Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-01-08, 23:45
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Τα Υλικά

Είναι της εταιρίας BODY υπάρχουν και άλλα όμως όπως sikkens standox κτλ.Προσωπικά από το συγκεκριμένο ασταρι δεν είμαι και πολύ ευχαριστιμένος γιατί ρίχνει χοντρό μίγμα και θέλει πολύ τρίψιμο! Απλά αναφέρω εδώ ένα σετ αστάρι - χρώμα - βερνίκι που καλύπτει τις ανάγκες του μεγαλύτερου μέρους των ερασιτεχνων!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg prod1_im63en.jpg (3,6 KB, 6 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg prod1_im68en.jpg (24,4 KB, 4 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg prod1_im62en.jpg (4,4 KB, 3 εμφανίσεις)
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-01-08, 23:48
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Το 360 ειναι καλό για τετοιες δουλειές γιατι δεν αφήνει κενά. Ειναι λίγο χοντρό αλλά καλύτερα από το να μην καλύπτει, Ετσι εχει και το πελονεκτημα ότι τρίβωντας για να περάσεις το 2ο στρωμα, τριβεις το ασταρι και όχι πάλι το μέταλλο. Διαφορά ουσίας γιατι αν βρείς μεταλλο, ειναι σαν να περνάς ενα στρώμα και όχι δύο.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-01-08, 23:51
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρατάει τα νερα από τους νεροχύτες μεσα και σαπίζει πιο γρήγορα. Ειναι σαν να βουλωνεις αποχέτευση.
Κατάλαβα πρέπει να το υπομείνουμε δηλαδή!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s_goudis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέχασα να αναφέρω πως μετά το αστάρι και πριν το χρώμα καλό είναι να προηγηθεί τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο έτσι η μπογιά "πιάνει" καλύτερα και γίνεται πιο ανθεκτική!
Στέργιο τώρα σε έπιασα, ναι και αυτό το έκανα, η επιφάνεια του ασταριού έγινε κάπως αγκαθωτή ματ, έτσι έπρεπε να γίνει;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-01-08, 23:59
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E12 520 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισα ισα στεργιο που το ασταρι οσο πιο πολυ το αφηνεις τοσο καλυτερα ποτιζει μεσα στο μεταλλο!!!
Αν το περασεις 2 φορες ασταρι και αρμοκολλες στα επιμαχα σημεια ουτε χρωμα δεν χρειαζεται ουτε βερνικι!
Σε τετοιες περιπτωσεις τα 2 τελευταια ειναι προαιρετικα για το φινιρισμα!!!
Ολη τη δουλεια την κανουν η αρμοκολλα και το ασταρι....

Α ξεχασα πλεον να προσθεσω οτι στο τελος καλο ειναι να περαστει και κερι!!!
Το αστάρι μόνο του δεν προστατεύει απλά προετοιμάζει την επιφάνεια για σωστή και αποδοτική βαφή είναι υλικό προεργασιάς και όως και να το κάνουμε δεν θα αντέξει.
Σκοπός του δεύτερου χεριού στο ασταρι ή στο χρώμα είναι να πετύχεις μια βαφή η οποία θα έχει ικανοποιητιοκό πάχος για προστασία! Για το σκοπό αυτό βάφεται μετα από ένα χρονικό διάστημα που κυμένεται μεταξύ 5 - 20 λεπτών ανάλογα των εξωτερικών καιρικών συνθηκών θερμοκρασίας και υγρασίας, έτσι το δεύτερο χέρι "ενώνεται" με το ελαφρός στεγνό πρώτο και επιτυγχάνεις μια βαφή ενός στρώματος! Αν το αφήσες να στεγνώσει πετυχένεις μία βαφή που αποτεέιται από δύο επιμέρους στρώματα!
Μεταλλο - Αστάρι - Χρώμα - Βερνίκη!
Μια Αλυσίδα που αν σπασει ή δεν ιπάρχει κάποιος "κρίκος" εμφανίζεται σκουριά δε το λέω μόνο εγώ αλλα όλοι όσοι έχουν ασχολειθεί με το άθλημα!
Με το κερί κάνεις μια επιφάνεια που έρχεται σε απευθείας έκθεση με το νερό υδρόφοβη!
Εδώ δεν έχουμε τόσο νερό περισσότερο ίχνη υγρασίας θα έλεγα όπότε το θεωρώ μη αναγκαίο!
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-01-08, 02:13
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται?
Στο 36αρι μου μερικές φορές αμα το πλένω με πίεση βλέπω αν σηκώσω τον πάτο του πορτπαγκάζ μεσα στη ρεζέρβα 3-4 σταγόνες νερό.Εν το μεταξύ το αμάξι είναι 100% ατρακάριστο και τα λάστιχα είναι στεγνά.Η μόνη υποψία που έχω είναι ότι περνάει το νερό απο της θυρίδες που έχει το πορτπαγκαζ για εξαέρωση πίσω απο τη μοκέτα.Είναι φυσιολογικό αυτό?
Αν περνάει απο εκέι μπορώ να κάνω τίποτα ώστε να λυθεί το "πρόβλημα"?Είμαι λίγο ψείρας με το αμάξι και σε κάτι τέτοια κολλάω άσχημα!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-01-08, 02:15
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται?
Στο 36αρι μου μερικές φορές αμα το πλένω με πίεση βλέπω αν σηκώσω τον πάτο του πορτπαγκάζ μεσα στη ρεζέρβα 3-4 σταγόνες νερό.Εν το μεταξύ το αμάξι είναι 100% ατρακάριστο και τα λάστιχα είναι στεγνά.Η μόνη υποψία που έχω είναι ότι περνάει το νερό απο της θυρίδες που έχει το πορτπαγκαζ για εξαέρωση πίσω απο τη μοκέτα.Είναι φυσιολογικό αυτό?
Αν περνάει απο εκέι μπορώ να κάνω τίποτα ώστε να λυθεί το "πρόβλημα"?Είμαι λίγο ψείρας με το αμάξι και σε κάτι τέτοια κολλάω άσχημα!

