Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-05-13, 19:35
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Death007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ πιστεύω ότι τα 118 άλογα της μάνας του είναι μια χαρά για λίγο γκάζι.
Νταξ,δεν με λες και "κοντράκια" αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάνα άνοιγμα στο χιλιόμετρο...
Οδήγα ένα να δεις τι γίνεται ... Γιατι εγώ όταν οδήγησα Μ Pack τραβούσα τα μαλλιά μου .
Αυτά τα αμάξια είναι εντάξει μόνο σε στοκ μορφή . Δηλαδή μηχανή επισκευασμένη ( με σωστή απόδωση δηλαδή ) και λάστοιχα 195 με 15άρα . Τα πιο στενά δηλαδή , τα stock .
Άπαξ και έχει τίποτα φαρδιά και /ή 17άρες και πάνω , και με τις φθορές που θα έχει η μηχανή , όχι για χιλιόμετρα δεν είναι ούτε για προσπέραση 3ης δε φτάνει καλά καλά ... Με aircodition άστο κλαίμε κανονικά ...
Γιατί έχω οδηγήσει και επισκευασμένο με στενές μαμά ρόδες και ήταν ΠΟΛΥ καλό , σε σημείο που δε το πίστευα σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα δοκιμάσει.

Στα λέω για να ξέρεις τι ψάχνεις . Οδήγα ένα οπωσδήποτε φίλε μου πριν αποφασίσεις γιατί σε βλέπω το ζητάς το γκάζι ! .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-05-13, 20:04
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οδήγα ένα να δεις τι γίνεται ... Γιατι εγώ όταν οδήγησα Μ Pack τραβούσα τα μαλλιά μου .
Αυτά τα αμάξια είναι εντάξει μόνο σε στοκ μορφή . Δηλαδή μηχανή επισκευασμένη ( με σωστή απόδωση δηλαδή ) και λάστοιχα 195 με 15άρα . Τα πιο στενά δηλαδή , τα stock .
Άπαξ και έχει τίποτα φαρδιά και /ή 17άρες και πάνω , και με τις φθορές που θα έχει η μηχανή , όχι για χιλιόμετρα δεν είναι ούτε για προσπέραση 3ης δε φτάνει καλά καλά ... Με aircodition άστο κλαίμε κανονικά ...
Γιατί έχω οδηγήσει και επισκευασμένο με στενές μαμά ρόδες και ήταν ΠΟΛΥ καλό , σε σημείο που δε το πίστευα σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα δοκιμάσει.

Στα λέω για να ξέρεις τι ψάχνεις . Οδήγα ένα οπωσδήποτε φίλε μου πριν αποφασίσεις γιατί σε βλέπω το ζητάς το γκάζι ! .
Έχω οδηγήσει 4πορτο 318 του 02 με 16αρες ζάντες αν θυμάμαι καλά και πήγαινε τάπα,το πετάλ του γκαζιού το είχα τέρμα το κάτω,και αυτό έδινε και το ωραίο ήταν ότι έδειχνε όλες του τις δυνάμεις μετά τα 150km/h. Όταν εννοείς M Pack,ο τύπος του είχε περάσει πρόγραμμα Μ με εγκέφαλο; γιατί αυτό κατάλαβα εγώ έτσι όπως μου το είπες. Τι μοτερ είχε το αμάξι που είχες οδηγήσει,4κύλινδρο η 6κύλινδρο;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-05-13, 01:22
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
4πορτο του 02 άρα εσύ οδήγησες το 2λιτρο με τα 143 άλογα .
Για οδήγα το 318 του 01 με τα 118 ... Μ pack είναι άλλο πράγμα .Πακέτο εξοπλισμού είναι , δεν υπάρχει μηχανική βελτίωση. Αυτό που κολλάει εδώ στην κουβέντα είναι τα Μ Pack αμάξια φοράνε 17άρες με 225 μπροστά λάστοιχο και πίσω 245 , που κόβουν επιδόσεις .
Φυσικά - για τα δεδομένα μου - δε πήγενε το αυτοκίνητο . Απογοητεύτηκα τελείως . Για βόλτα αρχηγός , ως εκεί όμως !
Το αμάξι ήταν 118 άλογα 1900 κυβικά .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kefalismos : 10-05-13 στις 01:25
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-05-13, 10:12
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Death007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Από θέματα χώρου δεν έχω πρόβλημα αφού ένα coupe δεν είναι για μεταφέρεις κόσμο αλλά για να τρέχεις. Και εγώ πιστεύω ότι τα 118 άλογα της μάνας του είναι μια χαρά για λίγο γκάζι. Όσο για το 6κύλινδρο που λες,αν θα το αλλάξω ή όχι,όταν με το καλό έρθει η ώρα για αρχίσω τις μετατροπές θα το γράψω και εδώ,αλλά και πάλι αφού το μοτερ μαμά του παίρνει υπερτροφοδότηση(turbo) ποιος ο λόγος να του αλλάξεις μοτερ από 4κύλινδρο σε 6κύλινδρο,εκτός αν θέλω να ξεπεράσω τα 350hp της Μ όπως είπε και ο kefalismos σε προηγούμενο σχόλιο.

