Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-12-09, 12:32
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xalkidikiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
ο κατασκευαστής δίνη τις ώρες λειτουργίας μιας λάμπας πρέπει να ψάξεις τις προδιαγραφές τις κάθε λάμπας phillips

προσωπική μου γνώμη, κρατάει πολύ περισσότερο από το να βάλεις μια κινεζικη τις πλακας
δηλαδη συμφερει να τη βαλεις
Θα συμφωνησω απολυτα. Περσυ ημουν στα Χανια στην Κρητη κι εκατσε ο διαολος και μου καηκε μια λαμπα Κυριακατικο και βρηκα ενα βενζιναδικο μονο ανοιχτο που ειχε λαμπες μαρκα μ εκαψες. Εις γνωση μου εβαλα την Κινεζικη μονο και μονο να μαι κομπλε απο φωτα που χρειαζεται ειδικα στην επαρχια και μεσα σ ενα χρονο μου την εκαψε. Ενω οι Osram που ειχε απ το εργοστασιο καηκαν σε 3και χρονια και μαλιστα χρησιμοποιωντας τα φωτα και μερα. Οποτε αξιζει να δωσεις κατι παραπανω να παρεις γνωστης μαρκας λαμπες ωστε να εχεις και σωστο φωτισμο και να μη σου καιγονται σε μικρο χρονικο διαστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-12-09, 13:42
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dafidack Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν τα φορεσα ομως και πηγα να βαλω μπρος μου εβγαλε ενδειξη στο ταμπλο τον πορτοκαλη γλομπο προειδοποιησης.
αυτο στο παρουσιασε γιατι πέρνει λαθος ενδειξη απο την αντισταση που πρεπει να του δειχνει η συγκεκριμενη φυσα.τα λαμπάκια αυτα led εχουν πολυ λιγότερα watt ωστε να μην παραγουν μεγαλη θερμοτητα λογω μικρης καταναλωσης και κατα συνεπεια να μην καιγονται.εχε υποψην σου πως τα εν λογω λαμπακια (leds) εχουν πολικοτητα δηλαδη δεν ειναι το ιδιο απο οποια μερια και να τα βαλεις.δοκιμασε παλι με τα ιδια μιας και τα εχεις αλλα ενα ενα .βγαλε μονο το ενα πρωτα τοποθετησε το ενα led (δηλαδη θα πρεπει να εχεις τοποθετημενα ενα συμβατικό και ενα led),και ελεγξε το καντραν.αν βγαζει ενδειξη,τοτε βγαλτο και ξανατοποθετησε το αναποδα.αν σβησει η ενδειξη τοτε επανελαβε τα βηματα και στο αλλο .αν οπως και να το βαλεις δεν σβηνει η ενδειξη,τοτε η πρεπει να παρεμβάλεις μια αντισταση η να παρεις αλλα led μιας και λες πως δεν το κατεχεις το σπορ...
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-12-09, 20:46
Το avatar του χρήστη dafidack
dafidack Ο χρήστης dafidack δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 86
dafidack is on a distinguished road
Σωστος και πληρως κατατοπιστικος ο zami Αυριο κιολας θα το δοκιμασω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-12-09, 22:30
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Σήμερα επισκέφτηκα ενα συνεργείο μπας και λύσω το προβλημα με τους πολλαπλασιαστες και είδα ενα 116 με κατι ωραία λευκα φώτα. Οχι angel eyes. Ρώτησα τι και πως, το αυτοκινητο ήταν ενος παιδιου που είναι στα ανταλακτικά του συνεργείου και μου είπε πως οι λάμπες ειναι καποιες καινούριες που έβγαλε η bmw για τους ασσους αλλα απ' οτι μου είπε κάνει και στα τριάρια, αν κατάλαβα καλά ειναι η Η7 +30% (νομίζω) και προσφέρει ένα λευκό φως πολύ πιο ομορφο αισθητικά από το πορτοκαλοκίτρινο που έχω τώρα στο 316 αλλα και σύμφωνα με τον λεβέντη πολυ πιο έντονο το βράδυ. Ξέρει κανένας κάτι σχετικό?
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolaspan : 14-12-09 στις 22:32
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-12-09, 13:23
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ηταν και angel eyes τα φωτα στον ασσο που ειδες, ηταν δλδ με φωτεινα στεφανια;..
Μπορεις να μου στελεις πμ με πληροφοριες για την αντιπροσωπεια που λες να κανω μια ερωτηση κι εγω για τα δικα μου φωτα;..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-12-09, 15:02
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηταν και angel eyes τα φωτα στον ασσο που ειδες, ηταν δλδ με φωτεινα στεφανια;..
Μπορεις να μου στελεις πμ με πληροφοριες για την αντιπροσωπεια που λες να κανω μια ερωτηση κι εγω για τα δικα μου φωτα;..
Οχι angel eyes! Απλώς αλλαζεις τις λάμπες με καποιες αλλες και εχει πολυ πιο καθαρο και δυνατο φως. Αλλα κοστιζουν 67€ το σετ
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-12-09, 17:44
Το avatar του χρήστη asteris777
asteris777 Ο χρήστης asteris777 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Μηνύματα: 126
asteris777 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xalkidikiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν φιλε στις ερώτησης σου.

