Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-10, 20:30
parmer21 Ο χρήστης parmer21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-05-2009
Μηνύματα: 13
parmer21 is on a distinguished road
Απορία !!! για bi-xenon

Καλησπέρα σε ολους. Παρακολουθώ το forum κανα εξάμηνο και πραγματικά εχω μαθει πολλα πραγματα γιατι δεν γνωριζω τοσα πολλα απο αυτοκινητα. Προσφατα εγινα κατοχος μιας κουκλας 316 Ε90 LCI.DSC00330.jpg Φοβερο αυτοκινητο αν και ειναι αληθεια οτι χρειαζεται λιγα παραπανω αλογακια, τέλος παντων. Αλλη ειναι η απορια μου.Τα bi-xenon ετσι πρεπει να ειναι?DSC00607.jpg DSC00615 - Αντίγραφο.jpg Δεν θα επρεπε στον ενα δακτυλιο να ειναι η μεσαια σκαλα και στον αλλον η μεγαλη? Απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι ετσι τα φτιαχνει η BMW αλλα για να πω την αληθεια δεν με επεισαν εντελως. Απο τον ενα δακτυλιο αναβουν τα μεσαια και τα μεγαλα και ο αλλος ειναι μαυρος οπως φαινεται και στη φωτο. Γινεται διαχωρισμος? Λες και καποιος μου εχει μαυρισει το ματι. Περιμενω τα φωτα σας για τα φωτα μου.
Ευχαριστω προκαταβολικα !!!!
__________________

Ήθελα να ΄μουν αετός
στα σύννεφα ν΄ανέβω
κι απο τα επουράνια
την ΚΡΗΤΗ ν΄αγνατεύω !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-10, 20:37
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parmer21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε ολους. Παρακολουθώ το forum κανα εξάμηνο και πραγματικά εχω μαθει πολλα πραγματα γιατι δεν γνωριζω τοσα πολλα απο αυτοκινητα. Προσφατα εγινα κατοχος μιας κουκλας 316 Ε90 LCI.Συνημμένο Αρχείο 25341 Φοβερο αυτοκινητο αν και ειναι αληθεια οτι χρειαζεται λιγα παραπανω αλογακια, τέλος παντων. Αλλη ειναι η απορια μου.Τα bi-xenon ετσι πρεπει να ειναι?Συνημμένο Αρχείο 25342 Συνημμένο Αρχείο 25343 Δεν θα επρεπε στον ενα δακτυλιο να ειναι η μεσαια σκαλα και στον αλλον η μεγαλη? Απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι ετσι τα φτιαχνει η BMW αλλα για να πω την αληθεια δεν με επεισαν εντελως. Απο τον ενα δακτυλιο αναβουν τα μεσαια και τα μεγαλα και ο αλλος ειναι μαυρος οπως φαινεται και στη φωτο. Γινεται διαχωρισμος? Λες και καποιος μου εχει μαυρισει το ματι. Περιμενω τα φωτα σας για τα φωτα μου.
Ευχαριστω προκαταβολικα !!!!
ακου φιλε μου..την αποροια αυτη την ειχα και γω...εχουμε τα ιδια bi xenon...την αποροια μου την ελυσε αντιροσοπος στηναντιπροσοπεια bmw στη γερμανια μοναχο απεναντι απο το μουσειο...δηλαδη στη κεντρικη αντιπροσοπια...λοιπον ετσι ειναι τα bi xenon..μεσαια μεγαλη ειναι ιδια λαμπα και αλλαζει η κινηση του προβολεα μεσα για εναλλαγαη της σκαλας....για να σε διαφωτισω σε φοτογραφιες που υπαρχουν στο internet οπως και στα φυλλαδια φαινεται οτι εχουν φως και απο το μεσεο δακτυλιο...ε λοιπον απο κει ειναι για το φως για το corner lighting...επισης να σουπω αναλογα τη χωρα αλλαζουν και τα κρυσταλλα στο ποσο διαφανη ειναι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-10, 20:52
parmer21 Ο χρήστης parmer21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-05-2009
Μηνύματα: 13
parmer21 is on a distinguished road
Σ΄ευχαριστω για την απαντηση. Στον μεσα δακτυλιο μπορει να μπει λαμπα ετσι ωστε να αναβει με την μεσαια σκαλα ή δεν γινεται τιποτε? Να αναβουν δηλαδη και οι δυο δακτυλιοι στη μεσαια σκαλα. Το εχεις ψαξει? Θα μεινουμε δηλαδη με μαυρισμενο ματι? Μπορει να γινει κατι αλλο?
__________________

Ήθελα να ΄μουν αετός
στα σύννεφα ν΄ανέβω
κι απο τα επουράνια
την ΚΡΗΤΗ ν΄αγνατεύω !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-10, 21:34
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parmer21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ΄ευχαριστω για την απαντηση. Στον μεσα δακτυλιο μπορει να μπει λαμπα ετσι ωστε να αναβει με την μεσαια σκαλα ή δεν γινεται τιποτε? Να αναβουν δηλαδη και οι δυο δακτυλιοι στη μεσαια σκαλα. Το εχεις ψαξει? Θα μεινουμε δηλαδη με μαυρισμενο ματι? Μπορει να γινει κατι αλλο?