Νταξ,δεν με λες και "κοντράκια" αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάνα άνοιγμα στο χιλιόμετρο...
Φίλτατε καλά το πας, αλλά αυτό το αμάξι και ειδικά το κουπέ θα το ευχαριστηθείς περισσότερο σε στροφιλίκια και τέτοια. Άσε τα ανοίγματα και τα τετρακοσάρια αμαρτία να σπάνε αυτά τα αμάξια σε χαζοκοντρίτσες. Βάλτο να ανέβεις κανένα βουνό, στροφαρισε το σωστά και θα χαμογελάσεις σε κλειστές και φουρκέτες ακόμη και με τα 118 άλογα.

Απ'ότι λένε οι σύντροφοι τα 8-βάλβιδα μοτέρ είναι σκυλιά (κι εγώ το M40 έχω στην 518) και τουρμπίζονται με καλά αποτελέσματα. Οπότε το επόμενο βήμα σου θα είναι συντήρηση του μοτέρ και τούρμπιζμα απλά έχει υπ'όψην σου το μπατζετ που θα απαιτηθεί για να γίνει καλή δουλειά (θα στα πουν οι ειδικοί όταν έρθει η ώρα) το οποιο δεν είναι και μικρό, δεδομένου κιόλας ότι παλιό αυτοκίνητο είναι και όσο περνάει ο καιρός χάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-05-13, 10:18
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οδήγα ένα να δεις τι γίνεται ... Γιατι εγώ όταν οδήγησα Μ Pack τραβούσα τα μαλλιά μου .
Αυτά τα αμάξια είναι εντάξει μόνο σε στοκ μορφή . Δηλαδή μηχανή επισκευασμένη ( με σωστή απόδωση δηλαδή ) και λάστοιχα 195 με 15άρα . Τα πιο στενά δηλαδή , τα stock .
Άπαξ και έχει τίποτα φαρδιά και /ή 17άρες και πάνω , και με τις φθορές που θα έχει η μηχανή , όχι για χιλιόμετρα δεν είναι ούτε για προσπέραση 3ης δε φτάνει καλά καλά ... Με aircodition άστο κλαίμε κανονικά ...
Γιατί έχω οδηγήσει και επισκευασμένο με στενές μαμά ρόδες και ήταν ΠΟΛΥ καλό , σε σημείο που δε το πίστευα σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα δοκιμάσει.

Στα λέω για να ξέρεις τι ψάχνεις . Οδήγα ένα οπωσδήποτε φίλε μου πριν αποφασίσεις γιατί σε βλέπω το ζητάς το γκάζι ! .
Στα μικρά μοτέρ για εμένα είναι χαμένος κόπος να βάζει κάποιος μεγαλύτερη ζάντα από 15-άρα. ΟΚ, αντιλαμβάνομαι τον παράγοντα εμφάνιση αλλά από την άλλη και το μοτέρ χάνεται και δεδομένου ότι το στήσιμο στα BMW είναι έτσι κι αλλιώς καλό δεν κερδίζεις τόσο πολύ σε κράτημα. Εντάξει άμα πας από 205 στα 245 θα έχεις καλύτερη πρόσφυση στα στροφιλίκια κλπ αλλά μέχρι να κουνήσει βοηθειά μας.