Λογικά είναι από τις τάπες αποστράγγισης, αυτό που λέγαμε πιο πάνω και πάλι λογικά (με την λογικη της BMW αυτή τη φορά)δεν πρέπει να κάνεις τίποτα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-01-08, 02:32
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Μα αυτό είναι βλακεία....Δηλαδή μετα απο κάποια χρόνια είναι στάνταρ ότι θα βγαλει σκουριά σε εκείνο το σημείο!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-08, 18:51
Το avatar του χρήστη GMarts
GMarts Ο χρήστης GMarts δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Μηνύματα: 96
GMarts is on a distinguished road
Άλλο ένα συν που έχεις χρησιμοποιώντας σπρευ αυτοκινήτου είναι οτι μπορείς με το κωδικό του αυτοκινήτου να ωγάλεις ακριβώς το χρώμα του αυτοκινήτου σου!
Αυτα εν ολιγοίς
Πάντως καλύτερα τώρα απ ότι πριν!!!!![/QUOTE]


Συμφωνω απολυτα.Αν χρησιμοποιουσες χρωμα αυτοκινητου σε σπρει(με τον κωδικο) η δουλεια θα ηταν επαγγελματικη!!!!!
Κατα τα αλλα τα συγχαρητηρια μου.......
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-01-08, 17:10
Το avatar του χρήστη johnye30is
johnye30is Ο χρήστης johnye30is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2006
Μηνύματα: 424
johnye30is is on a distinguished road
Πριν το ασταρι καλο θα ηταν να ειχες βαλει και " φαρμακο" κατα της σκουριας γιατι στην ουσια η σκουρια ειναι κατι σαν αρωστια και οσο και να καθαριστει με την τριβη παλι θα υπαρχουν ποροι , που με την παραμικρη υγρασια θα εμφανιστει παλι .
Παντως μπραβο που το εκανες μονος !!
και σιγουρα πολυ καλυτερα απο πριν .....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-01-08, 20:22
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnye30is Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν το ασταρι καλο θα ηταν να ειχες βαλει και " φαρμακο" κατα της σκουριας γιατι στην ουσια η σκουρια ειναι κατι σαν αρωστια και οσο και να καθαριστει με την τριβη παλι θα υπαρχουν ποροι , που με την παραμικρη υγρασια θα εμφανιστει παλι .
Παντως μπραβο που το εκανες μονος !!
και σιγουρα πολυ καλυτερα απο πριν .....

Χμ να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα και αυτό, να βάλω δλδ αντισκωριακό, αλλά λέω μετά μήπως δεν κολλήσει καλά το αστάρι ή η μπογιά.

Σε ευχαριστώ φίλε μου!!

Καλή συνέχεια και εσύ με το τουμπανάκι σου.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.