαία με 80 -από Πάσχα γύρισα κι έχω να πώ διάφορα).

Και αν στο τέλος δεις ότι σε παίρνει οικονομικά, το δίνεις και παίρνεις ένα αντίστοιχο εξακύλινδρο οπότε πλέον παίζεις σε άλλη κλάση... εκτός αν εννοείς με το μετατροπή σε 6-κυλ, αδήλωτη κλπ που και πάλι δεν αξίζει το ρίσκο.

Φιλικά...
Καλησπέρα. Από θέματα χώρου δεν έχω πρόβλημα αφού ένα coupe δεν είναι για μεταφέρεις κόσμο αλλά για να τρέχεις. Και εγώ πιστεύω ότι τα 118 άλογα της μάνας του είναι μια χαρά για λίγο γκάζι. Όσο για το 6κύλινδρο που λες,αν θα το αλλάξω ή όχι,όταν με το καλό έρθει η ώρα για αρχίσω τις μετατροπές θα το γράψω και εδώ,αλλά και πάλι αφού το μοτερ μαμά του παίρνει υπερτροφοδότηση(turbo) ποιος ο λόγος να του αλλάξεις μοτερ από 4κύλινδρο σε 6κύλινδρο,εκτός αν θέλω να ξεπεράσω τα 350hp της Μ όπως είπε και ο kefalismos σε προηγούμενο σχόλιο.

Νταξ,δεν με λες και "κοντράκια" αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάνα άνοιγμα στο χιλιόμετρο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.