οχι δε γινετε..η μεσαια και η μεγαλη ειναι το ιδιο.....μαυρισμενο ματι οπως ειπες.....δεσ εδω....
http://www.bmwblog.com/2009/06/12/33...e-accessories/

εχει ενα επιπλεον φως στο μεσεο δακτυλιο.....ειναι για το φως στις στροφες.....


http://www.bmwblog.com/2008/11/02/33...idual-options/

ενω εδω δεν εχει..οπως εμας.......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-10, 22:14
parmer21 Ο χρήστης parmer21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-05-2009
Μηνύματα: 13
parmer21 is on a distinguished road
ευχαριστω !!!! κοιτα αυτο για παρηγορια μου φαινεται καλο !!! τουλαχιστον να αλλαξει κατι !!!
__________________

Ήθελα να ΄μουν αετός
στα σύννεφα ν΄ανέβω
κι απο τα επουράνια
την ΚΡΗΤΗ ν΄αγνατεύω !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-10, 00:05
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Ετσί είναι...γιαυτό λέγεται bi-xenon γιατί έχει διπλό xenon δε μεγάλη και μικρή σκάλα.

Καλύτερα που είναι έτσι και δεν ανάβει προβολέας στη μέση...όπως ανάβει στην si μου, που είναι προ-FL.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-10, 02:21
Το avatar του χρήστη georgiou
georgiou Ο χρήστης georgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Μηνύματα: 1.015
georgiou has a spectacular aura aboutgeorgiou has a spectacular aura about
Λάμπα έχει ο δακτύλιος ο ''μαυρισμένος?
Γιατί αν έχει τ΄τε θα ανάβει μόνο στο συνιάλο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-10, 11:17
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάμπα έχει ο δακτύλιος ο ''μαυρισμένος?
Γιατί αν έχει τ΄τε θα ανάβει μόνο στο συνιάλο..
Επειδή είχα και facelift φανάρια xenon στην 1 και στη 3άρα, αλλά και προ-fl στην si που έχω τώρα θα σου ακριβώς τι γίνεται.

Τα facelift φανάρια είναι bi-xenon και δεν έχουν λάμπα στον εσωτερικό δακτύλιο. Όταν ανάβεις τη μεγάλη σκάλα ή παίζεις σινιάλο ανεβαίνει για κλάσματα δευτερολέπτου το φως και αλλάζει πρακτικά η ρύθμιση, στέλνοντας το φως πιο ψηλά. Το ίδιο γίνεται όταν τα φώτα είναι σβηστά. Ανάβουν τα xenon για σινιάλο. Μάλιστα έχει πολύ πλάκα και είναι σαν φλας. Κάντε το εξής...σε σκοτεινό εντελώς χώρο...βάλτε μπροστά, σβήστε τα φώτα και κάντε σινιάλο. Ανάβουν τα xenon και θα δείτε ότι είναι σαν να σας βγάζει κάποιος φωτογραφία.

Στα προ-facelift φανάρια (bi-xenon κι αυτά) έχει εσωτερικά λάμπες γιατί αυτές ανάβουν όταν κάνεις σινιάλο...αλλά όταν πετάς τη μεγάλη σκάλα, σηκώνονται πάλι τα xenon όπως παραπάνω και ανάβουν και οι αλογόνου.

Σαφώς καλύτερο λοιπόν στο facelift γιατί η αλογόνου με τα xenon φαίνεται άθλια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-10, 15:21
varitimos84 Ο χρήστης varitimos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-07-2009
Μηνύματα: 29
varitimos84 is on a distinguished road
μια ερωτηση....τα φαναρια της facelift χωρανε να μπουνε χωρις προβλημα σε προ-facelift E90?
με μια εξωτερικη ματια φαινονται να εχουν ιδιο κοψιμο..αλλα ταιριαζουν?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-10, 21:54
panos Ο χρήστης panos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Μηνύματα: 49
panos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είχα και facelift φανάρια xenon στην 1 και στη 3άρα, αλλά και προ-fl στην si που έχω τώρα θα σου ακριβώς τι γίνεται.

Τα facelift φανάρια είναι bi-xenon και δεν έχουν λάμπα στον εσωτερικό δακτύλιο. Όταν ανάβεις τη μεγάλη σκάλα ή παίζεις σινιάλο ανεβαίνει για κλάσματα δευτερολέπτου το φως και αλλάζει πρακτικά η ρύθμιση, στέλνοντας το φως πιο ψηλά. Το ίδιο γίνεται όταν τα φώτα είναι σβηστά. Ανάβουν τα xenon για σινιάλο. Μάλιστα έχει πολύ πλάκα και είναι σαν φλας. Κάντε το εξής...σε σκοτεινό εντελώς χώρο...βάλτε μπροστά, σβήστε τα φώτα και κάντε σινιάλο. Ανάβουν τα xenon και θα δείτε ότι είναι σαν να σας βγάζει κάποιος φωτογραφία.

Στα προ-facelift φανάρια (bi-xenon κι αυτά) έχει εσωτερικά λάμπες γιατί αυτές ανάβουν όταν κάνεις σινιάλο...αλλά όταν πετάς τη μεγάλη σκάλα, σηκώνονται πάλι τα xenon όπως παραπάνω και ανάβουν και οι αλογόνου.

Σαφώς καλύτερο λοιπόν στο facelift γιατί η αλογόνου με τα xenon φαίνεται άθλια.
Φίλε Νίκο, έχω τα facelift με xenon και αφού άναψα την μεγάλη σκάλα είδα ότι ανάβει και ο εσωτερικός δακτύλιος. Μήπως δεν είναι απόλυτο ότι τα facelift φανάρια είναι bi-xenon?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.