Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 30-09-13, 15:51
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Φίλε μου έχω κάνει 23000 χλμ με αέριο χώρις κανένα πρόβλημα !!Απο κατανάλώσει ,απο 0% έως10% βενζινηόχι πάντα .Μην το ματιάσω κιόλας !ο καιρός θα δείξει ,μέχρι
στιγμής πάντως είναι το μοναδικο πραγμα ,που έχω κάνει και δέν το έχω μετανιώσει !!!!
Φυσικά απόσβεση έχω κάνει απο τα 17000 χλμ . Το αέριο το έχω 16 μήνες ...
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-10-13, 09:36
Το avatar του χρήστη zourlas
zourlas Ο χρήστης zourlas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2007
Μηνύματα: 42
zourlas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis214 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποσβεση εκανα καπου μεταξυ 13000 χλμ και 15000 χλμ.ειναι λιγο δυσκολονα βγαλω ακριβως το ποτε γιαι εξαρταται απο ποσο πολυ κινεισαι μεσα στην πολη ποσα αναψεσβησε κανεις με το αμαξι κτλ. Γενικα να ξερεις οτι οσο κανεις χιλιομετρα με λιγα αναψε σβησε, τοσο πιο γρηγορα κανεις αποσβεση, αμα ομως δουλευεις ολο πολη με μικρες συντομες αποστασεις δεν συμφερει πολυ. Δηλαδη τον χειμωνα που αργει να ζεστΘει η μηχανη και να γυρισει στο αεριο μπορει για αποσταση 2 -3 χιλιομετρων να καιει μονο βενζινη, οποτε οταν το σβηνω και το ξανανανβω μετα απο 4-5 ωρες παλι βενζινη καει!

Η καταναλωση μου μεικτος κυκλος ειναι περιπου 13 lt/100kmμε βενζινη και με αεριο 13,6 lt/100km. Εκτος πολης στα ταξιδια ειμαι καλυτερα γυρω στα 11. Αλλα ολα ειναι σχετικα αναλογα με πολλα πραγματα. Γενικα αν εχω βαλει αξιοπιστο μιγμα αεριου καιω 4% παραπανω αερο απο οτι βενζινη, μεχρι μαι 10% μερικες φορες θα το δεχτω αλλα δεν θα κοιταξω να αποφυγω το συγκεκριμε ο πρατηριο, παραπανω αμα καιει βαζω απαγορευτικο στο πρατηριο, δεν ξαναπαταω και το λεω οπου βρεθω και οπου σταθω.

Γεμιζω, συνηθως με 35€ (αναλογα με την τμη αρριου) περιπου 40λιτρα συνηθως. Η δεξαμενη μου ειναι 60λιτρων αλλα οφελιμο ειναι το 80% δλαδη 46 λιτρα. Η δεξαμενη ειναι απο κατω στην ρεζερβα.