Η απόδοση της μηχανής στα κλασσικά 8-βάλβιδα αν γίνεται τυπική συντήρηση σε λάδια/φίλτρα κλπ και δεν έχει τσιμπήσει καμμιά θερμοκρασία νομίζω ότι δεν χάνεται τόσο εύκολα. Εγώ έχω 221.000 χιλιόμετρα και χωρίς να έχει ανοιχτεί ποτέ το μοτέρ απλά με την κανονική συντήρηση πιάνω 160-170 με ευκολία και αγγίζω 190 με 195 χωρίς ιδιαίτερο ζόρι (νομίζω 190 έδινε ο κατασκευαστής για το δικό μου).
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-05-13, 13:02
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Death007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Από θέματα χώρου δεν έχω πρόβλημα αφού ένα coupe δεν είναι για μεταφέρεις κόσμο αλλά για να τρέχεις. Και εγώ πιστεύω ότι τα 118 άλογα της μάνας του είναι μια χαρά για λίγο γκάζι. Όσο για το 6κύλινδρο που λες,αν θα το αλλάξω ή όχι,όταν με το καλό έρθει η ώρα για αρχίσω τις μετατροπές θα το γράψω και εδώ,αλλά και πάλι αφού το μοτερ μαμά του παίρνει υπερτροφοδότηση(turbo) ποιος ο λόγος να του αλλάξεις μοτερ από 4κύλινδρο σε 6κύλινδρο,εκτός αν θέλω να ξεπεράσω τα 350hp της Μ όπως είπε και ο kefalismos σε προηγούμενο σχόλιο.

Νταξ,δεν με λες και "κοντράκια" αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάνα άνοιγμα στο χιλιόμετρο...
αν σκέφτεσαι από τώρα τούρμπα κ ανοίγματα κοίτα για άλλο αμάξι πριν είναι αργά γιατί πολύ απλά το 46άρι δεν είναι για τέτοια
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-05-13, 14:23
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σκέφτεσαι από τώρα τούρμπα κ ανοίγματα κοίτα για άλλο αμάξι πριν είναι αργά γιατί πολύ απλά το 46άρι δεν είναι για τέτοια
Μην το λες. Έχω δει πολλά E46 από την περιοχή μου και μη,φτιαγμένα και πάνε τάπα,σε ευθεία αλλά και σε στροφές. Ένα αμάξι μπορεί να στηθεί για συγκεκριμένους σκοπούς,είτε για drift,είτε για κόντρα κ.τ.λ. όπως είπα δεν σκέφτομαι από τώρα(όχι τουλάχιστον για τα επόμενα 2-3 χρόνια) υπερτροφοδότηση(turbo),οπότε κοιτάω να πάρω ένα καλό αμάξι από τη μάνα του,όπως το 318 01 με το 1,9 μοτερ 118hp που μελλοντικά είναι αναβαθμίσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-05-13, 14:36
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
4πορτο του 02 άρα εσύ οδήγησες το 2λιτρο με τα 143 άλογα .
Για οδήγα το 318 του 01 με τα 118 ... Μ pack είναι άλλο πράγμα .Πακέτο εξοπλισμού είναι , δεν υπάρχει μηχανική βελτίωση. Αυτό που κολλάει εδώ στην κουβέντα είναι τα Μ Pack αμάξια φοράνε 17άρες με 225 μπροστά λάστοιχο και πίσω 245 , που κόβουν επιδόσεις .
Φυσικά - για τα δεδομένα μου - δε πήγενε το αυτοκίνητο . Απογοητεύτηκα τελείως . Για βόλτα αρχηγός , ως εκεί όμως !
Το αμάξι ήταν 118 άλογα 1900 κυβικά .
Άρα για να έχεις καλύτερη απόδοση στο δρόμο,πρέπει να έχεις 16'' ζάντες μαμά;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-05-13, 20:40
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Βρες ένα καλό αυτοκίνητο από άποψη συντήρησης-κατάστασης και εξοπλισμού και αγόρασέ το.Το αυτοκίνητο κινείται αξιοπρεπέστατα στο δρόμο ακόμα και με μεγάλους τροχούς.
Δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο και δεν είναι η χρήση του για άνοιγμα από φανάρι σε φανάρι.Σε ταξίδι όμως και σε κλειστό ορεινό στροφιλίκι,πολλά ''γρήγορα'' αυτοκίνητα θα κάνουν στην άκρη να περάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-05-13, 21:01
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρες ένα καλό αυτοκίνητο από άποψη συντήρησης-κατάστασης και εξοπλισμού και αγόρασέ το.Το αυτοκίνητο κινείται αξιοπρεπέστατα στο δρόμο ακόμα και με μεγάλους τροχούς.
Δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο και δεν είναι η χρήση του για άνοιγμα από φανάρι σε φανάρι.Σε ταξίδι όμως και σε κλειστό ορεινό στροφιλίκι,πολλά ''γρήγορα'' αυτοκίνητα θα κάνουν στην άκρη να περάσεις.
Ακριβώς όπως το λες. Τα BMW είναι για ανοικτούς δρόμους και για κλειστές στροφές...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.