a)φοράς Η7λαμπτήρες στην μεγάλη και στην μικρή σκάλα.

b)είναι παρα πολύ εύκολο δεν χρειάζεται να πάς σε ηλεκτρολόγο το κανεις και μονος σου. χρόνος εργασίας 6 λεπτά.

γ)για μένα η καλύτερη λάμπα που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στο εμπόριο.
υπαρχουν 3
Philips Blue Vision (Xenon effect) - 4.000°K
Philips Crystal Vision - 4.300°K
Philips Diamond Vision - 5.000°K

αν πραγματικά θέλεις να δεις διαφορα βάζεις την τρίτη. γιατί είναι η μονη που πλησιάζει την όψη xenon σε αυτοκίνητο .αυτό λένε άλλωστε και πολλά αλλα forum όπως seat vw μοτοσικλετιστές κτλ
αν θέλεις απλά να φαίνεται λίγο πιο ανοιχτό το φως βάζεις τις άλλες 2
να ρωτησω για να βαλω στα πορειας και στα ημερας τα Philips Diamond Vision ποσες λαμπες χρειαζομαι?
επισης θελω και στα ομιχλης να ειναι ιδιο χρωμα για να μην φενεται χαλια μπαινει αυτος ο τυπος ή ειναι αλλα για τα ομιχλης?
και κατι τελευταιο με αυτες τις λαμπες γινεσαι ενας απο αυτους που τυφλωνουν τους παντες η καμια σχεση με εκεινα τα μουφα xenon που πουλανε με 100 ευρω
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-12-09, 19:02
bmw_3.. Ο χρήστης bmw_3.. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-04-2005
Μηνύματα: 63
bmw_3.. is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris777 Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω για να βαλω στα πορειας και στα ημερας τα Philips Diamond Vision ποσες λαμπες χρειαζομαι?
επισης θελω και στα ομιχλης να ειναι ιδιο χρωμα για να μην φενεται χαλια μπαινει αυτος ο τυπος ή ειναι αλλα για τα ομιχλης?
και κατι τελευταιο με αυτες τις λαμπες γινεσαι ενας απο αυτους που τυφλωνουν τους παντες η καμια σχεση με εκεινα τα μουφα xenon που πουλανε με 100 ευρω

Πολυ σωστα τα ερωτηματα του φιλου!!!
Αναμονη των απαντησεων λοιπον....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-12-09, 20:44
sifu_miltos Ο χρήστης sifu_miltos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Μηνύματα: 17
sifu_miltos is on a distinguished road
χαιρετω παιδες. εμενα μου προτειναν τα iceblue ή bluice καπως ετσι, της hella με κοστος γυρω στα 50 ευρω. τα γνωριζει κανεις αν ειναι καλα? μιλαω για λαμπτηρες μονο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifu_miltos : 16-12-09 στις 20:50
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-12-09, 12:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για σειρα 1 εχεις σε καθε φαναρι 2 λαμπες για μεσαια και μεγαλα 12V55W H7 και για μικρα (ψειρες) 1λαμπα 12V5W.
Για αλλαγη λαμπτηρων στα ομιχλης δε θα σου προτεινα γιατι το φως που βγαζουν τα ομιχλης ειναι τετοιο ωστε να μην αντανακλα σε ομιχλη και σε στραβωνει αλλα οσο γινεται να σε βοηθα στην οδηγηση φωτιζοντας οσο μπορει μεσα απ την ομιχλη. Γι αυτο και ειναι ετσι κιτρινωπο και οχι ασπρο. Μπορει να φαινεται λιγο ασχημο ειδικα αν εχεις αλλαξει ολες τις αλλες λαμπες με πιο λευκου φωτος, αλλα ειναι πολυ χρηστικο! Ο τυπος λαμπας στα ομιχλης για σειρα 1 ειναι Η11 55W.
Αλλαζοντας τις λαμπες με αλλες αλογονου μεγαλυτερης φωτεινοτητας και πιο λευκου χρωματος, οπως αυτες που προαναφερθηκαν, δε στραβωνεις ουτε καγκουριαζεις το αυτοκινητο. Αυτες δεν ειναι μαιμουδολαμπες κινεζικες τυπου ξενον απλα, καλυτερες λαμπες αλογονου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 18-12-09 στις 12:38
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.