Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-11-09, 13:39
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Sedan: M40 -> 3.45
----------- M43 -> 3.38

Coupe: M43 -> 3.38

Εκτός αν υπάρχει κάποια εξαίρεση που μου διέφυγε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-11-09, 14:56
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Έχοντας "ξεκαθαρίσει" το ζήτημα της τελικής σχέσης μετάδοσης, για να αποκτήσεις Διαφορικό Περιορισμένης Ολίσθησης, έχεις δύο επιλογές:
(α) Η φθηνή: Αγοράζεις μεταχειρισμένο ένα κομπλέ διαφορικό Π.Ο. Στην περίπτωση αυτή μπορείς να επιλέξεις την τελική σχέση μετάδοσης, αφού μπορείς να επιλέξεις διαφορικό από ένα άλλο μοντέλο. Όμως, στην 316 δεν μπορεί να "μεταμοσχευτεί" διαφορικό από οποιοδήποτε άλλο μοντέλο. Θα πρέπει να περιορισθείς σε διαφορικά που προέρχονται από 316i, 318i, 318is ή 320i, γιατί τα μοντέλα αυτά φορούσαν το λεγόμενο "μικρό καβούκι" (Typ 168). Βέβαια, θα πρέπει να οπλιστείς με υπομονή, γιατί μη νομίζεις πως θα τα βρεις να σε περιμένουν όπως τα γάλατα στο σούπερ-μάρκετ...
Τιμές: Για το διαφορικό από 400 έως 550 €. Εργασία: Από 50 έως 150 € + λάδια και κάποια παρελκόμενα.

(β) Η ακριβή: Αγοράζεις αυτό εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...tial_assembly/ το ανταλλακτικό. Πρόκειται για γκρούπ το οποίο θα "εμφυτευτεί" στο υπάρχον καβούκι σου αντικαθιστώντας ένα αντίστοιχο που υπάρχει ήδη μέσα. Έτσι το υπάρχον διαφορικό σου θα μετατραπεί σε Π.Ο. Η τελική σχέση μετάδοσης δεν επιρρεάζεται, θα παραμείνει δηλ. ως έχει. Μου φαίνεται απίθανο να το βρεις μεταχειρισμένο, άρα θα το παραγγείλεις καινούργιο από αντιπρόσωπο BMW. Το κόστος τώρα: Ενδεικτική τιμή (αν την θυμάμαι καλά), πριν από ένα χρόνο ακριβώς: 983 €! Πρακτικά η τιμή θα διαμορφωθεί με την παραγγελία, με πιθανότητα να ανέλθει σε πάνω από 1200 €, όπως με είχαν ενημερώσει. Εργασία εγκατάστασης / μετατροπής: Από 150 έως 250 €.
Υπήρχε και η λύση του γκρουπ της Quaife, αλλά πλέον δεν έχει στοκ για τα μοντέλα μας και δεν προτίθεται να βγάλει νέα παραγωγή. Για Ε36 διαθέτει πλέον μόνο για Ζ3 και 318ti (Compact) που όμως δεν είναι συμβατά με τα δικά μας...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντών///is : 25-11-09 στις 15:08 Αιτία: Διόρθωση τιμής
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-11-09, 15:15
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Το εργοστασιακό Δ.Π.Ο. έχει όντως βαθμό εμπλοκής 25% και είναι κατασκευής ZF.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-11-09, 20:53
Το avatar του χρήστη nikos12
nikos12 Ο χρήστης nikos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Μηνύματα: 82
nikos12 is on a distinguished road
Παιδιά φοράω τον Μ40 και είναι sedan. Δεν μπορώ να σας πω τώρα τον αριθμό πλαισίου. Ευχαριστώ πολύ. Θα ρωτήσω έναν γνωστό μου μηχανικό αύριο και θα επανέλθω. Απλά επειδή δεν ξέρω πόσο θα κρατήσω το αμάξι, δεν θελω να χαλάσω λεφτά τσάμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-11-09, 21:11
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά φοράω τον Μ40 και είναι sedan. Δεν μπορώ να σας πω τώρα τον αριθμό πλαισίου.
Φίλε μου, δεν χρειάζεται πλέον ο αριθμός πλαισίου... Από τη στιγμή που ήσουν βέβαιος πως το βήμα του διαφορικού σου είναι 3.45 και αφού είσαι Ε36 316, είναι βέβαιο πως είσαι sedan με κινητήρα Μ40. Το πράγμα μιλάει μόνο του...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-11-09, 21:17
Το avatar του χρήστη yiorgosxania
yiorgosxania Ο χρήστης yiorgosxania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2007
Μηνύματα: 678
yiorgosxania is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xaros Εμφάνιση μηνυμάτων
απο αυτοματο τετρακυλινδρο στο 4,10
ξέρει να εχει κάποιος αυτό το βήμα? αν ναι τιμή σε π.μ.
ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-11-09, 00:43
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια SOS. οποιος μπορει, να προτεινει μια λυση γιατι μαλλον θα παω αυριο και δεν θελω να με πιασουν κοτσο
Αφού είναι να πας αύριο, ελπίζω να προλάβεις να δεις αυτό πριν και να πας διαβασμένος. Είναι αποκαλυπτικό έως και ως προς τα part number που θα ζητήσεις:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...3&d=1238916744
Santo σε μεγάλες φόρμες
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-12-09, 16:36
Το avatar του χρήστη nikos12
nikos12 Ο χρήστης nikos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Μηνύματα: 82
nikos12 is on a distinguished road
λόγω αρρώστιας και υποχρεώσεων κατάφερα να πάω να ρωτήσω σήμερα. ο μηχανικός μου μου είπε ότι με το μπλοκέ θα μου πετάει μουτρα!! ισχύει αυτό? με προβληματίζει ότι είναι αδύναμο το αμάξι... Πάντως για να καταλάβω τι θέλω πήγα στην Μέκκα της πατρινής πισοκούνας, στο πανεπιστήμιο στους κόμβους. εκεί ξαναπαρατήρησα το εξής: φτάνω στην κορυφή της στροφής με αρκετά χιλιόμετρα και συμπλεκτάρω. πετάγεται η κωλάρα, γυρίζω λίγο το τιμόνι και μετά δίνω γκάζι για να συνεχίσω την πάντα τότε ακούω ένα σπινάρισμα πίσω δεξιά νομίζω, (η στροφή είναι αριστερή) και όταν βρίσκει πρόσφυση φεύγει τρένο χωρίς να γλυστράει. τι γνώμη έχετε??
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-12-09, 17:09
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Για να μην κουραζεσαι αδικα φιλε μου......ασε το διαφορικο που εχεις ως ειναι...... Αρκετη δυναμη ΔΕΝ εχεις με αποτελεσμα την 25%αρα εμπλοκη να μην την νιωσεις και τοοοοοοοσο αισθητα....( γνωμη μου ειναι αυτη - μιας και ξεκινησα με 316i και κατεληξα σε 325i με μπλοκε )

Οντως το μπλοκε "δενει" περισσοτερο την καροτσα ειδικα σε "μπασιματακια" ..... Αλλα και εκει ακομα θελεις κατι περισσοτερο απο τον M40 που εχεις τωρα......

Συμβουλη μου : Κατσε οπως εισαι τωρα.....μια χαρα εισαι Τα χρηματα που θα δωσεις για μπλοκε .....αναλογικα ΔΕΝ θα τα δεις αν δεν εχεις "δυναμη"......
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.