Συνολικα ειμαι ικανοποιημενος πολυ. Αν εισαι θεσσαλονικη θα σου προτεινα να πας εκει που το εβαλα και εγω πολυ καλη δουλεια ομορφη και σωστη εξυπηρετηση και ξερουν τα bmw καλα. Ομως για λογους δεοντολογικους αμα σε ενδιαφερει θα πρεπει να σου στειλω μηνυμα.
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και σε ευχαριστώ πάρα πολύ που τις μοιράστηκες. Δυστυχώς είμαι Αθήνα αλλά το κοιτάω και εγώ άμεσα.
__________________
Proud Ex-Owner of - E30 318 '88 model
- E36 318iSE '94 model
- E36 M3 EVO '96 model
- E87 116 Dynamic 2006 model
...and present owner of - E83 Χ3 Ν46Β20 2006 model
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-10-13, 09:38
Το avatar του χρήστη zourlas
zourlas Ο χρήστης zourlas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-07-2007
Μηνύματα: 42
zourlas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEORGE 1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου έχω κάνει 23000 χλμ με αέριο χώρις κανένα πρόβλημα !!Απο κατανάλώσει ,απο 0% έως10% βενζινηόχι πάντα .Μην το ματιάσω κιόλας !ο καιρός θα δείξει ,μέχρι
στιγμής πάντως είναι το μοναδικο πραγμα ,που έχω κάνει και δέν το έχω μετανιώσει !!!!
Φυσικά απόσβεση έχω κάνει απο τα 17000 χλμ . Το αέριο το έχω 16 μήνες ...
Ευχαριστώ george για τις πληροφορίες και από εσένα...Απλά έχουμε λίγο διαφορετικό μοτέρ αλλά η ουσία είναι η αξιοπιστία.
__________________
Proud Ex-Owner of - E30 318 '88 model
- E36 318iSE '94 model
- E36 M3 EVO '96 model
- E87 116 Dynamic 2006 model
...and present owner of - E83 Χ3 Ν46Β20 2006 model
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-10-13, 14:40
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zourlas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ george για τις πληροφορίες και από εσένα...Απλά έχουμε λίγο διαφορετικό μοτέρ αλλά η ουσία είναι η αξιοπιστία.
Έχεις σχεδόν ολόιδιο κινητήρα με τον πολύ καλό φίλο Γιώργο (George 1974)!!
Εσύ φοράς Ν46Β20 και ο Γιώργος Ν42Β18!! Εσύ είσαι 2-λιτρος και ο Γιώργος 1.8. Ο κυβισμός δεν μας επηρεάζει. Σαν μοτέρ, λειτουργία, είναι το ίδιο πράγμα. Ο Ν42 είναι πρώτης γενιάς valvetronic και ο N46 είναι πιο καινούριος, ελαφρώς βελτιωμένος σε σχέση με τον "πρόγονό" του και με λίγο παραπάνω συμπίεση...
Δες πιο κάτω τη photo του Ν42 κινητήρα να δεις την ομοιότητα με τον δικό σου...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg N42b20.jpg (99,1 KB, 15 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 07-10-13 στις 14:55
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-10-13, 07:46
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zourlas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ george για τις πληροφορίες και από εσένα...Απλά έχουμε λίγο διαφορετικό μοτέρ αλλά η ουσία είναι η αξιοπιστία.
Οπως είπε και ο Τάσος είναι το ίδιο μοτέρ !!!!!
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-10-13, 20:22
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
εγω στο χ3 μου και μετα 9 χιλ χλμ ναι μεν η εγκατασταση και η αποδοση ειναι καλη αλλα στη καταναλωση προβληματιζομαι. Δεν εχω δει τοσο χαμηλη διαφορα οσο αναφερει ο φιλος πιο πανω. Ειναι αυξημενη κατα μεσο ορο 20%. Να φταιει το μιγμα δεν ξερω... Το αμαξι ειναι του 2009 και το συστημα ειναι το Ολλανδικο prins.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-10-13, 20:27
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Κατά πάσα πιθανότητα θες ρύθμισμα...
Το λαμπάκι του κινητήρα αργεί να ανάψει. Έχει μεγάλη ανοχή σε πλούσια ή φτωχά μίγματα..
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-10-13, 21:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στο χ3 μου και μετα 9 χιλ χλμ ναι μεν η εγκατασταση και η αποδοση ειναι καλη αλλα στη καταναλωση προβληματιζομαι. Δεν εχω δει τοσο χαμηλη διαφορα οσο αναφερει ο φιλος πιο πανω. Ειναι αυξημενη κατα μεσο ορο 20%. Να φταιει το μιγμα δεν ξερω... Το αμαξι ειναι του 2009 και το συστημα ειναι το Ολλανδικο prins.
Πόση βενζίνη σου καίει έχεις μετρήσει??
Η πρόσθετη κατανάλωση του 20% που αναφέρεις δεν είναι παράλογη. Θα την έλεγα φυσιολογική.. Σε υψηλούς ρυθμούς 40 λίτρα υγραέριο δεν βγάζουν 200 χιλιόμετρα, ενω
το BC είναι στα 9,8
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 10-10-13, 09:06
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis214 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα... Μια χαρα ικανοποιημενος εμαι. Εχω κανει αποσβεση εδω και ενα μηνα τωρα, το μηχανημα δυλευει καλα, παω με μονο +4% παραπανω καταναλωση σε σχεση με βενζινη, αρκει να γεμισω σε πρατηριο με καλο μιγμα, γιατι γινεται ο κακος χαμος εκει εξω με νοθειες, κλεψιματα κτλ. Ολα καλα!
υπάρχουν πρατήρια με καλό μιγμα? πραγματικά δεν έχω δει διαφορές μεταξύ αυτών που βάζω αέριο. Και πάντα η κατανάλωση είναι αυξημένη κατά περίπου απο +15% ως + 25%. 'Η ρύθμιση θέλει το σύστημα ή κακό μίγμα βάζω ή κάτι δεν πάει πολύ σωστα. Το μόνο που δεν ξέρω είναι τι κατά ποσο παιζει ρόλο ότι δεν έχει τρυπηθεί η πολλαπλή εισαγωγής (αλλά έχει βάλει αντάπτορες), και τα μπουζί δεν είναι υγραερίου.
Επίσης άκουσα και ότι, τουλάχιστον για το καλοκαίρι που έχει ζέστη , καλό είναι να γεμίζεις πρωί ή βράδυ και όχι μεσημέρι με υψηλές θερμοκρασίες, γιατί διογκώνεται το μίγμα και τελικά βάζεις λιγότερο από αυτο που πληρώνεις , άρα και η κατανάλωση επηρηάζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 10-10-13, 09:59
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Σπύρο,
έχεις καθόλου εικόνα τι διόρθωση στους λ έχεις με το αέριο (additive & multiplicative lambda adaptation)???
Εγώ είχα φτάσει στο δικό μου να παίζω με πολλαπλασιαστικό λ 0.88 (το έκανα για δοκιμή από μόνος μου) και δεν άναβε το άτιμο το check engine!!!
Πιστεύω 99% θα θες ρύθμισμα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.